Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Sa i besoni shoqes apo shokut?

Shko poshtë 
+22
Urata
Riki30
**Embelsira**
Euridika
STUPCAT
Beton
besa-bese
shpendi
baki
Hana
shaban cakolli
rrebelja
tom sojer
silvi
Sy kaltri
Kosovarja
azzurra
Granit
meli
Sofra
bovari
Anna
26 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptySun Sep 02, 2007 7:01 pm

Sa i besohet Shoqes apo shokut ne kohen e sodit me then te drejten shum pak sepse sod eshte mbush njeriu me intriga interesi dhe nuk qendron me ajo shoqeri qe ishte me pare ,ka shum pak shoqe dhe shok te sinqert ata mund te jen te numruar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
bovari


Numri i postimeve : 78
Registration date : 11/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptySun Sep 02, 2007 7:40 pm

Vertet eshte veshtire te besosh ne shoqeri sot pasi shumica e shoqerise eshte e bazuar ne baza ekonomike dhe interesa te ngushta.
Une pervete nuk besoj ne shok e shoqe,por kam mardhenie shoqerie jo te ftohta ama edhe sa te besoj totalisht jo.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptySun Sep 02, 2007 11:25 pm

Unë nuk mund të them në mënyr të përgjithsuar. Ka që duhet t'ju besojm por edhe të tillë që nuk duhet t'ju besojm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
bovari


Numri i postimeve : 78
Registration date : 11/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptySun Sep 02, 2007 11:32 pm

Sofra drejt e ke ka edhe qe duhet tu besosh edhe qe nuk duhet tu besosh por ata qe e perdorin anen negative te konceptit jan ne shumice.Po diçka eshte e qarte se pa vdek do i njohim miqte tane te vertete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
meli
V.I.P
V.I.P
meli


Female
Numri i postimeve : 842
Age : 40
Vendi : diku ne gyrbet
Registration date : 13/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Sep 03, 2007 5:28 pm

Une ju besoi, psh une jam shoqja e dikujt dhe po bazohem ne vete a e dua une ate me interes JO. Po ka edhe asi per interes, vrehen ata tipa.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Granit
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 34
Vendi : Milano Italy
Profesioni/Hobi : jam ai q'jam.
Registration date : 03/09/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Sep 03, 2007 6:50 pm

:fla:N'se eshte Shqiptar/e i vertet i besoi 100% n'se jo duhet te t'mar kohe deri sa te njihem mire per te fituar besnikerin e ti/saj.
si fillimtar jam shume neutral.

Shendet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
bovari


Numri i postimeve : 78
Registration date : 11/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Sep 03, 2007 7:56 pm

Granit:Besoj qe ka ikur koha e fjales "shqiptarit i besoj me sy mbyllur" sepse jan shtuar shqiptaret imitasjon aq shume saqe pa dashje thejm edhe ate qe eshte i besueshem vetem kur degjon qe je shqiptar.Por them edhe kete se vertet eshte e veshtire te gjesh nje shok a shoqe te tille pasi personi qe ne mund te kemi te bejme mund te jete ai qe ne e kemi nevoje si mik/e pa interes po jemi te detyruar te jemi ne mbrojte e si pasoje e thejme ate ndjenjen qe mund te jete krijuar ndaj nesh!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Sep 03, 2007 8:06 pm

Un personallisht ju besoj shume shoqeris, p'marr parasysh a eshte shqiptar apo i huaj..[/b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Granit
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 34
Vendi : Milano Italy
Profesioni/Hobi : jam ai q'jam.
Registration date : 03/09/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Sep 03, 2007 9:55 pm

Besimi duhet te fillone nga vetvetiu per te besuar edhe tek shoket e shoqet....
mendim personal.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyTue Sep 04, 2007 2:36 am

Eshte shume veshtir te fitosh sot besimin e shokut apo shoqes ,edhe pse nuk do e pergjithsoja,mirpo shumica sot te duan nese ke leke, nese eshte njeri qe te ndihmon diq ,qe eshte me pozite te larte,kjo mendoj se eshte gjendja tani tek neve ......

Edhe pse te kunderten i besoj shokut dhe shoqes qe kam nga femijeria... alien
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyTue Sep 04, 2007 2:59 am

Shoku she shoqeja provohen kur je ne situta me te renda se sa jan per ty te gjinden jo ne menyren materiale por ne menyren shpirtrore besoj se sod jan shum te rrall shoket e sinqert mire e thot Kosovarja nese ke leg ke shoqeri po nese nuk ke dhe nuk ke reputacion te emrit nuk te don njeri veq familjes sate shoqerija eshte ndertue ne baza te interesave sod jo vetem tek ne por cdo kun eshte nji fjal qe perdoret sa pata qura e qurana pata miq e jarana kur me lan keto as mik e as jaran me gjithate ka ende njerz te pa krymer qe kan shoqeri te paster pa mentalitet te interesave ende ka .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyFri Sep 07, 2007 7:58 pm

une ju besoj shum shoqeris edhe pse cdo her ju kam besu dhe cdo me ka dal e kunderta se kam mendu se edhe ata kan zemren e gjer si une por cdo kush çfar te mundohet te ben ty keq ai ma shum i ben vetes keq se sa tyyyy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
silvi
Anëtar
Anëtar
silvi


Numri i postimeve : 218
Registration date : 04/09/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Sep 24, 2007 1:46 pm

Ekziston shprehja...''me thuaj me ke rri ,te te them se cili je'',dhe duke u nis nga kjo ,them se besimi duhet te jete reciprok,pra aq sa shikoj s'e me beson po aq dhe do t'i besoj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyFri Oct 05, 2007 10:01 pm

une ju kam besuar Shoqëris dhe ju besoj çdo her
edhe pse më kan tradhëtuar shum her por Njeriu kur eka zemren e gjër dhe të mirë
Mendon se të gjith jan si ai
por ishte gabim a?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptySat Oct 06, 2007 8:33 am

Shopenhaueri ka thene:

"Shoqeria eshte si zjarri, kur i afrohesh me vrap e padurim atij zjarri, mund edhe te digjesh dhe terhiqesh ne nje cep duke e mallkuar. Zjarrit i rrihet ne nje largesi te pershtatshme qe edhe te perfitosh prej ngrohtesise se saj, por edhe te mos digjesh."

Bukur e ka thene Shopenhaueri, por nje pjese e mire e njerezve e shikojne interesanten tek "valla si ndjehesh kur digjesh!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrebelja
V.I.P
V.I.P
rrebelja


Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Oct 08, 2007 11:18 am

valla bre nime esht ba veshtir sot te ju besosh shokeve apo shoqeve krejt varet prej njeriut pajtohem me ty meli ne jemi shoqe te dikujt edhe kemi deshir me na besu por mos harro se kerkush nuk esht si ti une psh kam shum shoqni ju besoj disave shum po edhe me ka ndodh te zhgenjehem bile nga shoqja me e ngusht qe une i besojsh me shpirt kam ber shum per te por si duket asaj si ben fort per ket gje te gjtih me thonin kujdes se ajo po te shfrytezon po une nuk deshirojsha me dit per ket gje e kisha shoqe por ne fund rash ne fjal te te tjerve , normal nuk jan tan nisoj por une per vete askujt verberisht nuk i besoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Oct 08, 2007 11:24 am

Nëditet e sotme u bo vështir mei besu Shokut apo Shoqes
se kan thën i yti ta bën se jo i huaji
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Oct 08, 2007 12:29 pm

Reciprokisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyMon Oct 08, 2007 1:22 pm

TETHEMNJESOJ SI naki
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana


Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyWed Oct 10, 2007 2:27 am

Edhe kete lexova tek libri i Shopenhauer e me vjen mirte tom sojer qe ke sjell ne forum kete figur te njohur si ''Shopenhauri''

Cdo gje per t'u njohur e per t'u shijuar ka nevoje per dy gjera kryesore:Objektin dhe Subjektin.
Keshtu,kur objekti eshte nje;dhe kemi subjektin te ndryshem,pra njereze me bote te mbrendshme te ndryshme,ateher per syte e tyre nje veprim a ngjarje ka per t'u dukur i ndryshem.

Shendeti eshte elementi i pare dhe me i rendesishem i lumturise.Kjo eshte aq e vertet saqe edhe nje lypse me shendet te mire eshte me i lumture se sa nje mbret shendetlig.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyWed Oct 10, 2007 10:42 am

Unë ju kam Besuar shokëve dhe shoqeve
dhe do të ju besoj çdo herë
nga një her nuk me del se si e kam menduar por çdo kush e tregon veten a?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyWed Oct 10, 2007 1:47 pm

mendoj se duhet te jet cdo gje endertuar ne menyren reciproke dhe respekti dhe dashurija per shoqerin ne pergjithesi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrebelja
V.I.P
V.I.P
rrebelja


Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyFri Oct 19, 2007 11:04 am

valla mbas ca fjaleve qe mi than dje per shoqen time te ngusht qe i kam besu me shpirt nuk ju besoj me se besimin time po e thejn po qeshen me te ,po e shfrytezojn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baki
Fillestar/e
Fillestar/e
baki


Numri i postimeve : 24
Registration date : 04/11/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyWed Nov 07, 2007 6:23 pm

ooo kjo tem interesante une ju besoj shum shokeve e shoqeve shum ne klasen time sepse jemi shum te lidhur mes veti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? EmptyWed Nov 07, 2007 8:17 pm

per mua, shoqeia klasifikohet ne tre grupe:

1. eshte ajo e sinqerta
2. ajo me interes
3. ajo per te kaluar kohen

tek e para, une personalisht fus shoke dhe shoqe , te cilet i njoh prej vitesh dhe vetem keta mund ti quaj me ndergjegje te plote, shoqeri dhe kam besim shume te sinqerte ,dhe marredhenie shume te mira

te definoj grupin e dyte, nuk ma ha mendja te jete e nevojshme. vetem se ata, te cilet i hyjne nje shoqerie per arsye interesi, jane njerez hipokrite qe zoterojne pafytyrsine, te shohin veten e tyre ne pasqyre.

grupi i trete eshte ai me me pak rrreziqe.

shoqeria eshte gje teper e nevojshme ne jeten e njeriut. vetem se duhet te zgjidhet mire per te shmangur zhgenjime.
pikerisht njerzit labile dhe naive duhet te kene parasysh se jo cdo gje qe shkelqen eshte flori.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa i besoni shoqes apo shokut?   Sa i besoni shoqes apo shokut? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sa i besoni shoqes apo shokut?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» PROZE- nga autore te ndryshem.
» Mesuesit ,shokut kolegut Hamit Peca
» Mesuesit ,shokut kolegut Hamit Peca
» A besoni në jashtëtokësorë (UFO)
» Demostratat e shqiptarve për liri në Jugosllavi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: