Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 FAIK SMAJLI - Poezi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: FAIK SMAJLI - Poezi   Sat Apr 18, 2009 3:07 pm

EPOPESĖ SĖ JASHARĖVE

Nė Prekaz binin tupanat,
Ēiftelitė larg jehonin;
Kishin zbritė Shqipet nga malet:
Po kėrcenin e kėndonin.

Nė atė Kullė nuk njihej mortja
Si nė dasmė ishte pėrnatė,
Mbushur plot me miq e shokė,
Idealet mbaheshin lartė.

Kur mbaronin kėnga e vallja
Shqipet flisnin rend me rend,
Qanin hallet e Shqipėrisė Loke
Qė me shekuj s'po zė vend.

Re tė zeza na ėshtė mbushė qielli,
Nuk po shohim diellin me sy.
Shkjau me tank rrinė te dera
Na e ka mbyllė Lirinė nėn dry.

Ēohuni burra ta bėjmė Betimin
Nė Flamur tė Kastriotit
Se kjo tokė ėshtė veē e jona
Me pushkė kokėn t’ia shtypim korbit!

S'jem tė huaj nė shtėpitė tona
Mijėra vjet janė trashėgim,
Amanet na i la i pari
Nga flijimi nė flijim.

Shumė hordhi kanė ardh kėsaj toke
Vinin e iknin tė gjithė me rend,
Fusha e male nuk i duronin,
Veē tė zotin, zot n'kėtė vend.

Dhe ky shkja shpejt do thyej qafėn
Se ka burra prapė Shqipėria,
Qė ua presin plumbat me dorė
Dhe i ndjekin kah Shumadia.

Nga aksioni nė aksion
Bacė Ademi syshqiponjė,
Si nėn kosė binin barbarėt,
S'mund tė priste se i bėhej vonė.

Hamzė Jashari shkėmb graniti
Qė aq shumė donte Lirinė,
Aq i bėnte jeta e tij
Se luftonte pėr Shqipėrinė.

Babė Shabani gjithmonė thoshte
Se Liria nuk blihet n'pazar:
Sugjeronte e kėshillonte,
Ishte tamam Komisar.

Njė ditė marsi ia mėsynė Prekazit
Me topa e tanke njė ushtri,
Por Prekazi nuk po tundej
Tash po bėnte Histori.

Nė Prekaz - Kala Drenice
Dasma e madhe kish filluar,
Krushqit tashmė ishin nisur
Pėr ta marrė Lirinė praruar.

Me kėngė nė gojė sfidonin burrat
Njė ushtri ardhur nga mesjeta,
Kur pushonte Zhuj Selmani
U ndihmonte Azem Bejta.

Dhe menduan se i vranė
Mori fund dhe kjo histori,
Por asnjė s'e mori vdekja,
Tė gjithė shkuan nė pėrjetėsi.

Kėtu barbarėt morėn tatėpjetėn
Dhe rrokulliseshin pėr nė humnerė.
Nė qiellin tonė dukeshin shqiponjat
Shqiptari po lindte edhe njėherė.

Dhe sa herė t'ju merr malli
Edhe doni qė t'i gjeni:
Nė ēdo cep tė Shqipėrisė Nėnė
- Nė Flamur, aty i keni!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: FAIK SMAJLI - Poezi   Sat Apr 18, 2009 3:07 pm

ATDHEU

Atdheu ėshtė dhimbje,
ėshtė lot!
Atdheu ėshtė mallėngjim,
Qė tė pėrvėlon!
Atdheu ėshtė uri - bukė e ėmbėl
qė nuk ngopesh dot!
Atdheu ėshtė i butė,
i ashpėr ėshtė zjarri qė tė djeg!
Atdheu ka sy, veshė, ka gojė
sheh dhe di tė flasė!
Atdheu ėshtė mallkim,
kudo tė ndjek pas!
Atdheu ėshtė fe,
Zot ėshtė bekimi!
Atdheu ėshtė kėnga mė e bukur
qė nuk ka mbarim!

Londėr, 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: FAIK SMAJLI - Poezi   Sat Apr 18, 2009 3:07 pm

KUR ISHTE LUFTA NĖ KOSOVĖ

Kur ishte lufta nė Kosovė
Jeta kushtonte lirė, shumė lirė
Ēmendurisht lirė
Nganjėherė, nuk i harxhonin as fishekėt
Se thikat, bajonetat a njė fije shkrepsė,
Ua shfrynin epshet mė mirė.

Kur ishte lufta nė Kosovė
Jeta kushtonte shtrenjtė, shumė shtrenjtė,
Ēmendurisht shtrenjtė
Me mijėra e mijėra para,
Dhe nganjėherė
S'e mbulonin as paratė e gjithė botės.
Blihej, shitej e stėrshitej jeta
Kur barbarėt dilnin pėr gjah.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: FAIK SMAJLI - Poezi   Sat Apr 18, 2009 3:08 pm

FATI I MĖRGIMTARIT

Qė kur u nisa dhe mora botėn nė sy
Kam shkuar kudo, deri prapa diellit.
Kalova shumė toka, kalova shumė dete,
Duke ecur kėmbė, a fluturuar qiellit.

Dhe mbrapa atdheun me lot e kam lėnė,
Atdheun tim tė madh, atdheun tim tė mirė.
Sa mė ėshtė zvogėluar, e mas me njė pėllėmbė
Nė njė hartė tė vjetėr, nė tryezė shtrirė.

Pėr pak ditė u nisa, mbeta kėtu - njė shekull,
Kush e kish menduar kėtė karrem tė zi!
Tash s'po mė lėnė hallet, lidhė mė janė pėr kėmbė
Qė tė shkoj tek ai e tė mos ndahem prej tij.

Veē kur shkoj n'vizitė njėherė nė shumė vjet
Dhe marr disa kujtime, peng lė shpirtin tim;
Unė tash pėr atdheun, jam veē njė turist:
Qaj moj zemėr, qaj, digju shpirti im!

Londėr, 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: FAIK SMAJLI - Poezi   Sat Apr 18, 2009 3:09 pm

URAT

Thonė se urat janė tė shenjta,
I shpikėn vet perėnditė,
Qė t'i bashkojnė njerėzit,
... Edhe dashuritė!....

Unė, e di njė Urė,
- Qė pėrgjakė njerėz,
E shtrėngon djalli nė fyt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: FAIK SMAJLI - Poezi   Sat Apr 18, 2009 3:09 pm

JETA

Vrapoj e vrapoj pas teje
-si njė Marathonomak,
se, ti mė mashtron me ėmbėlsira,
e unė, mundohem qė t'i kap
dhe kur tė tė afrohem pak mė afėr,
ti befas ndalesh!
Mė gjuan me rrebesh gurėsh,
mė rrėzon pėr tokė, hundė e buzė m“i pėrgjakė!
-pastaj, ti qesh me mua, si me njė tė marrė
Unė, i gjori mezi ngritem
dhe prap...
-vrap e vrap pas teje.
Por, tani -ti mė ikė pėrherė e mė larg,
pėrherė e mė mbrapa mbetem
gjithnjė e mė shumė, fryma mė harxhohet,
por, edhe me kėtė frymė qė mė ka mbet,
pas teje do tė vijė, me shpresė...
- se mos tė ka rėnė ndonjė grimcė rrugės!
E, kur tė mė jetė harxhuar e mbrama frymė,
e ti, tė mė kesh harruar,
tjetri do tė vijė nė radhė pas meje;
edhe ai, vrap e vrap pas teje.
Unė, e di se -edhe atė do ta gjuash me gurė,
por, tė isha lutur shumė...
mos e gjuaj me gurė tė mėdhenj
siē me gjuajte mua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: FAIK SMAJLI - Poezi   Sat Apr 18, 2009 3:10 pm

LYPĖSI

Pėr ty, nuk ndėrrojnė stinėt,
ti ke vetėm njė stinė:
stinė dimėr - det i zi!

Nuk di, e mbyte ti zotin,
apo ai tė mbyti ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: FAIK SMAJLI - Poezi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FAIK SMAJLI - Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: