Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:28 pm

O vėlla, na piku malli!(Kujtimit tė Bames, Maj 1995,

ripunuar nė 10 vjetorin e ndarjes nga jeta)I ngjeva fjalėt e kėngės

Nė stėrrall tė burrėrisė,

I mora lotėt e zemrės

Ia bėra rrebesh stuhisė.Me rrebeshe loti

Shkova nėpėr varre,

Lulet ligjėronin

Ku mė je, o Bame.Pėrmbi pllakė varri shkruar

Histori e pambaruar,

Vitet nėpėr zemėra bluar,

Ikur e i pa harruar.Nė deje tė gjakut Ēele

Ėshtė gjak’ i Shqipėrisė,

Bame Ēela qė kur leve

Pive nė Labėri sisė.Pa ngreu, ngreu nga varri,

Tė flasim bashkė njė herė,

O vėlla, na mori malli,

Tė hysh e tė dalėsh nė derė.Tė puthim dritėn e syrit

Dhe gjirit t’i shuhet zjarri…

Hajde ti se do na vinė

Medilea e Selmani.

Ti moj motėr zemėrmadheMotėr Shame, luaneshė,

Ke qenė dhe mbetesh burrneshė,

Bashkė me Demon njė jetė,

Dy bashkėshortė tė vėrtetė.Ju ishit njė ēift i rrallė,

Jetės me nder i bėtė ballė,

Ashtu siē u kishte hije,

Se jeni bij Labėrie.Tetė fėmijė sollėt nė jetė,

Porsi yje tė vėrtetė,

Nga mė i riu tek mė i vjetri,

Njėri mė i mirė nga tjetri.Ti, moj motėr zemėrmadhe,

Pėrballon derte dhe halle,

Po veten nuk e jep kurrė,

Nuk je grua, po je burrė.Fėmijėt tė mbajnė nė duar,

Ndaj je nėnė e gėzuar,

Tė ndershėm janė e do jenė,

Uratėn tėnde do kenė.

Tepelėnė mė 8.10.2007Ndėr breza pėrhap kulturė

Petrit Ēeli nga Gusmari

Nė start dhe finish i pari,

Me ndjenja fisnikėrie,

Deli djalė Labėrie.Ndershmėrinė shkruar nė ballė,

Intelektual i rrallė,

Atdhetar e shpirthuman,

Biri i Agos me nam.Sa i matur, po aq burrė,

Ndėr breza pėrhap kulturė,

Drejton procese shkollimi

Dhe lėshon rreze ndriēimi.Petrit Ago me shumė vlera,

Menēurinė ta heq dera,

I tillė do mbetesh pėrherė,

Fisit Ēeli i bėn nder.Tiranė, mė 12.10.2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:28 pm

Martė nga ditėt e mia

(Vajzės time tė dashur, Natashės, nė 50 vjetorin e lindjes)

Shpirt i bardhė si lule bore,

Tashės gjysėm shekullore

Nuk je bij por motra ime.Sa gėzime mė ke dhėnė,

Sot unė jam babė e nėnė,

Nuk mė rėndon pleqėria.Marēė nga ditėt e mia.

Me fėmijėt dhe Xhaferin

Mė shton jetėn, mė shton nderin.Tepelenė, mė 12 gusht 2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:29 pm

Urim nė pėrvjetor

(Djalit tim, Dalipit, nė 48 vjetorin e lindjes)

Dalip me rastin e 48-vjetorit tė lindjes, tė uroj shėndet, lumturi, sė bashku me gruan dhe vajzat.

Pėr mua si prind ėshtė kėnaqėsi e veēantė qė ju fėmijėt e mi festofshi gjithmonė pėvjetorė lindje e mbarėsie.

Me kėtė rast tepėr tė gėzueshėm dua tė tė sjell njė urim qė del nga thellėsia e vendbanimit tė pėrhershėm ku mė thotė:

“Mi transmeto djalit urimet e nėnės jetė tė gjatė e tė lumtur, qė herė pas here vjen dhe ikėn, por kur vjen mė thotė kujdes fėmijėt; djemtė dhe vajzat, nipėrit dhe mbesat, si dhe transmeto puthjet e mia pa fund Jolės dhe Lilit qė i kanė larg se pėr kėta fėmij nipėr e mbesa sakrifikuam shumė.”

Dhe mirė bėmė sepse jemi krenar, qė nė ndryshimet ekonomiko-shoqėrore, ruajtėn amanetin tonė prindėror, pėr tė mos u implikuar me pisllėqet e kohės qė jetojnė.

Nga kjo anė jemi tė qetė shpirtėrisht. Duke pėrfunduar dhe uruar jetė tė gjatė shėndet e lumturi familjare.

Babi, Isuf Selman Ēela, Tepelenė, mė 17.01.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:29 pmAntoneta Dalip ĒelaPse syri mė qante vallė?(Mbesa pėr gjyshen qė nuk jeton mė)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:29 pm

Pse syri mė qante vallė

Nė mbrėmje u nisa larg:

Nga Vlora nė Tepelenė,

Shpirti im po ndizej flakė.Pse syri mė qante vallė,

Ē’kėrkonte loti tek unė?

Gjyshja ime flokėbardhė,

Vallė mos ishte sėmurė?Pse syri mė qante vallė,

Vij nga Vlora nė Tepelenė,

Vjosa vajtonte me dallgė,

Po vallė njerėzit ku qenė?!Nė shtėpi kur hyra brenda,

Mė mbuluan ulėrimat.

Thashė mė pushoi zemra,

U mbyta nga ngashėrimat.Gjyshja ime mė s’jetonte,

Iku nderi e urtėsia.

Sa e doja, sa mė donte,

Plagė ē‘mė mori rinia!

(Botuar te gazeta “Labėria”, maj 2007)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:30 pm

Maliq LilaFjalė zemre me shokėsh e miqshMė i thjeshti ndėr tė thjeshtėt

(Kushtuar Isuf Ēelės)Pyes dashuritė fėminore

Mbledhur rreth e rrotull zemrės,

Veē mjaltimi gjysh e gjyshe

Ėshtė mbi qumėshtin e nėnės.Pyes dhe sot, pse dridhem vallė,

Loti im i syrit ē‘pati?

Kėrkoj gjyshen nėpėr sallė,

Qė mė iku vesė mjalti.Kėrkoj gjyshen t’i puth synė,

Ninullat kur flija gjumė,

Ngrihem nga ėndrra malluar,

Dy herė gjyshin puth mė shumė.Them, pse sot ēilteja jote

Zbret e shtrohet nė shumė zemra,

E besoj qė gjyshi im

Ndėr tė thjeshtėt nė shumė emra.Mė i thjeshti ndėr tė thjeshtėt

Labėrisė me shumė vlera,

Lermė, tė puthė shokė e miq

Qė tė ngrohin, Isuf Ēela.

Tepelenė mė 29.10.2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:30 pm

Urime nė pėrvjetorin e lindjesIzet Ēulli


Njė shėndetPėr Isufin nga Gusmari,

Nė shoqatė ėsht’ i pari.Tė mos mėrzitet Xhaferi

Ēufen kemi kryetar nderi.

E paēim pėr jet’ e mot,

Tė gėzuar siē ėshtė sot.Ta kemi lastar tė ri

Me miq e me shoqėri.Nėntor 2004

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:31 pm

Gėzuar kėtė pėrvjetor!

Meqėnėse po tė shoh nė dorė njė aparat inēizimi, kam dėshirėn tė shpreh njė ndjenjė gėzimi prej zemrės sime, pėr ty shoku im i nderuar, Isuf Selman Ēela.

Rastėsisht sapo mėsova nga Islam Kalemi se Ju mė 3 qershor do tė bėheni shumė i gėzuar, do tė festoni 75 vjetorin e lindjes suaj, ku nuk do tė ndiheni i vetmuar, por i lumtur e i rrethuar nė mes tė njerėzve tė zemrės Tuaj, tė cilėt i do shumė, siē na je shprehur gjithmonė, kur ka qenė rasti. Tani ju nuk jeni mė midis djemve e vajzave, vėllezėrve e motrave, kunatave e kunetėrve, nuk je mė baba, por edhe gjysh e sė shpejti do tė bėheni kryegjysh.

E, Isuf o shoku im, tanimė zemra jote u bė e madhe, u mbush plot me gėzime e do tė mbushet edhe me nipat e mbesat qė i ke tė gjithė prej xhevahiri e si pėllumba.

Duke uruar, ta gėzoni 75 vjetorin e lindjes e tė bėheni mbi njėqind vjeē, e tė jeni i lumtur me tė gjitha tė mirat e jetės. Ky nuk ėshtė vetėm urimi dhe dėshira ime, por se keni njė porosi dhe njė amanet pėr tė realizuar, tė cilėn po ta shpreh nė vargje:

Njė lule e goleme,

Isuf Ēela ta ka thėnė:

“Nė dasėm tė nipave tanė,

Tė qėndroshė si mal nė kėmbė”.

Tė themi medoemos

Dhe tre pėrvjetorė tė rrosh.

Tė rrosh gjatė se je i mirė,

I ke dhe njerėzit tė tillė.

Do t’i shohėsh mė tre qershor,

Tė vinė me zemėr nė dorė.

Do tė urojnė si nė kor,…

Gėzuar kėtė pėrvjetor!

Tė gjithė njerėzit qė ke aty, do tė bėjnė tė gėzuar e tė lumtur, gėzim tė cilin ne do ta lexojmė nė paraqitjen tėnde, kur tė tė takojmė me Islamin mė datėn katėr qershor, e do tė tė qafojmė me plotė respekt e dashuri.

I yti,

Sulo Nelo Gėrbi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:31 pm

Zemra jote ėshtė beharMe rastin e 75 vjetorit qė sot mbush nė 3 qershor tė 2008, tė uroj jetė tė gjatė, i fortė si malet e lartė. Urimi im tė jetė pėr ty gjithmonė gėzim si nderi i Shoqatės sė Labėrisė; kurrė tė mos ndryshket pena, ajo penė e ngjyer nė hėnė, prandaj gjithmonė nė jetė paēi gėzim dhe kėngė. Ēmimet e tua letrare, sidomos nė poezi, i takojnė gjithė Labėrisė, sepse nė shqiponjė ke pirė sisė, prandaj duke tė uruar jetė tė gjatė dhe gėzime, sepse jeta ka peripecitė e saj, por ti, Isuf, dite t’u bėje ballė ēdo stuhie, sepse je djalė nga gjak Labėrie dhe siē ėshtė Labėria me male tė rėndė, ne ty Isuf gjithmonė tė kemi nė kėmbė, prandaj:Moj shoqatė e Labėrisė,

Kryehėnė e Shqipėrisė,

Ku dielli puthet me male,

O Labėria me halle.

O Labėria me derte,

Tė zuri fati me gurė,

Djemtė ikėn nė kurbete,

Nėnėn e latė tė sėmurė.

Kush e kthen kokėn nga nėna,

Nga ajo qė u dha gjinė,

Ka hequr halle tė rėnda,

Hapur e ka historinė,

Burrat qė tundi nė djepe,

Burrat qė s’u pushon kurrė pena,

Atje ėshtė dhe Isuf Ēela.

Labėri, mbetesh zonjė mbi zonjė

Dhe pėr ty gjithmonė kėndojmė,

Kėndojmė kėngė, japim urim:

“Jetė tė gjatė, o miku im!”

Lindur atje nė Gusmar,

Zemra jote ėshtė behar,

Atje ku janė shergjet me borė,

Trėndelina rri kurorė,

Ta gėzosh pėrvjetorė!

Gėzime dhe nė pėrvjetorė tė tjerė!

Ashtu si ngjeve penėn nė hėnė

Dhe urojmė ty tė tė kemi gjithmonė.

Si malet nė kėmbė,

Me poezi dhe me kėngė,

Urime dhe jetė tė gjatė.

Enver Jaupi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:31 pm

Qėndron si mal mė kėmbėUrim Isuf Selman Ēelit pėr ditėlindjen!Mora penėn pėr tė shkruar,

Dy fjalė pėr tė uruar,

Sot ju ndjeni kėnaqėsi

Me djem e vajza si flori,

Nė mes tyre qėndron dhe ti.

Sot tė urojnė nipėr e mbesa,

Thonė:” Ty t’u shtoftė jeta!”

Ti ke hequr shumė halle,

Faqja jote me lot tė larė,

Jeta jote e ndarė nė mes;

Gjysma qan e gjysma qesh,

Do t’i kujtojmė ne ata

Por do kėndojmė pėr kėta;

Se loti sjell zinė,

Ndėrsa gjaku bie lirinė.

Ju do kini jetė tė gjatė,

Se poetėt kanė dy jetė,

Njė nga zoti i vėrtetė,

Njė nga vargjet si poet.

Historinė e latė tė shkruar

Si mali me trėndelinė;

Mali Gusmarit i ngarkuar me borė;

Zemra jote e bardhė si borė.

Shkova njė ditė nė Gusmar;

Tėrė mali- gur i bardhė,

Mal i lartė me ēaj e pelin,

Shof Isufin zemėr mirė.

Ka traditė dhe mban zakon,

Me gjithė shpirt unė tė uroj:

“Mosha jonė, mosha e tretė,

S’do pėr tė ngrėnė e pėr tė pirė,

Pret nga brezat fjalė tė mirė.

Tepelena gjithė zakon

Me gjithė shpirt ty tė uron,

Se je me peshė e hijerėndė,

Po qėndron si mal nė kėmbė.

Si poet e gazetar,

Vargjet bukur i ke shkruar,

Shumė ēmime ti ke marrė,

Prandaj ty tė kanė vlerėsuar.

Tė uroj nga zemra ime, jetė tė gjatė dhe vetėm gėzime!

Islam Kalemi

Tepelenė, mė 03.06.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:34 pm

Pėr shokėt e miqtė e mi tė dashur

Mjeku i shpirtit njerėzor

Dr. Izetin e kam bashkėkrahinor. Ėshtė nga Progonati i Kurveleshit. E njoh nga afėr, qysh nė moshėn e rinisė sė tij. Fillimisht, kur vazhdonte shkollėn 7 vjeēare nė qytetin e Tepelenės dhe banonte sė bashku me babain e tij nė Veliqot, mė kishte rėnė nė sy e mė kishte tėrhequr vėmendjen nga veshja e temperamenti si njė lab i vogėl e kur desha tė dija pėr tė, veē tė tjerave mė rezultoi se ishte shumė mirė nė mėsime dhe si i tillė pėrparoi lart. U diplomua dhe u emėrua mjek nė Lushnjė e me kėrkesėn e vet u transferua nė Tepelenė, ku punoi pėr 40 vjet me radhė pa asnjė pretendim, deri nė vitin 2007, kur doli nė pension. Aktualisht banon familjarisht nė Tiranė. E kėrkuan tė punonte nė kryeqytet nė fillim tė viteve ’80, por nuk bėri asnjė pėrēapje pėr njė gjė tė tillė pėr tė filluar punėn nė Ministrinė e Shėndetėsisė. Ai, ndonėse ka botuar me dhjetra libra artistikė e shkencorė, nuk iu nda halleve tė njerėzve, shtratit tė tė sėmurit. Edhe tani nė Tiranė punon me ta, megjithėse i ka kaluar 65-at. “Nuk e di, - i tha njė ditė dikush – je mjek apo shkrimtar?!” Po Izeti e ka shtjelluar kėtė nė librin e tij “Dashuri dhe mall”, ku shprehet shprehimisht: “…sė pari jam mjek,… Letėrsinė e kam “dashnore”!”

Nė Tepelenė fillimisht punoi si mjek i pėrgjithshėm, por duke parė se e donte profesionin e mjekut, studionte pėr rritjen e nivelit tė tij profesional literaturė shkencore nė fushėn e mjekėsisė dhe u dėrgua e u specializua pėr nevropsikiatėr qė e ushtroi me kompetencė e profesionalizėm tė lartė.

Dr. Izeti tėrė kohėn e lirė e pėrdorte pėr lexime; studionte shumė dhe ju zhvillua intelekti edhe nė njė fushė tjetėr, atė tė letėrsisė sė cilės iu pėrkushtua shumė e pėr rrjedhojė arriti tė bėhet autor i mbi 40 librave. E filloi me studimet nė punėn artistike pėr fėmij e tė rritur nė disa gjini si dhe publicistikė. Ka botuar edhe mbi 5 libra nga fusha e mjekėsisė shkencore -popullore. Fėmijve u ka dhėnė disa libra me poezi, poema e pėrralla. Pėr tė rritur ka botuar disa libra me poezi, fabula e publicistikė. Disa nga botimet e tij i gjen tė pėrkthyera nė gjuhė tė huaja si anglisht, italisht dhe greqisht.

Botimet i ka tė skeduara nė biblioteka tė disa qyteteve dhe nė shumė lexues brenda vendit e jashtė tij si nė Maqedoni, Mal tė Zi, Itali, Angli, Turqi e mė me shumicė nė Kosovė, ku Dr. Izeti ka shkuar e shkon dendur, ėshtė njohur me disa personalitete dhe me disa ka zėnė miqėsi e mban lidhje tė rregullta me ta. Atje ai ka botuar dy libra me poezi tė zgjedhur pėr tė rritur (“Simfonia e vėllazėrimit”) dhe pėr fėmijė (“Fėmijėt lindin ėngjėj”).

Doktori-shkrimtar ėshtė fitues edhe i disa ēmimeve kombėtare dhe ndėrkombėtare nė letėrsi (nė Tiranė, nė Gjirokastėr, nė Athinė dhe Selanik).

Ėshtė pjesėmarrės nė disa lidhje dhe shoqata krijuesish e nė kolegjumet e katėr gazetave. Ka qenė i zgjedhur Kryetari i Lidhjes sė Shkrimtarėve pėr Degėn e Tepelenės dhe ėshtė N/Kryetar i Pėrgjithshėm Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Albania me qendėr nė Gjirokastėrdhe me degė brenda dhe jashtė vendit. Ėshtė redaktor e korrektor i dhjetra librave tė krijuesve tė ndryshėm.

Titujt qė ka merituar dhe rrethi shoqėror me njerėz tė niveleve tė larta brenda e jashtė vendit nuk kanė ndikuar tek doktori qė tė mbajė distancė midis shokėve e njerėzve tė thjeshtė, pėrkundrazi e kanė bėrė tė afrueshėm e tė begenisur me tė gjithė. Ka ndihmuar dhe ėshtė bėrė nxitės edhe tek tė tjerėt pėr tė shkruar e botuar libra. Pėr kėtė me tė drejtė poeti Sulo Nelo Gėrbi nė njė nga poezitė e veta pėr Dr. Izetin dhe shokun e tij Kastriot Hadėrin, ku thotė:

Izeti dhe Kastrioti,

Janė tė mirė, i ka falė Zoti,

Si shkrimtar e fabulist,

Lėshojnė rreze, bėjnė dritė.

Ja ky ėshtė shoku im i nderuar Dr. Izet Sulo Ēulli, tė cilit i uroj shėndet e jetė tė gjatė e si deri tani t’i punojė mendja dhe pena.

E meriton qė edhe njė herė t’i uroj gjithė tė mirat.

Shkurt 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:35 pm

Ai di tė falė vetėm mirėsi(Pėr mikun tim Kastriot Hadėrin)Ka lindur nė ballkonin e Labėrisė, nė fshatin Medar, tė rrethit Gjirokastrės, por ka banuar pėr disa dekada nė qytetin e Tepelenės, ku ndėrtoi edhe folezėn dhe ngriti familjen.

U njoha me Kastriotin, pėr herė tė parė, aty diku matanė Pėrroit tė famshėm tė Salarisė, kur ai vinte nga Tirana pėr njė fejesė nė Salari e ku na bashkoi gėzimi dhe miqėsia e pėrbashkėt.

Menjėherė si magnet mė tėrhoqi dhe e vendosa nė zemrėn time, kudo tė qėndrojė i pėrhershėm. Gėrmova pėr tė dhe mė rezultoi: Paskish qenė djalė i zgjuar e nxėnės i zellshėm qė nga fillorja e deri sa mbaroi tė lartėn.

E kreu tė mesmen nė Fier e shkollat e larta (se ai siē shkruan poeti I. Ēulli ka njė sepete me diploma) i pėrfundoi nė mėnyrė tė parakohshėm e tė detyruar. U gradua oficer, doli nė pension nė repartet e ushtrisė nė Tepelenė. Qe oficer i pėrgatitur, por politika bėn tė vetėn e nuk kurseu as kuadro tė tillė tė aftė e me reputacion tė spikatur dhe mjaft energjikė siē e kėrkonte sektori ushtarak e si i tillė u bė i njohur tek tė gjithė nė rrethin e Tepelenės si ushtarak i aftė e shumė komunikues me popullin ushtar tė asaj kohe. Si nip i dy Heronjve tė Popullit nuk u mburr kurrė. Madje ne e kemi marrė vesh vonė kėtė gjė pėr tė, tani.

Pėr ēudi Kastrioti u bė mė tepėr i njohur me lexuesit, si tė kishte mbaruar pėr Gjuhė-Letėrsi, ku deri tani ka botuar katėr libra me poezi, fabula dhe publicistikė dhe shumė tė tjera i ka nė dorėshkrim, pa mundur t’i botojė pėr arsye financiare. Krijimtaria e tij letrare tėrėsisht i ėshtė kushtuar trimave tė kohėve dhe dėshmorėve e heronjve tė luftės e tė punės si dhe pėr gjithė njerėzit e thjeshtė e tė ngritur me djersėn e ballit. Po ashtu ai ka thurur mjaft kėngė popullore, qė tani kanė marrė anonimatin. Kastrioti gjithashtu fal nga vetja e tij, kur redakton e korrekton librat e tė tjerėve, ai ka njė bujari proverbiale, do tė thoshja.

Kaēi, siē i flasin intimisht, nuk lė pa fishkėllyer ndodhitė e “bėmat” e prapa tė kohės, duke i ironizuar, talluar, pėrqeshur e qėsėndisur veset njerėzore. Kėtu ka rėndėsi ta theksojmė sinqeritetin e tij. Tė bėn ta respektosh, kur i kamxhikon burracakėt, lajkatarėt, servilėt e me radhė deri tek hajdutėt e keqbėrėsit, qė koha i polli me tepri. Ai di t’u falė mirėsi njerėzve tė mirė dhe bėhet shumė mirėnjohės me ata, tė cilėt i falin dhe atij mirėsi e miqėsi tė sinqertė. Ėshtė njeri i thjeshtė me shokėt dhe miqtė dhe bėn shumė pėr ata. Sa qėndroi nė Tepelenė deri nė vitin 2007 qė shkoi nė Tiranė me banim, na mbante tė gjithėve tė bashkuar dhe kur i kėrkohej i jepte ndihmėn secilit poet e shkrimtar tė Tepelenės. Me modesti na thoshte se ju (kishte parasysh Dr. Izet Ēullin, Sulo Gėrbin, mua dhe Islam Kalemin), jeni personalitete, prandaj u qėndroj pranė. “Kurse unė, - thoshte ai pėr veten, - jam person”. Me largimin e tij nė kryeqytet na ka lėnė si tė hutuar e jetimė. Na mungon gjallėria, ngrohtėsia e dikurshme dhe e kudogjendur pėr hallet e shokėve pėr tė mira dhe nė raste mėrzitjeje tė armatoste mė sė miri. E kishin dhe si epror i zgjedhur Kryetar i Lidhjes sė Krijuesve tė “Pegasit” pėr degėn e Tepelenės. Kastriot Hadėri si njė veprimtar i letėrsisė i pajisur natyrisht me njė talent spikatės zhvilloi gjatė dekadės sė fundit me punėn e tij tė mirėfilltė gamėn e botimeve, duke synuar tė trajtojė kohėrisht protagonistė tė mėdhenj tė fabulės botėrore. Duke u pikėnisur nga Ezopi ai solli njė pemė tė frytėzuar, tė spikatur, dinamike dhe me theks fabulor konkurrues. Me krijimet e tij arriti qė sot tė radhitet edhe nė Lidhjen e Poetėve Bashkohorė tė Globit (Ė.P.S), poetė tė paktė kėta qė janė nė kėtė organizėm botėror nga vendi ynė. Sprintimin e fuqishėm e mori nga Lidhja e Krijuesve “PEGASI” Albania, qė nė disa konkurime jashtė vendit fabulisti Kastriot Hadėri, si rrjedhojė e substratit tė tij, aftėsisė sė fshikullimit, tematikės progresive, tė marrė /mim tė parė nė konkursin e fabulės tė shpallur nga revista e njohur “KELENO” e Lidhjes “XASTERON” ATHINĖ. Njė sukses ky plotėsisht i meritueshėm. Nė Lidhjen e Krijuesve “PEGASI” Albania, tashmė Lidhje Poetėsh , shgkrimtarėsh dhe artistėsh ndėrkombėtarė, Kastriot Hadėri bashkėpunoi me poetė tė afirmuar dhe em zė brenda dhe jashtė vendit si: Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S, Petro Dudi W.P.S, Izet Ēulli W.P.S, Lumo Kolleshi W.P.S, Agron Shele W.P.S, Enrieta Sina W.P.S, Dino Ēiēo W.P.S, Murat Memallaj W.P.S, Dhimitėr Miti W.P.S, Riza Lahi W.P.S, Hadėr Mevlani, Ēerēiz Myftari W.P.S e shumė e shumė tė tjerė, por edhe me poetė nga bota si Dinos Kubatis, Panajota Zaloni Hristopulu e tjerė. Duhet pėrmendur kėtu dhe aftėsia organizuese e veprimtarive letrare dhe organizimi i Panaireve tė Librit, apo veprimtari tė tjera folklorike si dhe botime tė krijimeve tė tij , kryesisht nė Greqi.

Ruaj e do tė ruaj konsideratė e respekt tė veēantė pėr fabulistin Kastriot Hadėri.

I uroj shėndet e gjithė tė mirat nė tė gjitha rrugėt e jetės.Tepelenė, Maj 2008Mė jep njė dhimbje tė tė jap njė vepėr

(Kushtuar Islam Kalemit)

Nė vite mbetemi tė mahnitur pėr njeriun qė jeton midi nesh. Ai tash ėshtė njė poet i njohur, jo vetėm nga botimet e njėpasnjėshme tė libriave, por dhe si artikujshkrues nė tė gjitha gazetat e Trevės sė Jugut.

Artikujt shquhen pėr problematikėn e larmishme qė trajton autori. Ai shkruan nė tė gjitha gazetat e Trevės sė Jugut trajton shkrime pėr heronjtė e dėshmorėt dhe mė gjerė.

Ky ėshtė Islam Kalemi, i cili ka botuar 11 libra nė katėr gjini tė letėrsisė dhe ėshtė vlerėsuar me ēmime kombėtare dhe ndėrkombėtare. Librat e tij i gjen kudo nė Ballkan, Europė e deri nė Amerikėn e largėt. Libri shqip-anglisht ėshtė pjesė e bibliotekės sė Mbretėreshės sė Anglisė, nga ku autori disponon edhe njė mesazh dėrguar prej saj.

Tė mbėshtetur nė thėniet e poetėve mė tė mėdhenj ku thuhet se, mė jep njė dhimbje tė jap njė vepėr, ai ėshtė pjesė e kėtij realiteti, sepse dhimbja e bėri poet e shkrimtar tė dėgjuar.

Virtytet e tij janė tė shumta, i dashur e i respektuar nė ēdo qytetar tė trevės tonė, buzagas e gjen midis miqve e shokėve tė shumtė.

Me tė drejtė Lidhja e Poetėve e Shkrimtarėve tė rrethit tonė e zgjodhi kryetar tė lidhjes, para dy viteve.

Islami di tė sillet e tė komunikojė me ēdo njeri penėshkrues. Mendimet e tij janė tė nivelit tė lartė. Njė ditė t’i mungojė kėsaj shoqėrie ne na duket se kemi kohė pa e takuar, pra ėshtė ura lidhėse e kėsaj shoqėrie tė penės.

Zoti Islam Kalemi ėshtė i papėrtuar nė ēdo kohė. Artikuj tė shumtė ka shkruar nė gazetėn “Labėria”, “Pėrmeti”, “Dėshnica”, “Dita jug” dhe nė gazetėn “Kushtrim Brezash” e nė revistėn “Pavdekėsia”.

Nė vendlindjen e tij ėshtė shpallur “Qytetar Nderi” i Dishnicės. Ėshtė dhe botues i gazetės me emrin “Katundishtja”, ku shquhet pėr larminė e artikujve tė shumtė, ku pasqyron virtytet e bashkėfshatarėve tė tij nė breza.

Fėmijėt e tij ecin nė gjurmėt e prindėrve tė tij tė edukuar nė familje e shoqėri: Djali Fatosi 19 vjeēar ishte ushtar, ra dėshmor nė trazirat e vitit tė mbrapshtė 1997, ku Tepelenės iu shtua edhe njė datė tjetėr historike qė do tė kujtohet nė breza.

Me tė drejtė Organizata e Familjeve tė Dėshmorėve tė rrethit Tepelenė nė bashkėpunim me Komitetin e Veteranėve tė Tepelenės propozuan qė rrugės Gurrės tė emėrohet me emrin e dėshmorit Fatos Kalemi. Ky propozim ėshtė mirėpritur nga tė gjithė qytetarėt e Tepelenės.

Islam Kalemi dėgjohet me vėmendje nga poetėt dhe shkrimtarėt nė analizat qė bėhen nė promovimin e librave tė rinj jo vetėm nė Tepelenė, por edhe nė Pėrmet e Gjirokastėr e mė gjerė. Ai flet me pasion pėr vargjet e botuara dhe mban gjakftohtėsi. Unė si shok dhe miku i tij i urojmė shėndet e jetė tė gjatė dhe suksese nė botimet e tij.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:35 pm

Skalitur si gur pragu

(Kushtuar poetit Izet Ēulli, me rastin e 60-vjetorit lindjes)Piklon muza pika-pika,

Mbi ato vargjet e tua,

Dhe ja, si erdhi dita,

Frymėzimi tė rrjedh krua.Kur lexojmė poezinė tėnde,

Dalldisemi na lėvrin gjaku,

Mjeshtėrisht, doktor gdhende,

Skalitur si gur pragu.Mesazhe tė vesit shpirti,

Atdheun ta kemi diell,

Vepra jote shpresėn ngriti

Si engjėll, lart nė qiell.Lėrma tė puth at’ dorė,

Tani qė je nė mesokohė:

Gėzuar 60-vjetėorė,

Ajo penė tė buroftė!

Sulo Nelo GėrbiBaba Sulo –legjendari,

Midis nesh qėndron i pari,

I pamposhtur rri nė kėmbė,

Je burim qė bėhet kėngė.Pėr ne je dhuratė e fatit,

Vjen nga trevė e Qesaratit,

Me ato bėmat e tua,

Poezia tė rrjedh krua.T’i shkruan pėr miqėsinė,

Pa harruar Labėrinė,

Ndėr poetėt mė i miri,

Ajo penė ēika floriri.Gjithė krahinė e nderove,

Ndonjė koleg e sfidove,…

Nė art njė gur i rėndė,

Vetė Qazim Shemaj ka thėnė.Mes nesh tė paēim pėrherė,

Na jep e tė japim nder.

Nė letėrsi jetė tė gjatė,

Na ke e tė paēim fat.Tepelenė, mė 31 dhjetor 2007Zemėrmadh e shpirt behariMore Kastriot Hadėri,

Zemėrmadh e shpirt behari,

Miq dhe shokė nderon shumė,

Pėr ata nuk bėnė as gjumė.Kjo tregon fisnikėri,

Unė dhe Sulua borxhli,

Ta shpėrblefshim nė fėmi,

Tu bėftė dita njė mijė!Pronė ke zgjuarsinė,

Lėvron letėrsinė,

Nė fabula e poezi,

Shkruan dhe monografi.Kaēo, je kripa, lezeti,

Tė respekton Dr. Izeti,

Librat t’i kemi lexuar,

Me to jemi befasuar.

Mall i emigrimitKushtuar nipit tim Adem Karehman ShehuDhimbje ikjeve na treti,

rrudhė e mallit ballion ēau,

plagė e kurbetit na vrau.Eh, more nip i zemrės sime,

sot pėr ty dua tė shkruaj,

malli vjen me pėrvėlime,

mall’i nipit s’njeh tė shuar.Ikėt nė rrugėt e botės,

po jo nė rrugė pa kthim,

se u kėrkon zėri i tokės,

ē’qe pėr ne ky mallkim.Dorė e zemrės mė drithėron,

gjak i gjakurt dhėmb mė shumė,

se ngado qė tė pėrdridhet,

prapė nė det prehet ēdo lumė.Malli i nėnės nuk shteronkushtuar NasibesėMalli i nėnės nuk shteron

Nasibeja tetėdhjetė e shtatė,

i uroj jetė tė gjatė,…

Aty ku jeton ti,

djalė e nuse si flori.Eh, moj bijė nivicjote,

portė e zemrės mbeti hapur,

Kėshtu janė Kukajt nė mote,

fjalėpak, mendim’ i zgjatur.Tetėdhjetė e shtatė pranvera,

Nasibe, mban sot nė shpinė,

M’i gėzofsh dhe kaq tė tjera,

se na lezaton shtėpinė!Si erė e vjeshtės memece,

qė nuk ke gjė pėr tė thėnė,

apo si e djegur spece,

Fjala jote nuk ka qenė.Kjo ftohtėsi pleqėrie,

fjalė e mendimin s’t’i mori,

Shpirti burim mirėsie,

besimin nė breza mbolli.Mall i nėnės nuk shterpi,

po si Diell na ngroh ne,

Ndaj si gurrė kėnga buroi,

pėr fisniken Nasibe.Tepelenė , mė 05.10.2008

Nasibe Danaj

“Penėn e ngjeva nė hėnė”

(Fjalė nė prezantimin e librit me tė njėjtin titull)nga Izet Ēulli

Sot pėrsėri na mblodhi ajo mė bujaria: letėrsia. Jemi kėtu pėr t’u takuar e shkėmbyer mendime pėr artin dhe pse jo edhe pėr tė kthyer ndonjė gotė me kryekuvendarin e sotėm, Isuf Ēelėn, i cili na erdhi me librin e tij me titullin e zilishėm “Penėn e ngjeva nė hėnė”.

Po a ėshtė i rastit ky libėr? Sigurisht qė jo. Autori do tė na e sillte kėtė botim, sepse ai qysh herėt ėshtė mėkuar me kėngėn dhe isopolifoninė labe “i lindur dhe i rritur me tė” – siē shprehet poeti i shquar Lirim Deda, njėherėsh edhe redaktori i librit. Isuf Ēela i ka kėnduar kėngė tė tilla tė labėrishtes e madje disa sosh i ka krijuar edhe vetė nėpėr vite. Ėshtė po ai qė sot e kėsaj dite, herė pas herė, shkon nė vendlindje, pėr t’u ushqyer me dashuri e me mall pėr trojet e tė parėve, pėr tė marrė dhe pėr tė dhėnė nektarin e shpirtit, atje, midis shokėsh e miqsh gusmariotė e mė gjerė.

Libri nė dukje ėshtė faqepakėt, por ai i ka tė gjitha ato qė duhet tė ketė. Ja disa nga motivet e tij: gjen vargje pėr dėshmorėt dhe heronjtė e Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare si Mustafa Matohiti e Shefqet Peēi, pėr luftėtarėt dhe veteranėt flokėthinjur, qė, si pas Ēelės, “Shqipėrinė e donin me kokė”, ata tė cilėt, “Atdheut i dolėn Zot”. Ka vargje tė spikatur pėr shoqatėn emėrmadhe “Labėria”, pėr “simbolin e dashurisė” – Nėnė Terezėn. U kushton vjersha fėmijėve tė tij, “si zogj krahėshkruar” si edhe ato pėr nipėrit dhe mbesat, tė cilėt i ngrohin shpirtin dhe e mbushin me dashuri e dhembshuri njerėzore, kėta “pėllumba tė bardhė “- mjalt i gjyshėrve, ata qė ia lehtėsojnė sadopak vitet qė mban nė shpinė, si edhe streset e shumta tė jetės.

Njė veēori dalluese e poezisė sė Isufit ėshtė pra humanizmi. U kėndon njerėzve tė thjeshtė si edhe personaliteteve nė fushat e tyre tė veprimtarisė. “Personazhet” e tij janė tė shumtė dhe le tė pėrmendim disa nga ata, si patriotin dhe humanistin e paharruar, Enver Guga, pėr bilbilat e kėngės bėnēote dhe “gjeneralin” e saj, Golik Jaupin, luftėtarin Ago Ēeli, pėr fjalėartin Maliq Lila, poetin dhe gazetarin e mirėnjohur Lirim Deda, pėr Demo Hoxhėn dhe Bame Ēelėn, pėr tė palodhurin dhe tė kudogjendurin dr. Xhemil Ēelin, prej tė cilit kemi ē‘tė marrim tė gjithė, ai qė “zėmrėn e ka nė Labėri”, sipas autorit, pėr Bexhet Banėn, pėr kėngėzjarrtin Tomor Lelo. Po ashtu spikatin vargje pėr balsamin e plagėve dhe dhembjeve tona, dr. Sali Leskon, rekordmenin e papėrsėritshėm tė qėndrimit pėr disa dekada nė Progonat, me vargje tė ngrohtė pėr artisten e shquar – Violeta Manushin, si edhe vjershėn e gjetur pėr bashkėshorten e tij tė paharruar, Xhufkėn, sė cilės i kushton librin. Ėshtė ajo me tė cilėn ai eci “dorė pėr dore”, “rrugėn bashkėshortore”, ėshtė ajo qė siē e vazhdon mė tej autori: “fjala jote s’u gremis njėherė”. Aty nga fundi, si pėr ta lezetuar “bisedėn” me lexuesin, Isufi na ka dhėnė edhe vargje humoristike (vjersha “Jo po ti e jo po unė”) me motive popullore e ndonjė tjetėr nė kėtė gjedhė.

Po lajtmotivi qė pėrshkon tejendanė librin “Penėn ngjeva nė Hėnė” tė Isuf Ēelės ėshtė dashuria dhe malli i pashuar pėr vendlindjen, pėr Kurveleshin e Labėrinė, hallet dhe shqetėsimet e pasosura tė tyre nėpėr kohė. Po tė parafrazonim autorin do tė thoshnim se flladit dhe vlagėzon era e vendlindjes (e Kurveleshit) fron lirie me djem e vasha si yje, pėr Gusmarin e tij me tė cilin krenarohet, pėr bijtė dhe bijat e tij zemėrzjarrta, tė cilėt janė mal e pėrmbi malet rretheqark.

Nuk do tė vazhdoj mė tej me komente dhe ilustrime apo recitime vargjesh, se kėto me siguri do t’i bėjnė kėtu dhe krijues tė tjerė. Nuk mė mbetet tjetėr, veēse t’i uroj poetit tė thjeshtė popullor, apo kėtij “bilbili gusmariot”, siē shprehet redaktori i tij, qė tė mos i shterojė frymėzimi dhe i burofshin vargje dhe mjaltime tė tjera poetike!

Tepelenė, mė 21.07.2006

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:36 pmISUF SELMAN ĒELA lindi nė vitin 1933, nė Gusmar tė Kurveleshit edhe 10 vitet e para tė fėmijėrisė i kaloi nė vendlindje. Me gjithė vėshtirėsitė e kohės, vazhdoi shkollėn edhe nė Gjirokastėr e Tepelenė. Madje, nė vitin 1953 shkoi pėr studime nė ish BRSS, nė Tbilis tė Gjeorgjisė, ku u specializua si elektricist, profesion qė e ushtroi nė qytetin e rrethin e Tepelenės, gjatė gjithė jetės aktive tė punės. Karakeristikė vetiake: tip i hedhur, aktivist dhe i lidhur ngushtėsisht me njerėzit dhe me vendlindjen e tij. Duke manifestuar kėto cilėsi ka qenė i zgjedhur nė krye tė organizatės sė Bashkimeve Profesionale tė Ndėrmarrjes Tregtare tė Qytetit Tepelenė, nė forumet e Bashkimeve Profesionale nė rreth si dhe pėr veprimtarinė e tij aktive ė e tij aktive ėshtė dekoruar disa herė. Gjatė periudhės sė plurimendimit u bė nismėtar i ngritjes sė degės sė shoqatės “Labėria” nė qytetin e Tepelenės nė vitin 1998, anėtar e Nėnkryetar i Kryesisė sė degės si dhe korrespondent i gazetės “Labėria”. Njė nga pasionet e tij ka qenė dhe ėshtė tė shkruarit: krijimtar i fondamentuar mbi vargut popullor tė kultivuar si dhe marrja me publicistikė .

Veprat e tij: “Penėn ngjeva nė hėnė” dhe “Dallgėzim nė shpirt” vėllime poetike

Libri “ “PA RRĖNJĖ NUK KA DEGĖ” ėshtė njė libėr i ndėrthurur historiko-publicistik- krijimtar, ku ėshtė realizuar njė gėrshetim disaplanėsh dhe protagonistėt protagonistojnė nė kėndėvėshtrimin origjinal tė autorit. Ėshtė anėtar aktiv i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA nė degėn e Tepelenės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: