Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Aug 27, 2010 12:45 pm

Programi i veprimtarisė historiko - letrare:
“ Bota ėshtė e guximtarėve” Kapedan Ēelo Picari
Data 11.09.2010, ditė e shtunė , ora 10.00- 12.30
Njė ndalje poetike te Gurra e Picarit tė pjesėmarrėsve nga Gjirokastra, Pėrmeti, Tepelena, Saranda... (Poezi nga poetet dhe shkrimtarėt pjesėmarrės pėr Veprimtari) Fotografi ….
** Ekspoze e librave te krijuesve picariotė dhe tė autorėve tė tjerė qė kanė shkruar pėr Picarin
Ekspoze gjithashtu dhe tė disa librave tė PEGAS INTERNACIONAL
*Nė sallėn ku do tė zhvillohet veprimtaria organizohet qerasje sipas traditės labe
*Ekspoze e librave te krijuesve picariotė dhe tė autorėve tė tjerė qė kanė shkruar pėr Picarin
*Vogėlushė picariotė tė veshur me kostum kombėtar futen nė sallė (lokal) dhurojnė lule dhe kėrcejnė njė valle tė kėnduar tradite...
Kumtime tė prezantimit
1. Fjala hyrėse:”Picari, njė fshat me tradita tė larta patriotike dhe me kontribut nė historinė shqiptare”
Kryetarit tė Komunės Picar, z. Shkėlqim Guēe
2. Referencė: “Eksplorimi i figurave madhore te identitetit kombėtar, njė detyrė shkrimore e pambaruar...”
Kristaq F. Shabani President i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA
Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė I.W.A (OHAJO SHBA)
Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkėkohorė (W.P.S)
3. Kumtim: “Konturimi i figurės sė Ēelo Picarit ne veprėn e M.Peēit e parė nė kontėkstin historik dhe disa pėrfundime logjike qe dalin pėr figurėn e Ēelo Picarit”
Dr. Shyqyri Hysi, Universiteti “Eqrem Ēabej” Gjirokastėr
4. Kumt: “Si pėrjetėsohet dhe trasmetohet nė veprimtarinė shkollore figura e Ēelo Picarit dhe bashkėluftarėve tė tij” Drejtori i shkollės sė mesme Gazmend Duro
5. Montazh letraro - artistik nga nxėnėsit e shkollės sė Mesme Picar, (Shfrytėzohet substrati i librit) si dhe interpretim tė krijime te nxėnėsve tė shkollės pėr Picarin dhe [elo Picarin si dhe nga poetė tė Picarit...
Murat Memallaj , mėsues , poet W.P.S
6. “ Folkloristika e Picarit, epiqendėrzimi i figurės sė trimtė dhe tė zgjuar tė Ēelo Picarit dhe bashkėluftėtarėve tė tij, lidhėsia e kėsaj trimėrie dhe me heronjtė e vendeve tė tjera”.
Lifto Peēi, mėsues i historisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Aug 27, 2010 12:45 pm

7. Ilustrim melodik: “Trimėria pėrjetėsohet nė kėngė” Kėngė nga grupi i kėngės “GURRA E PICARIT” me objekt Picarin dhe Ēelo Picarin si dhe dhe grupi i tė rinjve...
8. Fjala e auditorit: Pėrshtypėzime me objekt nga libri, mendime, propozime per figurėn e Ēelo Picarit: Halil Bilaj,ish punonjės kulture nė Picar, Hadėr Mevlani poet, Dino Ēiēo W.P.S, Lumo Kolleshi W.P.S poet- Pėrmet, Agron Shele W.P.S, poet Murat Memallaj W.P.S poet, Muharrem Guēe, poet, Dr. Laver Stroka publicist, Islam Kalemi, poet Tepelenė, Elefteria Kallojeri W.P.S poete, kėshilltarė, bashkėfshatarė e tjerė.
9, Intervistė me autorin…. Interviston publicisti Kristo Stoja.
10. Pėrshėndetje nga poetė, shkrimtarė, studiues nga vendi, diaspora dhe vende tė ndryshme tė Botės(Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, SHBA, Belgjika, Zvicėr, Greqia e tjerė)
Lexon Sekretari i pėrgjithshwm Agron Shele.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Aug 27, 2010 12:45 pm

11.Fjala e autorit
12. Fjala pėrmbyllėse, Dhenia e pasaportės sė Pegasit autorit
Dreka e veprimtarisė (Kėngė, valle , pėrshėndetje, dolli, dhurime librash bibliotekės sė fshatit Picar nga Pegasi Internacional, autorė vendas dhe tė huaj)
Gjatė pėrgatitjes sė Drekės: Vizitė nė ambientet e Komunės Picar tė cilėn e drejton njė poet dhe artist (krijues), njė bisedė e shkurtėr. Evidentim dhe reklamimi i veprimtarisė sė saj nė organet e shtypit, median e shkruar dhe elektronike ( internet...)
Filmon veprimtarinė : Bastri Bihuci(Kameraman) Fotograf: J. Dede TV “Gjirokastra” Yllka Ponde W.P.S TV ALPO. Ekspozite fotografike ne mjediset e lokalit (Picari veprimtari, autori, librat)
Pėr veprimtarinė qė do tė zhvillohet do tė njoftohen tė gjithė anėtarėt e Pegas Internacional nė vend dhe nė botė. Materialet e kėsaj veprimtarie do tė hidhen nė internet http://pegasialėriters.tripod.com
Salla ku do tė zhvillohet veprimtaria: Lokali i Namik Peēit (qendėr Picar)
Sponsor te veprimtarisė historiko- letrare: Sponsor tė veēantė, Autori, Komuna Picar
Lėvizja e pjesėmarrėsve nga Gjirokastra nė Picar dhe kthim nė Gjirokastėr fugoni me targa
Nisja: Lagjja 18 “shtatori” afėr te lokalit tė Kujtim Spahiut.
Nė Votucė i bashkohet grupit nga Gjirokastra dhe poetėt e shkrimtarėt nga Pėrmeti dhe Tepelena.
Pėr LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Sekretari i pėrgjithshėm Z/Presidente pėr Diasporėn Presidenti
/Agron Shele/ /Lediana Paja/ SHBA /Kristaq F. Shabani/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Aug 27, 2010 12:46 pm

FTESĖ
Z, ZNJ, INSTITUCIONIT..................................................................................................
Mė datėn 11.09. 2010, ditėn e shtunė, ora 11.00, nė fshatin Picar organizohet veprimtaria historiko - letare: “BOTA ĖSHTĖ E GUXIMTARĖVE“ MBI BAZĖN E LIBRIT ME TĖ NJĖJTIN TITULL TĖ AUTORIT PICARIOT METE M. PEĒI.
Pjeėmarrja nė kėtė veprimtari ėshtė obligim, nderim dhe homazh.

LIDHJA NDĖRKOMBĖTARE E POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE
ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA
KOMUNA PICAR
DREJTORIA E SHKOLLĖS SĖ MESME ”SHYQO SINANI” PICAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:17 pm


Mete Peēi

Bota e guximtarėve
KAPWDAN ĒELO PICARI

Monografi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:17 pm

Mete Peēi
“Bota e guximtarėve”
Monografi
Redaktor letrar: Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Kopertina dhe arti grafik: Dashamir Vraniēi

Copyright Mete Peēi, 2009

Shtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpinė Botuese “Marin Barleti” Tiranė, 2009


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:17 pm

Adresa e autorit
Mete Peēi
Tel. ++693816547
E-mail metepeci@yahoo.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:18 pm

* *
Evidentimi i figurave kolorite tė kontributit patriotik, mėmėdhetar merr edhe tashmė njė rėndėsi primare, pasi evidenton, plotėformon, atė pjesė traditore tė shprehėsisė, qė shpesh herė me qėllim apo pa qėllim, lihet nė mes tė rrugės apo tė udhėkryqit si njė harresė e mjegulluar. Figurat potente me rol tė pakontestueshėm nė historinė e njė populli ēmohen dhe krijojnė atė mburrnajė tė nevojshme popullore pėr “trimat” e lindur nga mitra popullore; peisazhohen nė tablo mbajtmendėse dhe guximfolėse, tė cilat shprehin identitetin e njė populli, i cili, sipas meje, paēka nga risitė e shprehura edhe nė bashkimet unikale mbetet identitet dhe krenimi pėr identitetin ėshtė i padiskutueshėm… Fizionomia, gjuha, psikologjia, temperamenti, personaliteti, tradita historike dhe ajo e gjithanshme, zakonet dhe gjithė procesi volitiv shprehin katėrcipėrisht prezantimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:18 pm

Nisma pėr tė eksploruar sadopak apo sado thellė figura tė ndritura, qė nganjėherė tentohet tė veniten, siē ėshtė rasti i Ēelo Picarit, ndėrmarrėsi e autorit dashamirės ndaj faktit evident historik. Mete PeēI, ėshtė pėr t’u impulsuar.
Janė marrė dhe mė parė disa nisma tė shkurtra, tė cilat rrėfejnė pėr kapedan Ēelon, apo pėr bėmat e tij historike nė letėrsinė pėr fėmijė. Shumė dashamirės, krijues, autorė shkrimesh kanė hapur “sepetet” e arta tė historisė dhe kanė gėrmuar edhe pėr Ēelo Picarin. Dhe s’ka si tė ndodhė ndryshe. Ēelo Picari ėshtė njė figurė emėrmadhe, e spikatur, e menēur, e zgjuar pėr kohėn qė jetoi, njė kapedan popullor me njė art tė veēantė pėrballues ndaj kohės e mbushur me pushtim, robėri tė tejskajshme, intriga e kurthe gijotinash, internime, eliminime makabre kundėrshtarėsh, surgjynosjesh… Njė pėrballje e madhe e njė populli tė vogėl qė kėrkon identitetin e vjedhur e tė masakruar ndaj njė Perandorie tė madhe me ėndrra shekullore pushtimi e robėtimi… Njė pėrballje qė ushqim ka revoltėn dhe protestėn e trashėguar, e qė krijohet e plotohet deri nė shpėrthesa tė mėdha gjatė kohėve tė mbarsura. Detyrimisht njė kapedan vizionar pėr kohėn, analitikėn e saj, kėrkon pa dyshesė njė analizė tė thellė tė proceseve dhe fenomeneve. Dhe kėtė e realizon bindshėm Ēeloja, duke angazhuar vetveten, falė cilėsive dhe talentit tė tij si dhe profesionalizmit tė krijuar nė art drejtues kryengritės, falė pėqrgatitjes dhe shquarjes nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:18 pm

veprime angazhuese kundėrluftuese ndaj pushtuesit. Emblematizmi i figurave pararendėse historike tė shquara nė fushėn kryengritėse e angazhojnė dhe “diplomojnė” atė pėr tė udhėhequr e vijėsuar vėrshimin e protestės dhe revoltės popullore. Por edhe pėrzgjedhja elementėve tė tjerė kapedanė, lidhėsia me figura madhore historike edhe nė vendin fqinj e rreshtojnė Ēelp Picarin nė vijėn e parė tė rendimit tė luftimit pėrballues dhe kryengritės, e bėjnė atė tė shquajė dhe tė pėrpunojhė taktika luftimi domethėnėse pėrfituese dhe fituese.
Njė nga pikat kyēe dhe qė ka lojtur rol nė suksesin e tij ka qenė kontakti, vlerėsimi i masės sė luftėtarėve, njohja e tyre emėr pėr emėr dhe studimi analitik i cilėsive, karakteristikave tė tyre. Vetėm njė kapedan i tillė arrin pėrballjen dhe suksesin deciziv nė teatrin e veprimit luftarak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:19 pm

E kush mund tė evidentonte bėmat, diplomacitė, pėrballjet, kundėrshtitė, faktet, kurthet dhe intrigat ndaj tij? Kronikanėt e kohės, por rol tė madh evidentimi lot folklorika popullore, transmetimi gojor me njė rol tė madh, qė ėshtė pėrcjellė memorialisht nga njė brez nė tjetrin dhe shkėlqimi i bėmės dhe efekti i kundėrshtisė, i pėrballjes dhe i triumfit, vjen gjithėsesi i shkėqimtė i pėrcjellur ndėr kohėra. Vetėkuptohet qė edhe folklorika nė kushte e gjendje emocionale nuk mund t’i rezistojė emocionit shpėrthyes, por duhet pėrmendur fakti qė kanė qenė tė shumta kėngėt historike tė krijuara, por kanė qėndruar ato mė tė bukurat, mė rezistentet, ato me mė fakte evidente historike.
Kolori i krijimeve pėr Ēelo Picarin si protagonist I kohės pėr tė cilėn jetoi dhe luftoi ėshtė i plotuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:19 pm

Argument bindės qė e nxjerr protagonist n ėjetėn politico-ushtarake si dhe nė pėrballje Ēelo Picarin janė figurat protagoniste tė kohės me tė cilat bashkėpunon, por edhe qė pėrballet. Kjo jepet nė monografinė e mete Peēit, n ndriēimin e kėsaj figure pėrmase. Ali Pashė Tepelena, Marko Boēari, Zenel Gjoleka , Tafil Buzi, Sulltani, Kapodistria
Kalvari i internimeve, ardhur si rrjedhojė e intrigės dhe kurthit, balli i sulmimit, pjesėmarrja nė evenimente historike, pėrleshja gjithmonė me “xhindin”dhe ridalje nga teatri i veprimit luftarak triumfues, posedimi i njė titulli tė lartė “Aga” popullariteti dhe besimi se fitorja niste qė nga shpirti protestues dhe “rebel’ i Ēelo Picarit, hyrje triumfale nė Parlamentin grek me veshje tė spikatur tradicionale shqiptare, njė akt i pashembullt dhe befasues, trimėria pėr tė mundur trimėrinė, guximim pėr tė nėnshtruar guximin e kundėrshtarit,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:19 pm

pėrdorimi i armatimit disponues me profesionalizėm, tė bindin pėr thellėsinė protagoniste tė Ēelo Picarit dhe krenimi picariot pėr birin e tyre tė lindur nė trojet e bukura, ku frymėmarrin, duhet tė rritet mė tej… E pse nė Picar tė mos ngrihet njė “memorial “interesant, ku tė madhėshtohet kjo figurė e madhėshtuar dhe Picari tė marri atė qė i takon nga qė i ka dhėnė historisė shqiptare? E pse tė mos madhėshtohet ai qė shumė herė koka iu afrua gijotinės turke dhe ajo s’qe nė gjendje ta presė, siē veproi me tė tjerė tė mėdhenj tė bėmave historike shqiptare qė i intrigoi?!… Njė ēuditėsi kjo historike, ku dhe pikėēuditsja vetė ēuditet! Por kryefjala e kėtij shpėtimi dhe vdekja e pavdekur me kokė tė plotė ishte falė zgjuarsisė talentore tė atij qė dinte ta mbante kokėn nė supe…
Kristaq F. Shabani President i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA
Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė I.W.A (OHAJO SHBA)
Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkėkohorė (W.P.S)

Gjirokastėr, Gusht 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:20 pm

Labėria ėshtė njė trevė e gjerė, e cila fillon nga lumi i Vlorės, pėrfshi Himarėn, gjithė bregdetin deri nė Kalasė, afėr Delvinės, pothuaj gjithė zonėn e jugut deri te lumi Drinos e pėrfshin Vjosėn. Fjala Labėri, sipas prof. Ēabejit, vjen nga ilirishtja qė do tė thotė “ Me dalė nė mal“ , me Laburu… Labėria ėshtė treva e Kaonėve tė periudhės ilire qė Tukididi e pėrmend nė vitin 629 p. e. s. si “ fisi ilir i Epirit “. Ndėrsa nė mesjetė pėrmenden fiset arbėreshe tė Korsvesejve, Krisjve, Risilejve, Plesejve etj. Nga shumica e autorėve pranohen ndarje tė vogla tė Labėrisė: Kurveleshi, Rrėza e Tepelenės, Kardhiqi, Rrėzoma, Bregu i detit, Fshatrat e lumit tė Vlorės, Gryka e Dukatit etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:20 pm

Kurveleshi njė krahinė e pastėr etnike e Labėrisė pėrfshin 17 fshatra. Besimi fetar, sipas shumė studiuesve, ka qenė ortodoks. Njė pjesė, qė nuk e duruan dot sundimin turk shkuan nė Zagori. Kurveleshi lartėsohet nga njė luginė e madhe e rrethuar nga disa lumenj.
Picari bėn pjesė nė Kurveleshin e Poshtėm. Lashtėsia e Picarit duhet tė ketė qenė shumė mė e vjetėr nga ēka ėshtė shkruar ose menduar. Toponimet e ndryshme flasin pėr banime tė lashta dhe tė shumta si shpella e Boxhos (vendstrehim i lashtė), shpella nė pėrroin e Visalait etj. Nga disa burime del se Picari ėshtė ndėrtuar nė vendin e quajtur “ Qafa e Kryqit“. Shumė versione tė ndryshme ka sesi dhe kur ėshtė krijuar fshati Picar. Sipas disa tė dhėnave e veēanėrisht nga data e gdhendur mbi portėn e xhamisė sė Picarit, ku shkruhej pėr krijimin nga vitet 1600 – 1700. Ai ėshtė krijuar nga banorė tė ardhur.
Njė gojėdhėnė e vjetėr thotė: “ Picari u krijua nga dy vėllezėr tė ikur pėr hasmėri nga fshati Lekdush. Kėto familje quheshin Boxhaj dhe Skėndoagaraj. Kėshtu u formuan 2 mėhallat e para. Nė mėhallėn e Skėndoagaraj lindi edhe Xhelil Mehmeti ( i quajtur Ēelo Picari ).

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:20 pm


Njohuri pėr Ēelo Picarin


Kush ishte?!

Emri i vėrtetė i Ēelo Picarit ka qenė Xhelil Mehmet Bega. Ka lindur mė 1801 nė fshatin Picar tė Kurveleshit. Rridhte nga njė familje e varfėr. Xhelili ishte i biri i Mehmetit dhe Xhikos. Ka pėrdorur dy mbiemra, emrin e babait dhe emrin e fshatit tė tij. Ndėrsa Mehmeti, xhaxhai (Mahmuti) dhe gjyshi (Seferi) kanė pėrdorur mbiemrin Bega. Ēelua s’ka pasur vėllezėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:20 pm


Kishte vetėm njė motėr Salihenė, e cila ka qenė e martuar nė fisin Ēarēanaj tė Fushėbardhės sė Gjirokastrės. Ēelua, pasi njohu pak veten, u mor si gjithė shokėt e tij me ruajtjen e bagėtive. Ai kishte tetė xhaxhallarė tė shquar pėr trimėri nė tė gjitha krahinat. Bijtė e kėsaj dere ishin luftėtarėt me emėr si: Veliko Jaēe, Latif Elmazi, Kalo Hadėri etj. Shumė herė i kishin hapur telashe pushtuesit turk. Jo mė kot gjyshin e Ēelos, Seferin, pėr tetė bijtė e tij trima, rapsodi popullor i kėndonte:
…Sefer Bega, Sefer Bega,
kazani me tetė vega…
Njė nga vendet qė kėta trima kanė lėnė gjurmė, i cili mban emrin “ Buza e Sefer Agait “, ndodhet nė afėrsi tė fshatit Luzat; ėshtė me emėr nga pozicioni i tij gjeografik, terren mjaft i thepisur. Ēelua bridhte mbas dhive me atė shkathtėsinė dalluese nga shokėt e fėminisė, madje shokėt e thėrrisnin “ Ēelo Bruci “, ngaqė mbante krahėve gjithmonė njė bruc tė vjetėr, tė babait, qė Xhika ia kishte rregulluar pas trupit. Prindėrit e Ēelos donin ta ruanin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:20 pm

nga ndonjė hakmarrje e vjetėr dhe e largojnė nga fshati pėr t’i dhėnė edhe shkollė, ku e dėrguan tek miqtė e vjetėr tė tyre, te Mehmet Topulli, nė Gjirokastėr. Por pėr fat tė kqe, nuk ishte e pėrshtatshme ajo strehė, pasi u diktua nga armiq tė familjes sė tij. Jo vetėm u shpėtoi plumbave, por shtriu pėrdhe dy prej armiqve, qė tentuan ta vrisnin. Kordhėtari i ri pėr tė shpėtuar nga hakmarrja, me ndihmėn e bashkėfshatarėve tė tij, Abas Thana e Karafil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:21 pm

Sinani, qė ishin me Ali Pashė Tepelenėn, arrin tė futet nė oborrin e Pashait nė Janinė. Pėr t’u
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:21 pm

futur brenda nuk ishte e lehtė, pasi pashai i merrte nė njė provim tė vogėl. Kėshtu Ēelua me pallėn e tė jatit do tė hynte tek Veziri. Kaloi midis dhjetra rojeve tė armatosura. Aliu pėrplasi duart dhe dha urdhėr pėr ta kapur, por Ēelua nuk u tremb. Ai me gjakftohtėsi nxori pallėn dhe mori pozicion pėr vetmbrojtje me shpatė nė dorė. Atėherė Veziri vuri buzėn nė gaz dhe iu drejtua rojave qė ta lejonin, duke thėnė : “ Ky bėn pėr mua! “ Ēelua nė oborr mėsoi shumė shpejt mjeshtėrinė e luftės dhe u shqua midis fėmijėve tė tjerė tė oborrit si Marko Boēari, Odise Andruco, Thanas Dhiako etj., kapedanė tė ardhshėm tė Greqisė. Ēelua dilte shumė herė fitimtar nė lojėrat ushtarake, qė organizoheshin. Lėvizjet e tij tė zhdėrvjellta, dora e sigurt nė pėrdorimin e shpatės, nuk mund tė mos binin nė sy tė Ali
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:21 pm

Pashės, i cili i entuziazmuar nga kurveleshasi i vogėl i vuri emrin “ Ēelo Palla “. Ēelua mori disa virtyte tė larta tipike si: thjeshtėsinė, dashurinė pėr shokėt. Ai ēmonte shumė shokėt e vegjėlisė, qė kishte bredhur me ta me gjysmė opingė nė shkrepat e Kurveleshit. Nuk fliste kurrė pėr trimėritė e tij. Trupi i tij i gjatė e i bėjshėm, i fortė si lisi e i shkathėt e gjithmonė i gatshėm pėr beteja.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:21 pm

Aftėsitė e Ēelos

Nė vitin 1821 pikėrisht, kur Ēelua kishte mbushur 20 vjeē, Ali Pasha kishte mundur tė realizonte bashkimin e shqiptarėve me grekėt dhe i kishte shpallur luftė “ Portės sė Madhe“ , Turqisė. Ēelua ishte caktuar komandant nė kalanė e Tepelenės bashkė me Veis Vasjarin. Nė atė kohė duket se kishte dalė mbi Marko Boēarin, pasi populli i kėndonte:
Marko Boēari suljot,
qan e tė kėput me lot,
se me Ēelon s’e dil dot,

ėshtė djalė picariot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:22 pm

Marko Boēari

Forca tė mėdha turke sulmuan Shqipėrinė nga toka dhe nga deti. Sipas burimeve arkivore nė Tepelenė, armiku pėsoi njė disfatė tė madhe nga forcat e Ali Pashės, tė udhėhequra nga Ēelua e Veizi. Pas ēdo luftimi populli gjente kohėn qė tė shprehej me kėngė:
Kalaja nė Tepelenė,
bir o bir, o Ali Pashė
ē’i mban trimat levendė.
Bir o bir, o Ali Pashė ( Rėfreni )
kapedan Ēelo Picarė,
o Asllani Veis Vasjarė…
Me tėrheqjen e trupave tė Aliut nga Tepelena, Ēelua kalon nė Janinė, ku mbrohej Ali Pasha. Nė ato beteja Ēelua plagoset. Me gjithė plagėt qė kishte marrė, ai nuk tėrhiqet, duke sulmuar nė krye tė 300 djemve kurveleshas, duke hyrė nga brenda nė Janinė e duke detyruar turqit tė tėrhiqeshin jashtė qytetit. Turqia, mbas shembjes sė shtet pashallėkut autonom tė shpallur nga Ali Pashė Tepelena, mė 5 shkurt 1822, dėrgoi nė Shqipėri me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:22 pm

dhjetra ekspedita ndėshkimore osmane, pėr tė vėnė nė jetė reformat e saj centralizuese nė administratė e ushtri. Edhe vendi ynė do tė administrohej me njerėz qė kishin kombėsi turke. Nė atė kohė shtetet e mėdha kishin njė potencial ekonomik dhe ushtarak tė fortė. Kėto mund tė ktheheshin nė pika mbėshtetjeje pėr shtetet e mėdha europiane pėr tė sulmuar perandorinė turke. Nė kėto rrethana popullsia e krahinave jugore tė atdheut vendosi t’i pėrgjigjej pushtuesit osman me grykėn e pushkės. Historiani grek, A. Psalidha, nė vlerėsimin e drejtė qė u bėn shqiptarėve e asaj kohe nė Europė shprehet: “Shqiptarėt si njerėz tė zhdėrvjelltė qė janė, filluan tė diskutojnė rreth ngjarjeve tė Europės…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:22 pm

Nė kėtė kohė mund tė themi se. me gjithė fanatizmin e fesė dhe me gjithė interesat e kundėrta, qė kishin shqiptarėt me njėri-tjetrin, u treguan para gjithė botės se ishin tjetėr kombėsi. Me zgjuarsinė e tyre hynė menjėherė nė kuptimin e ngjarjeve dhe i kuptuan ato nė mėnyrė tė drejtė. Sundimtari i ri i Turqisė do tė pėrdorte edhe forma tė reja si e si tė eleminonte krerėt e kryengritjeve, qė ishin bėrė ferrė e tyre. Ky pasha me maskėn e amnistisė mundi tė hedhė nė dorė shumė luftėtarė tė Ali Pashė Tepelenės. Njė pjesė tė mirė i vrau, i burgosi dhe i internoi nėpėr vendet e largėta tė perandorisė sė madhe osmane, kurse luftėtarėt e rinj tė Aliut si: Halit Frashėrin, Myftar Qafezilinė nga Kolonja, Ēelo Picarin, Veliko Jaēen nga Picari i Kurveleshit, Asllan e Kapllan Kucėn nga Progonati, pėrsėri nga Kurveleshi etj. , sė bashku me forcat e tyre i mori me vete. Komanda ushtarake turke, ish luftėtarėt e Ali Pashės, i vinte nėn njė mbikqyrje tė rreptė. Ajo nuk kishte besim tek kėta komandantė shqiptarė. Oficerėt osmanė e kishin akoma tė freskėt qėndrimin burrėror tė kėtyre trimave shqiptarė qė, sė bashku me kapedanėt grekė, nėn komandėn e Ali Pashės, u kishin dhėnė, sa herė dėrmėn hordhive tė shumta osmane para dyerve tė kalasė sė Janinės. Stambolli e kishte tė qartė se shumė prej trimave shqiptarė si Ēelo Picari me shokė ishin rritur nė oborrin e Aliut me udhėheqės tė kryengritjes greke nga mė trimat,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 11Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: