Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Deklarata te FBKSH

Shko poshtë 
+56
agrono
tosybell
shahini
xhema
kasapi
BashKom
server.112
Medalim
rrimtaf
agim__barja
haxhiu
arbeni24
Driniiiii
detektivi
xhiti
ramadan mekaniku
foxteam
Kasper
feneri
Tropojani
gjakushi
lepurush
Delia
mall
Blerti_Gashi
anila
Guximi
E_Bukura
Mirushe
Riki30
aksh
HENA
Argent
Mergimtari
feratkoca
forca1
Gjura
Leka i Madh
kacimix
Shqipo_
Nezir Myrta
blerim
naqeta
cuni
paioni
Anna
Ariani
Epik
Orfe@
MUHAMETII
rolling
fina
Ago Muji
rroni
zeriatdheut
Teuta.Gjika
60 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 21  Next
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar



Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyMon Dec 15, 2008 12:54 am

Shoku pak a shume kemi ra ne binare dhe tash e tuje mund te dijm se per qka po flasim, ne dallim qe me par gjithqka ishte e paqarte!
Pajtohem me ju relativisht. Jane dy gjera. E para populli shqiptar kan qen, jane dhe do te jete pro bashkimit kombetar, edhe pse nuk e shprehin ne perdtishmeri. Perjashtim disa pseudoshqiptareve! E dyta eshte se edhe zbatimi i se drejtes se kombeve per vetevendosje nuk e mohon. Por eshte problemi i trete te cilin e keni cek ju, tek qeverit tona kukull te nje pasnjeshme! Jo vetem ne Kosove, por edhe ne Shqiperi e Iliride e ku do ku ka shqiptare. Per kete edhe thashe se, klyshi qe ka qajt me shume, gjithnje eshte rrite-zhvillu me shume. Ne menyre metaforike ne ( shqiptaret) dhe popujt tjeter te ballkanit jemi klysh. Kemi ndejt urte, ne fakt kan ndejt qeverit tona urte dhe jemi rrituar aq sa mos te vdesim-zhdukemi krejt.
Marrim shembull Koferencen e Londres 2, ku shkuan 4 delegacione dhe jo 1! Pra me kete veprim i kan ikur kerkeses kapitale te popullit shqiptare, per te qen bashk. Dhe me te drejte e ka pasur Qosja ne ate kohe kur thoshte se shqiptaret vet e kan perligjur ndarjen e vet.

Shoku nese jemi diku tash trego, nese jo, vazhdojm...ahhahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyMon Dec 15, 2008 1:02 am

Kaq eshte puna, jemi te nje mendimi.

Vetem deshta te shtoj edhe dicka:

Nuk eshte problemi se vetem qeverite kane fjetur, se tek e fundit kane drejte te flejn per derisa nuk i cokatet koka (nuk i cingerron telefoni Very Happy), prandaj ne Shqiptaret jemi ne nje gjume te thelle, mos te ishim ne kete gjume, nuk do te lejojme te flejn qeverite, do te cingerronim sepse zotria ka me shku ne pune Razz.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyMon Dec 15, 2008 12:51 pm

shokt te idealit ton mir u ndegjofshim te ndonje forum tjeter pershkak te disa obligimve per nje ko nuk mundem qe te hy ne ket forum


dhe po ju them atyre qe nuk e dojn te miren e FBKSH-AKSH-se sepse ajo eshte e vetmja organizat dhe e vetmja ushtri qe ka dal haptazi me njerzt e vet publik
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyMon Dec 15, 2008 2:48 pm

aksh , zëdhënsi i adilit , apo kush dreqin je.

1) Në qof se ti e donë kaq shumë bashkimin kombëtar nuk do të kyqeshe vetëm në këtë temë , ka shumë e shumë tema të tjera për çështjen kombëtare.

2) Argumentoj fjalët dhe deklaratat që sjell këtu , si zëdhënës i fbksh-aksh-... !

3) Sjellë kundërargumente në dyshimet tona , në faktet tona , në fjalët tona.

4) Mëso të shkruash shqip siç duhet ( 1)sepse një zëdhënës duhet me pas këtë aftësi & 2) është obligim kombëtar për ata që e dojnë vendin e tyre , që së paku gjuhën amë ta shkruajnë siç duhet).

Ti si zëdhënes i kësaj lëvizjeje/organizate deklaratash duhet të respektosh së paku pikat 2 , 3 & 4.

------------------------------------------------------------------------------------

Për të tjerët, Guximi shumë mirë e ka cek që kemi të drejtën për vetëvendosje , por këtë të drejtë duhet ta kërkojmë dhe ta kërkojmë në mënyra paqësore deri në një moment kur të arrihet kjo e drejtë. Nëse nuk arrihet në mënyra paqësore atëherë duhet organizuar një luftë mbarëkombëtare, deri në momentin e organizimit të ushtrisë kombëtare , duhet provuar të gjitha rrugët paqësore.

Për arsye se :
1) Nëse e nisim me luftë , bota do në na injoroj , duke e ditur se si njihen shqiptarët para botës për shkak të miteve sllavo-serbo , makobullgare dhe atyre greke.

2) Do të na sulmojnë forcat ndërkombëtare nëse nuk e argumentojmë të drejtën tonë për vetëvendosje , dhe shansat për të dal fitues janë të vogla, do ketë viktima të shumta,...

Nuk ka çfarë të shtohet më shumë , shembulli më i mirë ka qenë ,është dhe do të mbetet UÇK-ja, ku deri në fillimin e 90-tës janë provuar të gjitha mjetet paqësore nga ilegaliteti. UÇK-ja dhe dëshmorët do jetë/jenë frymëzim për luftën e ardhshme mbarëkombëtare nëse nuk arrihet vetëvendosja e kombit shqiptar në menyrë paqësore(nëse bota nuk na ndëgjon , siç ka ndodhur gjithnjë).

Mirëmbetshi , e qetësoni gjakrat se nuk ja vlenë të zihemi për një organizat/lëvizje deklaratash.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyMon Dec 15, 2008 3:23 pm

Cito :
Për të tjerët, Guximi shumë mirë e ka cek që kemi të drejtën për vetëvendosje , por këtë të drejtë duhet ta kërkojmë dhe ta kërkojmë në mënyra paqësore deri në një moment kur të arrihet kjo e drejtë. Nëse nuk arrihet në mënyra paqësore atëherë duhet organizuar një luftë mbarëkombëtare, deri në momentin e organizimit të ushtrisë kombëtare , duhet provuar të gjitha rrugët paqësore.

Për arsye se :
1) Nëse e nisim me luftë , bota do në na injoroj , duke e ditur se si njihen shqiptarët para botës për shkak të miteve sllavo-serbo , makobullgare dhe atyre greke.

2) Do të na sulmojnë forcat ndërkombëtare nëse nuk e argumentojmë të drejtën tonë për vetëvendosje , dhe shansat për të dal fitues janë të vogla, do ketë viktima të shumta,...

Nuk ka çfarë të shtohet më shumë , shembulli më i mirë ka qenë ,është dhe do të mbetet UÇK-ja, ku deri në fillimin e 90-tës janë provuar të gjitha mjetet paqësore nga ilegaliteti. UÇK-ja dhe dëshmorët do jetë/jenë frymëzim për luftën e ardhshme mbarëkombëtare nëse nuk arrihet vetëvendosja e kombit shqiptar në menyrë paqësore(nëse bota nuk na ndëgjon , siç ka ndodhur gjithnjë).

Mirëmbetshi , e qetësoni gjakrat se nuk ja vlenë të zihemi për një organizat/lëvizje deklaratash.

Mergimtari faleminderit shoku, ky eshte caku ne te cilin kam dashur te vije, nuk e di se sa ja kam arritur qellimit.
Nje arsye nuk e ke permend shoku, mendoj se e ke harruar sepse eshte me rendesi:

1) Lufta historikisht ka sjellur deme ekonomike dhe shoqerore, vraseje te mijra njerezve e milionave, dhe ardhjes ne nje situat te mjerueshme shoqerore, prandaj duhet te mundohemi te ikim prej saj.

Vetem nese ajo mbetet mjeti i fundit i cili siguron ekzistence.

Respekt.
Guximi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca


Male
Numri i postimeve : 294
Age : 35
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyMon Dec 15, 2008 5:38 pm

aksh shkruajti:
masi te koka lufta mjet i fundit per bashkim vlla i dashur tregoj zeritatdheut se lufta nuk eshte e para por e fundit e sipas shum personave ketu ne ket forum ata po mendojn qe fbksh-askh duhet te dhez konflikt me trupat e natos ne repobliken e kosoves


por nje deklarat e z.Gafurr Adili thuhet se aty ku jan tmk dhe kfor ne nuk do jemi per nje koh


rrespekt te gjith atyre gje luftuan per te miren e shqiptarve
rrespekt atyre qe ende jan duke luftuar per bashkim kombetar
rrepset te gjith atyre qe me nje far menyre kontribojn per bashkimin ton kombetar te trojve etnike


rrespet te gjith shkoke qe ndodhen tash per ne rrug qe jan duke shkuar ne mitrovic



Te nderuar forumiste me vet faktin qe disa persona e quajne Republika e Kosoves ateher kjo nenkupton se kan hjekur dore nga bashkimi kombetar , e drejta e popullit per vetevendosje eshte e drejte e cila na mohohet neve si popull kur ti te kesh te drejten e vetevendosjes ateher e ke shum me te leht rrugen e bashkimik kombetar nepermjet vetevendosjes se popujve (Referendumit), ne asnje menyr te mos e pranojme kosoven si shtet por vetem si pjese te Shqiperise qe do te ju bashkohetshum shpejt ,
Nuk u futa ne kete forum qe flozofoi por vetem ta trego realitetin dhe nje lutje per te gjith ju e kam nese ka mundesi leni deklaratat por futjuni punes sepse ne po e shofim rrezikun se sa na eshte afruar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 111
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptySun Dec 21, 2008 5:00 pm

TELEGRAM PËRSHËNDETËS ME RASTIN E ZBULIMIT TË LAPIDARIT TË DËSHMORIT TË KOMBIT-LIRIDON DERMAKU…!






NJË KOMB QË I NDERON DËSHMORET E TIJ E MERITON LIRINË E TIJ KOMBËTARE…! Vëllezër e motra, pjesëmarrës të këtij akti madhështor kombëtar…!

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=111111AKSH_684460493


E lartnderuara familja e Komandant DARDANIT…!



Jeni të lutur, që në pamundësi që edhe unë të jesha me ju aty, të më lejoni që në emër të gjithë anëtareve të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) dhe të luftëtarëve e luftëtareve të Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH), si dhe në emrin t’im personal dhe të familjes s’ime, t’iu përshëndes vëllazërisht e shqiptarisht, si dhe nga ana tjetër edhe t’iu shprehim faleminderimet dhe konsideratat tona atdhetare e luftarake për aktin tuaj madhështor komëtar dhe patriotik.


LIRIDON DERMAKU (komandat DARDANI i AKSH-së), si shumë e shumë djem e vasha heroike shqiptare, e flijoi më të shtrenjtën e Tij-jetën dhe kaloi në përjetësi për të mos vdekur kurrë, ashtu siç nuk vdes vepra dhe amaneti i të gjithë dëshmorëve të kombit, amanet të të cilëve me stoicizëm e trason FRONTI PËR BASHKIM KOMBËTAR SHQIPTAR (FBKSH) dhe strukturat e saj, Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH), epror madhor i të cilës ishte edhe LIRODONI juaj dhe i yni.





LAVDI JETËS DHE VEPRËS SË NDRITUR TË DËSHORIT LIRIDON DERMAKU DHE TË GJITHË DËSHMOREVE TË KOMBIT SHQIPTAR E TË SHQIPËRISË SË RIBASHKUAR!




Në emër të Sekretaritatit Vendimarrës të FBKSH-së:

Zëdhënësi Politik i FBKSH-së,


Mr. Gafurr ADILI (d.v.)








Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=GA1_382777774

Tiranë, 21 dhjetor 2008.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 111
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyMon Dec 22, 2008 4:52 pm

Sigurimi Kombëtar Shqiptar (SKSH)-ka arritur që të zbuloj edhe një organizatë terroriste pan-sllaviste e njohur me emrin ''Fronti i Kosovës''.


Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Thumbnail.php?file=sksh_370367686_270348739

Kjo organizatë është përkrahësi ideologjik dhe financiar i gardës së Car Llazarit. Kryetar i saj është Aleksandar Aleksandroviç Kravçenko.
Ai ka paralajmëruar për të ardhmen një tubim të madh afër kufirit të Kosovës, të rinisë sllave (Serbi, Rusi,Ukrainë,Bullgari, Rumani dhe Greqi) e edukuar në frymën ushtarake-ortodokse. Kravçenko intervenim Rus në Gjeorgji e trajton si ditë ''që po e afron çlirimin e Kosovës''.


SKSH për lexuesit shqiptar ka shqipëruar një pjesë të dokumentacionit të kësaj organizate pan-sllaviste ku do të shihni se zbatues i programit dhe anëtarë i kësaj organizate terroriste për Kosovë është peshkopi serb Artemije. Gjithashtu do të njiheni edhe me kërkesën e regjisorit serb Kusturica për intervenim ushtarak rus në Kosovë si dhe shtatë goditjet që ka paraparë ''Fronti i Kosovës'' për shfarosjen e shqiptarëve.





Fronti i Kosovës: Goditja e parë




Para një muaji ndodhi një ngjarje e cila në parim pritej, por për të cilën të gjithë njerëzit mendjeshëndosh kanë pritur që të mos ndodhë: më 17 shkurt të vitit 2008 terroristët shqiptarë të cilët e grabitën pushtetin në krahinën serbe të Kosovës me përkrahjen e SHBA-ve dhe BE-ës, e shpallën ''pavarësinë'' e tyre nga Serbia. Me një akt të tillë të padrejtë, është kaluar ai kufiri i padukshëm, pas të cilit fillon lufta jo thjeshtë kundër Serbisë, por kundër Drejtësisë, kundër Zotit.

Populli Rus që nga kohërat e hershme ka qenë i ndjeshëm posaçërisht në shfaqjen e llojllojshme të padrejtësisë, e sidomos nëse ajo i bëhet njerëzve të afërt për nga shpirti dhe gjaku. Dhe tash dhimbja e popullit vëlla jehoi në shpirtrat e Rusëve, të cilët vëllezërve - Serb për padrejtësinë që u është bërë, e përjetojnë thellë në shpirt. Në valën e atyre ndodhive në Rusi filloi formimi i lëvizjes së gjerë shoqërore ''Fronti i Kosovës'', i cili vetës ia ka vënë për qëllim dhënien e çfarëdo lloj ndihme të mundshme popullit serb, si dhe ka ftuar njerëzit jo indiferent që të organizojnë veprime solidariteti me Serbinë. Më 19 shkurt të vitit 2008 në Kijev, te ambasada e Serbisë është mbajtur një tubim i organizuar nga bashkësia serbe e Ukrainës '' Shën Sava'', me pjesëmarrjen e organizatave kozake dhe shoqërore. Tubimi në Moskë është mbajtur më 23 shkurt, në Tull më 24 shkurt.


Më 26 shkurt janë mbajtur dy tubime përnjëherë - në Novosibirski nën organizimin e organizatës ''Harmonia'' ku ishin tubuar më shumë se 50 veta-kozak, pjesëmarrës të shoqatave të ndryshme ushtarako-atdhetare etj, kurse tubimi tjetër ishte mbajtur në Moskë po në të njëjtën kohë përballë godinës së Ministrisë së punëve të jashtme. Aty morën pjesë më shumë se 200 veta, në mesin e të cilëve ishin përfaqësuesit e organizatave të ndryshme ortodokse-atdhetare, si dhe Serbet të cilët jetojnë dhe punojnë në Moskë. Gjatë atij tubimi u shpallë aksioni '' Shiriti i Kaltër-Rusia për Kosovën Serbe!'', në shenjë përkrahje të popullit serb.

Më 29 shkurt është mbajtur një tubim i madh në Dnjepropetrovski. Të njëjtën ditë në Novosibirski, përsëri është mbajtur një tubim nga organizata ''Harmonia''. Më 2 mars e njëjta organizatë ka mbajtur një Mbrëmje të miqësisë ''Të njëjtat ngjyra –të njëjtën fe'', në të cilën morën pjesë Serbët e shpërndarë në Novosibirski.

Më 4 mars në Sankt-Peterburg është mbajtur një tubim i uratës në përkrahje të popullit serb. Rreth 200 veta jo indiferent ndaj fatit të popullit vëlla, të cilit po i merret toka e shenjtë Kosova dhe Metohija, kishin ardhur për të shprehur solidaritet me Serbët dhe përkrahje me uratë. Kozakët e Bjellorusisë më 10 mars të vitit 2008 kanë mbajtur një lutje të veçantë (moleban) në përkrahje të popullit vëlla ortodoks. Ka njohuri se janë mbajtur aksione spontane në përkrahje të Serbëve, pa pëlqimin e autoriteteve.

Tërë këto aksione janë vetëm maja e bregut të akullt. Nuk dihet saktësisht se sa aksione janë mbajtur në qytete të ndryshme, fshatra, vendbanimet e Rusisë, Ukrainës, Bjellorusisë. Në çdo kishë, në çdo manastir janë lartësuar lutjet për vëllezërit-Serb. Banorët e komunës së moskës Perovo, për shembull, duke dal nga ndërtesat kanë mundur që të shohin traktatet në përkrahje të Serbisë, kurse në dorëzat e dyerve hyrëse, shtyllat, drurë-shiritat e kaltër të cilët simbolizojnë përkrahjen e popullit Serb. Të njëjtat shirita shumë vajza ruse në qytetet e Rusisë i kishin lidhur në gërsheta. Aq janë të tmerruar Rusët me padrejtësinë e krijuar nga mungesa e ligjit, sa që disa janë betuar që nuk do të i largojnë shiritat e kaltër përderisa Kosova dhe Metohija nuk do të bëhet e lirë. Kurrë,që nga fillimi i vitit 1990 në Rusi, nuk ka pasur aq vrull të ndjenjave atdhetare.



Krahas aksionit ''shiriti i Kaltër'' ka filluar aksioni '' flamujt Rus mbi Serbi''. Organizatorët e atij aksioni kishin propozuar që të grumbulloheshin dhe dërgoheshin në Serbi të gjitha simbolet dhe shenjat në lidhje me Rusinë-flamujt, stemat, etj, duke shprehur në atë mënyrë përkrahjen e popullit Rus, Serbisë. Lufta e popullit serb për tokën e shenjtë të Kosovës dhe Metohisë, ka nxitur një vrull të madh krijues të Rusëve mëshirues. Ashtu që janë krijuar pllaka me temën e pandashmërisë së Kosovës dhe Metohisë nga Serbia, janë shkruar vargje dhe shumë artikuj. Ashtu Rusët i shprehin përkrahjen e tyre popullit serb i cili gjendet në situatë të rënd.



Aksionet protestuese kundër ndarjes së Kosovës dhe Metohisë janë mbajtur kudo, në të gjitha kryeqytetet e botës ku janë të shpërndarë përfaqësuesit e popullit serb. Kështu, për shembull, tubime janë mbajtur në Uashington, Bruksel, Gjenevë, Sidnej dhe në kryeqytetet tjera botërore. Në shtetet sllave-Poloni,Çeki dhe të tjera janë mbajtur aksione masive ku pjesëmarrësit -jo vetëm Serbët- i shprehën përkrahje Serbisë dhe popullit të saj. Në Poloni për shembull, gjatë lojës së futbollit në mes dy ekipeve polake e cila u luajt më 24 shkurt, tifozët e shfaqën mbishkrimin e madh ''Kosova është Serbi''.

Vizita e përfaqësuesit të Lëvizjes bërë Serbisë, kishte një rëndësi të madhe për zhvillimin e lëvizjes '' Fronti i Kosovës'' në Rusi. Publiku serb gjatë atij udhëtimi kishte marr njoftime të besueshme për përmasat e lëvizjes. Përfaqësuesi i Lëvizjes në tubimin e Mitrovicës së Kosovës, i ka përcjell fjalët e përkrahjes së gjithë popullit rus dhe vendosmërisë së tij, se me gjitha mjetet e mundshme do të ndihmoj për çlirimin e tokës së shenjtë të kosovës. Përfaqësuesi i Lëvizjes u takua edhe me regjisorin e njohur botërorë Emir (Nemanja) Kusturica në fshatin e tij Mokra Gora. Kusturica është njoftuar me reagimet e Rusëve për ngjarjet në Serbi, dhe kishte marr si dhuratë nagajkën kozake ( kamxhik i shkurt nga flokët e gërshetuara) të cilën ia kishin dërguar kozakët e sibirit. Regjisori gjatë bisedës shprehu mendimin se do të jetë e pamundur me e çliruar Kosovën pa një operacion ushtarak serioz. Ekspertët ushtarak serioz serb mendojnë se Serbia, nëse në vitin e ardhshëm nuk hyn në luftë për çlirimin e Kosovës, në një të afërme të shpejt do të pushoj së ekzistuari si shtet i tërë. Pastaj të gjithë mendojnë që Serbia në këtë çast aspak nuk është e gatshme për operacione ushtarake serioze, si dhe gjendja e përgjithshme gjeopolitike është shumë e pavolitshme për çfarëdo konflikti të armatosur
Duke nxjerr përfundimin e etapës së parë të luftës për çlirimin e Kosovës dhe Metohijës, mund lirisht të thuhet se aksionet në përkrahje të popullit serb janë mbajtur në më shumë se 50 qytete, vendbanime dhe fshatra të Rusisë, Ukrainës dhe Bjellorusisë. Në ato aksione sipas vlerësimeve të thjeshta kanë marr pjesë rreth gjysmë milioni njerëz. Në 25 qytete të Rusisë, Ukrainës dhe Bjellorusisë tashmë ekzistojnë organizatat e ''Frontit të Kosovës'', kurse numri i atyre që duan të anëtarësohen vetëm se po rritet më shumë . Në ''Frontin e Kosovës'' janë inkuadruar organizata të tëra, sikurse janë dega e Moskës ''Lidhje e popullit Rusë'', Lidhja e ortodoksëve Ripidonosac, Tubimi Popullor''. Tash për tash bazën programore të dokumenteve të ''Frontit për Kosovë'' e përfaqëson '' Gramata e Kosovës'' e vitit 2006,, Mesazhi i Peshkopit Rashko-Prizrenski Artemijes i 14 shkurtit të vitit 2008, Thirrja e ''Frontit për Kosovë'' e 18 shkurtit 2008.

''Fronti i Kosovës'' në veprimet e tij do të udhëhiqet me përvojën dhe metodat e lëvizjes së komiteteve Sllave (Aksakov-Çernjajev) nga gjysma e dytë e shekullit 19. Në atë kohë komitetet Sllave kanë vepruar në tërë territorin e Rusisë dhe me siguri kanë përfaqësuar lëvizjen shoqërore pozitive më të suksesshme në 150 vitet e fundit. Në atë kohë ato organizata kanë grumbulluar ndihma të mëdha për luftën Sllave kundër robërisë turke, kanë organizuar dhe financuar grupe të mëdha të vullnetarëve rus, madje edhe aradhet e kryengritësve serb dhe bullgar. Komitetet Sllave kanë luajtur një rolë të madh edhe në rilindjen kulturore të Sllavëve të ballkanit.

Ajo çka ka ndodhur në Rusi pas 17 shkurtit, paraqet shprehjen e ndjenjave më të larta Ruse të cilët në atë mënyrë sikur po radhiten në radhët e ushtrisë së Car Llazarit të shenjtë, i cili po lufton pandërprerë betejën e Vidovdanit në Fushë Kosovë, luftë për Perandorin Qiellore.


Këto ditë në fillim të Agjërimit të Madh përfundon etapa e parë e luftës së gjatë për çlirimin e Kosovës. Ajo është shfaqur në shumë aksione në përkrahje të popullit serb për të cilat u bë fjalë. Atë etapë mund ta quajmë si goditje e Parë e Kosovës, pas së cilës duhet të pasojnë goditjet tjera të reja, shpeshtësia e të cilëve nuk duhet të bie por të rritet, që armiku mos ë mund të vij në veti nga ajo fuqi dhe force të cilën e ka ushtria e Car Llazarit.

Në fund të kësaj përmbledhje ''Fronti i Kosovës'', sjell programin e shkurtër të veprimeve me të cilët do të udhëhiqet në të ardhmen e afërt.



Shtatë goditjet e kosovës

Goditja e Parë e Kosovës – ndërmarrjen e aksioneve të gjera përkrahëse për popullin serb në formën e tubimeve, grevave, lutjeve të veçanta(moleban), dhe kortezheve fetare (litina).

Goditja e Dytë e Kosovës – formimi i strukturave të përgjithshme të ''Frontit të Kosovës'': në çdo qytet dhe fshat duhet të shfaqet dega e Lëvizjes. Fronti duhet të bëhet organizata shoqërore më masovike në Rusi. Në radhët e saj duhet të rreshtohen miliona njerëz. Armiku duhet ta shoh forcën tonë dhe të tmerrohet.

Goditja e Tretë e Kosovës – punë e gjerë me popullatën dhe mediat publike për sqarimin, përpunimin dhe përhapjen e pllakave, fanellave krah shkurtër me simbolin e Serbisë dhe ''Frontit të Kosovës''.
Goditja e Katërt e Kosovës – për çlirimin e Kosovës janë të nevojshme mjete të mëdha financiare dhe ne patjetër që duhet të i grumbullojmë. Buxheti i ''Frontit të Kosovës'' do të shpërndahet në atë mënyrë sa që gjysma e mjeteve të dhuruara do të shkojnë në të ashtuquajturin ''fond i stabilizimit'' ku do të grumbullohen mjetet nëse situata në Serbi përkeqësohet si dhe mundësisë për veprim urgjent efikas të ndihmës. Gjysma tjetër e mjeteve financiare do të i takoj organizatës dhe punës për sqarim. Goditja e Pestë Kosovës – ndihmë, dukë përfshirë edhe financiare, organizatave atdhetare serbe.

Goditja e Gjashtë e Kosovës—ndihmë, krijimit në Serbi të sistemit edukues ushtarako-atdhetar për të rinjtë, sipas modelit rus.

Goditja e Shtatë e Kosovës – përkrahje, përpjekjeve të qeverisë Ruse në qëllimet për zgjidhjen e drejtë ''të çështjes së kosovës''.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyWed Dec 24, 2008 2:58 pm

pershendetje vllezer dhe motra te idealit ton ju pershendes nga zemra e tokes shqiptare nga tetova ku jemi duke u aktivizuar ne te gjitha mnyrat ju bejm thirrje te gjith atyre qe e dojn te miren e popllit shqiptar qe te na bashkohen ne fillim do te aktivizojm UCK-ne kombetare te maqedonis kuneper media shqiptare e keni ndegjar deklaraten e aktivizimit te UCK-se si dhe do te shkon zingjir ashtu edhe ne preshev bujanov dhe metvexh ashtu edhe ne kosov ku me ne fund do te hym me ni ombrell
ARMATA KOMBETARE SHQIPTARE ku bashkarisht to te forcohemi ne te gjitha mnyrat keshtu qe jemi duke u perpjekur me mund te mdha qe nje her e pergjithmon te kemi nje shtet nje komb nje shqiponje dy krenare\


RRNOFSHIN TRIMAT e te gjitha tokav shqiptare ku do qe gjinden




Me rrespekt.AKSH dhe te gjith TRIMAT SHQIPTAR
tetove 24.12.2008
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyWed Dec 24, 2008 3:11 pm

FBKSH: KUR PUNON PËR KOMBIN EDHE AT-MËMËDHEU TË NDERON....!


TELEGRAM PËRGËZIMI ATDHETARES VITORE STEFA ,


ME RASTIN E SHPALLJES QYTETARE NDERI E BERATIT..!



Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=fbksh_emblema_1__210621406


KUR PUNON PËR KOMBIN EDHE AT-MËMËDHEU TË NDERON....!


Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=akshlogo_303608812



E nderuara motra ime e idealit !




Jeni e lutur të më lejoni, që në emër të të gjithë anëtarëve dhe anëtareve të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), si dhe në emrin t’im personal dhe të familjes s’ime, fillimisht t’iu përshëndes vëllazërisht e shqiptarisht, si dhe nga ana tjetër edhe t’iu uroj e përgëzoj për nderin që këto ditë iu bëri Vëndlindja Juaj, duke iu shpallur dhe nderuar me titullin Qytetare Nderi e Beratit.



Ky nder dhe ky titull i At - Mëmëmedheut tonë, i Nënës Shqipëri, na nderon edhe ne vëllezërit e motrat Tua të idealit të ribashkimit kombëtar, prandej edhe ne vëllezërit e motrat Tua të FBKSH-së u gëzuam shumë për këtë fitore të madhe dhe jemi shumë krenar me Ty dhe gjithë aktivitetin Tënd të deritanishëm, që besoj se në të ardhmen, deri në frymëmarrjen Tuaj të fundit, do të jetë edhe më i fuqishëm, sepse ky ka qenë dhe ky mbetet betimi ynë (imi dhe Yti) i përbashkët dhe i kahmotshëm (verë 2002), që deri në frymëmarrjen tonë të fundit të punojmë e veprojmë për korrigjimin e padrejtësisë historike dhe të ribashkimit kombëtar shqiptar.



Jetë të gjatë dhe suksese të tjera motra jonë heroinë - Vitore Stefa !

Në emër të Sekretaritatit Vendimarrës të FBKSH-së:
Zëdhënësi Politik i FBKSH-së,


Mr. Gafurr ADILI (d.v.)









Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=GA1_382777774

http://fbksh-aksh.tk
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyWed Dec 24, 2008 11:35 pm

O AKSH pse nuk e pyet VITORE LEKA STEFA te te tregoje per parate qe ja mori Idajet Beqiri me Gfur Adilin parat e roges se saje dhe pse nuk e mer opinionin e saje me na e sjell ketu se une per cdo dite po flase me te gati ne telefone dhe po vjell zjare nda Ytybetit tuaj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 111
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Dec 26, 2008 5:18 am

Ja ato qe thote forumisti AKSH duken se po jane te vertet, ketu ne kete agjenci lajmesh bullgare ne gjuhen angleze thote se:

(Perkthim)
Dnevnik: Sinjale te keqe mbi sigurine e Kosoves
Informimi per radikalizimin e Shqiptarve ne rajon eshte reale, Gazeta maqedonase Dnevnik thote ne edicionin e saj, duke cituar burime anonime nga Kosova.

Burime dipolmatike nga Shkupi kane reportuar per informacione te dala nga nje raport i KFOR-it se ish ushtaret te Ushtrise Clirimtare te Kosoves dhe te Ushtrise Clirimtare Kombetare jane ne paraorganizim serioze, me qellim destabilizimin e rajonit, dhe eshte e sigurte se vellezerit te tyre ne Maqedoni nuk dot mbeten indiferent.
Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Space
Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Space
Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Space
Sipas informacioneve te forcave te sigurise puna pregaditore eshte e kryer neper rajonet te Presheves,Bujanovcit dhe Medvegjes
Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Space
Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Space

Sipas gazetes radikalizimi i Shqiptarve mund te shmanget nese ndertohen relacione dipolmatike mes Kosoves dhe Maqedonise.



http://www.focus-fen.net/index.php?id=n164348
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Dec 26, 2008 2:00 pm

oo vllezer une flas vetem me fakte e jo permendsh ne jemi ata qe jemi duke organizuar neper trojet shqiptyare si ne kosov maqedoni preshev metvexh dhe ne bujanoc por ne mal te zi shum pak edhe atje por shum pak kemi aktivitete atje

do ta keni intervisten time se shpejti te dhen ne agjensin e lajmeve botrore REUTERS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
anila
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
anila


Female
Numri i postimeve : 973
Age : 28
Registration date : 29/08/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Dec 26, 2008 2:02 pm

O ti aksh leje bre edhe ti mos ja fut kot,na lodhet me keto deklarata...!
duhen vepra e jo fjale te kota.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Dec 26, 2008 2:58 pm

aksh shkruajti:
oo vllezer une flas vetem me fakte e jo permendsh ne jemi ata qe jemi duke organizuar neper trojet shqiptyare si ne kosov maqedoni preshev metvexh dhe ne bujanoc por ne mal te zi shum pak edhe atje por shum pak kemi aktivitete atje

do ta keni intervisten time se shpejti te dhen ne agjensin e lajmeve botrore REUTERS

A e knaqt krejt, tek te kane lane edhe ty me shkru deklarata te FBKSH-se, qe Kosove, Presheve, e Medvegje i shkruan pa e ne fund, u pa puna juaj.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Dec 26, 2008 3:45 pm

Au kuku Reutersi paska ra ne pana ne banka rot paska shku pasaka mberij me i dhen Ineterviste hahahaah uh kena mu kenaqe tu e degju o AKSH
haj mozo ma keq ne dur te kuje kena mbet na hengri dreqi more hahahhaah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Dec 26, 2008 10:47 pm

o burra o ju trima qe folni vetem ne net e askund tjeter posaqerisht ty zeriatdheut more burr nuk vjen ketu ne maqedoni perkasisht ne tetov dhe te degjosh dhe te shikosh vet me ata syt e tu ku eshte puna dhe si shkon ndaq i mir e i keq ne jemi duke punu nejemi ata qe e aktivizuam UCK-kombetare e te gjitha jemi duke i aktivizuar po ku je ti qe nuk vjen e te shikosh pak e atere fol ti aty keq per AKSH apo per ushtaret trima qe jan duke u organizuar me te madhe e atere e shofim ne ku jemi dhe ku qendrojm





skam koment
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
Kasper
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kasper


Male
Numri i postimeve : 146
Age : 35
Vendi : Shqiperi Etnike
Registration date : 14/06/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Dec 26, 2008 11:07 pm

Aksh 5 rreshta i paske shkru e thua s'ke koment! Hajt se s'ka sen veq fjal edhe prej FBKSH-se, por perkunder kesaj nuk duhet te zgjasim me shume sepse kjo do ti favorizoj armiqt tane, pra s'do fitojme asgje ne shqiptaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 111
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptySat Dec 27, 2008 5:30 pm

DHUNA SERBE MBI SHQIPTARËT E PRESHEVËS EDHE NJË HERË DËSHMOI DHE RIDËSHMOI SE BISHA E PLAGOSUR, ME EMRIN SERBI, PO E PARANDJEN NGORDHJEN E SAJ PËRFUNDIMTARE, PRANDEJ EDHE PO BËHET SHUMË E RREZIKSHME NDAJ SHQIPTARËVE TË KOSOVËS LINDORE ! Këshilli i Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) në Kosovën Lindore (Preshevë, Medvegjë, Bujanoc dhe Toplicë) KËRKON, si më poshtë vijon:

Poslaniku i Sobranies së Beogradit, zoti Riza HALIMI, urgjentisht të japë dorëheqje të parevokueshme dhe të mos gabojë të shkojë në Beograd, sepse në të kundërtën nga FBKSH dhe të gjitha strukturat e saj, ndër të cilat është edhe Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) dhe Sigurimi Kombëtar Shqiptar (SKSH), do të ndëshkohet s’i një tradhëtar i Kombit Shqiptar.

Të gjitha partitë politike dhe shoqatat atdhetare të Kosovës Lindore ( Preshevës, Medvegjës, Bujanocit dhe Toplicës) urgjentisht të bashkohen rreth një KOMITETI PËR MBROJTJEN DHE ÇLIRIMIN E KOSOVËS LINDORE (KMÇKL) dhe s’i një trup i bashkuar dhe i vetëm të bashkohen rreth FBKSH-së dhe strukturave te saj.

Tirana zyrtare, bazuar në nenin 8, alinea 1, e Kushtëtutës së Republikës së Shqipërisë: „Republika e Shqipërisë obligohet t’i mbrojë të drejtat kombëtare të shqiptarëve jashtë territorit të saj…“, obligohet që sa më lart të ngrejë zërin e saj të arësyes para bashkësisë ndërkombëtare (OKB, BE, SHBA dhe NATO) kundër dhunës dhe gjenocidit serbo-malazezo-maqedonas ndaj shqiptarëve nën Serbi, nën Mal të Zi dhe nën IRJM, sepse në të kundërtën historia kombëtare shqiptare dhe kombi ynë shqiptar, këtë politikë servile të Tiranës zyrtare, shumë shpejt do ta gjykojë dhe dënojë për shkelje flagrante të Aktit më madhor (të Kuranit, të Ungjillit dhe të Biblës) kombëtar të sovranit të popullit të popullit të Republikës së Shqipërisë.

Prishtina zyrtare të mos vazhdojë të luajë lojën e saj të strucit, por ajo të ngrejë zërin, jo vetëm për vëllezërit tanë në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, por edhe për vëllezërit tanë në Sanxhak dhe për vëllezërit „muhaxhirë“ të Toplicës në Kosovë, të cilët duhet të rikëthehen në pronat dhe në trojet e tyre etnike në Krahinën e Toplicës, si dhe për të drejtat e mbi 200 shqiptarëve në Beograd , ndaj të cilëve Serbia, gjatë viteve 1998 -1999 dhe në vazhdimësi, ka ushtruar dhe po ushtron dhunë e represionin, si dhe asimilimin kolektiv të të gjithë shqiptarëve në Beograd, të cilët jo vetëm nuk konsiderohen minoritet, ashtu siç konsiderohen serbët në Kosovë, por iu mohohet edhe iu ndalohet edhe e drejta e tyre më elementare humanitare, që në familjet e tyre ta flasin gjuhën e tyre amëtare shqiptare.
Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), që shtrihet, jo vetëm në trojet etnike të Shqipërisë Natyrale, por edhe në diasporën shqiptare, si dhe edhe në Beograd dhe në Athinë, gjithashtu PARALAJMRON, se durimit tonë po i vjen fundi, sepse ne nuk mundemi më të durojmë që edhe në Shek. XXI shqiptarët nën Serbi, nën Mal të Zi, nën IRJM dhe nën Greqi të konsiderohen s’i shalqinjë të fushave të bostanit, që sa herë sllavo-grekëve dhe aleatëve të tyre t’iu teket që t’i presin e t’i hajnë, siç kanë bërë edhe në të kalurën e largët dhe ate të afërt, si dhe siç po bëjnë edhe tani, të shkojnë edhe t’i hajnë kokat e shqiptarëve, apo edhe t'i varsin e t'i përdhunojnë shqiptarët tanë.
FBKSH paralajmëron një luftë të re në Ballkan, nëse këtë Luftë të Tretë Ballkanike nuk e parandalon.....! Në emër të Këshillit të FBKSH të Kosovës Lindore:Prof. Kushtrim TOPLICA (d.v.)
Topricë, 26 dhjetor 2008.

http://fronti.blog.com/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Jan 02, 2009 1:45 pm

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=fbksh_vitiri_391543999
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Jan 02, 2009 1:46 pm

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=fbksh_vitiri_391543999
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Jan 02, 2009 1:47 pm

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Thumbnail.php?file=uck2_752536512

KOMUNIKATË Nr. 2





Reagojmë ndaj ngjarjeve të fundit në pjesët e banuara me shqiptarë.


Në emër të Organizatës së Veteranëve të Luftës (OVL) , së USHTRISË ÇLIRIMTARE KOMBËTARE (UÇK-re), shprehim indinjatë të thellë ndaj ngjarjeve të fundit për aksionet që po ndërmerren nga ushtritë dhe policitë okupatore sllave ndaj çlirimtarëve shqiptarë dhe familjeve të tyre.
Ne, veteranët e UÇK-re, e ndjejmë dhe e kemi obligim moral dhe kombëtar që t´i dalim në mbrojtje popullatës shqiptare të rrezikuar dhe të pambrojtur!

Njëkohësisht, u bëjmë thirrje të gjitha subjekteve politike që t´i lënë manipulimet e tyre, të mos bëjnë retorikë pompoze, në emër të popullit shqiptar; sepse, tani po shihet si në dritën e diellit se ato nuk janë duke i mbrojtur interesat kombëtare, por, vetëm interesat e tyre partiake.

Duke u bazuar nga fakti se ne ishim ata djem e cuca që në kohëra të vështira i dolëm zot atmëmëdheut, mirëpo, pastaj i dhamë përparësi paqës, e dorëzuam armatimin vetëm për faktin që i besuam bashkësisë ndëkombëtare.

Mirëpo, pas luftës, ne po ndihemi shumë të tradhtuar si nga bashkësia ndërkombëtare ashtu edhe nga udhëheqësit tanë ushtarakë dhe politikë të cilët po flasin në emër të popullit; por, po veprojnë në kundërshtim me rrugën të tij , drejt lirisë!

Prandaj, u bëjmë thirrje faktorëve ndërkombëtarë, UNIONIT EVROPIAN dhe NATO-s, që t´u thotë STOP me vepra, (e jo as me fjalë, siç po bënë tani), aksioneve barbare vrasjeve, toturave dhe burgosjeve të shqiptarëve që kanë qëllim të vetëm spastrimin etnik të shqiptarëve nga trojet tona stërgjyshore.


Gjithashtu, i bëjmë thirrje presidentit të Republikës së Shqipërisë, z. Bamir TOPI që t´i del fuqishëm në mbrojtje gjithë popullit shqiptar kudo që jeton. Mbase, për këtë e obligon edhe Kushtetuta e Shqipërisë admnistrative.


Të vetëdijshëm se lufta nuk i sjellë askujt dobi, por vetëm humbje njerëzore dhe materiale, prandaj, nuk e dëshirojmë një rrugë të tillë të pakrye që po ndjekin forcat shoveniste okupatore sllave; mirëpo, nëse këto aksione nuk kanë të ndalë; ne, jemi të obliguar t´u paralajmërojmë se: do të jemi të detyruar të mobilizohemi dhe t´i dalim në mbrojtje kombit shqiptar, kudo që jeton në trojet e veta.


Me respekt!
ORGANIZATA E VETRANËVE TË LUFTËS TË UÇK –së, (OVL)
Me qendër në CYRIH, LEVRKUZEN,
KOPENHAGË , Më 30. 12. 2008
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anëtar i ri
Anëtar i ri
aksh


Male
Numri i postimeve : 72
Age : 43
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptyFri Jan 02, 2009 1:49 pm

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Thumbnail.php?file=shaibk_692855090

- Shoqatat Atdhetare për Identitet dhe Bashkim Kombëtar (SHAIBK)

Në emër të Shoqatave Atdhetare për Identitet dhe Bashkim Kombëtar (SHAIBK), për Evropë, si dhe në emërin t’im personal; të gjithë shqiptarëve anekënd botës, ua urojmë Vitin e Ri -2009, duke iu dëshiruar jetë të lumbur, harmoni dhe shëndet…!

Njëherit ngelim me shpresën që, Viti i Ri do të jetë vit i realizimit të aspiratëve tona shekullore, për bashkimin kombëtar. Koordinatori i (SHAIBK), për Evropë,

Prof. Xhavit DALLOSHI.

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Files.php?file=xhavit_dalloshi_802291778 Gjermani, 29 dhjetor 2008.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 111
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptySat Jan 03, 2009 10:02 am

DEKLARATË NR.1 E FBKSH: KËRKOHET MATURIA DHE VIGJILENCA JONË KOMBËTARE...!
Sekretariati Vendimmarrës i Krysisë Qendrore të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), në mbledhjen e tij të radhës, karahas të tjerave diskutoi edhe mbi sitatën më të re në Kosovën Lindore, dhe me këtë rast, për opinionin tonë kombëtar dhe ate ndërkombëtar, lëshon këtë DEKLARATË PUBLIKE, përmes së cilës edhe deklaron s'i më poshtë vijon :
.
1. Arrestimet dhe dhuna e para disa ditëve mbi shqiptarët e pafajshëm edhe njëherë ridëshmoi se në Beograd ka mbetur po ajo politikë dhe po ai aparat i dhunës kriminale serbe, sepse po kjo politikë ekspansioniste e kriminale serbo-sllave dhe po ky aparat i dhunës kriminale nuk u shkatërrua nga bashkësia ndërkombëtare, e cila para një dekade do të duhej të futej në Serbi, siç dikur (në mbarim të Luftës së Dytë Botës) koalicioni antifashist (SHBA, Britania e Madhe dhe BRSS), jo vetëm që e ndanë Gjermaninë Hitleriane, por edhe u futën aty (në RFGJ) dhe e shpartalluan gjithë aparatin e saj të dhunës. Bashkësia ndërkombëtare me rastin e Serbisë Millosheviciane këtë gjë nuk e bëri, por përkundrazi, ajo hyri vetëm në Kosovë, dhe në vend që të ndëshkonte shkaktarin e krimeve të kryera mbi popullin slloven, kroat, boshnjak dhe shqiptar, ajo (bashkësia ndërkombëtare) në rastin konkret ajo (bashkësia ndërkombëtare) padrejtësisht e ndëshkoi Kosovën dhe popullin shqiptar të saj.


2. Për sa kohë që bashkësia ndërkombëtare (OKB, BE, SHBA dhe NATO) nuk do arrijë të vetëdijësohet dhe të dijnë të dallojë luftërat e drejta (çlirimtare e antikoloniale), që ka zhvilluar e do t'i zhvillojë kombi shqiptar, nga luftërat e padrejta (pushtuese e kolonizuese), që i ka zhvilluar e po i zhvillon Serbia dhe i gjithë kombi serb, Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH) nuk beson se në Ballkan do të arrihet paqja dhe stabiliteti, paqë kjo dhe stabilitet ky që kanë qenë dhe në vazhdimësi do të mbeten parakushtet kryesore për paqën dhe stabilitetin e Bashkimit Evropian dhe më gjërë.

3. Prandej, edhe kërkojmë që bashkësia ndërkombëtare (OKB, BE, SHBA dhe NATO), sa më parë dhe sa nuk është bërë tepër vonë, të futen në Serbi dhe të shpartallojnë gjithë aparatin e dhunës (ushtrinë dhe xhandarmërinë gjakatare) të Serbisë, dhe më në fund edhe popullit shqiptar t'ia njohin dhe garantojnë të Drejtën e Vetëvendosjes, një e drejtë kjo e garantuar nga dhjetëra konventa dhe rezoluta të OKB-ve, për të gjithë popujt e Botës, por padrejtësisht deri më tani e mohuar vetëm për popullin shqiptar.

4. Nga ana tjetër, shokët tanë në Kosovën Lindore (Preshevë, Medvegjë, Bujanoc dhe Toplicë) i paralajmërojmë dhe iu kërkojmë që të shtojnë maturinë dhe të rrisin vigjilenën kombëtare, sepse kemi arrijtu të marrim informacione se Serbia, me veprimet e saj të fundit, me një gur pretendon të vrasë dy zogj :


a) Serbia synon që para bashkësisë ndërkombëtare, nga e cila jo vetëm nuk u ndëshkua, por edhe po privilegjohet padrejtësisht, shqiptarët dhe luftëtarët e lirisë (të ish UCK-së), t'i paraqesë s'i kriminelë, se gjoja edhe ata paskan kryer krime mbi popullsinë civile (joshqiptare) në Kosovë, dhe me këtë rast edhe të arsyetojnë krimet e Serbisë mbi popullsinë civile shqiptare në Kosovë, si dhe të barazojë viktimën me xhelatin, dhe


b) Të godasin të gjithë ata shqiptarë dhe familjet e tyre në Kosovën Lindore, që as nuk kanë dhe as nuk janë lojalë ndaj pushtuesit e kolonizatorit serbo-sllav, sepse serbët dhe pushteti i tyre në Beograd, po e parandjejnë edhe humbjen e tyre, jo vetëm të Kosovës Lindore (Preshevës, Medvegjës, Bujanocit dhe Toplicës), por edhe të Sanxhakut.

5. Gjithashtu, shokëve tanë dhe familjeve të tyre në Kosovën Lindore dhe më gjërë, iu bejmë me dije se lista e Serbisë për arrestime të tjera në Kosovën Lindore është shumë më e gjërë se sa ajo ka publikuar Serbia, por ajo (Serbia) pretendon që, kur të fillojë (shumë shpejt) edhe me arrestimet e tjera, të shpifi se sikur emrat e të arrestuarëve të tjerë i kanë deshifruar 10 të arrestuarit shqiptarë, dhe me këtë rast midis shokëve tanë dhe familjeve të tyre të nxisë përcarjen ndërshqiptare, sipas devizës "Përcajë e sundo..!", një devizë kjo e vjetër e të gjithë pushtuesëve e kolonizatorëve të trojeve etnike të Shqipërisë Natyrale dhe shumë e përsosur nga pushtuesit e kolonizatorët sllavo-grekë, prandej edhe kërkojmë që të gjithë shokët tanë dhe familjet e tyre të Kosovës Lindore, si dhe i gjithë opinioni kombëtar shqiptar, të mos bie pre e provokacioneve të tilla të Beogradit, por që bashkarisht të rrisim maturinë dhe vigjilencën kombëtare, dhe s'i një trup i vetëm, me në krye FBKSH-në dhe strukturat e saj, të marshojmë drejt fitoreve të reja dhe Shqipërinë tonë të dashur ta bëjmë ashtu sic edhe na e dhuroi ZOTI, të ribashkuar, të lirë, sovrane dhe demokratike.


Urojmë që Viti 2009 të jetë një vit i mbarë dhe i begatë për të gjithë shqiptarët e Shqipërisë Etnike dhe të diasporës shqiptare, si dhe gjithashtu të jetë edhe viti i fillimit të procesit të ribashkimit kombëtar shqiptar....!

Për Sekretariatin Vendimmarrës të Kryesisë Qendrore të FBKSH :
Kryetari i FBKSH-së, Prof. Dr. Bashkim MITROVICA (d.v.),
Zëdhënësi Politik i FBKSH-së, Mr. Gafurr ADILI (d.v.)
Tiranë - Prishtinë, më 02 janar 2009.

http://fronti.blog.com/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
foxteam
Fillestar/e
Fillestar/e
foxteam


Male
Numri i postimeve : 43
Age : 52
Vendi : TROJET SHQIPTARE
Profesioni/Hobi : USHTARAK
Registration date : 22/12/2008

Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 EmptySat Jan 03, 2009 12:01 pm

te pershendes AKSH nese jeni duke vepru diqka ne maqedoni mos mendo se vetem shqipeteret e maqedonis jane tu vepru mos me nxjer fjal me dana por ne vitin 2001 kane fluturu shqiponjat e prizrenit neper qytetet e maqedonis dhe ato ofanzivet te renda ore burre i fort ne net mos kallxo ato qe nuk mundet dikushi met besu une e di vet se qka u ndodh ne maqedoni..dhe leje ato lafet qe po punoni neper trojet shqipetare nuk jeni te vetmi nga maqedonija mos te kishim qene ne nga Kosova dhe SHqiperia .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Deklarata te FBKSH - Faqe 9 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Deklarata te FBKSH
Mbrapsht në krye 
Faqja 9 e 21Shko tek faqja : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 21  Next
 Similar topics
-
» Deklarata e Kishës Katolike...
» DEKLERATE - FBKSH, ZONA NR. 2 KOSOVA HISTORIKE
» Vidhet,,Deklarata e pavaresise" K-Multietnike
» FBKSH/AKSH
» KOMUNIKATË PËRFUNDIMTARE E FBKSH

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: