Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë

Shko poshtë 
+57
nardlushnja
isuf ramadani
Ramizi
Qerim Klmendi
veletini
tasholli
Agrone
socratus
Delia
Veneta
egzona-
Ago Muji
erioni
Eagle Eye
Ummu-Hurejra
Xili
xhavo_
Kosovari2009
ngadhenjimi
viva
Teutaa
Jani
Kushtrimi86
rolling
gjakushi
PROFESORESHA
comeback
Euridika
Kasper
Mergimtari
Luki
Pirro i Epirit
Gjura
feneri
istogalia
bariti
njonidrenica
Martina
el43
zeriatdheut
MUHAMETII
Guximi
**Lumi_
Ani
Flash
prizreni73
schumi
E_Bukura
Kosovarja
Lea_uk
tom sojer
Beton
fatlum
Sofra
meli
Anna
noli87
61 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next
AutoriMesazh
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 68
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyFri Feb 27, 2009 7:34 pm

Ti,Tasholi,po flet sa per te folur diçka,po bene stivim fjalesh,;ti as di ta lidhesh e as ta zgjidhesh...
Ti,...???!!!
Zoti te meshirofte.
Me ty,une kaq,hiq me shume...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tasholli
Fillestar/e
Fillestar/e
tasholli


Male
Numri i postimeve : 36
Age : 33
Vendi : prishtina
Registration date : 26/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyFri Feb 27, 2009 8:18 pm

aha ju i menquri valentin shumm po perzihesh more plak i dobt a nuk eshte e vertet qikjo qi e kom shkrujt a:O?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptySat Feb 28, 2009 8:57 am

http://www.bashkimikombetar.com/histori-f8/konventa-jugosllavo-turke-per-shpernguljen-e-shqiptareve-t2444.htm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Qerim Klmendi
Fillestar/e
Fillestar/e
Qerim Klmendi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 57
Vendi : Peje
Registration date : 04/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptySat Feb 28, 2009 6:41 pm

Po,Feja islame i eshte imonuar shqiptareve me dhunen barabare qe hordhit e atehereshme turke-otomane,per 500 vjet me radhe e kane turturuar,masekruar dhe shkatrruar kombin tone shqiptare.
Natyrishte se edhe fete tjera i jane imponuar kombit tone shqiptare,dhe ajo qfar me se paku ka patur nevoje kombi yne,kane qene pikerishte keto Idologji(fetë e imponuara me dhunë).
Tash,kur i kemi prezente,natyrishte se nuk na mbetet vetem ti respektojme,sepse Idologjite fetare jane te cekta,jane jotransparente dhe jane te ngurta.Ato nuk pranojne mendimin e kundert dhe nuk kane demokraci mbrenda vetvetes.
Idologjit fetare jane te dhunshme,dhe hisorija e tyre eshte e ndertuar mbi dhunen,duke filluar nga koha e inkuizicionit.Edhe sot,fanatiket e besime fetare jane te dhunshem...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptySat Feb 28, 2009 9:21 pm

Tungjatjeta
Z. Qerim Klmendi

A egziston ndonje ideologji e cila nuk eshte ndertuar mbi dhune, apo ndonje ku idhetaret e kesaj ideologjie nuk e mbrojn idet qe i perfaqesojn?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptySat Feb 28, 2009 9:54 pm

tugjatjeta socratus

nese me lejohet:

"A egziston ndonje ideologji e cila nuk eshte ndertuar mbi dhune, apo ndonje ku idhetaret e kesaj ideologjie nuk e mbrojn idet qe i perfaqesojn?"

ju si mendoni cila esht ideologjija me e mir ajo qe perdor me shum llun apo ajo qe pedor me pak?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptySun Mar 01, 2009 12:45 pm

Tungjatjeta

Ne nje koshe te mbushur me molla te kalbura, une do e zgjedhja mollen me pak te kalbur.

Nuk e di cila eshte ajo ideologji qe ka perdorur me pak dhune por do e mbeshtesja ate e cila ka bere deme me te vogela.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptySun Mar 01, 2009 1:22 pm

tungjatjeta socratus.

"a egziston ndonje ideologji e cila nuk eshte ndertuar mbi dhune?" nga kjo fraz un kuptoj se ne zhvillohemi mbi llun, shemull: rivoluzjoni frances, rrezimi murit te berlinit, e drejta per zezaket, zbritja e fes etj. etj. pra ne jemi zhvilluar mbi llun e sa ma e malle te jet aq me shum ne zhvillohemi kurse tashi ju thoni "Ne nje koshe te mbushur me molla te kalbura" me nje fjal ju tashi thoni te kunerten qe keto moll te kalbura jan si feja, si demokracija, si e drejta, si lirija etj. etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptySun Mar 01, 2009 10:29 pm

Tungjatjeta

Pa dyshim se e keni lirin e komentimit dhe te kuptuarit te shkrimeve te mia ne menyren tuaj.
\

Kam cekur se cdo levizje apo cdo ideologji e realizuar apo e hedhur deri me sot eshte e ndertuar mbi dhune.

Tek koshi me molla, nuk e kam pas qellimin qe ti cilesoj si te kalbura fet apo demokracin. Por ne nje menyre e kam sibolizuar ate se p.sh nese njera nga 10 ideologjit ka qene me pak e dhunshme ate do e perkrahi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyMon Mar 02, 2009 7:13 pm

Socrates, kur e dim se te gjithe idiologjite kan qen te dhunshme, pse patjeter duhet te zgjedhim njeren nga ato?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyMon Mar 02, 2009 9:35 pm

Tungjatjeta.

Z.Akili nuk pretendoj qe te zgjidhet medoemos njera, fjala e cekur nga une ishte si rjedhoj e debatit.

Nese pa tjeter do duhej te zgjidhet nje ideologji do e perkrahja ate e cila ka shkaktuar apo eshte duke shkaktuar me pake dhune.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyMon Mar 02, 2009 11:41 pm

Atehere, sipas mendimit tuaj, cila eshte ajo qe ka shkaktuar ose po shkakton me pak dhune, dhe qe do e perkrahnit? Shpresoj se mos po behem i tepert ne insistim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 12:16 am

Tungjatjeta.

Nuk jeni duke e tepruar perkundrazi jeni shtyse per debat.

E kam ceke edhe me heret se nuk kam ndonje statistik se cila ka shkaktuar dhune me pak, nuk jam perkrahesi flaket i ndonje ideologjie por do e favorizoja Kapitalizmin.
Po ju?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 12:25 am

E dija se do t'ma ben nenpyetjen! Perpara se te pergjigjem, kam edhe nje pyetje. Q'kuptoni me fjalen "dhune"?

Pyetja vije si shkak i asaj qe keni thene me siper se do e pranonit nje ideologji qe ka shkatuar me pak dhune dhe per nje momente e paraperlqen kapitalizmin!

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 12:46 am

Tungjatjeta.

Pa tjeter jame duke u familjarizuar me strategjin e juaj ne artin mbi debat.
Ja se qfar perfaqeson per mua termi dhune:
Nje detyrim qe shprehet me force. Perdorim i nje shtrengimi fizik apo psiqik apo mjeteve te vrazheda ndaj dikujt, per ta detyruar te veproj kunder vullnetit te tije.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 12:51 am

Per ta detyruar dike te veproj kunder vullnetit te tij te lire, jo gjithnje duhet forca ose kamgjiku, apo e kam gabim? Sidomos ne kohen moderne!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 1:18 am

Tungjatjeta

Pa tjeter qe ka forma te ndryshme te dhunes ne definicion jam perpjekur ti vendosi sa me shume.
p.sh
"perdorimi i nje shtrengimi fizik apo psiqik"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Ramizi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ramizi


Male
Numri i postimeve : 158
Age : 44
Vendi : Tirona
Registration date : 23/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 3:42 pm

JO JO
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 4:31 pm

Une nuk do jepja nje coment se si eshte hapur feja realisht me forc apo deshir po per mendimin tim feja eshte nje pik referimi ku mund te gjesh optimizem edhe qetesi shpirterore mendoj se si feja e krishter dhe si myslymane kan te mirat dhe te metat e tyre ne duhet te perpiqemi te marim gjithmon me te miren dhe jo te bejm krime ne emer te zotit ...
Pra nuk do hyj ne ate se a eshte me forc apo jo por nje gje duhet ditur se asgje me dhune nuk eshte afatgjate ,ndersa islamizmi pse sot ende egziston???Prap them ate dhe flase per veten se e verteta eshte se une e perqafoj islamizmin sepse kam gjetur veten ne kete fe.Asgje nuk me mungon ne jete pse jam muslimane!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 5:45 pm

Pershendetje Kosovare, une do te shtroja nje pyetje. Cilat jane te metat e fese islame dhe asaj te krishtere. Edhe pse per kete te dyten nuk qe interesi im te di, dmth nuk ke nevoje te i pergjigjesh, por dua te di vetem te "metat" e te pares.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 5:59 pm

MUHAMETI pershendetje dhe per ty...ne Lidhje me te metat e feve nuk eshte ajo pse une e cilesoi te tille,mirpo nga njerezit cilesohen se cdo fe ka te meta,dhe e thash edhe me siper ne emer te Zotit bejn gjera qka nuk jane te mira per vetveten e tyre,dhe bazen me te madhe e kane ne fe!!,Pra nga injoranca e tepruar,mundohen qe te ua mveshin shume gjera feve...Pra te kuptohemi mire,se nuk ishte qellimi i asaj se ne fe ka te meta,po flase te pakten per fene te ciles i perkas,por njerezit ne emer te Zotit dhe ne emer te fese,shume gjera ia mbeshtesin fese,me arsyetimin se gjoja keto jane si te ''Meta'' te fese..!!

Shpresoj te jam e kuptueshme..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 6:38 pm

Tungjatjeta.

Deshtem apo nuk e deshtem eshte nje fakt i pakundershtueshem se feja islame erdhe si rezultat i imponimit pra detyrimit tek ne shqipetaret.

Ndersa ne kohen e fundit fatekeqesisht eshte duke u perhapur me te madhe nje sistem i ri i cili disa personave i siguron te mira materiale i cili quhet "Tregetia me Zotin" apo "Tregtia me referenca nga Zoti"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 7:42 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta.

Ndersa ne kohen e fundit fatekeqesisht eshte duke u perhapur me te madhe nje sistem i ri i cili disa personave i siguron te mira materiale i cili quhet "Tregetia me Zotin" apo "Tregtia me referenca nga Zoti"

Tungjatjeta

Konkretisht ndonje argument me bindes rreth asaj se si po perhapet tani Islamizmi?Nuk mendoj se ia vlene te japim ndonje konkluzion,nderkohe qe mos te kemi asnje argument bindes,andaj perderisa ju e thuani kete,shpresoj te na sjellesh argumente te tilla,qe vertet te bindemi edhe neve sikurse jo,per menyren se si tani eshte duke u perhapur Islamizmi..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 8:17 pm

Tungjatjeta.

Bindja apo mos bindja juaj nuk eshte detyr primare per mua. Nuk jame kompetent te keme fakte fizike qe tua dergoj juve, ketu shprehim mendimet tona ne ate menyre qe sejcili prej nesh i percepton.

Do mundohem tju tregoj konkludimet e mija qe i kam aritur duke vezhguar rrethin:

- Te ashtuquajtur hoxhallar jane duke perfituar ne kuriz te islamit jo vetem te mira materiale por edhe privilegj shoqeror. p.sh marin para per larjen e kufomave, marin para per te kenduar jasin, marin para per mevlud, duke shfrytezuar islamin tentojn te arijne nje nivel me te larte e te respektuar ne shoqeri. Nuk jam kunder kesaj qe ata marin perfitime por jame duke e kundershtuar ate se ata po i kerkojn keto si me qene nje obligim, perkunder faktit se per keto sherbime kane nje te ardhure mujore qe iu ipet.

Por me qe po e di se keto nuk do ju mjaftojn juve do ju sjell nje dy situat te cilen personalisht i kam perjetuar.
Para 1.5 viteve nderoi jete daja e babes dhe kur u dergua kufoma ne xhamine e madhe hoxha i kerkoi djalit te te ndjerit 60 euro, po te kishte thene sa te duash jep kjo do kuptohej apo do arsyetohej ne nje forme, mirpo ky cmim fikes i vendosur nga ta me detyron te mendoj ne kete forme.
Ja edhe nje shembull. nje miku i nderoi jete vjehera dhe gjyshja i kerkoi atije qe te shkoj ne nje xhami per tiu lexuar nje "jasin", dhe personi ne xhami tek b. dielli i kerkoi mikut time 20 euro per kete sherbim, pra e njejta.
Nuk kam ndonje tjeter rast te perjetuar nga une personalisht, por keto me kane mjaftuar qe ti kuptoje gjerat ne kete menyre.

Dhe mos haroni ketu jemi duke diskutuar, pra sejcili e tregon boten nga prespektiva personale, ndersa faktet fizike apo argumentet nuk e kan vendin ketu por ne sallat e gjykatave dhe ne as qe kemi mundesi qe ti arijem ato po edhe nese kemi fakte fizike per ndonje veper te till publikimi i tyre ne forum nuk do ishte etike as nuk do ishte nje gje e pranueshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 EmptyTue Mar 03, 2009 8:28 pm

Tungjatjeta

shtojce:


Islami ne bote eshte duke u propoganduar e jo perhapur, i shihni edhe ju rugeve shperndahen llojlloj fletushkash te cilet shfrytezojn ajetet kuranore per qeshtje personale, pra i shkepusin ato qe iu konvenon, ndersa te kuptuarit e kuranit fisnik nuk ndodhe vetem me disa ajete apo sure por nje studim si nje teresi, shumica e kan bere si regull se pari e shenojne nje sure kuranore dhe pastaj e komentojn duke i dhene her nje kahje pozitive her nje negative.
Nuk ka dite qe nuk pranoj llojlloj email;a me propagant fetare, te mbushura me gjera te paverteta i ngjasojn prozave romantike.
Njerzimi duhet te kuptoj nje gje se praktikimi i ritualeve fetare duhet te jete nje qeshtje individuale.
Momentalisht nje pjese e rinis eshte duke i ndjekur keto rryma te rezikeshme me preardhje nga shtetet arabe dhe nuk po jane te vetedishem qe jane piun ne nje loje shahu.

Juve duhet te ju mjaftoj si argument fakti i sulmit te nje hoxhe ne xhamin e "zabelit" e te bindeni sa e rendesishme eshte bere karika apo shiltja e te qenurit "hoxhe".

Sejcili e ka lirin e zbatimit te ritualeve fetare ne menyren qe do, tentimet per imponimin e ketyre ideve eshte nje krim liris per te zgjedhur.

E keni ndegjuar frazen "Islami eshte feja me e paster ne bote" por te nderuar pastertia shpirterore nuk ndodhe vetem nese 5 here ne dite e lane fytyren por veprat e juaja e tregojn nje gje te tille.

Ta jetojm dhe ta ruajm fen, sejcili fen e vete por pa e sulmuar asnjeren.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Sponsored content





A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 11 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë
Mbrapsht në krye 
Faqja 11 e 15Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next
 Similar topics
-
» Feja Islame dhe dallimet e saja
» Pse feja islame e ndalon mishin e derrit?
» Kush nderon femrën më shumë se feja islame?
» KU JANË TROJET SHQIPTARE
» PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: