Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë

Shko poshtë 
+27
rrebelja
E_Bukura
naqeta
besim78
rroni
**Lumi_
Dili
interesant
Mergimtari
Kosovarja
luan mreti
loredana
Lanetja
Clarence
Begu
Nezir Myrta
Ani
Euridika
gjakushi
perendim
shaban cakolli
Mysafir
xhavo_
fatlum
Sofra
Beton
Orfe@
31 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 1:00 pm

Kosovarja

Po qe nje zezak e ka fejen tende e kisha martuar vetem se i takon fejes tende

Apo nje shqiptar qe nuk e ka fejen tende me mire te martoish vetem se eshte shqiptar.

?????????????????????????????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 1:06 pm

Kosovarja shkruajti:
me turq edhe me shki nuk martona edhe me kan tu ngordh!!!!

Ketij mendimit te Loredanes do i bashkangjitem edhe une,mirpo edhe me strikte nuk do martohesha me asnje tjeter pervec se shqipetare,por edhe me shqiptare te cilet nuk kane fene time nuk do martohesha,por vetem me nje kushte qe e ndron fene ndryshe asesi....

Beton lexoje mire ne mes te rreshtave se cfare kam shkruar me pas bere kete pyetje ok Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 1:16 pm

Ne rregull Kosovarja ishte vetem nje pyetje !

po qe nje zezak e ka fejen tende e kishe martu ,apo nje shqiptare qe nuk e ka fejen tende ?

Cilin do ta kisha martu ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 1:21 pm

Beton shkruajti:
Ne rregull Kosovarja ishte vetem nje pyetje !

po qe nje zezak e ka fejen tende e kishe martu ,apo nje shqiptare qe nuk e ka fejen tende ?

Cilin do ta kisha martu ?

Qe ne fillim e thash edhe me heret se nuk do martohesha me asnje tjeter perpos qe me shqiptare Kjo i hedh posht pra te gjithe, turqit,arabet,gjermanet,edhe zezaket qe ne kete rast i permende ty...(pavaresisht nga feja)

Por edhe tek ky grupi Shqiptare nuk do martohesha me ate qe nuk e ka fene time kaq...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 1:51 pm

por dhe ti kosovare me pilqen mendimi jyt, te lumt si po thu shkurt vetum me shqiptar dhe musliman a po.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 1:57 pm

luan mreti shkruajti:
por dhe ti kosovare me pilqen mendimi jyt, te lumt si po thu shkurt vetum me shqiptar dhe musliman a po.

luan mbeti

Mua nuk me pelqen fare mendimi juaj sepse .po qe nuk eshte musliman do te thote se nuk eshte Shqiptar .?

C'lidhje ka feja me gjakun ,kulturen ,traditen etj ka dallim ketu te dallohet vetem se nuk i takone asaj feje ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 2:04 pm

beton me fal po un shkrova per kosovaren se ajo asht muslimane,por dhe un ekom njajtin mendim se martohem me vajzen muslimane, por un e rspektoj fen katolike dhe te gjith fejet, po ma se shumti e respektoj fen time, sedi qka ka te keqe, flm per mir kuptim beton me respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 2:05 pm

Beton shkruajti:
luan mreti shkruajti:
por dhe ti kosovare me pilqen mendimi jyt, te lumt si po thu shkurt vetum me shqiptar dhe musliman a po.

luan mbeti

Mua nuk me pelqen fare mendimi juaj sepse .po qe nuk eshte musliman do te thote se nuk eshte Shqiptar .?

C'lidhje ka feja me gjakun ,kulturen ,traditen etj ka dallim ketu te dallohet vetem se nuk i takone asaj feje ?

Beton mendim personal i imi ok,ndoshta nuk ka kurfar lidhje feja me gjakun,kulturen,traditen por ja qe kete e dua,dhe nuk ka kush te me ndron mendimin per kete...

Met mira shoku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 2:08 pm

Kosovarja me te vertete po me dhimbsesh , ti si administratore e ketij forumi po tregon qe nuk ki gjak te paster shqiptari .

Ti po ben dallime tek shqiptaret permes fes , tash nqs X personi eshte katolik por mbi te gjitha eshte shqiptar dhe nuk do te konvertohet ne fene tende , ne fene islame per X arsye tash ti nuk do ta marresh !

Me te vertete kjo eshte nje paturpesi nga ana jote , por mbaje per veti mos e shpreh ketu se ketu jemi ne nje forum ku mban emrin Bashkimi Kombetar e jo ç'bashkimi kombetar sepse me ato qe i the ti veç krijojn dallime e perçarje mes kombit. Por fatemiresisht shqiptaret qe kane mendimin tend jane shume te paket dhe do te ngelen te paket sepse shumica dermuese e kombit shqiptar kombin e ka primar .


Ndersa sa i perket temes eshte me te vertete nje paturpesi e madhe qe nje shqiptare te martohet nje serbo-sllav . Nuk e di se çfare prind kane ato vajza qe i lejojne te martohen me serbo-sllav per 500 € , rast shume tragjik per neve shqiptaret.

Ndersa fajet kryesore i kane edhe politikanet dhe drejtuesit e vendit qe nuk merziten fare per keto pune dhe besa mund te jene edhe iniciues per kete hape teper tragjik per neve si komb.


Deli:
Demokracia e Sali Berishes dhe bashkpunetoreve te tij e ka sjell Shqiperine ne kete gjendje qe eshte sot dhe ato prostitutat qe i permende dhe te gjitha te keqijat kane ardhur per shkak te demokracis se Sali Berishes i cili jau hapi dyert armiqeve dhe shqitpareve qe migruan ne te kater anet e botes dhe fatekeqsisht shume vajza shqiptare mirren me prostitucion neper europe.

Ndersa ne Kosove , Maçedoni , Presheve , Medvegj & Bujanoc nuk kane pasur se si te bejn kesi lloj marrezirash per arsye se kemi qene ne lufte nuk kemi pasur demokracine e Sali Berishes dhe shume shqiptare nga Kosova u larguan reth viteve te '90-ta drejt europes . Ndersa pas lufte me trego ne çfare gjendje i kemi vajzat shqiptare ne Kosove ? Te mjerueshme shoku Deli , te mjerueshme .
Ne moshen 12-13 vjeçare fillojne me duhan , pastaj me alkool , tani me droga te ndryshme dhe tani dihet se ne çfare gjendje vijne dhe çfare jane te gatshme te bejne.

Tani rasti i fundit me testin kombetar te matures u pa se sa serioz jane nxenesat dhe se çfare edukate dhe sa i kushtojne vemendje mesimit vetem 47 % e tyre e kaluan testin e matures ndersa me shume se 50 % u rrezuan ...

Keshtu qe nuk ben me i qesh te tjeret dhe me e gjuajtur gurin tek te tjeret sepse nje komb jemi , te njejtit jemi dhe problemet e njejta i kemi.

Te gjitha keto probleme nderlidhen me politiken shqiptare qe nga renia e komunizmit e gjer me sot , nuk kane arrit asnje sukses ne te mire te popullit por fatekeqsisht kane arritur shume te mira ne te mire te armiqeve tane.

Ky eshte realiteti qe sot disa e injorojne dhe disa jane te verber qe behen kinse nuk shohin asgje te keqe.

(Nuk po i fus te gjitha vajzat me nje these keshtu qe mos u prekni shume por nje pjese e madhe e vajzave sot eshte çoroditur , kjo vlene edhe per djemet por mbase tema ishte per vajza fola vetem per to)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 2:20 pm

Mergimtari shkruajti:
Kosovarja me te vertete po me dhimbsesh , ti si administratore e ketij forumi po tregon qe nuk ki gjak te paster shqiptari .

Ti po ben dallime tek shqiptaret permes fes , tash nqs X personi eshte katolik por mbi te gjitha eshte shqiptar dhe nuk do te konvertohet ne fene tende , ne fene islame per X arsye tash ti nuk do ta marresh !

Me te vertete kjo eshte nje paturpesi nga ana jote , por mbaje per veti mos e shpreh ketu se ketu jemi ne nje forum ku mban emrin Bashkimi Kombetar e jo ç'bashkimi kombetar sepse me ato qe i the ti veç krijojn dallime e perçarje mes kombit. Por fatemiresisht shqiptaret qe kane mendimin tend jane shume te paket dhe do te ngelen te paket sepse shumica dermuese e kombit shqiptar kombin e ka primar .


Ndersa sa i perket temes eshte me te vertete nje paturpesi e madhe qe nje shqiptare te martohet nje serbo-sllav . Nuk e di se çfare prind kane ato vajza qe i lejojne te martohen me serbo-sllav per 500 € , rast shume tragjik per neve shqiptaret.

Ndersa fajet kryesore i kane edhe politikanet dhe drejtuesit e vendit qe nuk merziten fare per keto pune dhe besa mund te jene edhe iniciues per kete hape teper tragjik per neve si komb.

Mergimtari nuk kam pse te dhimbem aspak i nderuar,sepse nuk ke fare arsye te paragjykosh ne kam apo s'kam gjak shqiptari,fundja kjo nuk do duhej aspak ty te interesonte(identiteti im),sepse ketu jemi te japim mendim,dhe jo te me ndryshosh mendimi ,keshtu qe ty nuk ke pse te dhimbem aspak se kam kujt ti dhimbsem une ok.

E thash edhe me heret eshte mendim i imi,dhe s'kam pse ta ndryshoj une vetem per shkak te X personave qe gjenden ketu ne forum,dhe se mezi nuk presin te ulin me fjalet me te uleta,e qe kjo nuk do duhej te ishte tek forumi sic thua ty Bashkimi Kombetare, Pra ajo se cfare mua si administratore me vjen turp nga vetja eshte mosrespektimi i mendimit te te tjereve e asesi te me vjen turp te shprehe ate qe e mendoj...

Por fatemiresisht shqiptaret qe kane mendimin tend jane shume te paket dhe do te ngelen te paket sepse shumica dermuese e kombit shqiptar kombin e ka primar

Nje gje ta kesh ndermend se edhe nese gjendem e vetme krejtesishte me kete mendim se s'do mund te ma ndryshosh as ty dhe asksush tjeter...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 2:22 pm

kosovare sjam me ty valla qitu loqki. qe une jam katolike e dashnorin e
kam mosliman shka do thot tash une mi than banu katolik a?? ose ai mem
than mu mu ba une moslimane??
le ta han dreqi at dashuri me kushte bre kosovare!!
une i kam than ati tipit tem qishtu jam edhe qishtu kam me kan une kam ka te du ty edhe po te marr ty e jo fen tane.
une nuk po martona me feh po me njeri me ni person.
ai
le ta man fen e vet une fen teme, a njo i takon ati fmin ka drejt mi ba
ai qysh don. se thojn tani fmija se shkon ka dajt asht parod
hahahhahaha...

kosovare a po e merr vllavin tem hahahah.. ups jo
se ti ki qef me ba mosliman tani hahahahahaha... pak hajgare loqki je
shum e mir puc shum aaa!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 2:34 pm

me falni ju te dut as pak ska lidhj qaku as feja dhe kultura me, dhe as ne as kush, pa mar para syshe se ne qka jem me fen, dhe ju mir edini se ne jem vetum shqipatr, po i perkasim fes muslimane apo katolike ose ortodokse por e kem ni komb, a qka e perket martesa ska fuqi as ligj se mundet m einponu me kon shqiptaret martohen ajo asht e drejta e tune.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 2:46 pm

loredana shkruajti:
kosovare sjam me ty valla qitu loqki. qe une jam katolike e dashnorin e
kam mosliman shka do thot tash une mi than banu katolik a?? ose ai mem
than mu mu ba une moslimane??
le ta han dreqi at dashuri me kushte bre kosovare!!
une i kam than ati tipit tem qishtu jam edhe qishtu kam me kan une kam ka te du ty edhe po te marr ty e jo fen tane.
une nuk po martona me feh po me njeri me ni person.
ai
le ta man fen e vet une fen teme, a njo i takon ati fmin ka drejt mi ba
ai qysh don. se thojn tani fmija se shkon ka dajt asht parod
hahahhahaha...

kosovare a po e merr vllavin tem hahahah.. ups jo
se ti ki qef me ba mosliman tani hahahahahaha... pak hajgare loqki je
shum e mir puc shum aaa!

O lori bre pse mori me kundershtove haha Ok pak shaka se gjikthush loqki mendimin e vet,mua me vjen mire shume qe ke arit ashtu mirekuptim,dhe qe keni dashuri pa kushte,se edhe vet ashtu (pra jam me ate qe nuk me eshte dashur te vendos aspak kushte, pra Shqiptare-Musliman)..
E respektoj edhe mendimin tende shume,vetem se ju prifte e mbara...

E per vella e din Meli ma mire hahah se me ate e kam kontraten jo me ty..

Ec mere edhe ty nje pucc ne balle,je shume e mire edhe ty Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 3:13 pm

turp i madh asht per ata pind te ature lavirave, se taj japish vazjen ni armiki ni bishe si kan bo qmos ne popllin shqiptar dhe kan plane te qfarosin popllon ton, as si asht mir te bisedojm per ato lavire, un kom ni prej ni shqiptari te shipris se ato lavire sjon shqiptare po jon rome, dhe un mendoj ska vler dhe as nevoj te bisedojm per keto tema.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 39
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 3:17 pm

Plotesisht jam ne mendimin e Kosovares, duke marr parasysh se secili person ka nje parim ne jete, dhe ia mendon vehtes ate cfar eshte me se miri, duke u nisur nga kjo atehere i pelqeu kjo dikuj apo jo, kjo nuk ka aspak rendesi, se fundja secili jemi kompetent per vehten tone, dhe askush askuj nuk eshte e nevojshe t'i jap arsye dhe raport per jeten personale.

Ajo cfar ka theksu Kosovarja se : e ka parim qe te martohet vetem me shqiptar dhe te jete ky shqiptar i besimit Islam... Kete e mbeshtes , dhe edhe une jam i te njejtit mendim, se gruaja ime dua qe te jete shqipetare dhe muslimane... Por eshte edhe e drejt e secilit qe gruan ta kete shqiptare krishtere, apo ortodokse, apo katolike, apo ateiste, por fillimi dhe fundi te jete shqiptare.

Kurse sa i perket temes : Ato femra te cilat jane shitur per 500 euro, kjo te ben te mendosh se ato jane vajza sikur te shtepiave publike te cilat shesin nderin dhe moralin e tyre pa marr parasysh se a eshte serb, grek, italian...... apo kush do koft, qofte edhe kafsh te jete nuk i ben fare , sepse parja dhe leku ia kan mbyllur syte gjithandej.

Kesaj i thuhet turp, dhe kjo eshte per te na ardhur keq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySat Jun 28, 2008 3:26 pm

kosovare mos ta nin as pak se ti vetum e ke tregu ralitetin dhe deshiren, ti dhe te gjith njerzimi ka te drejt te martohet me kon aj dheshiron, je ma e mira ne forum kush ta ka inat ju thevt koma hahahaha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySun Jun 29, 2008 4:26 pm

Per temen konkretishte nuk kam q'te theme, sepse per mua ata "njereze" qe martohet me sllave, mund te jene gjithqka, por jo njereze.

Deshta te nderlidhem ne kete piken tjeter. Kur behet fjaler per "parimet". Eshte me shume se normale qe qdo njeri te kete parimet e tij\saj, por keto "parime" duhet ( patjeter) te jene te lakuheshme nganjeher, nese jo te thyhen. Perndryshe nuk do te jene parime, por thjeshte fiksime!

Ndersa sa i perkete marteses me nje shqiptare te fes tjeter. Eshte e vertete se pak ka raste qe eshte martu nje djale me nje vajze te fes tjeter, apo ndersjelltas. Por kjo nuk ka ardhe siq shkake i asaj qe jemi shume fetare, por vetem me arsyetimin ( nga familja) se ka plote shqiptare te fes "tone" muslimane, dhe nuk kan leju me qdo kushte te marrin nje te fes katolike. Perveq raste te veqanta kur mashkulli, ka qen kembengules dhe e ka thy kete "akull", dhe tani ditet e sotit shoh dhe ndegjoje shume kesi raste, dhe kjo me gezone tej mase. E gjitha varet nga vete personi, sa eshte i gatshem te luftoje qe ti bind familjen se duhet hequr keto barriera, dhe poashtu te mos i interesoj per rrethin se qfare thone, kur eshte ne pyetje jeta e tij. Njerezit e dobet ( nga vetbesimi) te cilet nuk jane ne gjendje te sfidojne jeten, thone se nuk do martohesha me nje te fes tjeter, sepse nuk kan arsye te justifikuheshme te thone se " une si musliman\e nuk do martohem me nje te krishter, apo une si i\e krishter nuk martohem me nje te fes muslimane".

Une per vete, kur kam qen i vogel i kam urrejte "katoliket", sepse nuk kam pas mundesi te dije me shume, veq asaj qe thoshin "katoliket jane si shkije" nga disa...Por tani qe jam rrite dhe vedijesu, kam nje mendim krejte ndryshe dhe martohem edhe me nje te krishter, nese paraprakishte i ploteson kushtete te cilat jane primare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptySun Jun 29, 2008 4:58 pm

arto femna sjon shqiptare , se martohen me serbet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptyMon Jun 30, 2008 3:11 am

luan mreti shkruajti:
kosovare mos ta nin as pak se ti vetum e ke tregu ralitetin dhe deshiren, ti dhe te gjith njerzimi ka te drejt te martohet me kon aj dheshiron, je ma e mira ne forum kush ta ka inat ju thevt koma hahahaha.


luan mreti pershendetje e respekt me plote mirkuptim .

Edhe njeher deshira eshte te nderildhem ne kete teme, ndodhes Kosovarja ka gabuar qe ka thene kete ,apo eshte qe ka menduar kete mendim pa logjikuar mire apo pa koncentrim,por une personlishte mendoj se nuk duhet e perkrhate ky mendim po te sqarohet mendimi pse mos te martohet me nje shqiptar jo te fejes se vete .

Mbi te gjitha mendoje se dashuria nuk pyete ciles feje i takon e kam deshire qe Kosovarja te dashurohet me nje jo te fejes vete e pastai te vejen ne kete teme i ndryshone mendimet e saja qe ka ne koke 100%,kete po ta garantoj.............
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptyMon Jun 30, 2008 6:07 am

Gjithsesi martesat e ketyre vajzave me Serb eshte shume i gabuar! familje me nivel kaq te ulet dhe fare pa ndjenja patriotizmi, nuk kane as edhe kulture fetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptyMon Jun 30, 2008 9:56 am

Beton e drejte shteti,
Feja islame haptas preferon, kur eshte fjala te martesa, se eshte e domosdoshme zgjedhja e lire, nga ana e femres dhe e mashkullit kjo nenkupton dicka "zgjedhje e lire".Nuk lejohet qe te kete imponime as per mashkullin as per femren ne rast te martese dhe ska fare rendesi feja, ngjyra....
Ky fenomen dominon me te madhe tash ne Shqiperi.
Ja nje statistik qe kemi nga web faqja policore e shqiperise
Nga 1570, martesa te ketij viti per Tiranen , 310 jane
martesa me te huajt. Vitin e kaluar kjo shifer arriti ne 340 martesa. Martesat me te huajt kane patur nje rritje te theksuar, madje me diferenca te medha moshe, duke arritur kulmin edhe me nje diference mbi 30 vjeqare.
Edhe ne Kosove eshte ne rrotje ky fenomen.


Une mendoj qe ne shqiptaret sado te krijojme marredhenie me te huajt nuk do arrijme dot kurre te bashkejtojme apo te krijojme lidhje te gjate jetese me nje te huaj. Arsyeja e vetme eshte sespe ne si popull kemi kendveshtrime shume te kunderta me te huajt ndryshe jemi rritur, ndryshe e kuptojme jeten, tjeter kulture kemi, koncepte teresisht te ndryshme me ta, mund te krijohet ndonje lidhje e shkurter qe do mbaroje shume shpejt dhe vetem aq. Si e kupton shqiptari shqiptaren dhe anasjelltas nuk e ben asnje tjeter ne bote. Njerez mos prishni racen per ndonje qellim material ose per ndonje avntur apo mendjemadhesi se nuk ka me mire se kur bashkjeton apo martohesh me nje qe flet shqip.

Personalisht e kam kuptuar se nuk ja vlen sepse isha ai i cili e perjetova me nje polake se edhe qenin me duhej te ja ruaja derisa ajo u kthente dhe nese qeni ankohej une obobobo paramendoje fetyren e saj. Derisa nje dite qeni per heren e fundit beri nje bertime se ja qava koken per muri. Keshtuqe erdhi ndarja raporti ne Polici " Ky eshte jo normal. Ma ka vrare qenin dhe eshte i rrezikshem .... bla bla bla" Me pelqeu nje polic hetues kur i beri pyetje " Po 3 vite sa ishit bashk nuk ishte jo normal? ".
Desha te them se eshte gabim te imponohet zgjedhja dmth jemi te lire te zgjedhim dhe normal eshte e drejte e secilit te jetoj me kend don mirpo sikur ceka me larte ska me mire se me shqiptar

Te kthehem ne temen ka shume raste besoni sa dime ne ka shume martesa me sllave sidomos tash kohet e fundit. Nuk ke asnje te drejte ligjore te ua mohosh dhe keto martesa jane kryesisht me vajza shqiptare. Nuk kam degjuar te kete ndonje rast me vajza Kosovare.
Ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptyMon Jun 30, 2008 1:11 pm

Beton dhe Premtimi pasi qe hyrem ne kete teme dhe u be goxha si e madhe kjo qeshtja ime mirpo Beton pasi qe paske shkruar se Kosovarja e ka thene kete pa menduar ,ty duhet te dish se Ai person i cili ka nje parim ne jete, ka dhe identitet si njeri , kurse ai person qe nuk ka parim te jetes , ai vetem se ka humbur rrugen ne mes te oborit te tij. Dhe me mire te them : Ai person qe parimet e tija i lakon i lakon dhe ndodh qe edhe te thyhen parimet e tija ai ska rregull jete, dhe ketij personi duhet t'i thuhet : Nuk po te pren sopata ne nje vend !

Prap po e them : Mendimin dhe deshiren personale nuk mund ta ndroj askush, dhe se eshte e kot dikush kush mundohet qe mendimet e tija dhe rregullat e tija te i vendos ne rendin e pare, duke i injoruar parimet e tjetrit , dhe duke i vendosur te tijat si me te lartat dhe me te duhurat !

Premtimi
Une per vete, kur kam qen i vogel i kam urrejte "katoliket", sepse nuk kam pas mundesi te dije me shume, veq asaj qe thoshin "katoliket jane si shkije" nga disa...Por tani qe jam rrite dhe vedijesu, kam nje mendim krejte ndryshe dhe martohem edhe me nje te krishter, nese paraprakishte i ploteson kushtete te cilat jane primare.


A duhet i tere shkrimi yt te bazohet ne fund te fundit ne keto rreshtat e tua qe i ke vendos, dhe te dal i tere shkrimi i pa vlere dhe se keto rreshtat e fundit ta tregojne edhe parimin tend , se edhe ti sikur te gjithe te tjeret ka parime qe duhet dikush te ti plotesoj, ka rregulla qe dikush duhet te i ndjek qe ne fund te behet e dashur apo gruaja yte. Po kjo nuk eshte ndonje qudi se edhe une kete mendim kam , dhe se e qmoj kete rregull. Une nje gje qe e dua mundohem te ia pershtati vehtes ajo qe me pelqen, dhe nuk dua ta marr nje gje qe tjeter kuj i pelqen vetem dhe vetem qe t'mos ia prishi deshiren atij.

Tani une mund ta beje nje pyetje : A me mire une qe e kam parim qe i dashuri im te jete shqiptar i fes sime, apo i dashuri im te mos jete shqiptar fare, dhe te mos jete i fes sime fare? Kerkoj pergjigjje nga Premtimi dhe Betoni???

Ju pershendes..


Edituar për herë të fundit nga Kosovarja në Mon Jun 30, 2008 7:11 pm, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptyMon Jun 30, 2008 1:39 pm

A me mire une qe e kam parim qe i dashuri im
te jete shqiptar i fes sime, apo i dashuri im te mos jete shqiptar
fare, dhe te mos jete i fes sime fare? Kerkoj pergjigjje nga Premtimi
dhe Betoni???

Kosovarja

Parimi i te dashurit duhet te jet i martuar nja 7 herre e 8 te jesh ti,te kete nja 20 femije ......,me ta ndaluar pune se harame eshte te punoish ,mos te vazhdoish studimet se eshte haram , me ta qit nje ''shamije '' ne koke e me te ber' si ata (Ninxhat) , etj .me keta te verteta do te ishe pajtuar ti ?
kjo eshte parimi i te dashurit tende te jete per ti.
Parimi eshte ta duash dhe ta respetoish nje njeri e jo te dallojesh fejen ne shqiptarizem .

ishte nje pergjigje shkurimishte arsya kohe ndegjohemi ne teme .


Edituar për herë të fundit nga Beton në Tue Jul 08, 2008 2:23 am, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptyMon Jun 30, 2008 2:12 pm

Parakrakishte zonjush e nderuara Kosovare, me vjene mire qe e pasket permend "parimin" sepse para ketij shkrimi nuk ka ekzistuar kjo fjale, bile ne asnje shkrim tendin. Por pasi qe Interesant ( i cili po mundohet te mbuloj ty, dhe po e shplon veten) e ka permendur tu ka kujtu edhe ty. Megjithate prap nuk jeni ne toke, sepse nuk e keni kuptuar ne thelbe se qka jane parimet, perveq se e keni shkruar...

Kosovarja shkruajti..."ty duhet te dish se Ai person i cili ka nje parimE ne jete, ka dhe identitet si njeri , kurse ai person qe nuk ka parim te jetes , ai vetem se ka humbur rrugen ne mes te oborit te tij. Dhe me mire te them : Ai person qe parimet e tija i lakon i lakon dhe ndodh qe edhe te thyhen parimet e tija ai ska rregull jete, dhe ketij personi duhet t'i thuhet : Nuk po te pren sopata ne nje vend !

Me vjene mire qe ne kete shkrime paksa keni ndryshu me ate qe keni shkruar ne fillim te kesaj teme, ndoshta rastesisht keni lexuar diku tek kategoria e Psikologjis, ku pak a shume keshtu kam thene une. Por e keni keqkuptuar paksa.

Ka njerez te cilet jetojne pa parime ne jeten e tij\saj, dhe keta jane te humbur ( siq e kam thene ne temen e caktuar...). Ka njerez te cilet kan parimet e tyre ( siq jeni ju), por qe i kan statike, dhe qe mund tu kushtoje shume, me keq se ata te cilet nuk kan parime. Dhe ka njerez te cilet kan parimet e tyre, por qe kan hapsire per tu lakuar, kur jane ne pyetje interesat e medha, jo individuale. Diqka qe lakohet nuk thyhet. Dhe diqka qe nuk lakohet, ajo menjher thyhet. Gjeje veten ku je ti, dhe ku jam une?

Kosovarja shkruajti..."A duhet i tere shkrimi yt te bazohet ne fund te fundit ne keto rreshtat e tua qe i ke vendos, dhe te dal i tere shkrimi i pa vlere dhe se keto rreshtat e fundit ta tregojne edhe parimin tend , se edhe ti sikur te gjithe te tjeret ka parime qe duhet dikush te ti plotesoj, ka rregulla qe dikush duhet te i ndjek qe ne fund te behet e dashur apo gruaja yte. Po kjo nuk eshte ndonje qudi se edhe une kete mendim kam , dhe se e qmoj kete rregull. Une nje gje qe e dua mundohem te ia pershtati vehtes ajo qe me pelqen, dhe nuk dua ta marr nje gje qe tjeter kuj i pelqen vetem dhe vetem qe t'mos ia prishi deshiren atij."

Une kam parime, jo parim sikur ju. Parimet e mia e riperseris nuk jane jane statike, sepse koha ecen dhe duhet pershtatur dhe jo te mbesim ne shek e 7 ( siq ke mbete ti dhe dikush-dikush, fatkeqesishte). Rregulli-parimi juaj qe mundoheni ti permabaheni, nuk eshte se shkon ne interesin tend apo te mbare vendit, por thjeshte eshte fiksim-bindje, dhe kjo mund te kushtoje ty personalishte nje dite dhe poashtu edhe mbare vendit tone kur dihet se nuk jeni vetem ju, por ka shume qe mendojne si ju. Per kete te fundit po flase, se kjo eshte qe me brengos me shume.
Deshira e qdo njeriu ne kete bote, eshte qe te bej nje jete te mire. Qe te jete e realizuheshme kjo, duhet spari qe te martohesh me nje shqiptare ( qe flete shqipe, ka kulturen e njejte, gjakun etj), ndersa feja qka ka te bej ketu? Po nisem nga vetja, nese martohem me nje te krishtere, siq e ka thene Loredana, ajo mund ta mbaj fen e saj, te shkoj te dielave ne kishe, ti lutet Jezu Krishtit, kurse une ( po supozojme qe jam njefar muslimani), te shoj te premten ne xhami, te falem qdo dite. Qe te dy besojme ne nje Zote, dhe kjo eshte e rendesishme.

Kosovarja shkruajti..."Tani une mund ta beje nje pyetje : A me mire une qe e kam parim qe i dashuri im te jete shqiptar i fes sime, apo i dashuri im te mos jete shqiptar fare, dhe te mos jete i fes sime fare? Kerkoj pergjigjje nga Premtimi dhe Betoni???"

Nuk i ke vetem keto dy mundesi me i zgjedhe. Keto dy mundesi qe i ke zgjedhe ti, jane qe te dyja te gabuar, por kjo qe keni zgedhe ju eshte paska me e mire, ne krahasim me tjetren. Ne menyre figurative kjo zgjedhja juaj, i bije sikur qe te zgjedhesh berllogun e fundit, sepse sa do eshte me i mire se ai pari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dili
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 2
Registration date : 30/06/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 EmptyMon Jun 30, 2008 2:23 pm

Per fat te keq edhe une kam ndegjuar per martesa te tilla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Muzika sllave?
» Rinia Shqiptare
» Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!
» Fotografia Shqiptare
» Shpresë Shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: