Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 OPINION per Poeten, Opinionisten KOZETA ZYLO ,Nga Jorgo TELO

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: OPINION per Poeten, Opinionisten KOZETA ZYLO ,Nga Jorgo TELO   Mon Apr 13, 2009 1:48 pm


Nga Jorgo Telo: “OPINION PER OPINIONISTEN

SHPIRTPASUR E TĖ MIRĖNJOHUR KOZETA ZYLO…!
fla Ē’mrekulli tė kuvendosh e ē’fatmirėsi kur pena jote arrin tė bėhet objekt vlerėsimi e gjykimi prej nje pene me pėrmasa tė veēanta atdhetare, intelektuale, siē ėshtė pena e shpirti i pasur, intelekti cilėsor i zonjes sė nderuar, poeteshės e publicistes se emigruar Kozeta (Keze) Zylo, kėsaj labėroreje intelektuale prej Mezhgoranit pranė Vjosės ėndėrrimtare…!

Njė zonjė e nderuar qė di tė vlerėsojė, di tė inkurajojė shqiptarisht, intelektualisht e miqėsisht kėdo (tė njohur a tė panjohur), mjafton qė asaj ia mbush shpirtin me produkte letrare tė qenėsishme dhe i krijon hapėsira tė mundshme pėr tė pėrshfaqur, siē di ajo vlerat intelektuale nė rrafshin letrar e gjuhėsor e sidomos nė planin e shqiptarizmės sė vėrtetė…

Meritointelektin e saj e njeh dhe admiron shumėkush qė e ka njohur kėtė fenomen tė spikatur qė rreket tė japė shumėēka nga shpirti i saj i pasur.

Kėsisoj flas me plot gojėn e me bindje tė thella qė mė dalin prej burimit – shpirt se Kozeta Zylo nga viti nė vit po i bėn vend vetes duke flatruar lirishte jo duke ecur rėndom drejt Majave tė Olimpit letrar, pėr tė plotėsuar bindshėm atė “Panteon tė rralluar”, (siē e ka cilėsuar Akademiku i Madh, REXHEP QOSJA.)

Jemi mėsuar kėsodore qė opinonet si dukuri vetėm e ne njerėzve qė mendojmė e komunikojmė nė forma tė larmishme me njėri – tjetrin, shpesh tė jenė tė paracaktuara apo “opinione tė sėmura…” Kėshtu jemi mėsuar nė mjediset shkollore nė marrėdhėniet drejtor – mėsues apo mėsues – nxėnės.

Si ish – kolegė, por pa u njohur nga afėr me zonjėn Kozetė kemi pėrjetuar gjithaqlloj opinionesh. Kėshtuqė dime tė ēmojmė e tė ndajmė mirėfilli opinionet e sėmura nga opinionet vizionale, tė drejta e tė mirėqena. Dua tė dal kėtu te deduksioni logjik se te Kozeta kemi tė bėjmė me njė opinioniste vizionale, e cila, me sa di e me sa e njoh pėrmes shkrimesh, nuk bie aspak poshtė krahasimisht me ata qė hiqen sot nė median e shkruar dhe atė elektronike si kritikė, analistė apo opinionistė “esnafė”. Sot ka ardhė njė klimė e tillė tejet e rinovuar brenda mjediseve intelektuale. Brenda e jashte vendit tė shqipeve, sidomos nė trurin e emigruar e nė Diasporė ėshtė rritur skajshėm pėrkushtimi, shpirti i pėrgjegjshmėrisė pėr ato ēka nxjerr gjithėsekush nga goja apo nga maja e penės. Po shohim se konditat e reja te shpėrthimit tė mendimit tė lirė e pluralist, pėrherė e mė bindshėm po dalin nė dritė vlerat e vėrteta e jo si asohere, kur pa tė ashtuquajturėn “Vitaminė “M” nuk mund tė botoje as njė artikull nė gazetė e jo mė tė botoje njė libėr, apo tė shfaqje pa censurė e autocensurė gjithēka ndėrmendoje…

E tillė, jashtė ēdo autocensure shpaloset e gjithe krijimtaria letrare e publicitike e inrtelektuales sė kompletuar Kozeta Zylo, atje nė Manhattannin e largėt. E ndėrkohė falė arritjeve tė shkencės elektronike ajo arrin tė depėrtojė me pasurinė e vet shpirtėrore e mendimore nė ēdo shpirt e zemėr brenda e jashtė mėmėdheut, pėr tė cilin e zhurit malli i pėrligjur i emigrantit…

Dallohen qatė dashuritė qė gėlojnė nė zemrėn e Kozetės: pėr bashkėshortin, pėr lirinė, pėr mėmėdhenė e vendlindjen… Dashuria e pėrditshme pėr poezinė qėndron si njė vello e bardhė, duke i lezetosur edhe dashuritė e tjera…Duke pėrpirė para disa ditėsh tėrė varganin e poezive ndjenjėsore te libri poetik ”MONUMENTI I LOTIT”, promovuar nė Kolegjin Globe of Technologji pėrmidis 250 pjesėmarrėsve, arrin tė konkludosh se poetėt nė pėrgjithėsi e Kozeta nė veēanti kanė aftėsinė tė eksplorojnė tėrėsorė nė brendinė e pikės sė lotit.

Sepse mė afron rastėsia me poeten Kozetė. Para dy vjetėsh kam hedhur nė internet njė cilkėl poetik tė titulluar “Britma e lotit dhe e gjakut”, me tė cilat pėrshėndeta vėllezėrit kosovarė nė ditėt e shpalljes e njohjes sė Pavarėsisė sė shumėėndėrruar. Kjo tregon qartė se ne shqiptarėt, jo vetėm dimė ta dallojmė shpejt lotin nė pasqyrėn e shpirtit qė janė sytė, por dimė edhe ta zbėrthejmė atė nė pėrbėrėsit bindjesorė, shpirtėrorė e ndhjenjėsorė, pra nė krejt dimensionet qe mund tė ofrojė pika e lortit nė rrethana tė pėrcaktuara, spontane apo tė imponuara…

Duke qėmtuar etshėm nėpėr faqet e forumeve shqip tė internetit, kam mundur tė takohem shpeshėrisht me talentin vezullues tė Kozetės e falė ndėrmjetėsimit miqėsor tė Eduard ,M. Dilos, mundėm tė lidhemi ndėrsjelltas me kėtė vlerė shqiptare, zėri i sė cilės oshėtin si dikur zėri e pena e rilindėsve tanė tė shquar jashtė mureve tė “Kėshtjellės – Shqipėri”. Ėshtė njė zė- buēitės, jehona e tė cilit na hyn denjėsisht nė ēdo qelizė tė qenies e na rrit krenarinė e tė qenit krijues pėrmes fjalės shqip e sidomos pėr emrin shqiptar, emėr qė na obligon nė vijimėsi ta ngremė lart e mė lart me dinjitet real.

Fare shkarrazi kam dėgjuar qė ndokush edhe mund tė ketė dashur apo tė dojė tė hedhi pluhur apo baltė mbi kėtė kreaturė bukuroshe nė pamje e nė shpirt, porse kam parasysah dhe njė thėnie tė artė qė vjen nga meēuria njerėzore: “Fjalėn e keqe, ambicjen dhe shpifjen shpėrfille, se ajo vyshket vetė…” ose siē themi ne zagoritet pėr ndokėnd qė s’duhet ta dėgjojmė: “Fėrshėllejė, tė kėrcejė”. Kėtė porosi ka prej meje zonja Kozetė, si i moshuar tashmė; pra tė mos sikletoset nga hedhurinat dalėboje, qė drejt pėrdrejt ose prapa shpine hedh akėkush…(ndoshta tė tilla i ka kultivuar koha e diktaturės e u duket vetja se ata/ato dinė tė vbėjnė letėrsi e publicistikė…) Ehu, sa i pamatė ėshtė ritmi i zhvillimit bashkėkohor dhe sidomos ardhmėria e inteligjencies shqiptare, kudoqoftė ajo…!

Duke perifrazuar thėnien e pavdekshme tė Shekspirit: “E kemi vetė nė dorė, tė bėhemi tė atillė apo tė kėtillė…”, i them me zė tė lartė zonjės Kozetė: “Vazhdo flatro, moj zonjė e nderuar, nė rrugėn e mrekullueshme qė ke zgjedhur e tė ndrittė pena pėrherė!”

Shfrytėzoj ēastin tė grish jo vetėm zonjėn e nderuar Kozetė, por edhe dashamirės tė tjerė, qė po t’u bjerė rasti le tė bėjnė njė kalim nga biblioteka e Federatės shqiptare “VATRA”, ku do gjeni mundėsinė tė mė njihni mė mirė edhe mua, autorin e kėtij shktrimi pėrmes 13 librave tė mi , tė cilat, i gatshmi dhe i papėrtuari poet e publicist Eduard Dilo, pati mirėsinė i ia dorėzoi zotit Agim Karagjozi. Gjithashtu edhe nėpėr forumet shqip do gjeni mjaft krijime tė pabotuara ende.

Me moton: “Ē’ke pėr tė thėnė, thuaje, sa ke sytė ēelė, se varrit nuk mund t’i thuhen dot kurrgjė”, nuk po resht sė shkruari ē’mė pėrmban truri e shpirti…. Edhe nė kėtė aspekt e kam njė shtysė tė brendshme tė shprehur nė dy vargje poetikė:“Dua shpirtit t’i bėj qejfin,

Tė mos thotė: “Eja, tė vdesim…!”Si pėrfundim, duke pėrshėndetur e pėrgėzuar kėtė ekzemplar tė ēmuar tė femrės shqiptare, i bėj thirrje gjithkujt: Njiheni Kozeta Zylon, duke e shfletuar e lexuar imtėsisht dhe intensivisht Atė!

Jorgo S. TELO

Gjirokastėr – ALBANIA, 10 prill 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
OPINION per Poeten, Opinionisten KOZETA ZYLO ,Nga Jorgo TELO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: