Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë

Shko poshtë 
+27
rrebelja
E_Bukura
naqeta
besim78
rroni
**Lumi_
Dili
interesant
Mergimtari
Kosovarja
luan mreti
loredana
Lanetja
Clarence
Begu
Nezir Myrta
Ani
Euridika
gjakushi
perendim
shaban cakolli
Mysafir
xhavo_
fatlum
Sofra
Beton
Orfe@
31 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 12:59 am

Pershdentje,
Mendimin tim ne lidhje me keto martesa e kam dhen edhe me heret ,mirpo dua te potencoj diqka se me pelqyen shum mendimet e Kosovarja ne faqen 4 dhe 5 pajtona me mendimin e saj plotesisht...

Dhe pa dasht me kundershtu askend mendoj se Kosovarja ka shpreh mendimin e vet ne lidhje me martesen e saj,nuk shoh diqka te quditshme ketu.Dhe pa marr parasysh i pelqen apo jo dikujt Kosovarja e ka shpreh ate qe e ndien,njejt do veproja edhe une.

rrespekt te veqant per te gjith ne veqanti per Kosovarja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 1:27 am

1.-Kosovarja shkrujti
Ketij mendimit te Loredanes do i bashkangjitem edhe une,mirpo edhe me
strikte nuk do martohesha me asnje tjeter pervec se shqipetare,por edhe
me shqiptare te cilet nuk kane fene time nuk do martohesha,por vetem me
nje kushte qe e ndron fene ndryshe asesi....


2.-rroni shkrujti.

Nje sqarim i vogel ne kete teme, sa i perket martesave femrave me besim islame nuk ju lejohet te martohen me burra te besimit tjeter , kurse mashkujve te besimit islam nese nuk ka femra te besimit te vete ne nje rrethe apo vende ,ateher mundet me u martu me nje femer te besit tjeter, po nese ajo pranon te kthehet ne besimin islam ky eshte parim fetar i fese islame , une e mbroje mendimin e Kososvares dhe pajtohem me ate mendim qe ka ajo.

------------------------------------------------------------


Une po nderlidhem peresi ne kete teme ne postimin e Kosovares vetem kerkoj edhe ndimen tuaj te gjithve te s'qarohet ky mendim sepse une nuk pajtohem me ate qe ka thene Kosovarja apo nuk e ka shpreh mendimin e rronit.

po ta kishte shprehur mendimin e rronit pajtohem edhe une shume dojme apo jo Kurani thote qe nje femre muslimane nuk i lejohet te martoje nje te fese tjeter kurrse nje mashkulli musliman i lejohet .

Por ju lutem si eshte shprehe kosovarja ne ate postim lexoni te gjthe dhe kerkoj ndimen tuaj ,mendimet tuaja te gjithve forumisteve per mua ajo shprehje kalon ne ''urrejtje'' racizem'' kombetar fetare ,edhe pse ka ndrishuar postimi i Kosovares.
Sepse nga feja islame nuk kerkohet kushte (me kushte ta ndroje fejen me kete kuptoje se feja islame nuk ka kuptim )

Ju lutem te gjithe lexoni me vemendje analizoni mendimet e kety dy antareve dhe si do te jepni nje perkufizme ne kete mendim .

ndima kam deshire te jete nga antaret Xhavo_ fatlum_ interesant_ rroni _ e pse jo edhe nga gjythe te tjeret antar te forumit BK.

Flm pres pergjigje nga te gjithe dhe nese gabohem une publikishte i kerkoj falje Kosovares nga replikat qe jam munduar vetem te sqaroje nje te pavertet .

Mos japni mendime per nder apo per qef por e verteta si te analizohet pse jo edhe nga ajetet kuranore ç'fare thote kurani (ka kushte apo jo ne fejen islame)?

p.s sa po harova postimi i Kosovares ka ndrishime nga ajo dite po nejse...(eshte bere nje premisim nuk ka qene kshu si eshte sote ).


Edituar për herë të fundit nga Beton në Sat Jul 05, 2008 2:57 am, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 1:58 am

rroni shkrujti.

Nje sqarim i
vogel ne kete teme, sa i perket martesave femrave me besim islame nuk
ju lejohet te martohen me burra te besimit tjeter , kurse mashkujve te
besimit islam nese nuk ka femra te besimit te vete ne nje rrethe apo
vende ,ateher mundet me u martu me nje femer te besit tjeter, po nese
ajo pranon te kthehet ne besimin islam ky eshte parim fetar i fese
islame , une e mbroje mendimin e Kososvares dhe pajtohem me ate mendim
qe ka ajo.

hahaha.. rroni sa kom kesh me ket hahaha..
domethan une duhet me ndrru fen mu ba muslimane kur te martona me dashnorin tem a??
sjam e pajtimit me ket une po martona me at person e jo me feh.
dashuria edhe feja nuk kan kursen te perbashkt per ka ana ime, feja asht dishka personale se nuk ki nevoj me nda me nje person, e per dashuri te nevoitet nje person.
une jam per mu martu e mos me kqyr fehn po me majt ne zemer.
une nese martona me nje mosliman nuk do ta ndrroj fehn sepse nuk ndryshoj per kerkan ashtu qysh jam ka mem marr edhe ka mu pajtu me ket, asht dishka se as une nuk i kerkoj burrit me ndrru fehn permu..
ajo dashuri asht veq me interes edhe impunim nga rrethi palidhje
dashuri me kushte aty nuk ka bekim te zotit.
une mendoj se nuk ban me qit kushte ne dashuri se ajo dashuri deshton me kalimin e kohes. ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 2:02 am

Loredana

Nuk e ke kuptuar mire rronin

rroni thote (apo K'urani thote ) nje femre muslimane nuk i lejohet te martohet me nje mashkull qe nuk i takone asaj feje .nuk thote qe nje femre katolike nuk i lejohet te martohet me nje feje tjeter .
Nuk jane libra nga njerzite te shkruar por te udhezuar nga Zoti ke K'urani ,Bibla ' Taurati ,etj qe nuk me kujtohen per momentin (ndodhese edhe nga nervoza )jane 5 nese nuk gabohem .

Me mirkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 2:15 am

nese shkojme me kuran atehere me sa di une nuk u lejohet qe muslimaet te martohen me burra te religjioneve tjera

por kur eshte fjale per ate postimin "kontraverz" te kosovares une mendoj qe ajo e ka shkrujatur kete pa e menduar mire, nuk besoj qe ajo ka menduar qe epr shkak te kuranit te mos martohet me zezake ose me krishtere.

ne kete rast kosovrja u tregua pak raciste por nuk mendoj qe e ka pasur per te keq.

merrni shembull nga qifti i famshem, xhevat qena dhe leze qena
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 2:19 am

nese shkojme me kuran atehere me sa di une nuk u lejohet qe muslimaet te martohen me burra te religjioneve tjera.

rolling

Se pari te falemenderoj per kontributin tuaj ne kete postim

Se dyte nje premisim (Nga K'urani nuk i lejohet vetem femres muslimane te martohet me nje te fejes tjeter ),Kurse mashkullit musliman i lejohet te martohet me nje te fejes tjeter.

po qe lerkohen fakte kuranore do te sjelle ne teme (fakte nga K'urani)

Mbi te gjitha te falemenderoj rrolling .

pres pergjigje edhe nga te tjeret .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 10:04 am

1.-Kosovarja shkrujti
Ketij mendimit te Loredanes do i bashkangjitem edhe une,mirpo edhe me
strikte nuk do martohesha me asnje tjeter pervec se shqipetare,por edhe
me shqiptare te cilet nuk kane fene time nuk do martohesha,por vetem me
nje kushte qe e ndron fene ndryshe asesi...
.


Ne parim po te shikohet ky shkrim nga "syri" i nje personi fetar(musliman ) ,besoj qe postimin e cituar të Kosovares parimisht do t'a pranonte por krejt ajo kontrakdita mendoj qe lind pikerisht tek ai "kusht-i" sepse edhe me aq sa une dij Feja Islame nuk imponohet dhe nuk eshte edhe nga vetë Kur'ani e lejueshme të imponohet ..prandaj ne momentin qe qitet "kusht" po t'a analizojme pak me thell ,kjo bjen ne kundershtim edhe me fenë islame .
Kur'ani per mendimin tim ,duhet të lexohet shumë herë me vëmendje maksimale dhe me një kujdes të veçantë ,për t'a kuptu thellë "filozofinë" që mbartë në vete , apo thënë ndryshe , për t'a kuptu drejt !
Personalisht nuk e kisha qite ate "kusht" as edhe si fetare (aq sa jam) !
Shpresoj se do të ketë qartësime dhe citate edhe nga Kur'ani nga dikush në menyrë që te nxjerrim dicka te frytshme nga i gjithe ky diskutim
vazhdim te mbare ne teme ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 1:05 pm

beton, une e kuptova rronin shum mir!!

ama nuk munet njeri me ju permajt gjith ligjeve te fehs.
ne kuran asht e shkrume edhe mos vjedh mos urrej tregom ti mu sa njerz po ju permbahen atyne seneve se jan edhe ma te rrezikshme per boten se sa nje dashuri e nje vajze moslimane se po e don nje djal qe i perket fehs katolike??
e mora si shembull se na shiptart ka asht keq gjylyt plasim nta a ku asht mir largohemi e kishe na basimtar te fort edhe um shan filani filanja, asht edhe nje fjal se une shpesh jau thom do katolikve: "mos u ban ma katolik se papa!!" hahaha..
nuk e di shka shkrun ne kuran ama ne bibel shkrun ai njeri qe e ndalon nje dashuri ai asht njeri i mallkuar nga zoti!! kaq aty nuk shkrun nuk ta cakton a mu martu me musliman apo me ortodox ose veq me katolik. aty asht e shkrune veq beso ne zotin e arahamit, isakut edhe jakobit
shka po du me than une muj mu martu me musliman edhe me met katolike sikur ai qe e man fehn e vet edhe une kam drejt.
qe shka ka te keqe ktu edhe per fmi asht shum kollaj kur te rriten mujn me vendos vet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 1:41 pm

[quote="interesant"]

E kam thene kete ne emer te fes per shkak se Premtimi kete ka kerku qe t'ja vertetoj se ato cfar ka thene nuk jane te verteta, dhe une prap e them se keto ndihma jane jap nga vet Muslimanet te cilet e praktikojne Fen si ndihme per vellezerit e tyre Shqiptare. ( edhe nje detaj, nuk jan ndihmu vetem familjet e atyre qe praktikojne fen, por familjet te cilat jane te varfera qofshin ato familje te deshmoreve, qofshin te tjera, por edhe familje Katolike, nuk kemi shiqu se cfar feje posedon, por cfar nevoje ka nje bashkqytetar yni ).



Interesant, ne momentin kur shkruajta une, e kam pas te dijtur qe ekzistojne keto lloj ndihma-bamiresie, siq i keni cek ju, te pakten e kam thene se perjashtime te disa rasteve. Por, ideja e shkrmit tim ishte qe te tregoje se sa ne -shqiptaret jemi fetare, dhe sa ne u permbahemi rregullave te njeres apo tjetres fe, ne menyre qe ti hudhe posht keto rregulla te ckatuara qe po permendet ne kete teme...

Ate qe keni bere ju ne qytetin tuaj, megjithse eshte pake, nuk e hudhe poshte. Te njejten gje bejme edhe ne edhe shume kushe besoje. Por si fjale ngushlluhese per kete bamiresi qe bejme ne do ishte ajo pergjigja e Nenes Terez, ne pyetjen e drejtuar saj se, pse mundoheni te beni mire, kur dihet se kjo qe beni ju eshte nje pike uje ne oqean, me ate qe ka nevoje njerezimi?? Pergjigja ishte-Edi se kjo qe bej une eshte nje pike uje ne oqean,por megjithate oqean eshte me i madhe nga kjo pike e ujit...

Ndersa per ate qe keni thene se, nuk keni ndegjuar deri me sot qe ndonje ateiste ka bere diqka ne lidhje me kete...Do te theme shume shkurte, tepakten per veten, sepse nuk perfaqesoj aske perveq vetes. Nese keni pasur rastin te lexoni apo ndegjoni tregimin e "Muhamed Alis dhe lypsit", ateher e kupton se sa une ( si ateiste) i ndihmoje te tjeret...

Interesant, me vjen keq per diqka, se asnjeher nuk tu kam drejtu ty, qe te theme se ju nuk keni bere asgje, apo keni bere pak. Thjeshte kam fole ne pergjithsi per shqiptaret si fetare, mund te kete perjashtime, ne kete raste ju. Ndersa ju, beni te kunderten. Me drejtoheni mua, sikur e keni iden se kush jam krejt, e ne fakte aspak nuk me njihni. Prandaj po e perfundoj kete shkrime me nje thenje te vjetater autoktone amerikane:" Mos gjyko per dike, nese nuk keni ecur ne kepuce te tij..."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 3:44 pm

Premtimi

Oqeanit do ti mungonte mu ajo pike uji .... Kur dikush mesohet me kete pike te ujit atehere i behet shprehi e mire, siq thote populli : Pika pika mbushet kofa.

Edhe une te kam thene se nga ky realitet i hidhur i popullit tone i cili e ka lene fen pas shpine, edhe vijm deri te kjo qe ty te vie keq se ne cfar gjendje ka ardhe ky popull, se sikur te merrnin dhe te punonin vetem 10% te asaj qe cfar i urdheron feja, kjo Pika e vogel ne oqean do te kthehet ne te kunderten, dhe nuk do te mbetej i varfur ne mesin tone, nuk do te mbetej problem qofte i madh apo i vogel qe nuk do te kishte zgjidhje.

Edhe pse ti nuk mu ke drejtuar personalisht me emer, je drejtuar feve perkatese, e njeri nder antaret e fes perkatese jam edhe une, dhe jam pergjegjur nga ajo se cfar posedoj.
Edhe une njejte sikur ti i jam drejtuar ateisteve dhe nuk jam drejtuar PRemtimi, si duket nuk e ke lexuar si duhet !

Ja ate cfar kam thene si perkujtim :
Cito :
Une ende nuk jam duke degjuar se ateistat bene kete gjest human, apo ndihmuan dike, apo ndertuan dicka... ( apo e kam gabim , po e pata gabim ma verteto te kunderten ).

Eshte fakt se nuk te njof peronalisht, por ti njof shkrimet, gje qe me ben qe se paku te di me ke polemizoj, kjo eshte e rendesishme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 3:48 pm

Cito :
interesant:

Une ende nuk jam duke degjuar se ateistat bene kete gjest human, apo
ndihmuan dike, apo ndertuan dicka... ( apo e kam gabim , po e pata
gabim ma verteto te kunderten ).
jo qe nui di po ateistat nuk kane ndonje grup qe ben bamiresi per interes, siq bejne fete, per kete nuk di, nuk eshte e thene qe nese je ateist te jesh i keq.

tahs po ma kujton fshatin midis ujerave
cfare eshte folur ne shqiperi ne vitet e '40 ta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 3:58 pm

Rolling

Dhelpra kur nuk ka pas mundesi te arrij rushin ka thene : Po e le se ende nuk eshte pjekur mire e eshte i tharbet !

Interesi i vetem i ndihmave eshte qe t'i gezojne te mirat edhe ata qe nuk kan, te trokasesh ne dere dhe t'ia hapesh deren e atyre qe iu eshte mbyllur me vite te tera, ky eshte interesi i secilit.

Askush ne asnje shkrim nuk ka thene se te jesh ateist je i keq ! Kjo vjen vetem nga ti si mendim yti, por jo edhe i te tjereve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 5:08 pm

PERSHENDETJE Loredana e ka shum te drejte edhe kjarte po thote
ne vllezer e motra jemi se pari shqipetare ket duhet me dite dhe aspak nuk duhet te behen dallimet ne dashuri nese dy persona dashurohen qofte cfar feje te jete por eshte shqiptare ka gjak shqiptari ajo eshte kryesorja jo me shtij fete ketu pse e ndajm kombin ne jemi shqiptare dhe nuk duhet te bejm dallime te tilla ne lindim si shqiptare e jo si katolik apo muslimane e ortodoks
por kur lind thone lindi nje shqiptare e pra nuk duhet me be dallime vetem nese nje femer shqiptare martohet me sllav e perzine gjakun me serb vallahi e kisha hek menji here po kjo vlen edhe per meshkujt nuk duhet perzire gjakun e paster shqipetare i ciles do fe te jete por shqiptare ROFSHI POPULLI IM I DASHUR ME MENDJE SHQIPTARE E NE SHQIPERI JO NE SOMALI E AVGANISTAN APO KU TA DI UNE TUNG PERSHENDETJE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 5:20 pm

zeriatdheut flm shum per perkrahje.
edhe ti e formulove edhe mamir textin ma kalove mu hahaha..
po de kryesorja kombi. e nese e kqyrim mashum fehn ather le te martohen shiptart musliman me arabe, turke... e katolikt shiptar me italjanka, braziljanka... tani i nin ti tu kukuat burrat shiptar ose femnat shiptare nese martohen me te huj veq per me respektu fehn hahahaha...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 5:34 pm

Vajzat shqiptare nese gjejne te nje i huaj dicka qe nuk e gjejne te bashkekombasit e tyre atehere le te martohen me kete, por mos martohen me nje te "huaj" vetem se ai eshte "i huaj".

Shumica kerkojne te bukuren, pavarsisht se nga kush prodhohet ajo.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 5:40 pm

loredana shkruajti:
zeriatdheut flm shum per perkrahje.
edhe ti e formulove edhe mamir textin ma kalove mu hahaha..
po de kryesorja kombi. e nese e kqyrim mashum fehn ather le te martohen shiptart musliman me arabe, turke... e katolikt shiptar me italjanka, braziljanka... tani i nin ti tu kukuat burrat shiptar ose femnat shiptare nese martohen me te huj veq per me respektu fehn hahahaha...

Loredana , e lexova kete tekstin tende dhe NDERIME , s'u durova pa hy te pakten me te thene ;nderime per kete shkrim ... e ke thene shume shkurt por ke thene shume dhe ke tregu nje REALITET qe per mendimin tim edhe nese mundohemi nuk mund t'a ndryshojme perkunder te gjithave sepse ne si popull kemi identitet dhe jemi unik ,kjo eshte e vertete dhe nuk mund te flasim ne per popullin shqiptar duke e pergjithesuar ate me kombet e tjera ...qofte edhe per fe ...
"Kombi para fese " me kete n'a identifikojne edhe te huajt neve si shqiptar ....

Bajroni thoshte :"Sa armiq per vdekje po sa miq besnik , kur i therret atdheu shqiptaret i lene anash te gjitha dhe behen bashk dhe shkojne perpara atje ku i qon i pari i tyre " .Kjo n'a identifikon ,edhe pse ne situaten aktuale mund te "duket" ndryshe per shkak te personave te caktuar apo per shkak te rrethanave politike ,por ne luften e fundit askush (po flas per shumicen dhe popullin) prej atyre qe kishin mundesi te merrnin pjese ne lufte nuk u ndal te pyes per fenë...kjo eshte deshmuar ne gjithe historine e popullit shqiptar edhe pse te gjithe armiqte jane mundu me perdor fenë si "mjet perqaj e pushto" ,ne perjashtim te personave te caktuar (qe do te perbenin nje perqindje qe nuk vlene te theksohet ) ,populli shqiptar ishte shume syhapur dhe i vetedijshem se kombi mbi te gjitha

Per temen , martesat me te huajt per mendimin tim eshte GABIM , e martesat me sllav une s'po mund as t'a fus ne logjikë dhe te gjej nje "arsyetim"
vazhdim te mbare ne teme ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 5:48 pm

Euridika flm shum loqki jam mundu me tregu shka une mendoj qysh une veproj ne keto raste. nese une i tham vetes shiptare edhe patriote ather jam e obligume me vepru kshtu qysh e kom cek ne postime.

te pershendes shum me respekt nga lori
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySat Jul 05, 2008 9:47 pm

Qender e sulmit ne kete teme me aq sa po e shoh eshte Kosovarja, per mendimin e shprehur. Dhe anen tjeter "disa" te tjere kan dalur ne mbrojtje te saj-jo mendimit te saj.

Nuk dua qe te sulmoj aske, por as edhe te mbroj asnjerin. Por dua te kerkoje nje menyre paksa me ndryshe te diskutimit te kesaj teme, apo ketij problemi.

Vlerat dhe principet tona i determinojne sjelljet tona dhe kane efekte te medha ne mundesine e arritjes se suksesit ne jete. Nisur nga kjo, ateher cdo njeri jemi unik dhe te dalluar cdo njeri ne kete planet, sikurse cfardo flluske e bores qe dallone nga flluskat tjera. Poashtu, cdo njeri nga ne ( pa asnje perjashtim), eshte i afte per aktin me mahnites te guximit, qendreses dhe sakrifices, poashtu faktkeqesisht edhe per te keqen e lakmis se tepruar, egoizmit, shthurjes dhe mizorise-kjo eshte mrekullia e te qenit njeri.

Nese nuk e keni kuptuar me siper, ateher po e theme me dy fjale: cdo qenie humane gabon, dhe cdo falje eshte hyjnore. Nuk duhet t'i keqperdorim te tjeret kur gabojne, por perkundrazi t'i kuptojme, ashtu siq e kuptojme veten.

"Ndryshimi tek secili njeri eshte krijim" - Geri Zukav

Prandaj, nuk duhet marrur asnjeh nje pergjigje apo nje mendim te caktuar nga dikush si dicka te fundit, te pa ndryshuar. Mundesi dhe deshira te cdo njeri eshte te ndryshoje, por e gjitha varet prej te tjereve qe e rrethojne. Konkretishte po e marre veten, nese une shprehi nje mendim timin ketu, ateher pavaresisht deshires per te ndryshuar, mundesit nganjeher jane minimale ( sepse te tjeret nuk me japin mundesi). E njejta vlen ne kete raste per Kosovaren, apo per ke do tjeter...

Nje gje duhet ta kuptojme se ne si qenie humane, jemi te sincerte ne menyre natyrale dhe jemi natyralishte te interesuar per te verteten. E gjitha vjene si shkak i asaj qe duhet mbijetuar, psh: nese nuk e dime te verteten se cka ndodh kur nje automjet 1 tonesh, duke udhetuar me shpejtesi 100 km ne ore, vjen ne kontakt me formen relativisht statike te njeriut, ky mund te jete momenti i fundit per te. Andaj kemi nevoje te dime te verteten ne lidhje me cdo shkak dhe rezulltat gjate gjithe jetes. Per kete shkak te gjithe artistet apo shkenctaret e medhenje si: Njutoni, Anshtajni, Da Vinci, Dali, Pikaso etj, kane thene se e kane gjurmuar te verteten.

Ajo qe duhet te bejme ne kete teme, eshte ta gjurmojme te verteten edhe ne si aktore ne kete forume. Por gjithnje ne menyren e duhur. Dhe asnjeri nuk duhet te themi keshtu edhe (.)-pik. Gjithnje " duhet te kemi parasysh se ka dicka me shume se kjo ne kete jete...", dhe kjo na drejton shume e me shume drejt rivlersimit dhe ndryshimit radikal ne jeten tone. Te pakten po flas nga pervoja ime personale, dhe nga ajo qe e thote Psikologjia.

Do e perfundoj me nje thenje te Muhamedit, kjo vlen per te gjithe.

" Kush ndermjeteson me ane te intervenimit per te mire, merr pjes ne te, dhe kush merr pjes ne intervenimin per te keq, e ndane kete pjese"

Mendoj se me keni kuptuar tani me. Mbi te gjitha, mendoni mire, beni mire, flisni te verteten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptySun Jul 06, 2008 2:09 am

Edhe pse nuk kam deshite te vazhdoj ne kete teme ,vetem se doja t'ju falemnderoj te gjithve per ndimen kohen qe moret te shkruani ne teme.

Une nuk kam per te thene me shume sepse te gjithe i paska thene E_Bukura shume respekt.

Falemenderoj Euridiken, zerineatdheut, loredanen.

Mbi te gjitha KOMBI.

Per temen;
nga logjika ime nuk munde te ary te logjikoj qe te martohem me nje sllave edhe pse shume elergike jam nga njerez te till.

vazhdim te mire ju uroj ne teme ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptyMon Jul 07, 2008 2:50 pm

Kosovarja shkruajti:
Ketij mendimit te Loredanes do i bashkangjitem edhe une,mirpo edhe me strikte nuk do martohesha me asnje tjeter pervec se shqipetare,por edhe me shqiptare te cilet nuk kane fene time nuk do martohesha,por vetem me nje kushte qe e ndron fene ndryshe asesi....

Ky shkrim eshte origjinal i imi as nuk kam modifikuar asgje,as nuk kam shtuar dhe ne te kunderten(nje sqarim per ata qe kane menduar se kinse kam modifikuar dicka)..

Dua te shprehi edhe nje here ate cfar kam thene, ne menyre qe t’ua vertetoj se nuk e kam thene nga mos dija, por kam qene e vetdishme per ate cfar kam thene, dhe do e mbroj kete mendim me fanatizmin me te madh, dhe ata te cilet mundohen te mbledhin uje me site, ata le te japin cfar kuptimi deshirojne.

Poashtu edhe nje sqarim te shkurter per ata te cilet gjoja se nuk me kane kuptuar,apo nuk kane dashur te me kuptojne??!!Nuk e kam thene kete pse ma thote feja apo dic tjeter,sepse me aq sa di nuk me takon te flase per fe,(sepse te flasesh per nje fe,duhet te dish shume,e ketu une nuk mund te flase rrethe fese,sepse nuk kam edhe aq njohuri,perkunder asaj qe cdo here jam ne perpjekje te asaj qe te mesoje me shume)Mirpo ju lutem kuptoni njehere e mire shkrimin tim ,nuk kam thene qe feja ma kerkon kete,sepse dihet shume mire se ne fene time "Nuk ka dhune" pra asgje nuk e kam shkruar ne lidhje me fene,mirpo kam shkruar ne lidhje me parimet dhe gjerat e mia,Cfare ka te kete ketu nese une Dua qe i dashuri im te jete Shqiptare dhe vetem musliman ( a ka mundesi dikush te ma cenoj mendimin tim personal ? Po qe se dikush ka atehere vetem le te urdheroi)..

Keshtu e mendoj une te dashurin tim, keshtu e mendoj une jeten time, dhe keto jane regullat dhe parimet e mia te cilat dikuj po ia zene rrugen!

Te nderuar te gjithe ju qe mundohi qe mendimin tuaj t’ia impononi te tjereve, nuk keni pse hargjoni energji kot duke u arsyetuar kinse ky mendim eshte i rezikshem, me kete mendim po shpreh racizem ( e si duket ende nuk e paskeni kuptuar se me te vertete cfar ka qene racizmi ), me kete mendim keshtu me kete mendim ashtu... mos filozofoni shume, se prej filozofise eshte mos me u marr shume me filozofi.



Pastaj pse aq shume keni qitur "dhembet" kunder postimit tim, cfar me te vertete ju preokupon juve, shkrimi qe kam bere, apo jeten qe une kam zgjedh?



-Po u pengoj shkrimi , atehere keni thyer ju rregulloren ne kete forum sepse : Cdo mendim personal eshte i pa cenuar, dhe secili jap mendimin e tij i pelqeu dikujt apo jo.

-Po u pengoj zgjedhja ime personale, atehere prap theni regulloren sepse : cdo njeri zgjedh me te miren per jeten e tij, e ju ne kete rast jeni duke dashur te me impononi mendimin tuaj i cili eshte i gabuar nga njera ane, dhe nga ana tjeter nuk eshte aspak real dhe i sinqert sepse nuk eshte burimor ate cfar ju pretendoni.



Ai njeri i cili then principet e tija ne jete ai nuk ka rregull jete, per ate une kam principe dhe keto nuk i thej kurr ne jeten time, e kam edukuar vehten me keto dhe do jem e edukuar me to pergjithmone.



E drejta ka rrugën e gjatë, por vjen.



Dhe siq thuhet : Nese thua ate cka deshiron duhet te degjosh dhe ate cka nuk deshiron. Hegeni

Dhe fare ne fund,duke ju kerkuar falje per keto fjale,dhe per vendimet qe do merren personalisht nga ana ime per kete teme,se nuk do lejoje me askend qe te me marr shembull dic per kete mendim qe kam dhene edhe me heret,ju thash se eshte e kot te me ndryshoni mendim,andaj mund te vazhdoni me shembuje tjere sepse mund te behen edhe 80 faqe te shkruhen rreth kesaj,por nuk do ndryshon asgje nga kjo qe kam thene ne faqen e 4 dhe po e them edhe tani....

Pra per ata qe vazhdojne me tutje rreth ketij mendimit tim,ju tregoj se personalishte une do modifikoj ate shkrim,ndoshta kjo nuk perkon me etiken time,apo se mund te thote dikush "vetem se ka titullin Admin"ka te drejten te beje cfare te doje,por nuk dua te jem teme diskutimi, edhe pse nuk do me pengonte,mirpo pasi qe eshte fare e kot,se mendoj se ia vlene te me merr shembull dikush e aq me pak te me permend emrin....

Ju falenderoj te gjitheve per kohen,shkrimet,mendimet,jeni shume te mrekullueshem,dhe fare ne fund kete shkrim po e perfundoj me nje thenie te bukur te Muhamedit a.s:"Cdo veper shperblehet sipas njetit-qellimit"

Shpresoj pra te keni pasur qellimin e mire,dhe asesi dicka tjeter...

Vazhdim te mire,rreth titullit te temes...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptyMon Jul 07, 2008 4:02 pm

por vetem me nje kushte qe e ndron fene ndryshe asesi....

Te mbetet se ne fejen islame ka kushte ,te mbetet se kosovarja nuk e tha kete ...


vazhdim te mire ne teme ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptyTue Jul 08, 2008 12:58 am

E_Bukura shkruajti:
Qender e sulmit ne kete teme me aq sa po e shoh eshte Kosovarja, per mendimin e shprehur. Dhe anen tjeter "disa" te tjere kan dalur ne mbrojtje te saj-jo mendimit te saj.

Nuk dua qe te sulmoj aske, por as edhe te mbroj asnjerin. Por dua te kerkoje nje menyre paksa me ndryshe te diskutimit te kesaj teme, apo ketij problemi.

Vlerat dhe principet tona i determinojne sjelljet tona dhe kane efekte te medha ne mundesine e arritjes se suksesit ne jete. Nisur nga kjo, ateher cdo njeri jemi unik dhe te dalluar cdo njeri ne kete planet, sikurse cfardo flluske e bores qe dallone nga flluskat tjera. Poashtu, cdo njeri nga ne ( pa asnje perjashtim), eshte i afte per aktin me mahnites te guximit, qendreses dhe sakrifices, poashtu faktkeqesisht edhe per te keqen e lakmis se tepruar, egoizmit, shthurjes dhe mizorise-kjo eshte mrekullia e te qenit njeri.

Nese nuk e keni kuptuar me siper, ateher po e theme me dy fjale: cdo qenie humane gabon, dhe cdo falje eshte hyjnore. Nuk duhet t'i keqperdorim te tjeret kur gabojne, por perkundrazi t'i kuptojme, ashtu siq e kuptojme veten.

"Ndryshimi tek secili njeri eshte krijim" - Geri Zukav

Prandaj, nuk duhet marrur asnjeh nje pergjigje apo nje mendim te caktuar nga dikush si dicka te fundit, te pa ndryshuar. Mundesi dhe deshira te cdo njeri eshte te ndryshoje, por e gjitha varet prej te tjereve qe e rrethojne. Konkretishte po e marre veten, nese une shprehi nje mendim timin ketu, ateher pavaresisht deshires per te ndryshuar, mundesit nganjeher jane minimale ( sepse te tjeret nuk me japin mundesi). E njejta vlen ne kete raste per Kosovaren, apo per ke do tjeter...

Nje gje duhet ta kuptojme se ne si qenie humane, jemi te sincerte ne menyre natyrale dhe jemi natyralishte te interesuar per te verteten. E gjitha vjene si shkak i asaj qe duhet mbijetuar, psh: nese nuk e dime te verteten se cka ndodh kur nje automjet 1 tonesh, duke udhetuar me shpejtesi 100 km ne ore, vjen ne kontakt me formen relativisht statike te njeriut, ky mund te jete momenti i fundit per te. Andaj kemi nevoje te dime te verteten ne lidhje me cdo shkak dhe rezulltat gjate gjithe jetes. Per kete shkak te gjithe artistet apo shkenctaret e medhenje si: Njutoni, Anshtajni, Da Vinci, Dali, Pikaso etj, kane thene se e kane gjurmuar te verteten.

Ajo qe duhet te bejme ne kete teme, eshte ta gjurmojme te verteten edhe ne si aktore ne kete forume. Por gjithnje ne menyren e duhur. Dhe asnjeri nuk duhet te themi keshtu edhe (.)-pik. Gjithnje " duhet te kemi parasysh se ka dicka me shume se kjo ne kete jete...", dhe kjo na drejton shume e me shume drejt rivlersimit dhe ndryshimit radikal ne jeten tone. Te pakten po flas nga pervoja ime personale, dhe nga ajo qe e thote Psikologjia.

Do e perfundoj me nje thenje te Muhamedit, kjo vlen per te gjithe.

" Kush ndermjeteson me ane te intervenimit per te mire, merr pjes ne te, dhe kush merr pjes ne intervenimin per te keq, e ndane kete pjese"

Mendoj se me keni kuptuar tani me. Mbi te gjitha, mendoni mire, beni mire, flisni te verteten.

Eshte shume keqe te dergohet kjo teme ne arkive
Ndera e kety shkrimi shume po shume madhore te anlizohet ky shkrim i te se E_Bukura nuk bejem keq nga gabimet mesohemi .


Edituar për herë të fundit nga Beton në Tue Jul 08, 2008 2:48 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptyTue Jul 08, 2008 12:59 am

Doja te falmenderoj te E_Bukuren per gjithe kete kohe per kete shkrim te pasur qe ka sjell ne kete teme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptyTue Jul 08, 2008 1:09 am

Kosovarja po fillojm at'her ku te kam fyre une ti dhe familjen tende ?me gjej ate rreshte te analizojm ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 EmptyTue Jul 08, 2008 1:25 am

Dhe shkrimet qe fshihen ne kete teme kerkoj te kopjohen ju lutem te dergohen tek tema Fshirja e Postimeve .

Kam te drejtet edhe une si gjithe anteret tjere te kety Fomui qe postimet e fshira te dergohen ne Temen (Postimet e Fshyera ).

shume postime u fshijen per nje kohe shume te shkurt e nuk eshte derguar asnje ne temen Shkrimet e fshyera .


Edituar për herë të fundit nga Beton në Tue Jul 08, 2008 1:35 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 6 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë
Mbrapsht në krye 
Faqja 6 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Muzika sllave?
» Top Channel publikon dhunën e policisë sllave në Maqedoni
» Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!
» Rinia Shqiptare
» Me fat na qoftë o shqiptarë!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: