Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Xhami në Athinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Xhami në Athinë Empty
MesazhTitulli: Xhami në Athinë   Xhami në Athinë EmptyFri Sep 09, 2011 1:04 am

Parlamenti grek ka votuar të enjten pro projektligjit për ndërtimin e xhamisë së parë në Athinë. Ndërtimi i xhamisë në kryeqytetin grek do të financohet nga shteti



Parlamenti grek ka votuar të enjten pro projektligjit për ndërtimin e xhamisë së parë në Athinë. Vendimi erdhi si përgjigje ndaj kërkesës së banorëve myslimanë, të cilët deri më tani nuk kanë pasur ndonjë vend për kryerjen e ceremonive të tyre fetare.

Ndryshe, Athina deri më tani ishte kryeqyteti i vetëm në Evropë pa xhami, megjithëse atje jetojnë rreth një milion myslimanë, kryesisht të ardhur nga shtetet arabe, nga Afrika dhe India.

Për shkak të mungesës së xhamisë, ritualet fetare mbaheshin nëpër qendra kulturore, salla apo shtëpi të ndryshme. Për më tepër, myslimanët në Athinë nuk i kanë as varrezat e tyre.

Debatet për ndërtimin e një xhamie në Athinë filluan që nga viti 1983. Parashihet që ndërtimi i xhamisë në Athinë të kushtojë rreth 15 milionë euro dhe që ajo të ketë një kapacitet prej 350 personave. Ndërtimi i xhamisë së parë në kryeqytetin grek do të financohet nga shteti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Xhami në Athinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Në Athinë digjet një shtëpi që shfrytëzohej si xhami
» GJYKATA GREKE DHE XHAMIA NË ATHINË
» Vandalizohet një xhami në Gjermani
» Suedi: Kisha shndërrohet në xhami
» ZJARRI DOGJI NJË XHAMI NË GJERMANI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: