Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A ekziston jeta pas vdekjes?

Shko poshtë 
+52
ELIE
**Lumi_
Fjona
gjakushi
Eva0506
Luki
Eagle Eye
shpendo
Martina
shaban cakolli
shpendkeqi
Xili
beti
Ariani
Loti
Adonisi
Mergimtari
Hana
valoni-peja
njonidrenica
Kushtrimi86
vjoooosssssssaaaa
luan mreti
lilu
Ali Baba Tepelena
tom sojer
Argent
Mister
paioni
Orfe@
loredana
Parapsikologu
**Embelsira**
Anna
murturi
rroni
katunariplak
voglushja
Euridika
MUHAMETII
rolling
echo
spirito
Guximi
xhavo_
Clarence
interesant
Beton
feneri
Kosovarja
E_Bukura
naqeta
56 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Next
AutoriMesazh
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 12:19 pm

MUHAMETII shkruajti:



Sa i perket thenjes se pare te Kantit,- (e cila ate e ka bere besimtar ne Zot, se bashku me ate ne vazhdim), une mendoj
ekzistenca e Zotit eshte e vertuar ne momentin qe njeriu e arrine pjekurin, din te gjykoj e arsyetoj.

.

I dhe vulen me nje thenje te I. Kantit, dhe na bere Kantin besimtare. Po te ciles fe nuk na tregove? Ka shkuar ne xhami, kishe apo? ah ah ah

Pak me gjere per I. Kantin mbi fen.

Mohimi i eksistences se Zotit, nuk eshte thjeshte mohim i nje predikati, por braktisja e subjektit dhe si rrjedhim i te gjithe predikateve te tjere, qe shkojne me te. “Ne qofte se ne mohojme subjektin dhe predikatin, kontrakdita nuk ekziston me, sepse nuk ka asgje qe te krijoje kontradikten”. Me pas, Kanti konkludonte se te gjitha mundimet dhe puna me provat e famshme ontologjike apo kartiziane te ekzistences se nje Qenieje Supreme, qe vjen vetem nga konceptet, eshte nje hargjim pune dhe mundimi. Nje njeri, gjithashtu mund te doje ta pasuroje njohjen me ndihmen e ideve te thjeshta, ashtu si nje tregtar kerkon ta rrise mireqenien, duke shtuar numrin e zerove ne llogarine e tij”.
…Nese vertete ekziston nje qenie e tille, qe eshte baza e te gjithe sendeve, ateher ngrihet e njejta pyetje per argumentin ontologjike dhe pikrishte ai qe: a mundemi ne te bashkojme me sukses te qaren ndermjet idese sone per nje qenie te persosur dhe provave demonstrative te ekzistences se saj. Ne menyre te ngjashme argumenti teleologjik fillon me metoda bindese te konsideruheshme, sepse thote se “ku do ne bote ne gjejme shenja te qarta te rregullit i cili eshte vendosur ne perputhje me nje qellim te caktuar….Sendet e ndryshem nuk mund te bashkepunonin ne menyre kaq te persosur per te pershtatur mjetet e ndryshem ne permbushjen e qellimeve te percaktuar dhe sigurisht nuk ka qene rreguli I parimeve racionale, ai qe e zgjodhi dhe i pershtati sendet per kete qellim”.Kanti i pergjigjet se kjo mund te nenkuptoje shume mire qe ekzistenca jone per rregullin
e vendosur ne bote sygjerone nje rregullvenes; por ky rregull nuk tregon se gjithe lenda qe ndodhet ne bote, nuk mund te ekzistoje pa nje rregullvenes te tille. E shumta qe mund te provoje ky argument i krijuesit “eshte ideja e nje arkitekti te botes, i cili gjithmone ndesh shume veshtiresi ne pershtatjen e materialit mbi te cilin punon; dhe jo idene e nje krujuesi boterore, per te cilin gjithcka eshte nje subject”.

Thjeshte me arsyen e kulluar, ne as nuk mundemi ta provojme dhe as te mohojme ekzistencen e Zotit. Ky eshte mendimi i I. Kantit, per fen apo Zotin. Pra nuk ka qen as besimtare e as atesite, por...

Shendet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 1:17 pm

Pershendetje E_Bukura,

Sinqerisht me vie, qe nga gjithe ato komente qe i kam postuar vetem tek kanti keni kundershtuar. Une thashe edhe me pare se nuk pajtohem plotesisht me kete thenje, sepse une thash edhe me pare se ekzistenca e Zotit vertetohet tek njeriu qe ne momentin kur ai e arrin pjekurine.
Eshte e vertete se thenja e pare dhe ajo e dyta e kane bere ate besimtar, ju mendoni si te doni.

Nga kjo vime deri te konkludimi se ju komentet e mia paraprake i keni pranuar, sepse heshtja njihet si pohim, ndersa vetem kete te Kantit jo, per kete nuk me bene fare, vetem pranojini te tjerat.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 1:39 pm

Nuk ka jete pas vdekjes , per arsye se njeriu lind - zhvillohet - rritet - mplaket - vdes dhe dekompozohet.

Kjo gje kuptohet nga çdo logjike e gjalle e njeriut , nga disa nuk kuptohet ose nuk guxojne ta thone ate qe e mendojne per shkake te ideve fetare. Dhe kategoria tjeter jane felle te zhytur ne fe dhe thone vetem ate qe ju ka mesuar feja ose rrethi ku jane rritur.

Para shume kohesh dituria e njerezimit ka qene ne nivel shume te ulet dhe keto fenomet e "ringjalljes" jane perdorur nga feja dhe subjektet e tjera per interesat e tyre.

Ja nje shembull qe e kam ndegjuar vete nga te moshuarite per nje muzikant i cili bente muzike me nje harmonike . Ishte alivanosur apo ishte goditur nga nje rrufe nuk jam shume i sigurte por ai nuk kishte vdekur dhe e kane varrosur ashtu te gjalle duke menduar se ka vdekur . Dhe e kane varrosur se bashku me harmoniken e tij. Gjate nates hajdutet kane shku tek varri i tij per ta zhvarrosur per t'i marre harmoniken dhe kur e kane larguar dheun nga varri i tij , ai eshte zgjuar dhe hajdutet nga frika se mos eshte ndonje fantazme kane ikur me vrape . Muzikanti ka shku me vrape ne fshat duke bertitur une jam i gjalle , te gjithe fshataret ja mbyllen dyert duke menduar se mos eshte ndonje fantazme. Ne fund ai ju ka tregu se si ka ndodhur dhe se e kane varrosur te gjalle.

Nga kjo histori e shkurter kuptohet shume mire mentaliteti dhe dituria e njerezve te cilet e kane varrosur te gjalle muzikantin e ndjere por fale harmonikes te tij ai ka shpetuar.

Une besoj qe çdo "ringjallje" ka qene si pasoj e mos diturise dhe mentalitetit njerezor . Edhe tek ne si ne çdo vend tjeter te botes jane varrosur shume njerez te gjalle pas ndonje alivanosje apo ku ta di une duke menduar se ka vdekur menjehere...

"Njeriu nuk vdes kurre ne qof se le prapa vetes vepra te mira."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 2:11 pm

Muhametii, shume mire ta ilustrova me shembull, por qe s’don ta pranon ti se, ndryshe eshte me krijuesin e ndryshe ne raport puntore-drejtore. Per mua eshte njejte. Sepse eshte ne pyetje frika dhe njekohesisht shperblimi. Do ishte me mire ( te pakten sipas meje) qe mos te permendeshin hiq gjehnemi, zjarri apo ku ta di une si i pershkruajne. Por te thonin shkurte: nese beni veprime te mira ndaj njeri tjetrit, shperblimi do jete aty per aty, ne mos nga personi ne fjale nga nje person i trete dhe poashtu do fitoni vetebesim (siq e thote psikologjia me gjere). E jo me ato fjale, te cilat edhe jemi duke u bere dem ardhmerise tone-femijeve, duke u ngulitur ne kry qysh heret se zoti te ben keshtu e ashtu, te djeg e te pervelon dhe po u shtim friken ne palc, nga te cilat edhe mund te traumatizohen ne disa raste. Te pakten une vetem kam pas raste me ndegju femije te cilet me kan pyet per keto gjera, se si duket zoti, pse zoti i djeg njerezit etj. A nuk eshte kjo jashtligjshme?
Prap se prap jeni jo i kjarte qe mos te theme ne kontradite. S’po arrije ta pranoje kete shembullin e gotes! Megjithse eshte i njejte me ate te vetvrasjes. Nese zoti e din se qka do te bej me ate gote, atehere faktikishte po i bije se vete deshira e zotit ka qen qe une, ta theje ose mos ta theje ate gote. Me qfare te drejte ateher ai (zoti) me denon nese e thyej gotten, apo me shperblen nese nuk e thyej? Kur ti thua se ai e ka percaktu?

Cilat jane ligjet e zotit, sipas juve? Mos mendon njejte sikur ai parafolsi qe ishte shprehur me siper?

Nuk eshte se dua ti hudhe poshte ato qe thone psikologet. E kan thene ne menyra te ndryshme edhe ata, sikur qe filozofet ne antikitet qe disa kan thene se vetrvasja eshte guxim, dhe disa te tjere dobesi. Une me shume e pranoje te paren, duke u bazuar ne ate qe kam par dhe ndegjuar vete.
Nuk eshte e vertete aspak sa do qe mundoheni te thuani se eshte 50-50. Kjo eshte shume e thjeshte. Ti beson ne ringjallje, dmth ne nje jete tjeter. Atehere mundesia qe t’na tregojne eshte 99-1. Kurse une se pranoje kete dhe theme se s’ka jete pas vdekjes, si prêt nga njeri i vdekur te kthehet te tregoje ty qe s’ka jete? Mundesia eshte 1-99, qe mos te theme 0-100.



51:47. Ne, me forcën tonë e ngritëm qiellin dhe Ne e zgjerojmë atë.”



Per ke e ka menduar kur eshte shprehur me “Ne”? Kush jane keta? Kete kam hasur ta lexoje edhe une, por pse kesi gabime paska bere zoti kur eshte shprehur me “Ne”, apo do te thuash edhe ti, sikur disa te tjere se eshte gabim ne perkthim? Nese po, pse nuk i regulloni?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 6:44 pm

Mergimtari, shkenca ka ardhe ne perfundime se gjithqka ne bote ndryshon, si rrjedhoje cka ndryshon ka nje fillim, e cdo gje qe ka fillim e ka edhe fundin e tij/saj, e cdo gje qe ka fillim dhe fund ka qene e krijuar, e cdo krijim e kane krijuesin e perbashket, qe eshte Allahu i Madheruar, i Cili eshte i Pari i Pafillim dhe i Fundit i pa Mbarim, AI ESHTE I PA SHKAK.
Gjithashtu me duhet te them se kurfar shembujsh nuk keni sjellur qe te na bej te dyshimte ne ringjallje, thjeshte ai shembull qe e keni cekur, me mire do ishte te mos e thoje fare, sepse nuk ka te bej me ate qe jemi duke diskutuar, apo nuk lidhet me mosekzistencen e ringjalljes, edhe une kam degjuar shembuj te ndryshem si ky yti, por jo me harmonike por me dic tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 6:58 pm

Ekziston apo nuk ekziston jeta pas vdekjes? Nuk e di asnjeri me saktesi, as Muhameti dhe as ateistet, qe jane dy polet, por as njerezit e rinj te New Age (epokes se re) qe ndodhen midis dy poleve.

Nuk ka prova as per njeren e as per tjetren. Nuk mund te flasesh kategorikisht "ka" ose "s'ka". Mirepo cudia e sotme eshte se te thuash "nuk ka" eshte spekullim perderisa nuk ke prova se perse nuk ka. Nga ana tjeter, kur thua "ka" ekzistojne ne bote shume deshmi, per te cilen kam folur edhe me pare.

Une, ne mbeshtetje te idese se "ka" jete pas vdekjes, do te terhiqja vemendjen tuaj tek fakti se eshte zbuluar se qeniet e gjalla kane nje kopje eterike te vetes se tyre. Ne rast se psh ju humbisni nje kembe, kopja juaj eterike e ka kemben dhe prandaj deshmohet se shume njerez e ndjejne sikur e kane gjymtyren e humbur. Por ne nuk dime se si te bejme qe qelizat ta rindertojne kete gjymtyre te humbur, qe besoj se do te behet me vone, me zhvillimin e trurit.

Ndonje habie nga dikush do t'i thoshja faktin shkencor se perse dhe si disa bretkosa, hardhuca dhe salamandra jane ne gjendje ta zhvillojne ate pjese te trupit qe e humbasin. Kerkoni dhe lexoni per kete.

Njerez, njerezimi eshte ne fazen e foshnjerise dhe kuptohet njohurite, pikpamjet dhe analizat tona jane foshnjerake prandaj nuk duhet te jemi kategorike nese nuk flasim per nje gje te vertetuar me se miri dhe nuk e luan topi. Si psh ka nje sistem diellor, me disa planete qe i vijne rrotull (Muhametit ketu dua t'i kujtoj persekutimet qe kisha (feja) i bente shkencetareve kur benin zbulime shkencore qe sot nuk diskutohen. Perse feja (kisha) kishte njohuri te gabuara? Perse kisha nuk e pranon zhvillimin dhe eshte konservatore?

Sepse ... pergjigjen do ta merrni nga Muhameti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 7:01 pm

Nuk ka nje kategori te tille si "fund", por transformim. As fillim e as fund. Kjo eshte pikerisht e vetmja levizje "perpetum mobile". Kam permendur me pare se ketu, si kudo, zbatohet me se miri, mesimi filozofik i Marksizmit, "Ndryshimet sasijore, sjellin ndryshime cilesore."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 7:08 pm

Per ty eshte e njejte ndersa per mua jo, po edhe sikur te ishte nuk do shkonte ne dobi tuajen, dhe as te askujt.
Premtimi edhe njehere duhet te ta them se do te ishte e padrejte sikur qe Zoti te i ndeshkonte njerezit pa i paralajmruar paraprakisht. Kuptoje kete te lutem.
Edhe njerezit kane frike-respekt ndaj Zotit, frika ndaj Zotit neve na ofron me te, ndersa frika ndaj dikujt tjeter, na bene qe ta urrejme. Thjeshte kane dallime diametralisht te kunderta, dallime, te cilat i kam cekur ne komentet e mehershme.
Si po mendon, do te ishte mire te mos permendet gjehnemi (ferri) e ne fund te ndeshkohen, kjo eshte e pakuptimt.
Femijeve nuk jemi duke i bere dem, sepse femijeve njeriu normal nuk u tregon fillimisht per gjehnemin.

Sinqerisht me vije keq qe nuk po arrini te kuptoni kete shembull me gote, qe eshte shume i thjeshte, dhe i njekohesisht i kuptueshem.
Shiko une te tregova se njeriu mund te veproj dic qe eshte ne kundershtim me knaqesine e Zotit, por jo edhe me vullnetin e Tij.
Pse Zoti e din pse ti do ta thesh nje gote, nuk do te thote se Ai te detyron ta thesh, ne rastin e kundert (sikur te detyronte) do kuptohej se ai po na kufizon lirine e zgjedhjes, po na detyron me dhune. E Zoti nuk do qe ne te besojme me dhune.
Te denon me plotesisht te drejte, sepse ai te ka thene qe mos ta thesh, sepse perndryshe te pret denimi.

Ligjet e Zotit jane te shumeta, ska dyshim se ato me te rendesishmet jane qe i ka cekur parafolsi. Ligj i Zotit eshte qe planetet te kane kete harmonizim qe e kane tani, qe dielli ta kete ate madhesi te gjere sic e ka tani. Qe uji te jete burim i jetes, qe njeriu dhe cdo gje tjeter te kene nje afat...

Nuk quhet njeri guximtar ai qe i ben gjerat ashtu sic deshiron, por ai qe eshte pergjegjes per veprimet e tij, ketij i thone i guximshem.
Ska dyshim se nuk eshte 50-50 kete e kam ceke edhe me heret, e di pse! - pikerisht se eshte 100% me 0.00%, ne favor te ringjalljes, kjo eshte e tera, ju mund te mos e pranoni, e keni mendimin tuaj, nuk ua imponoj.

Te pakten kam menduar qe sa i perket peremrit "NE" jeni te informuar. Por prap bete mire qe pyetet per kete, sepse cdo njeri duhet ta kete te qarte.

Peremri "NE" nese e perkthejme nga arabishtja "neja" eshte fjale qe i referohet Zoti, ngase thame se Allahu ka shume emra cilesi. Sa here qe Allahu perdore shumesin per t'iu referuar Vetvetes, kjo bazohet ne nderin dhe respektin qe Ai e meriton dhe numrin e shumte te emrave dhe te cilesive te Tij.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 7:12 pm

Jo, Muhamet, "Ne" nuk kupton ate per Zotin, por faktin se Zoti merret ne te dyja gjinite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 7:16 pm

Kisha katolike nuk e pranon zhvillimin shkencor sepse i ka demantuar ato qfare ka predikuar.

Ja lexo dicka per kete:


SHKAKU I ATEIZMIT NË EVROPË

Në Evopën krishtere të shek. XIX dhe para saj, u krijuan aso rrethana specifike, ku shumica e besimtarëve filluan të mos besonin në atë fe, e mohonin Zotin. Në fakt, mosbesimi i tyre nuk kishte të bëjë me të mohuarit e fesë së vërtetë e as Zotin e vërtëtë, por mohonin besimin në Zot dhe fenë të cilën e predikonte kisha perëndimore.

Kisha në Evropë e përmbante dhe e përkrahte tiraninë e errët, klerikun despot si ytyrë zyrtare të kishës, duke luftuar dritën e diturisë në përgjithsi, ashtu që qëndronte duke përkrahur injorancën dhe duke luftuar shkencën, e përkrahte padrejtësinë dhe e luftonte të dejtën, i përkrahte mbretërit e padrejtë dhe luftonte popullin e pafajshëm e të shtypur, i përkrahte idetë shkatrruese për shoqërinë dhe i luftonte idetë përparimtere e kështu me radhë, në realitet çdo gjë që përkonte me realitetin e faktet. Kjo situatë shkaktoi aso përmasa negative nga tëcilat shpërthyen revulucione ku thirrej për liri, barazi, ku njëherësh mes parullave të tjera u dëgjua edhe kjo: “ Të varet edhe mbreti i fundit me zorrët e murgut të fundit ”.

Atëbotë kisha gjykonte në atë mënyrë saqë nga sipërfaqja e tokës zhduku mijëra dijetarë, shkenctarë e ideologë të ndryshëm, duke i kryqëzuar të gjallë, të cilët pasi që jepnin shpirt, ua djegnin trupat e tyre. Tërë këtë e bënin në emër të kishës, në emër të fesë, në emër të Zotit, e në emër të krishtit.
Kur e panë se çfarë po ndodhë me dijetarët, mendimtarët, idealistët dhe ata që me së tepërmi u dhanë pas shkencës, filluan që të mos besojnë në Zot, ta mohojnë atë fe në të cilën thërriste kisha dhe filluan tu besojnë argumenteve shkencore, me një fjalë shkencën e bënë Zot.

Shkaktarët që një numër i madh i tyre u bënë murgj ishin disa predikues kishtarë të prishur moralisht dhe ideologjikisht. Në veqnati mund të ceket shkaku se për të arritur njohuri rreth Zotit, të jen njerëzit sa më afër tij, ose të jenënë shërbim te tij e të kishës, arrihej vetëm nëpërmjet një mënyre, e ajo ishte elita e shenjët që emroheshin apo quheshin “ njerëzit e fesë ”. Nga gjithë këto shkaqe që i përmendëm e që domononin në evropë, rezultuan me paraqitjen e drejtimeve dhe ideologjive të ndryshme të cilat filozofinë e tyre do ta sendërtojnë duke u bazuarnë shqisa, gjegjësisht ti besojmëasaj që shihet, preket, gjegjësisht gjithë çka është materjeapo thënë shkurt,gjithë botën materiale. Kështu ata mohuan gjithë çka është metafizike ( gajb ) duke e mohuar me këtë rast edhe Zotin, shpalljen, engjujt, ahiretin, Xhennetin dhe Xhehennemin.

Mohimii Zotit si Krijues i gjithësisë dhe ateizmi, arritën shkallënn më të lartë të saj në ideologjinë “ marksiste ” e cila preferonte së tepërmi parullen e Niçes se : “ Feja është opiumi i popullit ” , apo siç pretendonin disa të tjerë se: “ Besimi në Zot nuk është asgjë tjetër vetëm se një intrigë, dredhi që e kan shpikur pasanikët me qëllim që ata që nuk i përkasin elitës së lartë yë shoqërisë dhe të vobektit, të jepen pas saj, të kenë ëndje vetëm botën e amshueshme, ndërsakëtë botë duhet harruar dhe lënë pas dore, që pasanikët të kënaqen dhe të disopnojnë me të mirat e saj. ” .
Në këtë kontekst Karl Marksi u shpreh kështu: “ Zoti nuk e krijoi njeriun, por e vërtëta është se njeriu është ai i cili e shpiku, e krijoi atë ”.


__________________
" Një natë kur martohem me një grua të bukur të cilën e dua shumë , nuk është më e dashur për mua se sa një natë shumë e ftohtë ku bahet akulli , e unë jam në një Qetë ( Brigad ) edhe e pres mëngjesin atë natë për me i Luftu Qafirat ( jobesimtarët ) " [ Halid Ibën Velid ]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 7:17 pm

tom sojer, e keni gabim, ja edhe dic per kete:
Domethënia e përemrit "Ne", siç përdoret në Kuran




"Kjo është një tipar i stilit letrar në arabisht, që personi mund t'i referohet vetvetes me përemrin nahnu [Ne], në shenjë respekti apo lavdie. Ai, po ashtu, mund të përdorë fjalën ene [Unë], që tregon një vetë, apo vetën e tretë huwe [Ai]. Të tria këto stile përdoren në Kuran, ku Allahu u drejtohet arabëve në gjuhën e tyre". [Fetaua el-Lexhne el-Da'imeh 4/143]

"Allahu, qoftë i lavdëruar e i lartësuar Ai, nganjëherë i referohet vetvetes në njëjës, me anë të emrit apo me përemër, dhe nganjëherë në shumës, si në frazën:'Vërtet, Ne të kemi dhënë një fitore të qartë' [el-Fet'h, 1] dhe të tjera fraza të ngjashme. Por, Allahu asnjëherë nuk i referohet vetvetes në dysi, sepse shumësi i referohet nderit që Ai e meriton dhe mund t'i referohet emrave dhe cilësive të Tij, kurse dysia i referohet një numri të veçantë [dhe asgjë më shumë], dhe Ai është larg nga kjo". [el-Akide el-Tedmurije e Shejh-ul-Islam Ibn Tejmije, f.75]

Këto fjalë, inna [Vërtet Ne] dhe nahnu [Ne], si dhe të tjera forma të shumësit mund të përdorën nga një person, që flet në emër të një grupi, apo mund të përdoren nga një person për qëllime nderi dhe lavdi, siç veprohet nga disa mbretër, kur japin ndonjë deklaratë apo ndonjë vendim në të cilin thonë:'Ne kemi vendos..." Në të tilla raste, vetëm një person po flet, por shumësi përdoret për respekt. Ai që është më meritor për respekt se të tjerët, është Allahu, qoftë i lavdëruar e i lartësuar Ai. Kështu, kur Ai thotë në Kuran inna [Vërtet Ne] dhe nahnu [Ne], kjo bëhet në shenjë respekti dhe lavdie, jo për të treguar shumësi numrash. Nëse një ajet i këtij tipi shkakton hutim, atëherë është me rëndësi t'u kthehemi ajeteve të qarta për sqarim. Dhe, nëse një i krishterë, për shembull, këmbëngul për t'u thirrur në ajetet si 'Vërtet, Ne, jemi Ne që e zbritëm Dhikrin [dmth Kuranin]' [el-Hixhr, 9], për të dëshmuar shumësinë hyjnore, këtë pohim mund ta hedhim poshtë me anë të ajeteve të qarta si

'Zoti yt është një Zot. Kurrkush nuk meriton të adhurohet, përveç Tij, Përdëllestarit, më të mëshirshmit', dhe

'Thuaj: Ai është Allahu, një' [el-Ikhlas, 1]
dhe të tjera ajete, që mund të interpretohen vetëm në një mënyrë. Kështu, hutimi do të largohet për kërkuesin e së vërtetesës. Sa herë që Allahu përdor shumësin për t'iu referuar vetvetes, kjo bazohet në nderin dhe respektin që Ai e meriton dhe në numrin e shumtë të emrave dhe të cilësive të Tij, si dhe në numrin e madh të trupave dhe të engjëjve të Tij". [el-Akide el-Tedmurijeh e Shejh-ul-Islam Ibn Tejmije, f.109]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 9:37 pm

O Muhametii sipas njohurive te mija qe kam rreth besimit fetar , islami , krishterimi dhe judaizmi hyne ne kategorine e monotoismit . Do te thote qe keto tri fe bazohen ne nje perendi , pra ne zot.

Judaizmi eshte feja ose besimi me i vjeter prej tyre dhe pas judaizmit rrjedhen shume rrenje te kesaj feje qe nuk arriten te perhapen dhe te mbahen gjalle deri me sote perveç judaizmit qe mbahet nga +- 15milion hebrenje.

Pastaj lindi krishterimi nga jesusi dhe pastaj perseri rifilloj puna e nen degeve te shumta.

Tani erdhi feja islame ku si ne çdo fe tjeter pasuan nen deget dhe ndarjet kryesore ne sunit dhe shiit dhe disa nen dege te tjera me pak te njohura.

Dhe ne librat e tyre te shenjta permenden te gjithe nismetaret ose te paret e ketyre feve , qe do te thote qe ndegjohen shume mire ne librat e tyre.
Pse valle atehere keto fe sjellin vetem urrejtje mes njerezve dhe kombeve te ndryshme qe nuk i perkasin X fes ?

Pse keto fe ju ane imponu shume popujve ne bote ? Duke u nisur nga ne , nga populli shqiptar per te mos shkuar me larg ?

Per fund te sugjeroj te lexosh kete postimin tim rreth vjetersise se fes dhe njerezimit : kliko ketu.


Ndersa sot duke lexuar nje shkrim ne nje faqe me propaganda islamike ne gjuhen shqipe pashe qe ne fene islame lejohet festimi ose kremtimi i vetem dy festave Fiter dhe Kurban Bajramit. Cdo festim i ndonji personi , bashkie apo ndodhie eshte i ndaluar nga feja islame. Kjo nen kupton qe ata njerez qe i perkasin kesaj feje nuk mund ti festojne festat e tyre kombetare , ditelindjet apo ndonje date tjeter e veçante... Sipas shkrimit qe lexova festat kombetare nuk duhen festuar dhe ja pra nje
fakt dhe arsye e forte pse zyrtaret fetare ne Kosove nuk u ankuan fare
kur Hashim Thaçi deshi t'i largonte festat kombetare nga lista e
festave shteterore .


Ja nje pjese e shkrimit qe e kam lexuar :

" Argumentet e qarta prej Kur’anit dhe Sunnetit si dhe ixhmaja
(konsenzusi) i Selefit (gejneratave të para e të lavdëruara të
muslimanëve) përcaktojnë vetëm dy festa të cilat i kremtojnë
muslimanët, Fitër dhe Kurban bajramin. Cdo festë tjetër e cila lidhet
më ndonje person, bashkësi, ndodhi ose të ngjajshme, është festë e
shpikur. Muslimanëve nuk ju lejohet festimi i tyre, pranimi i tyre apo
të shprehurit gëzim për të. Ata nuk duhet të ndihmojnë kremtimin e
këtyre festave në asnjë mënyrë, sepse ky veprim është shkelje e kufive
të vendosura nga All-llahu, subhanehu ve teala, dhe ai që i shkel
kufitë e All-llahut i ka bërë padrejtësi vetës. Nëse kësaj i ja
bashkangjitim faktin se kjo festë është festë e shpikur e
mosbesimtarëve, atëherë mëkati është më i madh sepse në të ka
përngjasim me mosbesimtarët dhe shprehje e solidaritetit me të, gjë të
cilën e ka ndaluar All-llahu, subhanehu ve teala, dhe i Dërguari i Tij,
sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem."

Me keto desha te them qe shkruaj ato qe ti mendon , pergjigjet merri prej trurit tend nqs ki akoma nje tru te shendosh sepse me copy/paste eshte shume e lehte dhe te them te drejten te gjitha keto gjera qe i ki postu me copy/paste nuk i kam lexuar dhe as nuk do t'i lexoj per t'a lodhur trurin.

Nqs ke mundesi me u pergjigj ne disa pyetje qe t'i shtrova ne kete postim , pergjigju nga vetja jote dhe t'u kisha lut te mos sjellesh filozofi me copy/paste.

Edhe nje gje , s'jam antifetare nqs X feja e done dhe e respekton kombin dhe kombesin time.

Mireundegjofshim ne teme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 9:50 pm

MUHAMETII shkruajti:


Peremri "NE" nese e perkthejme nga arabishtja "neja" eshte fjale qe i referohet Zoti, ngase thame se Allahu ka shume emra cilesi. Sa here qe Allahu perdore shumesin per t'iu referuar Vetvetes, kjo bazohet ne nderin dhe respektin qe Ai e meriton dhe numrin e shumte te emrave dhe te cilesive te Tij.

Me t'mira

Muhametii, ato qe ke shkruar me sipere kan filluar t'me duken monotone, sepse ti dhe mendimin tende, une timin dhe qdo njeri u munduam ne menyrat tona ti arsyetojme. E di qe nuk do bindesh per te kunderten qe mendon, sikur qe nuk bindem une.

Po mirremi me shume me kete piken e fundit. Per mua perktheje e shperktheje si te duash, sepse nuk pin uje aspake, dhe jo vetem per mu, po per qdo kend qe don dhe ka aftesi te kuptoje pakes. Do te ishte e arsyshme qe te shprehesh me "une" dhe assesi me "ne". Kjo qe thuani ju se allahu ka shume emra, e dije. Nese nuk jam gabim rrethe 99 si psh: i madherishem, i plotefuqishem, etj. Mirepo, qe te gjithe keta emra, personifikojne ne NJE-zotin. Apo me sa e shofe une kjo "ne" nenkupton diqka tjeter, te cilen ju besimtaret ne asnje menyre se pranoni. Dmth se "ne"-zotrat shumes, sepse nuk kan qen te pagabuar edhe ata qe e kan shkruar, prandaj edhe kan bere kesi gabime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 10:07 pm

Pershendetje Mergimtrai,

Sa i perket besimit me te vjeter ju fare nuk qenkeni te njoftuar, jo se qfare them une, por qfare thuhet nga njerez te ndryshem, - se Anemizmi eshte nje bindje e shoqerive me te hershme primitive, besimi se cdo gje ka shpirt.
Edhe pse une e mohoj kete, sepse Zoti i Madheruar cdo pejgamber e ka urdheruar te besoj se nuk ka Zot tjeter perveq Tij, dhe se i ka urdheruar qe kete tua transmetojne popullit te tyre.

O zotri tregoma ti mua nje njeri ne Kosove qe ka vrare ndokend per shkak te fese? Ajo qe ke thene ti, ska dyshim se eshte nje shpifje e kulluar, se ne jemi kethyer me dhune ne fe, a thua kush po i detyron sot shqiptaret te ju permbahen fese, ta praktikojne ashtu sic ka thene Zoti, edhe pse jo plotesisht.
Feja nuk iu imponohet njeriut, por ai vete e zgjedhe ate, kombi iu imponohet njeriut e jo feja, a ta ka imponuar ty dikush fene, edhe pse ke mundur te lindesh na babai dhe nena muslimane, ti sot ke zgjedhe qe mos te perfillesh fene, dhe te jesh prej mohuesve.
Feja ka zbritur bashke me njeriun e pare Ademin a.s.

Thua se njeriu me logjike te shendoshe nuk ka nevoj per fe, sepse din me nallu te miren prej te keqes.
Ore zotri, pikerisht ketu dua te ndalem, dhe te them se njeriu edhe pse po din ta dalloje te miren nga e keqja, ai prap po e pason te keqen. Mund ta marrim nje shembull te thjeshte: sot te gjithe njerezit qe e konsumojne duhanin, e dine qe ai eshte i demshem, por prap vazhdojne ta konsumojne ate. E sheh, se ketu mungon vullneti.

Ne si komunitet i besimit musliman i kemi vetem dy festa, dhe si shqiptare kemi me shume dhe une nuk paskam degjuar ndonjehere qe nuk lejohet ti festojme.

Se pari dua te njoftoj se dy shkrimet e fundit jane copy-paste, kete e bera per te mbeshtetur ate qe e thashe. Shumica nga te tjerat jane produkt i mendjes time, ndersa mendja ime eshte produkt i krijimit te Zotit, do te thote une e falenderoj Zotin, prap nuk mund te them se i kam bere vetem une.
Po si ore mendon se feja nuk e don kombin, po une jam mese i bindur se pa fe nuk ka atdhe, dhe pa atdhe nuk ka fe. Kete e them gjithnje, sepse e di se mos te fillonte lufta clirimtare e Kosoves, ne nuk do te ishim te lire ta shprehnim besimin fetar.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 10:17 pm

Premtimi, sikurse njerezit qe posedojne cilesi te ndryshme, ashtu edhe Alluhu i posedon cilesite e Tij, te cilat e bejne nje qenie te perkryer, te gjithefuqishme, te gjithehershme, te pavdekshme, te perhershme.
Peremri "ne", nuk nenkupton asgje tjeter perveqse ate qe e kam cekur, ku jam bazuar ne Kuran.
Nuk jeni gabim sa i perket emrave, eshte e vertete se i ka 100 pa nje, pra 99.

Me te vertete mendoni se sikur te ishte Kurani produkt i Muhammedit a.s., (qe nuk ka dyshim se nuk eshte), do te lejonte nje "gabim" te tille!? Ky gjykim eshte tejet i gabuar, ju nuk u morret me ajetin por me peremr, kur njeriu nuk ka q'te thote per ajetin, don te shpif dic tjeter, qe ska dyshim se prap deshton.
Prap po jua shtroj pyetjen, nga diti Muhammedi a.s. se gjithesia zgjerohet dhe cili ishte interesi i tij qe ta tretonge kete fakt, mos u merreni me piken e dyte pa e sqaruar te paren.

Zoti ju ndihmofte te gjitheve, ju sugjeroj qe te kerkoni fakte dhe argumente bindese nga Zoti, per ekzistencen e Tij, dhe sa me shpejt te pendoheni per mosbesimin.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 10:18 pm

MUHAMETII shkruajti:

O zotri tregoma ti mua nje njeri ne Kosove qe ka vrare ndokend per shkak te fese? Ajo qe ke thene ti, ska dyshim se eshte nje shpifje e kulluar, se ne jemi kethyer me dhune ne fe, a thua kush po i detyron sot shqiptaret te ju permbahen fese, ta praktikojne ashtu sic ka thene Zoti, edhe pse jo plotesisht.
.

Me t'mira

Shqiptaret jo qe nuk i permbahen plotesisht, kjo as qe vjen ne shprehje, por as perafersisht si permbahen, as 0.001 % i nderuar. Sa do qe mundohesh te ben reklam ketu. Jam ka jetoje ne kete toke dhe poe shoh qdo dite realitetin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 10:22 pm

A ekziston jeta apo jo... do te ju tregoj kur te vdes... po qese ka jete tjeter do te ju tregoj, edhe pse veshtir sot gjithe ata te vdekur qe jon as edhe nje nuk erdhi per te na treguar se ka jete tjeter Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 11:35 pm

Tash e prishet Premtimi, po si po mendon se as 0.001% nuk i permbahen fese, e keni shume gabim.

---
Vrana Konti, po si mendoni te na tregoni se ka ringjallje kur te vdisni, une nuk pres te me tregoj ndonje njeri i vdekur se a ka apo jo ringjallje, pikerisht se kete e ka bere Allahu, ai me ka njoftuar per kete.

Nuk ka mundesi qe i vdekuri te tregoj se ka ringjallje, edhe pse para shume kohe Zoti njofton ne Kuran se e ka ngjallur te vdekurin te tregoj per dic te caktuar qe te tjeret nuk kan mundur te bine ne ujdi, ja ajetet (versetet):

2:72. (Përkujtoni) Kur e patët mbytur një njeri dhe u kundërshtuat mes veti për te, e All-llahu është zbulues i asaj që e mbanit fshehtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 11:40 pm

Tash e prishet Premtimi, po si po mendon se as 0.001% nuk i permbahen fese, e keni shume gabim.

---
Vrana Konti, po si mendoni te na tregoni se ka ringjallje kur te vdisni, une nuk pres te me tregoj ndonje njeri i vdekur se a ka apo jo ringjallje, pikerisht se kete e ka bere Allahu, ai me ka njoftuar per kete.

Nuk ka mundesi qe i vdekuri te tregoj se ka ringjallje, edhe pse para shume kohe Zoti njofton ne Kuran se e ka ngjallur te vdekurin te tregoj per dic te caktuar qe te tjeret nuk kan mundur te bine ne ujdi, ja ajetet (versetet):

2:72. (Përkujtoni) Kur e patët mbytur një njeri dhe u kundërshtuat mes veti për te, e All-llahu është zbulues i asaj që e mbanit fshehtë.
2:73. E ne u thamë: “Mëshoni atij (të vdekurit) me një pjesë të saj (të lopës së therrur”!) Ja, kështu All-llahu i ngjallë të vdekurit dhe ua sqaron argumentet e veta, ashtu që të kuptoni.
2:74. Edhe pas (fakteve të qarta) zemrat tuaja u bënë pasandej të forta si guri, e edhe më të forta, sepse ka nga gurët prej të cilëve gufojnë lumenj, e ka disa prej tyre që çahen dhe prej tyre buron ujë, madje ka prej tyre që nga frika ndaj Zotit rrokullisen tatëpjetë (nga maja e kodrës). All-llahu nuk është i pakujdesshëm ndaj asaj që veproni ju.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptySun Sep 07, 2008 11:47 pm

Muhamet, kur don nese jeton ne Kosove, hajde me mu edhe po i hyme rend prej ku don ti edhe po dalim ne fund, e shohim edhe e vertetojme se cili kemi te drejte. Une po theme se as perafersisht nuk i permbahen shqiptaret fes, asnjeres e sidomos fes islame.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptyMon Sep 08, 2008 9:59 am

Premtimi, gradualisht po dalim te nje teme qe eshte jashta kesaj teme, te cilen e kemi diskutuar pikerisht ne kete teme, nuk e di sa e sheh edhe ti te arsyeshme te rifillojme prap perk ato statistika qe i kemi diskutuar me heret.

Une jetoj ne Kosove, ne mund te dalim neper Kosove, por ja qe faktet qe mund te shohim mund te demantojne ate qe e thuani. Sepse kjo fjala "as perafersisht" nuk po perkon me ate realitet qe po e shoh une me syte e mi.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptyTue Sep 09, 2008 12:01 am

Muhametii, perderisa jetone ne Kosove, atehere pse nuk po e pranone nje realitet qe nuk do koment? Nuk po theme se nuk e pranojne qe jane musliman. Te gjithe e pranojne, por nuk i permbahen hiq fes. Po nisemi nga Prishtina ne kete kohe ramazani. Ma gjeje nje lokal diten qe nuk eshte i stermbushur? Apo ne cilin do qytet tjeter ( perjashtim Prizrenin, i cili sa do pak eshte me ndryshe)? Gjithashtu edhe neper fshatra mund te ben te njejten gje. Poashtu marrim diqka tjeter. Prap po nisemi nga Prishtina. Sa banore ka? Sa xhamija jane ne Prishtine, dhe sa mund ti nxe perafersisht mbledhi dhe perpjestohi me banore te qytetit, e sheh realitetin sa jane fetare. Te njejten gje mund ta ben edhe neper qytete tjera, apo neper fshatra. Pika tjeter eshte tek ndihma, e cila eshte nder shtyllat kryesore te fes islame. Po nisem nga vendi ime...Vetem ne festen e Bajramit, u shkon mendja atyre qe i kan kushtet dhe qe sju mungon asgje, qe te jap nje 100 apo 200 euro, 11 muaj tjere "nuk ekzistojne". Njejte eshte edhe neper shume vende tjera, sepse syt jane per me pa. Keto dhe shume gjera tjera jane ato qe i kam pare me syt e mi deri me sot, dhe e kam kete mendim se as perafersisht nuk jemi fetare. Mund te theme se, edhe ne raste se u fol keq apo mire per fen e tyre, nuk e marrin per baze hiq, thjeshte ta bejn rrafsh. As nuk i gezon ky fakte e as nuk i irriton. Perjashtim nje pjese te vogel, nga ata te cilet jane me mjekrra ( te cilet edhe vete feja i sheh ndryshe), apo edhe nga ata te krishter te cilet....

E devijuam temen si shume, por po mundohem te mirrem me shume me ate qe eshte aktuale. Sepse edhe per temin kemi fol mjafte, vetem se tani ke filluar gjithqka te ben copy-paste ( nga ndonje forume 100% Islam) dhe nuk po me pelqen. Po pres qe te flasim si dy te rritur dhe duke e pasur qdo njeri njefar mbeshtetje, por qe me shume te flasim nga logjika jone. Perndryshe mund te regjistrohem ne ndonjerin nga ato forumet...

Respekte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptyTue Sep 09, 2008 1:44 pm

Premtimi, une nuk po them se shqiptaret e Kosoves e praktikojne fene islame me perpikeri, por as ashtu sic thoni ju nuk qendron realiteti me fene islame.
Jane te mbushura por jo edhe te stermbushura, sic jane para ramazanit. Edhe nje person qe nuk ka degjuar asnjehere per muajin ramazan, i cili ka jetuar nje kohe ne Prishtine - jo ne muajin ramazan, kur te vije ne Prishtine, gjat muajit ramazan do e verej dallimin se i perket "stermbushjes" se lokaleve me qytetare. Dhe, ska dyshim se menjehere do e verente dallimin me kohen e kaluar sa ka qendruar ne Prishtine.

Une ju kisha sugjeruar qe, ne kohen e xhumase, t'i vizitoni te gjitha xhamite ne Prishtine, dhe te me tregoni se a ka pase ndonje vend te lire brenda tyre?

Zakonishta ata qe i kane kushtet e mira ne Kosove, nuk jane fetar. Ndersa popullsia e shtreses se mesme u jep para te varferve as sa ka mundesi, edhe gjate muajve jashta ramazanit.
Nuk do te thote pse ti nuk sheh njerez duke dhene para, dhe te mohosh se ata asnjehere nuk japin. Duhet ta keshe te qarte se muslimanet nuk kane deshire qe te reklamohen duke u dhene para te varfurve, une njoh njerez qe jane ndihmuar nga te tjere, dhe kur jane pyetur se kush dhe nga jane, ata nuk u jane pergjegjur. Keso raste ka shume.

Nga ajo qe kam para ne forum une me se paku e perdori proceduren "copy/paste". Kete ndoshta do e bej edhe ne vazhdim, per te mbeshtetur ate qe e them, dhe per te pasqyruar me shume argumente shkencore, dhe ajete (versete) nga Kur'an-i. Pikerisht edhe une kam deshire nga vetja jone, dhe te flas me njerez qe mendojne ndryshe per dallim nga une per fene Islame.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptyTue Sep 09, 2008 2:57 pm

MUHAMETII shkruajti:
Pershendetje E_Bukura,


Nga kjo vime deri te konkludimi se ju komentet e mia paraprake i keni pranuar, sepse heshtja njihet si pohim, ndersa vetem kete te Kantit jo, per kete nuk me bene fare, vetem pranojini te tjerat.

Me t'mira

Nxjerrni cfar do konkludime, kur nuk keni pune me te mire per te bere. Nuk me intereson aspake. Ne qofte se nuk jam marrur me shkrimet tjera, kjo nuk d.m.th. qe pajtohem. Nuk me duket e arsyshme te diskutoje per dicka qe kam biseduar me dhjetra here ne kete forume, me antare tjere ne tema tjera dhe perkatese. Shumica prej atyre qe e kemi diskutuar kete, sot nuk shihen ne kete forume, jane avulluar. Disa qe kan mbetur vetem lexojne dhe nuk e kan guximin te nderhyn. Edhe ju nje dite o do avulloheni, ose do shikoni sikur keta te fundit. E din pse? Ngase edhe ju, jeni pikrishte sikur te tjeret, te cilet e njohin futbollin vetem nga tribunat, pa e provuar veten edhe ne fushe...Ndersa une, i kam provuar dyjat. Ne menyre metaforike ishte kjo, shpresoje do e kuptone duke u bazuar ne intelegjencen tuaj qe posedoni.

Nderhyna vetem per Kantin, sepse me cdo kushte dhe ne cdo menyre po mundoheni te perdorni gjithcka, qofte edhe me te pa arsyshmet, vetem e vetem te mbroni ate qe thuani ju.

Shendet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 EmptyTue Sep 09, 2008 8:46 pm

Ama E_Bukura, ju po kundershtoni vetem kur po keni "kunderargumente", e pasi qe ato komente nuk i kundershtuat erdhem deri tek ai konkludim, arsyeja tjeter eshte se ju para nja 1 muaji ne cdo teme qe kam postuar me keni kundershtuar.

Se a do avullohem ajo, kete po ja leme kohes.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston jeta pas vdekjes?   A ekziston jeta pas vdekjes? - Faqe 9 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A ekziston jeta pas vdekjes?
Mbrapsht në krye 
Faqja 9 e 18Shko tek faqja : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Next
 Similar topics
-
» A egziston jeta pas vdekjes.....
» A Ekziston Djalli ?
»  A ekziston dreqi apo jo
» Cilat jan situatat kufitare te vdekjes?
» Shqiptaret ne Mal te Zi - Midis jetes dhe vdekjes!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: