Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zgjedhjet nė Kosovė !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Nov 04, 2010 8:36 pm

Cilen parti do te votoni ?

Cila parti mund te jete me afer Bashkimit Kombetar?AAK

AKR


Vetvendosja

PDK

LDK

LDK- (Djali) Rugova

LDD

Nje tjeter.. ?


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Tue Nov 16, 2010 1:32 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Nov 04, 2010 9:33 pm

Une do ta votoja vetum at parti-levizje qe eshte e qarte me programin e saj politikisht, e ne ks nderkohe eshte vetum nje LV. Me deshir do ta votoja LV.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Nov 04, 2010 10:48 pm

Partit Politike nuk munde anje te bene me shume se kate qe kane bere.
Sespe te gjitha punojne sipas rez 1244 dhe Planit antishqiptare te Ahtisarit
Te gjitha regjistrohen te KQZ Kosovare duke i pranuar kete plan dhe rez1244.
Qdo kushe qe rrene se ky apo ai eshte me i mire se tjetri rrene .
Qellimi eshte qe te pasunohen.
Po mendomi Drinii qe edhe ne disa shok te formojme nje parti.
Sepse tradhtaret shpijunat dezertoret po formojne levizje dhe po na shiten patriota atdhetare mi mbulue te zezat e veta .e sbejne asgje e sakatun do budall ti vjedhe .
Partit marrin para nga qeveria dhe nga te huajte .per popull per kosove seshte ti hanger palla askujte-
Po edhe populli ashtu eshte se nuk po di me thane bolle ma.
Individ e parti.
Individ e levizje ..
ne po flasim po formojme parti ,levizje te kota ..
Armiqet po na shkaterrojne me pune..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Nov 05, 2010 3:55 pm

Kurti: Vetėvendosja
synon bashkimin Kosovė-ShqipėriMe shume :
http://www.balkanweb.com/kosova/2686/kurti-vetevendosja-synon-bashkimin-kosove-shqiperi-50591.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Nov 05, 2010 3:57 pm

Cito :
xhiti

Partit Politike nuk munde anje te bene me shume se kate qe kane bere.
Sespe te gjitha punojne sipas rez 1244 dhe Planit antishqiptare te Ahtisarit

Deri sa deklarohet keshtu-publikisht , si ai postimi larte , nuk kuptoj pse nuk duhet perkrahur Albin Kurtin ??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Nov 05, 2010 4:56 pm

Arber
une perkrahi LV
dhe mendoje se duhet dhene shancen ,te shofim premtimet qe i kane dhene.
Po ne kohen e fundit shume kane vijue nga deklaratat e me parshme.
Po jo tju shkojme mbrapa si ketyre Partive.
kan shnc 6 muj me se shumti shifet se qka si po punojne.
Ne qoftese devijojne duhet menjehere me reague dhe mi largue.
Atehere me beso ne qoftese edhe keta na tradhtojne .
Ma skena ymit ne askend.
Atehere po i qojme duart dhe po dorezohemi ......
na she bota se skemi atdhetare dhe kane mu tallle me ne siq jane talle tere jeten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Nov 11, 2010 8:59 pm

William Walker pro bashkimit me Shqipėrinė
Cito :
Walker kėsaj radhe kthehet nė Kosovė pėr njė qėllim tė veēantė, si mbėshtetės i Albin Kurtit, por edhe pėr tė monitoruar votėn e qytetarėve tė Kosovės, tani qė mundėsitė e reja po u vijnė pėrpara.Prishtinė, 11 nėntor - Ish-ambasadori i OSBE-sė, William Walker kritikon qeverinė e deritanishme tė Kosovės se nuk ka bėrė asgjė pėr tė pėrmirėsuar jetėn e qytetarėve. Ai po kėshtu kritikon misionin pėr sundimin e ligjit, EULEX, se nuk ka punuar nė forcimin e rendit dhe ligjit nė Kosovė.
Por jo vetėm kaq, nė njė intervistė pėr Top Channel, diplomati amerikan qė alarmoi botėn pėr masakrėn e Reēakut, kritikon komunitetin ndėrkombėtar se pėr dhjetė vjet nuk ka qenė nė gjendje tė ushtrojė kontroll mbi veriun e vendit.

Walker kėsaj radhe kthehet nė Kosovė pėr njė qėllim tė veēantė, si mbėshtetės i Albin Kurtit, por edhe pėr tė monitoruar votėn e qytetarėve tė Kosovės, tani qė mundėsitė e reja po u vijnė pėrpara.

“Mendoj se qeveria tė cilėn e humbėn, pati dy vjet kohė tė tregojė se ēfarė mund tė bėjė pėr shtetin dhe unė jam i zhgėnjyer pėr atė ēfarė kanė bėrė ata. Shumė ēėshtje me rėndėsi pėr qytetarėt e Kosovės nuk kanė pėrparuar”, ka deklaruar Walker, i cili ka pėrmendur edhe sektorėt ku ekzekutivi i Hashim Thaēit sipas tij ka dėshtuar.

“Po e them qė s’kam parė asnjė progres nė sektorin e energjisė, nuk kam parė progres nė sektorin e shėndetėsisė, janė kėto ēėshtje pėr tė cilat njerėzit me tė vėrtetė shqetėsohen. Qeveria e Kosovės ka investuar nė infrastrukturė, por janė shumė para tė cilat do tė mund tė investoheshin
nė gjėra tė tjera, kėshtu qė jam shumė i zhgėnjyer. Dhe ėshtė nė duart e qytetarėve nėse kėta njerėz do tė fitojnė edhe njė shans”, ka nėnvizuar Walker.

Por ēfarė mendon ky diplomat amerikan pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė, njė ēėshtje kjo pėr tė cilėn Albin Kurti ka kohė qė ėshtė deklaruar se e ka pikėsynim.

“Nganjėherė mendoj se ėshtė ide e mirė, nganjėherė nuk jam shumė i sigurt. Mendoj se njerėzit kanė njė arsye qė tė merren me kėtė ēėshtje, tė flasin e tė diskutojnė. A kam unė njė opinion tani? Nuk kam, por me tė vėrtetė mendoj se ka arsye tė mėdha pse qytetarėt e Kosovės dhe ata tė Shqipėrisė duhet tė flasin pėr tė ardhmen e tyre tė pėrbashkėt dhe nėse ata vijnė nė pėrfundimin qė bashkimi ėshtė diēka qė mund tė funksionojė, atėherė le tė bėhet”, ėshtė shprehur Walker.

Ish-ambasadori amerikan shpreh opinionin e tij edhe pėrsa i pėrket bisedimeve me Serbinė, por edhe privatizimit tė Postės dhe Telekomit tė Kosovės.

Ai shprehet se kėto janė dy procese qė dallojnė nga njėra-tjetra, por qė asnjėra nuk ėshtė mirė tė ndodhė tani.

“Pėrpara se Kosova tė hyjė nė njė valė tė re bisedimesh, Beogradi duhet tė kėrkojė falje pėr atė ēfarė ka bėrė para dhe gjatė vitit 1999”, ka thėnė ish-ambasadori.

Sa i pėrket privatizimit tė postės, ai shprehet i vetėdijshėm qė ky proces tani nuk mund tė ndalohet, por kėrkon nga qeveria e re transparencė tė plotė.http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,22,40042
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Nov 11, 2010 10:57 pm

Vetum Bashkimi eshte per ne shqiptaret shpetim,Votoni o popull i Dardanis LV po qe deshironi nje tardhme me te mire , mjaft me keta injorantet qe e shendrrun Dardanin ne kamp perqendrimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Nov 11, 2010 11:58 pm

Eh mor Drini edhe po tė fitoj LV , me siguri se do ja bėjn nej dollaver se ata qė jan msu me dredhina nuk bien leht nga ato karrika rė nxehta .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Nov 12, 2010 12:10 am

un mendoj dhe besoj se ALBIN ka nji qellim dhe aj esht bashkimi me SHQIPERIN
nese e perkrahim dota arrijm se bashku, nese nuk ja apim voten kuptohet ska shka na ben dhe aj dhe askush. shpresojm te i fiton VETVENDOSJA dhe nji shej shum i mir qe WALKERI po e perkrah Albinin ,kjo esht shum domethanse kush merr vesh, rrespekt per VETVENDOSJEN se po arrin te i kordinoj punet me AMERIK nese i kem amerikant mrapa ska kush qe na ndal.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Nov 13, 2010 12:22 am

Kandidatėt e partive, polemika mes EULEX-it e PDK-sė

Cito :
Andy Sparkes, Zv.shefi EULEX-it me anė tė njė deklarate tė bėrė publike nga mediat kosovare ėshtė shprehur kundėr pėrfshirjes sė ministrit Limaj dhe Azem Sylės nė listat e kandidatėve tė PDK-sė pėr zgjedhjet qė do tė mbahen nė 12 dhjetor.

http://www.albeu.com/kosove/kandidatet-e-partive,-polemika-mes-eulex-it-e-pdk-se-/25388/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sun Nov 14, 2010 9:09 pm

Mirėpritet qėndrimi i William WalkerPėrkrahja e idesė pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė nga ana e ish-ambasadori i OSBE-sė, William Walker ėshtė njė ndėr lajmet mė tė mira qė vijnė nga diplomatėt e huaj. Pėr Koēo Danaj, autorin Platformės “Shqipėria Natyrale”, deklarata e Walker ėshtė njė para lajm i lajmeve qė do tė vijnė nga pėrtej oqeanit. “Ėshtė rastėsi qė deklarata e Walker, njė nga njohėsit mė tė mirė tė rajonit tė Ballkanit u dha njė javė pas shpalljes sė listės ė Shqipėrisė Natyrale, por nuk ėshtė koincidencė fakti tjetėr i domosdoshmėrisė sė bashkimit tė shqipėrove nė njė shtet, pra fillimisht i bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė dhe nė kėtė aspekt e quaj njė deklaratė shumė tė mirėpritur por njėkohėsisht e quaj edhe njė paralajmėrim, njė para lajm tė lajmeve qė do tė vijnė mė pas nga pėrtej oqeanit, nga SHBA-tė”, thotė Danaj pėr “Lajm”. Atij i vjen mirė qė diplomatėt e huaj e kanė kuptuar se pa u zgjidhur ēėshtja shqiptare nuk mund tė ketė stabilitet nė Ballkan. “Uroj qė kėtė deklaratė ta kenė dėgjuar njė pjesė e politikanėve tanė tė cilėt realitetin shqiptarė vazhdojnė ta quajnė ėndėrr tė shqiptarėve”, thotė ai.
Ndėrsa analisti Imer Ismaili thotė se deklarata e Walker ėshtė lajmi mė i mirė qė vjen prej diplomatėve tė huaj. “Unė jam njėri nga ata qė e pėrkrah fuqimisht kėtė ide, pasi unė besoj nė idenė e kombit, nuk besoj shumė nė idenė kozmopolite, kėshtu qė pėr mua ky ėshtė njė lajm i shkėlqyeshėm”, thotė Ismaili pėr “Lajm”. Ai nuk beson se ka ndonjė shqiptar qė nuk u pėlqen kėtė ide, por, siē thotė ai, duhet menduar pėr mekanizmat se si ta realizojmė atė ide. “Realizimi ėshtė pjesa mė e vėshtirė, ndoshta ėshtė mė mirė qė tė ketė njė komb tė fuqishėm nė Ballkan, sesa njė komb tė ndarė nė tre copa”, thotė Ismaili duke shtuar se nė njė periudhė mė tė largėt kjo ide mund tė jetė edhe nė kuluaret e Uashingtonit.
Drejtues i komitetit pėr politike tek Lėvizja “Vetėvendosje”, Glauk Konjufca, thotė se ish ambasadori ėshtė njė mik i madh i shqiptarėve. “Njė deklaratė e tillė vjen vetėm nga njė njeri qė ia do tė mirėn shqiptarėve pa asnjė lloj interesi, Lėvizja ‘Vetėvendosje’ gjithnjė ka thėnė se bashkimi kombėtar nuk ėshtė vetėm vullnet por ėshtė edhe interes. Vullnet nė kuptimin se ne gjithnjė kemi qene njė dhe kemi pas vullnetin pėr tė jetuar nė njė hapėsirė politike tė pėrbashkėt, kurse interes ėshtė se do tė jetė mė mirė nė funksion tė mirėqenies ekonomike”, thotė Konjufca pėr “Lajm”, duke shtuar se bashkėngjitja e Walker me kėtė ide tregon sinqeritetin e tij si njė mik i madh i shqiptarėve qė ia do atyre tė mirėn.
Isha Ambasadori i i OSBE-sė nė Kosovė, William Walker tha se pėrkrah idenė e bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/6536.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sun Nov 14, 2010 9:22 pm

Gradualishte miqet e shqiptarve po kuptoin realitetin, por jo edhe disa shqipetare injorante...! Se Bashkimi eshte i domosdoshem per ne, dhe se sa me shpeit aq me mire. Mjaft te u themi intrigave shantazhve dhe mashtrimve qe po na imponon EL.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Nov 15, 2010 9:16 pm

Sa njerz do tė vriten gjat ktyre zgjedhejeve sa do tė pasurohen duke shitur votėn dhe sa dė tė jesin kto zgjedhej reale kto mebtet njė teme hapur ,do fitoj kto qė jan nė pushtet seps e i kan tė gjitha nė dor armėt lekun shtetin e pushtetin dhe do i bėjn votat sipas dėshirės ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Tue Nov 16, 2010 11:19 pm

prapė do tė fitoj

Partia Demokratike e Kosoves
nė Krye me tė madhin Zotėri Hashim Thaēiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqipdon
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 33
Vendi : Fush Kosove
Registration date : 01/09/2010

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Nov 20, 2010 2:07 am

Vota ka fuqi, kujdes ajo vret


Sigurisht qė para 12 dhjetorit, nė ditėn e parė, pritet tė fillon zyrtarisht fushata paraelektorale. Qė nė fillim tė krizės politike dhe institucionale, partitė politike nė vend kanė filluar tė mobilizohen dhe tė organizohen pėr ditėt qė i presin. Fatkeqėsisht, vetėm kur tė vjen koha pėr zgjedhje, partitė politike, fillojnė t’i vizitojnė degėt dhe nėndegėt e tyre. Nė kohė tė zgjedhjeve, prapė fillojnė me avazin e tyre si ēdo here, fillojnė e merren me qytetarin dhe qytetaren, duke e pyetur pėr hallet dhe problemet qė kanė. Lindė pyetja, ku ishte qytetari dhe qytetarja pak mė parė, para kohės sė zgjedhjeve? I/e lėnė nė harresė, sigurisht. Vetėm ne kohė tė fushatės, pėr t’ia marrė votėn interesohen pėr qytetarin.

Fatkeqėsisht qytetari nė Republikėn e Kosovės shfrytėzohet vetėm si njė instrument pėr tė mbledhur vota, dhe klasa politike, pėr te vazhduar prapė me tė vjetrėn, duke mos u kujdesur mė pas pėr qytetarin dhe qytetaren e Republikės sė Kosovės. Nė zonat rurale dhe urbane, ku partitė politike vijnė dhe e kėrkojnė votėn gjatė fushatės, kurrė njė herė nuk kanė marrė guximin tė vijnė pėr njė vizitė rasti, thjeshtė pėr dėshirė dhe respekt pėr elektoratin.

Partitė politike nuk duhet ta respektojnė elektoratin vetėm pėr njė muaj, aq sa ėshtė fushata parazgjedhore, partitė politike dhe njė politikan i mire, i drejtė, elektoratin e tij, sadopak tė vogėl, duhet ta respektoj nė vazhdimėsi, sepse falė elektoratit gėzon privilegjin dhe pozitėn qė e posedon.

Elektorati ėshtė pasuria mė e madhe qė kanė partitė politike, andaj pasuria duhet te ruhet dhe tė mos keq-pėrdoret, por ajo duhet tė trajtohet nė mėnyrėn mė tė ndershme tė mundshme, tė shfrytėzohet pėr tė mirėn e gjithė bashkėsisė. Qytetarit dhe qytetares sė Republikės sė Kosovės duhet t’i respektohet vota, sepse vota ėshtė e patjetėrsueshme, ajo ėshtė e shenjtė, dhe duhet tė respektohet si e tillė. Vendimet e popullit janė vendime qė askush nuk mundet t’i mohoj.

Klasa politike, qoftė nė pozitė apo opozitė, duhet ta kanė ndėrmend se pushteti ekziston t’ju shėrbejė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, e jo qytetarėt t’i shėrbejnė pushtetarėve. Me qytetarin dhe qytetaren e Republikės sė Kosovės duhet tė bashkėpunohet nė vazhdimėsi pėr ta qeverisur vendin, sepse interesat e tyre janė mbi tė gjitha, e jo interesant personale tė klasės politike.

Jetojmė nė demokraci, dhe dihet se nė demokraci nuk ka mandat tė pėrhershėm, qytetari dhe qytetarja e Republikės sė Kosovės e ka mandatin e pėrhershėm, pėr tė vendosur pėr njė mandat tė shkurt pėr klasėn politike. Nė qoftė se kjo klasė politike, nė mandat nuk i pėrmbush kėrkesat thelbėsore tė qytetarit dhe qytetares, ėshtė e drejta e tyre, me plot arsye, qė kėtė klasė politike qė udhėheq me institucionet e vendit, t’ia marrė mandatin, dhe prapė ka tė drejtė tė vendos dhe t’i japė mandatin dikujt tjetėr, me shpresė se do tė dinė, duan tė punojnė dhe tė merren me interesin dhe tė mirėn e pėrgjithshme tė popullit, tė Republikės sė Kosovės.

Kujdes parti politike dhe politikan.! VOTA ėshtė e shenjtė, RESPEKOJENI! Populli njė ditė nuk do tė jetė ky qė ėshtė, koha ėshtė faktori qė e ndryshon njeriun. Sot jeni e nesėr nuk jeni. Qeveritė janė si uji, e populli si zalli, uji tretet e zalli mbetet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Nov 20, 2010 2:20 am

Vota ka fuqi, dhe cmim tashme haptas ne treg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqipdon
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Age : 33
Vendi : Fush Kosove
Registration date : 01/09/2010

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Nov 20, 2010 2:21 am

Himni i Partive tė Mėdha tė KosovėsRreth Buxhetit tė pėrbashkuar
Me njė dėshirė me njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke u betuar,
Tė lidhim besėn pėr pasurim.

Prej Buxhetit veē ai largohet,
Qė ėshtė lindur njerėzor,
Kush ėshtė hajn nuk frikohet,
Po vjedh, po vjedh si njė horr.

Nė dorė armėt do t’i mbajmė,
Tė mbrojmė Buxhetin nė ēdo vend,
Tė drejtat tona ne s'i ndajmė,
Kėtu njerėzit s'kanė vend.

Se Partia vet e tha me gojė,
Qė kombe shuhen pėrmbi dhč,
Po Buxheti do tė rrojė,
Pėr tė, pėr tė luftojmė ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Nov 20, 2010 2:55 pm

ska ma patriota te gjithe u beren politikana
e politika eshte rruspi ,per para e jo per komb.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sun Nov 21, 2010 12:51 am

Zgjedhjet, 5 mijė vėzhgues nė Kosovė ?

PRISHTINE - Rreth pesė mijė vėzhgues vendas pritet tė angazhohen pėr mbikėqyrjen e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme tė 12 dhjetorit nė Kosovė. Ndėrkohė, diplomatėt perėndimorė nė Prishtinė janė vėnė nė pėrpjekje pėr tė siguruar edhe vėzhgues tė huaj pėr tė garantuar njė proces tė lirė e tė drejtė, tė cilin ata e cilėsojnė si njė sprovė pėr shtetin e ri. Koha e shkurtėr e organizimit tė zgjedhjeve ka shtuar shqetėsimet pėr mbarėvajtjen e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Nov 22, 2010 2:34 pm

PO de 5 mij vet sa ulluk sugjuki me surullat me para tepopullit, e familjet tona te han bar......!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Tue Nov 23, 2010 6:50 pm

Rospija ma e madhe asht Politika e ne politin dihet kush jan ,shumica hajnat dollavergjit rrencat se pa kan rrenc smund te miresh me politik sa per zgjedhjet do ti fitojn ato qe kan vjedh ma shum sa kan pare mi ble votat po dhasht zoti e nuk fillojn me kallasha e kindapime e ku di qka se mos vet edhe ashtu naj kan ba zi ne tana anet evet e shofin te zezen te bardh po te ishte ekunderta mund te thuhet se zysat e diellin jav kan ndrru ngjiren , po te kta e kunderta , spo mar vesh sen , Zoti e baft hajr veq dita shifet me sabah .(fitoj kush fitoj Populli e fiton prap ma te gatin )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Tue Nov 23, 2010 9:18 pm

Fatmir Sejdiu pėr pushime nė Amerikė
Shpėrndaje Postuar: 16:05 / 23.11.2010 Komente: 27

Ish-presidenti i Kosovės dhe ish-lideri i Lidhjes Demokratike (LDK), Fatmir Sejdiu kėto ditė ka lėnė Kosovėn dhe ka udhėtuar pėr nė SHBA.
Burime tė afėrta me familjen e Sejdiut, thonė se ai ka shkuar pėr pushime nė SHBA, pas gjithė shqetėsimeve qė pėrjetoi nė kohėt e fundit nė skenėn politike kosovare.

Ndėrkohė, burime tė tjera theksojnė se Sejdiu ka shkuar pėr tė qėndruar mė gjatė nė SHBA, e mbase pėr jetuar atje pėrgjithmonė. Ai kėtė mundėsi e ka, pasi qė ka edhe shtetėsi amerikane me tėrė familjen e ngushtė dhe mė tė gjerė.

Sejdiu nė SHBA ka shumė vite qė ka edhe dy vėllezėrit dhe motrėn e tij, bashkė me familjet e tyre, tė cilėt ka kohė qė gėzojnė statusin e shtetasve amerikanė. Me atė nė SHBA ka udhėtuar edhe bashkėshortja e tij. /koha/ /Telegrafi/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Tue Nov 23, 2010 9:20 pm

Ja kurvat
vjedhin shkaterrojne kombin dhe pastaj hikin per ne vende te huaja se kan para.
Fatmir Sejdiu prej kryetari e hik per Amerik me Familje.
Ku ke pa qe nje Kryetar shteti te ket shtetesi te shtetit Amerikan pa jetu atje fare ..
Kjo ndodh ne boten e qudirave qe quhet Kosovare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Wed Nov 24, 2010 11:30 pm

Kurti: Angazhohem pėr bashkimin Kosovė-Shqipėri

PRISHTINE- Kthimi i Lėvizjes "Vetėvendosje" nė parti politike dhe regjistrimi i saj pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet e 12 dhjetorit ka ngjallur interesimin e shtypit gjerman. Gazetari i Norbert Mappes-Niedieck e ka bėrė njė intervistė me Albin Kurtin, ėshtė botuar nė numrin e sotėm tė gazetės gjermane Maerkishe Allgemaine.

Nė kėtė intervistė, Kurti fillimisht shpjegon se Lėvizja "Vetėvendosje" nuk ėshtė kundėr pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė ashtu siē thuhet, por kundėr karakterit tė saj. Kurti thotė se bashkėsia ndėrkombėtare nuk duhet tė vendosė pėr fatin e Kosovės. “Nuk ėshtė e drejtė qė zyrtarė ndėrkombėtarė qė nuk kanė legjitimitet demokratik tė kenė fjalėn e fundit pėr fatin e Kosovės, por kėtė duhet ta bėjnė njerėzit qė kanė mandatin e popullit”.

Sipas Kurtit, bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė nė Kosovė tė ndihmojė zhvillimin ekonomik tė saj por tė ruajė stabilitetin. Sa i pėrket EULEX-it, lideri i Vetėvendosjes thotė se kėtij misioni nuk i bėhet vonė pėr drejtėsinė nė Kosovė, pėr tė cilėn trumbeton se ka ardhur. “Ata po hezitojnė t'i shkojnė deri nė fund luftės kundėr korrupsionit. Bashkimi Evropian nė Kosovė duhet tė dėrgojė ekspertė kundėr korrupsionit nė Kosovė dhe ekspertė qė do tė ndihmojnė zhvillimin e bujqėsisė dhe ekonomisė”.

Nė kėtė intervistė, Albin Kurti shprehet publikisht se angazhohet pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. "Shqiptarėt nė Ballkan janė njė komb i vetėm, kufiri i ngritur midis Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė kufi i padrejtė i ngritur me dhunė”. Sipas Kurtit, nėse do tė organizohet njė referendum nė Shqipėri dhe Kosovė shumica e popullit do tė votonte pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Ndalesa pėr t’u bashkuar me Shqipėrinė, e cila ėshtė nė Kushtetutėn e Kosovės ėshtė njė kufizim pėr sovranitetin e saj. Kjo ka ndodhur pėr arsye se Kushtetuta e Kosovės nuk ėshtė shkruar nga shqiptarėt. E drejta pėr t’u bashkuar me njė shtet tjetėr ėshtė e drejtė sovrane e njė vendi”.

Sipas Kurtit, bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė do tė forconte edhe ekonomikisht shtetin e pėrbashkėt shqiptar, ndėrsa do tė ulte edhe apetitet e Serbisė pėrballė njė Shqipėrie tė bashkuar.
(m.a/rtk/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zgjedhjet nė Kosovė !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: