Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 LNPSHA |PEGASI" ALBANIA Poezi nga Engjell Shametaj, Fier

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: LNPSHA |PEGASI" ALBANIA Poezi nga Engjell Shametaj, Fier    Fri Nov 04, 2011 10:37 am

Kristaq Shabani:LNPSHA "PEGASI" NĖ FIER
RRUGĖTIM PROFIL "PEGASI INTERNACIONAL"

... VEPRIMTARI E MADHE LETRARE NĖ LOKALIN "ELIRA" NE QYTETIN E FIERITNjė panoramikė surprizuese e rrugėtimit ..., gjetje evidente nga Kristaq F. Shabani

1. "Elira"' pegasiane, dhuratė e Ėngjėllit pėr krijuesit...

Rrugėtimi Profil "PEGASI" INTERNACIONAL ėshtė nė vitin e dytė tė rrugėtimit tė tij, dhe finishon nė prill tė vitit 2012... Dhe sot ndalet nė qytetin e Fierit.. Njė synim i organizatorėve: Trajtesė e timbrit tė kapakut tė florizuar kreative tė trevės labe... Njė pėrzgjedhje sot pėr njė lirik tė prejardhur nga Tepelena, por gjallėsuar nė natyrėn fierake... Ėngjėll Shametaj... Njė pėrzgjedhje e bukur kjo e sotmja... pėr tė evidentuar autorin e librit "VULLKAN I PASHUAR" , njė titull intrigues, i cili, ashtu si rrugėtimi ynė profil i pashuar, qė tregon buronjėn e lindėsisė dhe vijueshmėrisė poetike dhe lirike... Poeti Ėngjėll ka nė proces botimi vepra tė tjera tė kėtij sfondi, tėt cilat priten tė dalin sė shpejti nga botimi dhe t'u paraqiten lexuesve .

Mė surprizoi ky lokal me njė emėr po intrigues "Elira", i ndėrtuar me djersė e mund tė djalit tė emigruar Kastriotit, qė aktualisht ndodhet nė Suedi dhe qė ka dėshirim dhe krijon si babai, i cili me kėtė "vepėr dinjizitoziale" ka punėsuar gjithė familjen e tij. Por ajo qė mė bėri pėrshtypje ishte se ky lokal ēdo tė enjte me njė grupim tė quajtur tip shandofian "GRUPI I TĖ ENJTES" mbledh nė gjirin e tij poetė, intelektualė tė fushave tė ndryshme, tė cilėt kremtonin me njė program tė pasur veprimtari, takime poetike, fjalė artistike dhe tė gjinive tė tjera tė Artit , Letėrsisė si dhe trajtesa kulturore. Njė gjetje me tė vėrtetė e bukur, e gjallė, frymėzues edhe pasuruese e jetės , duke i dhėnė sa tharm, ndjesi , nerv jetės aktive...

Mė entuziazmoi propozimi i Ėngjėllit , i cili deklamativisht gjatė fjalės sė tij nderuese, fjalės sė ndjenėjs dhe tė shpirtit pėr vlerėsimin dhe nderimin e bėrė nė fokusimin eradhės tė Profilit, vuri nė dispozicion tė LNPSHA "PEGASI° ALBANIA, Dega Fier kėtė lokal, katin e dytė tė tij,njė ambient i moderuar.. Dhe kėtė qė bėri ai nuk e bėjnė Bashkitė e qyteteve potenciale pėr tė krijuar nėj mjedis pė krijuesit e gjuhės shqipe...
Dhe Zėvendės Presidentja e Lidhjes sė Krijuesve "PEGASI° ALBANIA poetja dhe gazetarja e TV "APOLLON" u entuziazmua sė toku me ne pėr kėtė dhurim interesant shpirti.. Tė njėjtėn gjė ndjenė edhe fabulisti Kastriot Hadėri, anėtar i Prsidencės sė Lidhjes sė Krijuesve "PEGASI" i ardhur posaēėrisht nė kėtė eveniment nga Tirana , ku jeton, apo gjithė poetėt e pranishėm nga Tepelena me kryetarin e Degės sė Lidhjes sė Krijuesve "PEGASI", fabulistin dhe publicistin Islam Kalemi e shumė tė tjerė tė ardhur po ngaTepelena, Skrapari. Emocionuese edhe studiuesja fierake Naumka Lėngo, Zėvėndėskryetare e Unionit tė Shkrimtarėve tė Fierit, e cila pėrshėndeti nė emėr tė Unionit kėtė event... Demir Korita, publicisti i njohur fierak me origjina nga Skrapari fiksoi tė gjitha momentet e kėsaj veprimtarie, folėsit dhe elementėt programorė.... Madje, gjatė drekės sė puėns, ceremoniale u trajtuan probleme tė mprehta, qė kanė tė bėjmė me letėrsisė e mirėflltė...

2.Elementė aktivė dhe emocionues tė Rrugėtimit

Fėmija qė kėrkonte t'i jepte ndihmė BILBILIT tė pėrsulmuar dramatikisht nga GJARPRI...

Njė skenėzim interesant qė mbahet mend ...
Njė shenjėzim kohor nga njė kundrim inteligjent fėmije. e cila sakrifikon dhe shėnjėzohet me njė gjysmėhėnė...nė ballin e tij tė njomė pėr t'u shfaqur nė gjithė jetėsinė kohore tė njeriut ..
Fėmija, i cili kėrkronte tė shpėtonte bilbilin nga gjarpėri nė njė duel arene kundershtish gladoriale; dy personazhe kundėrshtare nė luftė a jetė njeri me tjetrin, njė personifikim i guximshėm dhe i ndodhur para syve tė njė fėmije i hipur mbi bimėN e blirit, por ēuditėrisht i rrėzuar mbi njė shkėmb... i shokuar nga mbrojtja e biblilit dhe ashpėrsia e gjarpėrit.

Protagonistim...

Tek e kundron Ėngjėllin, ndien njė dėshirė pėr ta eksploruar dinamikisht, pėr t'i ēelur e hyrė nė labirinthet e tij njerėzore, nė lirikėn e tij tė kultivuar mbi shtratėzime folklorike tė pasurisė kreative tė trevės sė Labėrisė... Nuk tundohesh nė kėtė eksplorim, por vijon rrugėtimin nė labiinthin, tė cilin ke dėshirė ta njohėsh... Ndien s ene Fier ke ardhur i plotė...
Njė procedim i thjeshtė, por qė mbahet mend, njė simbolikė e bukur, e cila deperton shpirtit... Nė pamje tė parė lirika e tij tė duket e zhveshur nga figurimi, sikur ėshtė pa tharm e nerv, por mėnyra si e pėrsjell me shpirtin e tij tė delirtė, si e brumton nė magjen e gatimit poetik tė ndryshon kursin dhe rrit pėrmastivisht mendimin... Njė procedim shpirti, njė tematikė e larme, e cila hapėsiron nė hapėsirė njerėzore shpirti e natyrore, detore, diellore e hėnore e pse jo yllėsore.. Ai u kėndon lirikisht ėngjėjve, duke e pozicionuar vetveten nė vendin e pėrsjellėsit lirik, tė qėmtuesit tė cilėsisė, virtytit...
Pėrdorimi i krahasimit me elementė jetsorė e natyrorė prezentė e bėn lirikėn e tij tė marrė njė stinim dėshiror...

Poeti lirik i vendlindjes dhe shpirtėrores ngazėlluese

Nuredin Qato kritik, pėrfaqėsues i "Grupit tė sė Enjtes" duke bėrė njė zbėrthim analitik pėr veprimtarinė letrare tė Ėngjėll Shametaj , midis tė tjerave u shpreh:
"Pėr njė mėsues letėrsie ėshtė shumė komode qė tė jesh midis krijuesve letrarė, nė nderim dhe respekt tė miqve tė ardhur nga Gjirokastra, Tirana, Tepelena e tjerė dhe me detyrimin shpirtėror qė kam ndaj poetit Ėngjėll Shametaj, mė lejoni tė shtoj dhe unė dy "fjalė" nė kėtė veprimtari Rrugėtim Profil kaq tė bukur dhe mbresėlėnės.
Duke lexuar poezitė e ēdo poet, unė do ta quaja si njė skaner, i cili i zbulon gjithė bukuritė, dashuritė, dhimbjet e tia shpirtėrore qė ka pėr jetėn.
Vendlindja dhe fėminia... Sa shumė zėnė vend kėto dy fjalė pėr zemrat dhe penat e poetėve!... Ja si shprehet Ėngjėlli:

"Ajo,
fėmijėria e fshatit,
plot me mall
e me brenga,
me kujtime
qė nuk shuhen,
s'i nxė fleta,
s'i shkruan pena....

Pėr vendlindjen e tij Ėngjėlli shkruan dhe ne nė kėtė kohė ndjejmė pėrmbrenda dashurinė qė kemi tė gjithė pėr vendlindjen, por kjo ėshtė evidentuese:
Njė grusht kujtimesh
mbledhur nė Labėri...
Oh, ē'fshihen nė ato male,
ai qė jeton e di!..
Pėr poetin
janė thesare:
"Sa tė dua,
moj Labėri!"

Pėr vendlindjen e nėnės dhe tė babait ai shkruan:

Unė, fėmijė,
shtrirė nė lėpushka,
kokėmbėshtetur
te prehri i nėėns,
vėshtroja lart
botėn e zjarrtė,
si rrokeshin
retė me hėnėn...

E gjumi lehtė
mė kaplonte
nėn ledhatimin e hėnės,
me kėngėn
e thėllėzės
nė gjirin e ngrohtė
tė nėnės...

Dhe shpirti poetik pyet:
"Ē'po ndodh kėshtu
me mua,
ē'dashuri
kanė kėta gurė?!
Vendlindja e babait
dhe e nėnės
vullkan,
q ė s'shuhet
kurrė!...

Poeti, paks ai vonuar nė botime, Ėngjėll Shametaj, ka njė tematikė tė larmishme krijimesh,
qė sot s'mundemi t'i pėrfaqėsojmė me ndonjė poezi tė tij pėr efekt kohe. Doja tė thoshja se ai rrok tema tė bukura , tė gjalla, duke u kėnduar poetėve si Dritėroit, tė cilin e ka shembėlltyrė; tė befason me historinė e biblilit.
Sa bukur dhe plot domethėnie shprehet ai pėr pėrjetėsinė e poetėve dhe shkrimtarėve:
" Nė shtėpinė time
tė pėrjetshme,
s'dua beton
e mermerė,
njė gur shkėmb
nga vendi im,
bashkė me tė
dhe njė bli tė blertė..

E, sa herė
tė vijė prilli,
gushėkuqi
tė mė vijė pranė,
t'ia marrė kėngės
me ligje
tė mė shuajė
tė shkretin mall......

Apo:

Bashkė
tė bredhim maleve,
ku kalova
fėmijėrinė
nė Labėri,
nė Lopsin timm,
tė kem prehje
qetėsinė...

Tė qėndroj
mbi kurorė,
tė jetoj pėrmbi re,
tė bėj sehir
Labėrinė,
Vlorėn,
gjer nė Myzeqe...

Ėngėlli flet me tone tė bukura lirike dhe e ka njė idhull tė tij lirik si gjithė tė tjerėt..., ndaj poezia e tij me botėn e madhe shpirtėrore, qė ka, do te eci...

LIRIKU I NISHANIT "GJYSMĖHĖNĖ"

POEZI NGA ĖNGJĖLL SHAMETAJ, FIER

KĖSHILLIM

Liria e individit
duhet tė kuptohet mirė
Ta dojė njeriu njerinė
tė mos bėhet egėrsirė...

Magjia poetike

Oh, ē'ėshtė poezia...
Ai qė vuan e di,
E fortė si dashuria,
s'ke prehje, s'ke qetėsi.

Nė dasėm dhe nė gėzime
ėshtė njė flutur pėrmbi kokė,
Nė vuajtje dhe hidhėime,
ėshtė si lule buzė gremine.

Ikėn e pas tė ndjek,
rri e fshehur, si njė hije,
Por kur nis e shpėrthen,
tė fal ēaste lumturie...


* * *

Dashuria
ėshtė
si det,
e madhe
si oqean,
lind bashkė
me njeriun
e rritet
si uragan.


Perėndim

Iku koha jonė,
perėndoi
dhe ne bashkė me tė
perėnduam,
foleja plot zogj
u boshatis,
e zogjtė
hapėn krahėt
fluturuan.

Mbi male,
mbi dete,
aq larg nė kontinete,
nė jetė tjetėr
e ne
si shkembenj
na la,...
I presim
tė kthehen
nė folenė e vjetėr.

Nuk ka dhimbje
mė tė madhe
se dita, kur lė shtėpinė,
e nėnės plakė,
te porta
pėrlotur
ta shikon synė..

Ikėn
dhe s'e kthen kokėn,
nuk i thua
as lamtumirė,
ky ėshtė ligji i mėrgėsės:
tė kesh fat tė mirė...


Poetit tė rinisė time[/size]

Dritėroit
Megjithėse bėra ca shkolė,
s'kam penel, as penė
tė shkruaja pėr Dritėronė,
ta gdhendj nė mermer.

Kam mall, kur e shikoj
nė mitingje, nė tribunė,
Poetin e rinisė time,...
ishte burrė e ngeli burrė.

Nuk ėshtė si ca tė tjerė
pėr para dhe karrierė,
hodhėn poshtė njė jetė tė tėrė,
vlera nesėr atyre do t'u bier...


[size=24]Ta dish ti , moj lulja ime

Ta dish ti, moj lulja ime,
ē'je ti pėr mua:
Gonxhe e bardhė si dėbora,
qė ēel mbi ujė nė Virua.

Ta dish ti, moj lulja ime,
ē'je pėr poetin:
Je si vala pėr mbi valė,
nė tallaz tė detit.

Ta dish, ti moj lulja ime,
ē'je pėr bletėn:
Nektari i trėndelinės
nė ditė tė pranverės.

Ta dish, ti moj lulja ime.
ē'je pėr prindin:
Syri i kalėr i Bistricės
nė grykė tė burimit.

Ta dish ti, moj lulja ime,
ē'je pėr gjyshen:
Ti je mjalt i dalė nga mjalti,
njė zog dallėndyshe.

Ta dish, ti moj lulja ime,
ē'je ti pėr mėrgimin:
Ti je shpresa, ti je drita
nė buzė tė agimit.


Pėrkufizimi im pėr dashurinė e Natyrės...

Sa njeriu hap sytė
nis dashuria pėr jetėn,
me ca lot e tė qara,
ēel derėm pėr botėn tjetėr.
Lind dashuria pėr nėnėn
nga tundja, dhėnia e gjirit,
Kujdesi, e pėrkėdhelimi
si aromė e trėndafilit...

Aty formohet njeriu,
nis ta dojė, ta kuptojė jetėn ...
E qė lulja tė lulėzohet,
merr ushqim nga Lulja e vjetėr.
Dashuria pė rnatyrėn,
ėshtė dashuria pėr jetėn,
Dhuratė pėr njerinė,
prehje pėr botėn tjetėr.Anjez ishte virtyti...

Anjeza

Dikensin tim tė dashur
e kam kėtu,
nė zemėr,
Davidin e tij
tė vuajtur
e bashkoJ
me njė Ėngjėll.
Oh, se ē'ka qenė
Anjeza,
Anjeza ishte bukuria,
Anjeza ishte virtyti
si Dea,
si vetė Perėndia.
Oh, sa dua
Anjeza tė mos shuhet
e tė mos vdesė kurrė!
Po munda,
sa tė jem gjallė,
do ta pėrtėrij dhe unė.

Si zogu i bilbilit

Pėrmbi trėndafilin,
lozje , vallėzoje,
si zogu i bilbilit
mbi lule tė blirit...
pėrmbi karaflin
futur ato faqe,
porsi kanarina
mbi njė manushaqe...


NISHANI IM

Kur qėndroj para pasqyrės
e i kreh tė rrallėt flokė,
nishani si gjysmė hėne,
dhuratė nga i bukuri zog...
i vogėl isha,
fėmijė me ato
kėmbėt njomzake,
si ketėr i ngjitesha blirit,
soditja zogjtė e bilbilit.
Futur thellė nė to dega,
atė muaj tė bukur prilli,
dehur me aromė lulesh,
zėri i ėmbėl i bilbilit.
E njė ditė, porsi flutur,
qėndrova nė degė tė blirit,
sa i afrohem folesė,
gjarpėri po hante bilbilin.

Si njė dardhė
qė rrėzon guri
e tretet tej
nė lėndinė,
pėrsillen
degė mė degė,
pėrfundoj poshtė
nė greminė.
Kryembėshtetur
te shkėmbi
dorėn shtrėnguar
nė ballė,
gjaku mė rridhte
ēurg faqeve,
gushės mė mpiksej,
si shall...
Nėnė e shkretė
erdhi mė ngriti,
me futėn ballin
ma lidhi,
mė shtriu
pėrmbi trėndelinė,...
Unė pyesja:
"Nėnė, ku ėshtė bilbili?"


FJALA FYRESE E VEPRIMTARISE
NGA SELFO ALLKAI nderuari, zoti Kristaq F. Shabani, President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve "Pegasi" Albania!
I nderuar z. Islam Kalemi, Kryetar i Degės sė Krijuesve "PEGASI" Tepelenė!
E nderuara zonja Naumka Lėngo, ZevKryetare e Unionit tė shkrimtarėve Fier!
Tė nderuar pėrfaqėsues tė shoqatave tė Shoqėrisė Civile, tė afėrm, tė ftuar miq e shokė, tė z. Ėngjėll Shametaj!
Sot nė kėtė takim miqėsor tė LNPSHA °PEGASI" ALBANIA, bazuar nė propozimin e Kryesisė sė Lidhjes sė Krijuesve "Pegasi°", Dega Tepelenė i jep Ėngjėll Shametaj titullin "Anėtar Nderi i Degės s ė lidhjes sė Krijuesve "PEGASI" Tepelenė.
Nderimi qė i bėhet poetit Ėngjėll Shametaj, nė kuadrin e muajit tė Letėrsisė dhe 65 vjetorit tė ditėlindjes sė tij, ėshtė shprehje e respektit dhe e dashurisė, qė tregojnė organizmat shoqėrore tė vendlindjes, Tepelenės sonė tė dashur.
Ėngjėll Shametaj, biri i Labėrsė dhe i Lopsit, ėshtė trashėgimtar i denjė i njė familjeje me ndjenja tė thella patriotike, e cila, brez pas brezi, ka dhėnė kontribut tė veēantė nė shėrbim nė tė popullit dhe Atdheut. Ėngjėlli ėshtė lindur nė fshatin Dorėz tė Tepelenės mė 3 tetor 1946 dhe, qė prej vitit 1957, banon nė qytetin e Fierit. Ėshtė arsimuar me diplomė teknik i mesėm mekanik dhe mė pas ka kryer gjimnazin "Janaq Kilica" Fier. Mandej ka kryer edhe arsimin e lartė.
Nė rini, fillimisht, Ėngjėlli ka punuar tornitor dhe, pas kryerjes sė shėrbimit ushtarak, ka ushtruar dhe profesionin e bukur tė shoferit , profesion ky, i cili i ka dhėnė mundėsinė tė njoh trėsisht Atdheun tonė tė bukur dhe ta vėrejė me syrin e tij vėzhgues dhe poetik . "Profesioni i shoferit, - shprehet Ėngjėlli, - mė ka krijuar mundėsinė tė pėrshkroj tė gjitha rrugėt e Atdheut dhe tė njoh bukuriė natyrore tė vendit tim , tė cilt kanė qene ushqim shpirtėror pėr mua dhe muzėn time poetike".
Kudo nė jetė, nė shoqėri dhe nė familje, Ėngjėlli ka qenė shembullor, ėshtė karakterizuar nga mirėsjellja, dashuria dhe respekti pėr njerėzit dhe si njė primd dhe edukator i mirė me fėmijėt e tij tė mrekullueshėm. Si veprimtar shoqėror ka kontribuar me organizmat e masave; ka qenė i zgjedhur Kryetar i kėshillit nė lagje dhe pėr korrektesėn nė zbatimin e detyrave gėzon dhe respektin e tyre. Aktualisht Ėngjėlli ėshtė kryetar i organizats sė veteranėve nė lagjen "1 Maj", me shoqatėn Atdhetare - kulturore "LABĖRIA" dhe atė "LOPSI" kryen me pėrkushtim e seriozitet tė plotė detyrėn e sekretarit tė tyre, duke u treguar i palodhur.
Nė fushėn e letrave Ėngjell Shametaj ka shpirt poeti. Zėrat brenda vetes i ka hedhur nė letėr. Libin e parė me poezi, tė cilin e ka botuar titullohet "VULLKAN I PASHUAR", ku nė tė shpreh me pasion dashurinė e pafund pėr vendlindjen e tij tė dashur, jo vetėm pėr fshatin e tij tė lindjes, por edhe pėr trevėn e Lopsit dhe tė Labėrisė, ku Ėngjėlli shkruan vargjet:
" Ajo krahina e Lopsit,
aorta ime nė zemėr,
aty kam njerėzit e babės,
aty kam njerėzit e nėnės...".
Nė vargjet poetike tė tij shikojnė nostalgjinė e fėmijėrisė me poezi tė arrira.Shkruan me respekt e dashuri pėr njerėzit e zemrės, tė rrethit familjar e mė gjerė. Tregon dobėsi pėr Nėnėn e tij tė dashur, pėr motrėn me gjethe dafine nė duar dhe, sidomos pėr niupėrit dhe mbesat e tij, tė cilėt i do mė shumėse jetėn e tj.
Nga Ėngjėlli presim angazime mė tė madh nė rrugėn e krijmtarisė nė tė ardhmen. Ka nė proces botimin e librit tė tij tė dytė me poezi dhe vijon tė shkruajė, pėrveē poezive dhe nė prozė poetike e ese.
Nė kėtė pėrshėndetje falendermi ndaj miqve tė ardhur, unė kam kėnaqėsinė tė bashkohem njėzėri me tė gjithė tė pranishmit nė kėtė eveniment tė rėndėsishėm, duke e uruar nga zemra: "T a gėzosh titullin "ANETAR NDERI i LIDHJES SĖ KRIJUESVE °PEGASI" DEGA TEPLENE, i dashur miku im, Ėngjėll Shametaj.
Nderim dhe respekt tė gjithė tė pranishmėve.

Fier , 27.10.2011

*
Titullin e nderit tė akorduar iu dha Engjėllit ceremonialisht nga fabulisti dhe poeti Kastriot Hadėri, i cili para dorėzimit dh e pas fjalės sė rastit tė fabulistit Islam Kalemi, theksoi meritat e Ėngjėll Shametaj edhe ne fushėn poetike e shoqėrinė civile, duke evidentuar meritat e tij nė kėtro fusha ..

Ėngjėll Shameti zbrazi nektar shpirti pėr kėtė nder qė i bėhej , duke bėrė njė ekspoze tė shkurtėr tė veprimtarisė sė tij poetike.
Fjalė tė ngrohta shpirti dhe pėrgėzuese thanė Pėrgjegjeėsi i Grupit tė sė Enjtes z. Miti Nito, Demir Korita, kryetari i Shoqatė Atdhetare Kulturore "Lopsi" Dega Fier, vajza e Ėngjėllit, mbesa Gejsa dhe shoqja e saj, Vladimiri,poetja Majlinda Rama, poeti Isuf Ēela, Ferit Lila, Sulo Gėrbi, tė cilėt kishin thurur dhe vargje tė bukura pėr Ėngjėllin dhe qė u deklamuan nga vetė autorėt pjesėmarrės.
Pėrshendetjen dhe poezinė e Sulo Gėrbit e deklamoi ublicisti Selfo Allka , i cili ishte dhe moderatori i kėsaj veprmtarie interesante... Njė emocion tė thellė krijoi nė mjedis pėrshndetja edjalit tė Ėngjėllit , Kastriotit nga Suedia, dhe ky krijues, i cili edh ene bisede me ne na premtoi se Dega e Pegasit Fier do t'i shtrije deget edhe ne Suedi... Nje premtim i bukur...
Njė mikėpritje e madhe, e ngrohtė dhe e pėrzemėrt...


Mbyllėsi e kapakut tė florinjtė ... pėr t'u riēelur

Pas pėrfundimit tė kėtij eventi Presidenti i LNPSHA "PGASI" ALBANIA i shoqėruar nga Zėvendės Presidentja e Lidhjes ė Krijuesve "Pegasi" Albania, poetja Majlinda Rama dhe anėtari i Presidencės sė Lidhjes sė Krijuesve "Pegasi", fabulisti dhe poeti Kastriot Hadėri, poeti Ėngjėll Shametaj, publicisti Demir Korita organizuan njė takim me disa krijues poetencialė tė qytetit tė Fierit , tė Degės sė Krijuesve "PEGASI" ALBANIA dhe hodhėn piketa organizuese dhe veprimuese pėr tė ardhmen pėr njė veprimtari mė tė zhdėrvjelltė nė qytetin e Fierit...
Presidenti i Lidhjes dhe poetėt e tjerė kaluan disa orė tė kendshme nė njė lokal tė karakterit poetik tė qytetit tė Fierit...
U larguam nga qyteti i Fierit ė rnė selinė e Pegasit nė Gjirokastėr nė orėt e vona tė pėrcjellė me ngrohtėsi e dashuri tė madhe poetike, duke rritur mė tej besimin nė tė ardhmen dhe mirėfillėsinė e letėrsisė. Emisarėt e kėsaj letėrsie, qė pėrkushtohen me vullnet dhe pasion, po bėjnė shumė pėr letėrsinė, gjuhėn, kombin dhe tė ardhmen e tij, atė qė nuk e bėjnė dhe ata qė paguhen nga shtetet tonan...
* * *
Nė ora 24.00 prekim qytetin magji tė Gjirokastrės. Telefonat mė shoqėrojnė gjatė gjithė udhėtimit. Mė pyesin nga Tirana, Prishtina, Greqia....poetėt dhe poetet e Lidhjes pėr Fierin... Kėto pyetje e di qė do tė vijonė nesėr nė faqet e faceookut nga miqtė e mi tė shumtė poetė e shkrimtarė nga shumė vende tė botės qė ndjekin zhvillimet tona letrare... Pyesin dhe duan tė dinė mbėrritjen tonė. Informacion jepet anė e kėnd e pse jo dhe e botės .. Interesim i madh. Njohje tė bukura... Fragmente jete qė shtojnė jetėn... Njė pėrkushtim masiv... Njė ditė pune veprimtarie e filluar ne ora 05.00 tė mėngjesit dhe e pėrfunduar ne ora24.00, 19 orė intesive dhe ēuditėrisht letėrsia tė rinon ....dhe tė bėn mė energjik..
Ju faleminderit miq, dh ju miq tė rinj tė Fierit, ju faleminderit pėr kėtė pėrkushtim model, qė duhet ta evidentojė historia...
Ne e fiksojmė ēdo veprimtari... dhe ditari ynė pėrmbushet .
RRUGĖTIMI PROFIL "PEGASI INTERNACIONAL VIJON...

Fier 27.10.20011
Gjirokastėr 02.11.2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
LNPSHA |PEGASI" ALBANIA Poezi nga Engjell Shametaj, Fier
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: