Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kush ka qenë Enver Hoxha?

Shko poshtë 
+60
cristal
Gjura
shpendo
el43
Himalaja
Luki
Ibrahim Rugova
istogalia
Kushtrimi86
ELIE
Xili
murturi
Delia
katunari
MUHAMETII
njonidrenica
Pirro i Epirit
Kosovarja
Ademi85
Martina
Eva0506
stabili
dibranja
Argent
Shqipja
malesorja e Kosoves
mall
fina
lilu
Mister
MARY
metiii
luan mreti
**Lumi_
paioni
nardlushnja
Kasper
gent
echo
idol
Orfe@
genta
USHTARILIRIS
Ago Muji
Mergimtari
xhavo_
besim78
rolling
aurora jasini
rroni
Leka i Madh
zeriatdheut
tom sojer
Guximi
LISI
Sofra
Riki30
E_Bukura
Beton
loredana
64 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 7:02 am

Përveç Konferencës së Pezës, në cilën nga veprimtaritë e rëndësishme të luftës morët pjesë?

Në Labinot, më 10 Korrik 1943, kur u krijua Shtabi i Përgjithshëm i UNÇL dhe unë u zgjodha anëtar i tij, së bashku me Enver Hoxhën, Myslim Pezën, Spiro Moisiun, Ramadan Çitakun, Bedri Spahiun, Abaz Kupin, Mustafa Xhanin, Mustafa Gjinishin, Dali Ndreun e të tjerë.

Sot, datën e krijimit të Shtabit të Përgjithshëm e kanë hequr nga kalendari zyrtar, ashtu siç kanë heqyr edhe 29 Nëntorin, ditën e çlirimit të Atdheut. Tradhtarët dhe kolaboracionistët e dikurshëm duan t’i shuajnë këto shenja lavdie, duke kujtuar se lajnë kështu turpin dhe disfatën. Më kot, ata vetëm sa bëhen qesharakë me këto vendime antihistorike. A do të luante Korabi dhe malet e tjerë të Shqipërisë nga vendet ku janë, po t’i mbushej mendja dikujt t’i shuante nga harta e atdheut tonë?...

A mendoni se kontributi juaj në luftë u shpërblye në atë masë që e meritonit?

Mendoj se po. Bëra aq sa munda, dhashë aq sa munda, forca, energji, para, gjak, plagë, megjithëse gjatë luftës kurrë nuk më shkoi nëpër mend se do të shpërblehesha, ashtu si pas luftës kurrë nuk më ka shkuar nëpër mend se do të ndodhte kjo që po ndodh sot, kur ma hoqën edhe titullin e “Heroit të Popullit”. Atyre që më hoqën titullin duhet t’i vijë turp. Ata, pas kësaj, do ta shkatërrojnë traditën dhe vendin tonë, duke u servilosur tek të tjerët. Sepse unë jam krenar për atë që bëra për Shqipërinë. Por, mua këtë titull ma dha historia dhe vetë populli. E kuptoj mirë se vitet kalojnë dhe shpesh ne të vjetrit na quajnë konservatorë ose të dalë jashtë kohe. Por, ata që na shajnë sot, duhet të kuptojnë vetëm një gjë tepër të thjeshtë: Ne dolëm malit dhe mund të vriteshim qysh në betejat e para. Pra, sot nuk do të ishim gjallë. Sepse shumë prej luftëtarëve u vranë nga plumbat. Ata ranë që Shqipëria të ishte krenare dhe të rreshtohej me koalicionin e popujve që nuk e duruan pushtimin. Pra, u rreshtuam me fitimtarët dhe për vite të tëra ishim krenarë për rrugën që zgjodhëm. Ata që sot na heqin titujt e nderit, duhet ta dinë se ne i shkrimë të tëra energjitë dhe pasuritë personale e familjare për të bërë Shqipërinë. Dhe tërë jetën e kaluam me përkushtim e ndershmëri, prandaj uroj që edhe ata që po na shajnë neve sot, ta duan Shqipërinë e të jenë krenarë për të. Të përpiqen për ta çuar më tej krenarinë dhe begatinë dhe të mos lënë asnjeri që të vjedhë pasurinë kombëtare që ne e ruajtëm të paprekur për dhjetra vjet. Pastaj të shtojnë begatinë dhe ekonominë e vendit dhe të njerëzve. Të mos lejojnë lulëzimin e krimit dhe t’i ndalin dorën atyre politikanëve, që duan të shfrytëzojnë postet për të pasuruar familjet e tyre. Po kështu, duhet të hapin perspektivat e të rinjve që ata të mos ikin nëpër kurbete. Pra, ta bëjnë jetën më të lumtur. Në qoftëse do ta bëjnë këtë, atëherë unë edhe në qofsha në varr, do të jem i qetë. Dhe në fund, po ju them se le të më shajnë mua më tepër po të duan, vetëm me kusht, që të mos lejojnë kërkënd që të shajë Shqipërinë dhe të mos lejojnë kurrë që vendi ynë të bëhet një shembull i keq për botën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 12:25 pm

Doni fakte per Enverin,po mire,une u mundova te jipja eksperiencen time personale dhe ate te shumices se shqiptareve. Atehere citoni ne google " KORRIERI I QEMAL STAFES" do ju dale titulli i gazetes se pavarur KORRIERI.(Une korrieri i Qemal Stafes deshmoj vrasjen e tij nga Enver Hoxha.)Lexoni kete artikull qe t'ju kullohen idete,e dini kush eshte mangesia juaj,qe ajo qe thoni ju eshte e verteta e shejte,ajo e te tjereve eshte shpifje.Ja thashe edhe Tomit qe do ju marrin per te çmendur po te shkoni ne Shqiperi dhe te perhapni keto ide,kjo gje verteton ato qe them une se ai popull ka vuajtur shume gjate atij regjimi.Lexim te kendshem per artikullin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 12:50 pm

besim78 shkruajti:
Premtimi pse thua keshtu,me duket se prapaskenat i mendoka zotrote,ç'jane keto fjale "obligim moral" "te drejten time",mos mor djale se s'kemi dale ketu per te ofenduar te tjeret,sidomos vajzat.

Besim 78, mos duhet vetem direkt te theme ty? Shul-shqip? Eshte e drejte e imja, te mbroj ke do. Ne kete raste, kam arsye shtes. Perveq kesaj, e kam obligim moral ( nese e deshifron "moralin" shume me gjere e kupton) ta mbroje nga dikush sikur ti, qe paragjykon aq large per E_Bukuren. Shkurte, nese ke diqka me ate, ateher ke edhe me mua drejtperdrejte. E qarte?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 1:07 pm

besim78 shkruajti:
Doni fakte per Enverin,po mire,une u mundova te jipja eksperiencen time personale dhe ate te shumices se shqiptareve. Atehere citoni ne google " KORRIERI I QEMAL STAFES" do ju dale titulli i gazetes se pavarur KORRIERI.(Une korrieri i Qemal Stafes deshmoj vrasjen e tij nga Enver Hoxha.)Lexoni kete artikull qe t'ju kullohen idete,e dini kush eshte mangesia juaj,qe ajo qe thoni ju eshte e verteta e shejte,ajo e te tjereve eshte shpifje.Ja thashe edhe Tomit qe do ju marrin per te çmendur po te shkoni ne Shqiperi dhe te perhapni keto ide,kjo gje verteton ato qe them une se ai popull ka vuajtur shume gjate atij regjimi.Lexim te kendshem per artikullin.
hahahahahahahhahahah

hala pom keshte po po nalna, kur e lexova linkun se ku gjendet kjo gje e lash krejt edhe se lexova,

po ta jap nje keshille kurre mos merr gjera si te verteta nga forumishiqptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 5:32 pm

besim ti gjerat i sheh vetem bardh e zi, ose vetem ne dy dimenzione, nuk duhet besuar cdo njeri qe del e shkruan gjera lidhje palidhje, por duhet edhe vete duhet analizuar.
Une edhe dokumentaret qe i shoh ne explorer per sheknce e shoqeri, i shikoj me rezerva, dhe nuk bindem menjeher ne ato qe thot, se vete ajo mund te jete nje propagand e dikujt. Keshtu qe ne nuk kemi nevoj te shikojm budallakina qe thon njerzit neper gazeta.

Per cfare arsye do ta kishte vrare Enver Hoxha Qemal Stafen?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 6:18 pm

guximi shkruajti:
besim ti gjerat i sheh vetem bardh e zi, ose vetem ne dy dimenzione, nuk duhet besuar cdo njeri qe del e shkruan gjera lidhje palidhje, por duhet edhe vete duhet analizuar.
Une edhe dokumentaret qe i shoh ne explorer per sheknce e shoqeri, i shikoj me rezerva, dhe nuk bindem menjeher ne ato qe thot, se vete ajo mund te jete nje propagand e dikujt. Keshtu qe ne nuk kemi nevoj te shikojm budallakina qe thon njerzit neper gazeta.

Per cfare arsye do ta kishte vrare Enver Hoxha Qemal Stafen?
Mire e ke ti,qe çdo gje duhet analizuar,por halli eshte qe ju merrni veç qitapet e xhaxhit dhe sahanlepiresve te tij si ar i kulluar duke na i cituar.Siç e din mire dhe ti historine e bejne fitimtaret,por kjo sdo te thote qe çdo gje qe ata kane bere ka qene e mire,keshtu dhe puna e xhaxhit,kujt ja mbante te shkruante diçka qe si pelqente atij.A e din qe çdo gje qe botohej ne ate kohe kalonte para çensures se organit te partise,e pra si mund te shkruaje kunder?Me habit kur thua qe i shoh gjerat vetem bardh e zi,kur te gjithe ju nuk beni gje tjeter veçse te villni vrer kunder atyre qe se mendojne si ju.O me ne o kunder nesh eshte parimi juaj,çdo gje qe thoni ju jane fakte te pamohushme,kur flasin te tjeret jane rrena,shpifje.Thua qe dokumentat shkencore i sheh me rezerva,por atehere qitapet e xhaxhit perse i merr si liber zoti,edhe ai gjithsesi ishte njeri si ne me te meta dhe cilesi,por ju fshihni hijet e tij per ta nxjerre ne drite. Per Rollingun : nuk kisha dyshim per ty qe s'do arrije ta lexoje deri ne fund,te kam thene s'eshte per ty,ke te drejte me shume se 2 rrjeshta fillon e te dhemb koka (hahahaha).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 6:33 pm

besim78 shkruajti:
Per Rollingun : nuk kisha dyshim per ty qe s'do arrije ta lexoje deri ne fund,te kam thene s'eshte per ty,ke te drejte me shume se 2 rrjeshta fillon e te dhemb koka (hahahaha).

te ta them te drejten as nuk kam filluar ta lexoj kur e pash se ku gjendet(ne forumin (ati)shqiptar)

se sa per ekte qe nuk mund te lexoj me shume se dy rreshta nuk po them asgje se se nuk mund te te bindi qe ka gjera me te medha me te cilat jam marrur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 6:37 pm

.
.

Per cfare arsye do ta kishte vrare Enver Hoxha Qemal Stafen?[/quote] Ah me fal se e anashkalova,por nuk e pashe.Perse do ta vriste? Sepse Qemal Stafa megjithe moshen shume te re,ishte nji nga bijte me te zot te vendit,perfundoi gjimnazin e Shkodres shkelqyeshem,qe atehere ishte si nje universitet,shkoi ne Itali me studime per drejtesi ne Firence,per tu habitur te gjithe me bursa shteti dhuruar nga Zogu,po keshtu dhe Enveri ne Paris. Qemal Stafa perbente nje rrezik per Lidershipin e PK Shqiptare.Perse e fejuara e Qemalit,Drita Kosturi e cila ne fillim ishte si moter per Enverin,pas çlirimit u burgos dhe u internua per shume vite me rradhe? Perse familjaret e Qemalit mbaheshin gjithmone larg,kur biri i tyre ishte simboli i Luftes NC,dita e 5 majit ishte dita e vrasjes se Qemalit,njekohsisht dhe dita e deshmoreve? Perse nena e Qemalit deri sa vdiq,po keshtu dhe vellezerit e tij akuzonin Enverin per vrasjen e te birit? Keto jane pyetje qe s'kane pergjigje,sepse i mori Enveri me vete ne varr.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_


Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 6:48 pm

besim78 shkruajti:
_Lumi°° shkruajti:
He he he ma prishe disponimin more beeesim shume bile.

Nje rroge mujore dikur ishte 3500 deri ne 4000 lek zotri, pasi qe ju doni te jeni zotri si dikur besim.

Po mire me thuaj se si jane sot ne koherat demokratike besim.
Ta kujtoj se pata takuar nje shqiptar i cili punonte ne diell me kazme tere diten mirrte 50 D-marke.

Perse nuk permend se ne kohen e Xhaxhit punohej edhe deri ne tri ore dhe i paguhej tere dita, nese nuk e di ti ta tregoje une se ku ishin ato vende pune. Per vjedhje nuk ka koment besim.
Atehere nuk ka pasur kurse sote nuk ka koment sidoos qe na bejne neve shqiptareve me gisht, vendtranziti i droges, apo ku mbillet droga nje fije miser nje kanabis he he si thua besim.
O po leni keto,pergjigju mesazhit,jane apo s'jane te verteta keto qe thashe,perndryshe ju mashtroni rinine e sotme me marrezite e juaja.JO shkolle falas,jo libra falas,jo uniforma falas,jo pushime verore falas,jo shtepi falas,por me qera(360 leke ne muaj)jo rryme falas,jo telefon falas.Vetem ajri i zotit ishte falas.Te tjerat jane mashtrime.Ne qofte se nuk pranoni qe po genjeni,une ju konsideroj mashtues.Ju solla fakte,ne qoftese kini dijeni qe keto jane fallso,une ju kerkoj ndjese,perndryshe ju takon juve.

A jane te verteta apo nuk jane besim_pikniku qe po na shkruan nga planeti JUPIIIIiiiii_ter, kete ti e dine me se miri besim. Por mos mendo se te gjitha mbesin ashtu si ti na thua ketu per kohen e Hoxhes,sepse ne nga Maqedonia_Kosova shqiptaret,kem shume shoqeri atje tek Nene Shqiperi dhe mos u merzit fare nese ne te mesojm edhe ty per ca gjera,sikurse te thash se nje rroge mesatare ne kohen e Hoxhes ishte 3500 deri ne 4000 lek, do te thote se nje rroge familjare mesatarisht ishte 8000 lek loqkum biri nga Tirana.

Nuk e di se perse nuk me dhe pergjigje qe te bera me heret besim,pasi qe je nga Tirana. Kthehu e lexo se cka te pyeta. Nese ti done pyet per cka te duash do te mundohem te te jap pergjigje. Kurse dua te me tregosh se sa karrociera e koriera paska pasur Qemal Stafa ha ha ha. Si shume jeni bere komik besim.

mbes me shprese se do te replikojm pasi te me pergjigjesh deri atehere gjume te rehatshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptySun Jun 22, 2008 7:10 pm

_Lumi°° shkruajti:
He he he ma prishe disponimin more beeesim shume bile.

Nje rroge mujore dikur ishte 3500 deri ne 4000 lek zotri, pasi qe ju doni te jeni zotri si dikur besim.

Po mire me thuaj se si jane sot ne koherat demokratike besim.
Ta kujtoj se pata takuar nje shqiptar i cili punonte ne diell me kazme tere diten mirrte 50 D-marke.

Perse nuk permend se ne kohen e Xhaxhit punohej edhe deri ne tri ore dhe i paguhej tere dita, nese nuk e di ti ta tregoje une se ku ishin ato vende pune. Per vjedhje nuk ka koment besim.
Atehere nuk ka pasur kurse sote nuk ka koment sidoos qe na bejne neve shqiptareve me gisht, vendtranziti i droges, apo ku mbillet droga nje fije miser nje kanabis he he si thua besim.
Ja ke fut kot plako.Edhe futbollistet e TIRONES ose 17 NENTORIT skuadres time te zemres,benin sa per sy e faqe 5 ore pune,se ka qene me ligj qe sportistet amatore(nuk kishte profesionizem atehere) benin vetem 5 ore pune,keshtu mbasdite sterviteshin.Si prove te sjell filmin humoristik shqiptar " Ne kerkim te 5 oreshit".Duron 25 minuta,me Robert Ndreniken aktor kryesor,shko tek (web tv shqiptar) kliko filma artistik dhe shikoje,Shikim te kendshem,dhe mos rre here tjeter,me thoni mos bjer llafe rruge,edhe ti mos ec me llafe rruge.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_


Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyMon Jun 23, 2008 1:10 am

besim78 shkruajti:
_Lumii°° shkruajti:
He he he ma prishe disponimin more beeesim shume bile.

Nje rroge mujore dikur ishte 3500 deri ne 4000 lek zotri, pasi qe ju doni te jeni zotri si dikur besim.

Po mire me thuaj se si jane sot ne koherat demokratike besim.
Ta kujtoj se pata takuar nje shqiptar i cili punonte ne diell me kazme tere diten mirrte 50 D-marke.

Perse nuk permend se ne kohen e Xhaxhit punohej edhe deri ne tri ore dhe i paguhej tere dita, nese nuk e di ti ta tregoje une se ku ishin ato vende pune. Per vjedhje nuk ka koment besim.
Atehere nuk ka pasur kurse sote nuk ka koment sidoos qe na bejne neve shqiptareve me gisht, vendtranziti i droges, apo ku mbillet droga nje fije miser nje kanabis he he si thua besim.
Ja ke fut kot plako.Edhe futbollistet e TIRONES ose 17 NENTORIT skuadres time te zemres,benin sa per sy e faqe 5 ore pune,se ka qene me ligj qe sportistet amatore(nuk kishte profesionizem atehere) benin vetem 5 ore pune,keshtu mbasdite sterviteshin.Si prove te sjell filmin humoristik shqiptar " Ne kerkim te 5 oreshit".Duron 25 minuta,me Robert Ndreniken aktor kryesor,shko tek (web tv shqiptar) kliko filma artistik dhe shikoje,Shikim te kendshem,dhe mos rre here tjeter,me thoni mos bjer llafe rruge,edhe ti mos ec me llafe rruge.

Plako prap ti ja fute kot ksaj radhe, arsyeja eshte, nese kane punuar 5 ore pune shteti edhe ushtrimet jane pune e mund ore plak_cufurraku. Ma heret kane punuar nga tri ore deri ne pes ore, kurse i eshte paguar orari i plote. Very Happy
Ore " i dituri".


Lype tjeter kund unazen qe te ka humbur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyMon Jun 23, 2008 8:35 pm

besim78 shkruajti:
Premtimi pse thua keshtu,me duket se prapaskenat i mendoka zotrote,ç'jane keto fjale "obligim moral" "te drejten time",mos mor djale se s'kemi dale ketu per te ofenduar te tjeret,sidomos vajzat.

Besim 78, duhet ta pranoni nje gje. Keni menduar gabim kur keni shkruar ato rreshta ne fillim per mua. Apo thene me mire s'keni menduar hic. Shpresoj te jete e para. Dhe mos u be tani kinse nuk e keni pasur per qellim t'me ofendoni mua dhe gjithe femra tjera, me ate shprehje tuajen. Nese une te ktheva pergjigjen ne menyre me te mire dhe me ta papritur per ty, kjo eshte dicka tjeter. Ti, mund t'i ofendon femrat ne pergjithsi, por kur mundohesh ne vecanti mua, ketu vec se e genjen veten. Sepse, del i ofenduar vete ( sikur qe dole me ate shkrim ne fillim).
Premtimi ka te drejte kur thote se eshte "obligim moral" i tij, nese nuk harrin ta kupton ti, eshte ceshtje tjeter.

T'i kthehemi temes.

Sikur se ti, poashtu edhe Xhavo po vazhdoni te beni zhurme ne kete teme, por nuk e di se cfar thate deri me tani qe te behemi merak?? Asgje! Vetem se po qoni pluhur, dhe pluhurin dihet se nje shih sa do i vogel ( disa argumente nga ndokush ketu) e humbe ate qe shkruani ju ( pluhurin). Mundohuni sa te doni, jo vetem ju, por edhe cdo kush tjeter ketu dhe jashte forumit se kote e keni. Enver Hoxha, eshte i pa vdekshem, sepse e pa vdekshme eshte vepra e tij.
Po me duket humbje e kohes te shkruaj rend per rend per cdo pike qe ju bisedoni.
A mund te thuash se nuk ishte burreroe qendrimi i Enver Hoxhes, ndaj presioneve dhe nderhyjeve te anglo-amerikaneve gjate luftes?
A nuk eshte per t'i pasur zili, parashikimit qe beri Enver Hoxha, ne librin e tij "Shenime per Lindjen e Mesme"?
Po Noli, ishte vertete sipas juve nje i krisur, qe e perkrahu Enver Hoxhen( jo vetem para luftes, siq e kam cek ne repliken e fundit, por edhe pas luftes, me letrat e tij drejtuar Enver Hoxhes, ne vitet 1946...)??
Dikush kishte permendur edhe Ismail Kadaren, por e kuptova se ai antare as qe e kishe lexuar dicka nga Ismal Kadare, perveq se ka degjuar si emer. Sepse, Ismail Kadare nder tjera thoshte per Enver Hoxhen: Ideatore i letersise dhe arteve tona.
Po Dritero Agolli i cili thoshte:

Falem Enver qe fryme dot s'te dhashe
Nga kjo fryme e gjalle e gjoksit tim!
Zemren time do ta nxirrjja jashte
Qe ta jepja Ty me ngazellim

Nuk dua qe te vzhdoj te shkruaj, sepse une j'u kam thene shume mire se nuk mund ta kuptoni ate qe ka bere Enver Hoxha per popullin e tij dhe kombin e tij, perderisa jeni nen perden, e cila s'ju le te shihini me large.

Enver Hoxha, vetem nje fjale nuk e mbajti: ate qe nuk rrojti sa deshi populli!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyMon Jun 23, 2008 9:09 pm

E_Bukura shkruajti:
xhavo_ shkruajti:
"Vija terroriste është e fortë tek Dushani. Ke Aliu (Miladin Popoviçi) kinse Dushani ishte gjoja kundër terrorit, ishte kundër asaj që bëri Mehmeti (Shehu) në Dumre. Por kjo s'e pengonte gjëkafshë te vriste pa gjë te keq me shumë se Mehmeti. Unë në këtë pikë isha pasqyrë e Aliut (Miladin Popoviçit), do me thënë kur vinte ndonjë raport thoshte se ky po bën kështu, atëhere vendosnim ta vrisnim... Sa për Mustafa Gjinishin ne mendojmë se ajo (vrasja) duhej bërë...Shokët tanë mendojnë vetem të zhdukim çdo njëri qe s'është me ne, qe s'mendon si ne, të zhdukim bile edhe njerëz te thjeshtë te popullit, te zhdukim edhe antarë te Partisë, kokat e të cilëve bien pa i peshuar mirë." (Nga fjala e Enver Hoxhes në Plenumin II të KQ të PKSh-së mbajtur në Berat në nëntor 1944)

Xhavo, mos rasisht ishe para pasqyre ne keto momente, dhe flisje me veten? ah ah ah ah. A edin cilin role je duke luajtur? Sikur njeri qe ishte munduar ta shtyej brjeshken me gjokse!!! Jepi, jepi me forte se nuk i dihet...
E bukura mora shkas nga ky shkrim prandaj dhe te shkruajta ate gje,siç duket e paske harruar.E shikon si jeni,ndjeheni ne te drejte ti thoni tjetrit ate qe doni,por tjetri te mos e beje ate gabim se ofendoheni,por dhe per kaq te ofendohesh se rri para pasqyres?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyMon Jun 23, 2008 9:19 pm

besim78 shkruajti:
E bukura mora shkas nga ky shkrim prandaj dhe te shkruajta ate gje,siç duket e paske harruar.E shikon si jeni,ndjeheni ne te drejte ti thoni tjetrit ate qe doni,por tjetri te mos e beje ate gabim se ofendoheni,por dhe per kaq te ofendohesh se rri para pasqyres?

Besim 78 e di qe jeni nisur nga ky shkrim. E pash se c'far kishte shkruar Xhavo dhe j'u drejtova ne ate menyre, dhe ne momentin kur ti reagove ( une nuk te thash asgje, qe jeni sekretar i Xhavos apo dicka). Thjeshte t'u pergjigja per mendim tend te cilin e shprehe. Ndersa ju, nuk e ben te njejten gje me Premtimin, i cili reagoj per mua, njejte sikur se ti per Xhavon. Ju, shkuat me large...E kupton tani? ah ah ah. Dhe dallimi eshte se une "pasqyren" e permenda figurativisht, sepse shume mire e kam cek aty se mos keni qen duke folur vetmevete.
Hajt tash vazhdo kapu per dicka tjeter, nese ke ku...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyTue Jun 24, 2008 12:29 pm

Pse merreni me kaq shume komplekse kur historia ende nuk eshte duke u treguar realiste.Pse Enver Hoxha favorizohet sot nga shumica por edhe Kritikohet nga shumica?Nuk eshte tragjike cfardo qe lexon sot sepse eshte mundesuar qe secili te shkruaj dhe te komentoj "veq hajt te bej nje shkrim" ose ne google search klikon enver hoxha dhe gjen miliona e miliona shkrime budalliqe e historina....Nuk eshte edhe per tu habitur shume kur te ky person apo idol i disave e tradhetar i tjerve ka nje prejardhje me origjin turke nga nena e tije. Kurse gruaja e tije Nexhmija kishte origjin Armene nga Dibra e Madhe.Une kam lexuar librin e tije "KUJTIME" dhe ai askund ne librin e tije nuk ka permendur dajet e vete pse athua?
Ne kete kategori po lexoja edhe shume gjera ne sy me ra kur thoni se "Enver Hoxha e ka shitur Kosovën". Enver Hoxha e ka gjete Shqiperine pa Kosoven dhe ai nu ka pase mundesi me e shite por mendoj se nuk ka ba perpjekje as me e ble andaj nuk eshte mire te behen te tilla komente se neser eshte shume keq kur duhesh te demantosh shkrimin tend.
Te dialogosh ne kete do te thote te kesh gjykim real jo vetem ne kete teme po ne gjenerale.Personalisht akceptoj dhe rrespektoj mendimet e secilit dhe eshte normale qe secili nuk mendon si mendoj une. ne shkrime duhet larguar injoranca dhe akceptuar kultura debatuese pavarsisht ju pelqen apo jo shkrimi i dikujt tjeter.
Ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyTue Jun 24, 2008 1:20 pm

Nese fillohete te shkruhet per gjera private atehere e humbe dmth tema....
Perqendrohuni ne teme e jo tek pseudonimet e te nxirrni aty arsye te radhiten rreshtat bosh. Eshte mire te jepen mendime per ate sistem qe e udhehoqi Enver Hoxha.

Me heret u fol per Mugoshen e Milladinin etj etj, gjojase Enver Hoxha me PKSH ishte ne doren e tyre.

Tash dua dikush te me jap pergjegje: Si eshte e mundur qe Shqiperia te mos mbetet Republike Jugosllave ? Kur flitet simbas disave ketu ne forum por edhe me gjere ..... se : Enver Hoxha dhe PKSH ishin ne duart e jugosllaveve ! Ku ishte arsyeja qe E.H nuk lejoi te behej Shqiperia Republik Jugosllave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyTue Jun 24, 2008 3:21 pm

Sofra shkruajti:
Nese fillohete te shkruhet per gjera private atehere e humbe dmth tema....
Perqendrohuni ne teme e jo tek pseudonimet e te nxirrni aty arsye te radhiten rreshtat bosh. Eshte mire te jepen mendime per ate sistem qe e udhehoqi Enver Hoxha.

Me heret u fol per Mugoshen e Milladinin etj etj, gjojase Enver Hoxha me PKSH ishte ne doren e tyre.

Tash dua dikush te me jap pergjegje: Si eshte e mundur qe Shqiperia te mos mbetet Republike Jugosllave ? Kur flitet simbas disave ketu ne forum por edhe me gjere ..... se : Enver Hoxha dhe PKSH ishin ne duart e jugosllaveve ! Ku ishte arsyeja qe E.H nuk lejoi te behej Shqiperia Republik Jugosllave.
Me beri pershtypje kjo pyetje sofra shume pyetje e qelluar dhe nuk do koment.
Une e kam cekur mendimin tim edhe ne postime paraprake per mua ky njeri nuk ka vlere sa i behen postime dhe shkohet aq larte sa ngrihet edhe ne hero kombetar. Sofra une mund te them qe nga viti 1912 dmth qysh prej hartimit te kufijve ato jane pare paknaqesit e nacionalisteve Serb, Grek dhe antishqiptare dhe normal akademia e shkencave ka perdorur potencialin e saj duke futur njerez te degjueshem ne politiken shqiptare. Duke pare prtendimet serbe dhe greke mbi territoret shqiptare si dhe prezenca etnike shqiptare mjaft e konsiderushme ne numer ne ish Jugosllavine ( Kosove, Maqedoni, mali zi) atyre u ngriten shqetsimet se nje dite Tirana do kerkoj Bashkimin e Trojeve Shqiptare. Nuk kam shume saktesi dhe mund te gabohem po ketu ishte pikenisja qe Enverit ju dha plotefuqia vetem e vetem te mos perzihet jasht territorit te kufijve te atehershem Shqiptar pra te Shqiperis se sotme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyTue Jun 24, 2008 4:44 pm

Me vend e keni, Sofra. Por nganjeher nuk bene edhe te heshtim, duhet kthyher ne te njejten menyre, atyre qe kan deshire te mirren me gjera jashte teme...

Per temen. Po filloje me thenjen e Zhan Bertolinos,

"Shqiperia eshte i vetmi vend i Evropes Lindore ku ndjenja nacionale
eshte shprehur nepermjet stalinizmit”

Per te gjithe keto akuza, shpifje qe jane bere qe nga 90-ta drejtuar Enverit apo Partis se Punes, te cilat sic e kam thene edhe me pare, vazhdojne edhe sot.Natyrshem shtrohen disa pyetje: A kane baze, a kane themel, a kane
vertetesi sulmet, sharjet dhe shpifjet e ndryshme në adrese te 50-vjeteve
histori dhe te figures se Enver Hoxhes? Gjate ketyre viteveve realisht
eshte share enverizmi apo eshte share Shqiperia. Eshte fyer Partia e Punes
dhe Enver Hoxha apo eshte fyer Shqiperia. Eshte hedhur poshte enverizmi
apo eshte hedhur poshte Shqiperia. Eshte hedhur poshte komunizmi apo eshte
hedhur poshte, eshte braktisur shqiptarizmi. Plutarku në Jetet Paralele thote pas vrasjes se Jul Qezarit, se
Kasi urrente Qezarin, per t`i zene vendin, ndersa Bruti-tiranine, per te mos
u perseritur me. Kush ja jep tonin jetes politike ekonomike dhe sociale në
Shqiperi? Partizanet e Kasit apo partizanet e Brutit?
Pra gjate ketyre viteve pas 90-es, Shqiperia ka ecur perpara apo eshte kthyer prapa. Shqiptaret jane
bere me shume shqiptare apo jane me shume qytetare te botes. U hodh poshte
internacionalizmi proletar per tu zevendesuar me atdhetarizmin shqiptar,
apo ai eshte zevendesuar me kozmopolitizmin "demokrat", "socialist",
"republikan", "demokristian" etj.
Keto çeshtje kardinale kane te bejne me 50-vjet histori të Shqiperise,
me Enver Hoxhën, vepren dhe figuren e tij, por ne thelb, me shume kane te
bejne me shqiptarizmin, me te sotmen dhe te ardhmen e saj. Nuk eshte se duhet te bejm tani analize te plote, sepse eshte nje histori e tere, sepse
enverizmi eshte nje rryme dhe doktrine qe i dha tonin jetes politike dhe
sociale te Shqiperise për afro 45-vjet. Por thjeshte nje analize. Nuk eshte se duhet te japim definicione përfundimtare, por thjeshte nje definicion vetem per problemet qe trajtojme mbi bazen e llogjikes,
argumentave dhe interesit kombetar. Pavaresisht nga ngjyra komuniste qe
kishte kjo periudhe, ajo eshte historia e popullit shqiptar. Ngjyra do te
bjere me kalimin e kohes, historia do mbetet. Te analizosh kete periudhe
sot, kjo eshte normale, kjo eshte shqiptarizem. Ta hedhesh ate poshte, ta
quash te zeze dhe te demshme, gjithe veprimtarine e tij dhe te shtetit qe ai
udhehoqi, kjo bie ere antishqiptarizem. Keto mendime qe po shfaq, eshte e ditur se nuk u pelqejn “disa” shqiptareve. Por, rendesi ka qe tëe gjithe te mendojme dhe te flasim shqip.
Me shume se kurre, sot kemi nevoje te flasim shqip, per historine tone te
shkuar, per te sotmen tone, per te ardhmen tone. Ky gjykim me shume se sa
pozicion ideologjik, eshte nje përpjekje per te mos hedhur poshte historine
e shqiptareve, pasi historia nuk ka ngjyre ideologjike, por ngjyre
kombetare. Domosdoshmeria e kesaj rrjedh nga qendrimi i mbajtur nga te
gjitha partite politike te Shqiperise, pas shpalljes së pluralizmit. Çdo
parti politike ne Shqiperi qe nga ajo demokratike deri tek partia
socialiste, qe ne fillim deklaruan se jane ne opozite me te kaluaren. Por
harruan nje gje: Te kaluaren, nuk kishte asnje force politike qe ta
mbronte. Kjo situate tragjikomike qe rrodhi nga diletantizmi dhe etja per
pushtet e partive politike shqiptare, pati dy pasoja. E para: Partite
politike te Shqiperise u vune ne pozite qesharake, të palavdishme dhe
donkishoteske, sepse luftonin, por nuk kishin perpara asnje kundershtar.
Kishin vetëm lapidare, varre, pllaka perkujtimore, libra apo muzeume.
Prandaj me te drejte kjo lufte mund te quhet lufta e te gjalleve me te
vdekurit. E dyta: Ato u vune ne nje situate tragjike sepse nga etja per
pushtet, dhe nga mania per te fituar sa me shume beteja ne nje lufte pa
kundershtar, filluan në menyre sistematike ti gerryejne themelet kombit,
duke dashur ta lene ate pa histori, pa te shkuar. Por nje komb pa te kaluar
nuk mund te kete as te ardhme.

“Vëndi i shqiponjave është liruar nga Vermahti gjerman pa ndihmën e ushtrisë
sovjetike, ndërkohë që Jugosllavia pati nevojë për ushtrinë sovjetike për
t'i dhënë fund okupacionit gjerman”


Thomas Shraiber
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyWed Jun 25, 2008 12:07 am

Te lumte zemra E bukura. Postimi i siperm eshte nje nga postimet me te vlefshme ne kete teme. Mbeshtes fuqimisht ate.

Te lumte!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyWed Jun 25, 2008 12:44 am

E_Bukura shkruajti:

Me shume se kurre, sot kemi nevoje te flasim shqip, per historine tone te
shkuar, per te sotmen tone, per te ardhmen tone. Ky gjykim me shume se sa
pozicion ideologjik, eshte nje përpjekje per te mos hedhur poshte historine
e shqiptareve, pasi historia nuk ka ngjyre ideologjike, por ngjyre
kombetare. Domosdoshmeria e kesaj rrjedh nga qendrimi i mbajtur nga te
gjitha partite politike te Shqiperise, pas shpalljes së pluralizmit. Çdo
parti politike ne Shqiperi qe nga ajo demokratike deri tek partia
socialiste, qe ne fillim deklaruan se jane ne opozite me te kaluaren. Por
harruan nje gje: Te kaluaren, nuk kishte asnje force politike qe ta
mbronte. Kjo situate tragjikomike qe rrodhi nga diletantizmi dhe etja per
pushtet e partive politike shqiptare, pati dy pasoja. E para: Partite
politike te Shqiperise u vune ne pozite qesharake, të palavdishme dhe
donkishoteske, sepse luftonin, por nuk kishin perpara asnje kundershtar.
Kishin vetëm lapidare, varre, pllaka perkujtimore, libra apo muzeume.
Prandaj me te drejte kjo lufte mund te quhet lufta e te gjalleve me te
vdekurit. E dyta: Ato u vune ne nje situate tragjike sepse nga etja per
pushtet, dhe nga mania per te fituar sa me shume beteja ne nje lufte pa
kundershtar, filluan në menyre sistematike ti gerryejne themelet kombit,
duke dashur ta lene ate pa histori, pa te shkuar. Por nje komb pa te kaluar
nuk mund te kete as te ardhme.
Ti po shkruan me standarde te dyfishta, për ta mbrojtur ideologjinë tënde (jo kombin, por komunizem-enverizmin), por jo te verteten e te drejten. Ky shkrim ka plot bishta prapa. Parimet qe i ke përshkruar shumë mirë aty lartë për ty vlejnë vetëm për ta sulmuar te tashmen, por ti harron se ishte pikërisht Enver Hoxha me PKSh-në qe luftuan te kaluaren dhe njëkohësisht për pushtet. Demokratet e sotit nuk jane aspak me kombtar sesa komunistat e atehereshem. Per kete jam plotesisht i sigurt. Atëbotë shqiptarët u mësuan se si te bëhen komunist, por jo shqiptarë. Ndenja kombëtare ka qenë me e ftohtë se kurrë. Kush e ka jetuar atë kohë dhe ka vizituar e parë Shqipërinë e din këtë shumë mirë. Përveç ndikimeve negative te ideologjisë marksist-leniniste kishte edhe faktorë tjerë qe i ndihmuar shkombtarizimit te popullit, ndër to edhe mungesa e kafshatës se gojës. Po a nuk ishte partia komuniste ajo qe perdori metodat me makabër, me te dhunshme, vëllavrasëse, vetëm e vetëm qe të arrij në pushtet dhe ta mbaj atë? Është shumë naive përpjekja e juaj që t'i gjykoni sipas dëshires këto çështje dhe t'i jepni ngjyrim nacional (sepse vetëm kështu mund te pij ujë - këtë jeni duke e kuptuar shumë mirë). Ju nëse jeni aq patriot te vertetë e qe ia doni te mirën vendit, duhet te distancoheni nga ajo që i solli dëme te pariparueshme dhe te konsiderushme Shqipërisë e shqiptarëve, në të gjitha sferat jetësore, pa dallim. Nëse ju ia doni te mirën Shqipërisë duhet te distancoheni prej te keqes, dhunës, diktatit. Winston Qerqilli ka qenë lider i madh, por nuk i ka bëre dem popullit e vendit te vet. Lideret e tipit Enver Hoxha, Musolini, Hitleri etj. i kanë sjellë vetëm dëme dhe fatëkeqësi popujve te vet edhe pse janë thirrur ne emër të kombit. Mirpo siç thotë Shekspiri: "djalli për interesa te veta citon edhe biblen".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyWed Jun 25, 2008 12:29 pm

xhavo ore djale, po ku e gjen gjithe kete kenaqesi me gjera qe ia fut nga pika e vdekur. Po perse nuk mendon njehere para se te shkruash, kjo me habit o i nderuar.

Ti kendej cucurit sesi komunizmi shqiptar na paska qene shkombetarizim. Ju beheni shume i pasinqerte dhe i paguximshem, sepse nocioni shqiptar dhe nocioni patriotik u brumosen pikerisht gjate kohes se ndritur socialiste.

Populli eshte misheruar me traditat me te mira kombetare, perderisa sot si ne Shqiperi si ne Kosove kombi shqiptar eshte duke u cvoshur deri ne palce. Sa per lufte vellavrasese dihet fort mire se kush e nisi e tek.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyWed Jun 25, 2008 1:14 pm

Naki tha:

Une e kam cekur mendimin tim edhe ne postime paraprake per mua ky njeri nuk ka vlere sa i behen postime dhe shkohet aq larte sa ngrihet edhe ne hero kombetar.


Naki nga ti kam lexuar qe ne fillim dhe e di mendimin tend ne lidhje me Enver Hoxhen.

Une i kuptoje edhe ata te cilet flasin keq per ate sistem dhe figuren kryesore te saj Enver Hoxhen i cili i priu LNC te Shqiperis.

Por kur thua se: "nuk ka vlera", ti mund te thuash vetem si Naki, jo te pergjithsosh edhe pjesen dermuese te nje Kombi, se biem ne gabime te renda. Te ishte ashtu dhe aq lehte te rrenohej si thua ti, figura e Enver Hoxhes moti e kishin hjeke, por kane mbetur ne mes te rruges pinjollet e Sali Protopapes, as te Hasa e as te Hysa kane mbetur te tillet. Arsye eshte... sepse kete figure e "pa vlere" si thua ti, nje pjese e popullit po e do, per cdo dite e me shume po e rikthejne ne mesion tone te popullit, aty edhe ku i takon vendi. Ta kujtoje se per sheshin kryesore ne Ferizaj u mbloldhen nenshkrime te mjaftueshme qe ai shesh te emrohej me emrin Enver Hoxha. Por kjo Pseudodemokracia nuk lejoi nje gje te tille. Shkel vullnetin e shumices ne Ferizaj.

Kalo mire.


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Wed Jun 25, 2008 8:25 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyWed Jun 25, 2008 1:32 pm

isha ne vitin 2002 me pushime ne Kavaje dhe aty ku banojsha un ishte nje grua afer 100 vjete , dhe mu me interesojke me dite me shume nga ajo diqka per Enver Hoxhen , e nje fjale e saje me ka mbet ne koke kur tha:

E more cuni im ta dishe nje gje se ne kohen e Everit une si Femer kame pas mundsi me hec nga veri ne jug kembe e mos me ndi nje fjale apo ze te pa hishem ndaje meje e lere më me te prek dikush me dore,do te thot un e kuptova ate se ishte nje liri dhe siguri per qytetaret ne ato kohe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyWed Jun 25, 2008 8:11 pm

Premtimi shkruajti:

Xhavo, ka ca dite qe nuk me permend emrin, jo vetem ne kete teme ( ku te solla faktin per Bajram Currin, qe nuk e dije apo nuk doje te dije), por edhe ne tema tjera...
Xhavo, nuk e mohoj qe jam komuniste-enveriste-cheguevariste, per kete te kam dhen shpjegime ne temen tjeter. Jemi ne forum apo jo Xhavo? Dhe deri me sot, nuk ka ndodhur ne kete forum qe te fshihen shkrimet e dikujte pa arsye, perkundrazi jane fshire shkrimet e disa komunisteve, kuptohet kur i kan shkelur rregullat. Dhe sikur te ishim vertete ashtu, siq na quan ti, do ishte me ndryshe. Por, te pakten une ( si komuniste dhe si "Moderator"), po knaqem kur po shoh kundershtime ne kete apo ndonje teme tjeter, nga ty apo X, Y person tjeter, dhe po me kete knaqesi i lexoje shkrimet e gjitheve dhe mundohem ti kuptoje.

Xhavo dhe Besim dhe kush do tjeter, te flasesh per Enver Hoxhen, pavaresisht mire apo keq, nuk mund te themi me dy fjale. Por duhet zgjeruar dhe duhet ndare ne disa pjese. Prandaj, une kerkoj nga ju, qe te flasim me rend per nje pjese, me pas per pjesen tjeter, e keshtu me radhe. Dhe jo keshtu, fillon flet per komunizmin ne pergjithsi, dhe ne momentin qe mundohem te kundershtoj une per kete, ti menjeher del ne diqka tjeter...

Te lutem shume, rri ne teme dhe mund te vazhdojme si njerez te rritur dhe te civilizuar pa patur nevoje te nxehemi. Tek e fundit une perkunder mendimeve te kunderta qe kam me ty personalisht, me knaqesi nje dite do pij nje cafe, sepse jeni shqiptare dhe nuk te shoh me nje sy tjeter, nese e shan Enverin apo diqka tjeter. Sepse, kam edhe shoke me te ngushte te cilet mendojn si ju.

Ate qe te kam hijezu, mendoj qe te kam sjell nje shkrim apo nuk te mjafton?

Respekte.

Xhavo e mora kete shkrimin e Premtimit, sepse perkunder asaj qe nje kohe pata munguar ne forume, ne momentin qe jam kyq i kam lexuar te gjitha shkrimet. Dhe tani qe m'u ke drejtuar mua me siper ashtu, e mora kete shkrim qe te kujtoj se nuk jeni ashtu siq paraqiteni qe te debatoni si duhet, kur shihet se shume mire antaret kan kerkuar direkt kete gje dhe ju jeni perdredhur...(nuk jeni qen qe i bini ujkut,por jeni prej atyre qe vetem lehni....).Une qe tani nuk do te replikoj me ty, sepse jo vetem ne kete shkrime te fundit qe e keni mare vetem nje pjes dhe e keni diskuar, por gjithnje keshtu veproni. Zgjedhni vetem dy rreshta qe te kapeni per dicka. Duke dijtur se ne kete forume ka shume antare, edhe pse pakes shkruajn ne kete teme, jam e bindur se shumica lexojne shkrimet tona. Dhe dua qe vetem te sjell shkrime, pasi qe material kam mjafte dhe kohe poashtu do te gjej, qe te tjeret te lexojne dhe te binden vete se ke te besojne, ty apo mua.. Xhaxhi Enver ka shkruar mjafte libra, dhe poashtu te tjeret kan shkruar, shqiptare dhe te huaj, bile antikomuniste, ku shume prej tyre librave kam pasur fatin t'i keme.

"Karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë forma e ngjyra, dita më ditë si në kaleidoskop. Këtu ambiciet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha.........Këtu, brënda një dite si me magji, tradhëtari, bëhet patriot dhe patrioti tradhëtar." Fan S. Noli


Shtresa e Partise se Punes, e cila sot perben pararojen e sulmeve dhe te sharjeve ndaj historise se Shqiperise dhe figures se Enver Hoxhes, aktualisht eshte perseri ne administraten shteterore te Shqiperise, eshte perseri ne hierarkine partiake te partive te ndryshme politike qe jane ne Shqipëri, eshte ne mesin e klases se kapitalisteve te rinj qe po krijohet ne Shqiperi. Ajo sot hapur apo fshehur vazhdon te drejtoje politiken e brendshme apo te jashtme te Shqiperise. Cilat ishin dhe janë motivet, arsyet, qe e kane shtyre dhe vazhdojne ta shtyjne kete shtrese te denigroje dhe te perdore nje lume te tere shpifjesh nga me te ndyrat dhe nga me te egrat ndaj se kaluares, ndaj Shqiperise dhe dinjitetit te saj? Perse kjo shtrese ka qendruar dhe vazhdon dhe sot te jete ne radhet e para te sulmeve ndaj Shqiperise komuniste, ndaj P.P.Sh-se dhe Enver Hoxhes? Perse 50-vjet te historise të kombit shqiptar, quhen histori e humbur, perse kjo histori quhet nata e Shqiperise?

Ka dy aresye. Ne te kaluaren komuniste te Shqiperise, kjo shtrese perbente shtresen e privilegjuar, shtresen e perkedhelur te Partise se Punes, shtresen karrieriste te saj. Kush e perbente dje kete shtrese? Ish-ministra e zevendes-ministra, ish-sekretare partie dhe ish-instruktore partie, ish-ambasadore dhe diplomate, ish-drejtore drejtorie dikasteresh apo ndermarjesh e institucionesh, ish-inspektore pushteti lokal dhe qendror, ish-mesues te marksizem-leninizmit dhe propagandiste te vijes se Partise se Punes, ish-udheheqes te rinise dhe ish-punonjes te organizatave te masave. E studjuar ne qendrimin e mevonshem kuptohet qarte se kjo shtrese, Partine e Punes nuk e kishte vend ideali, por trampolin pragmatizmi, privilegjesh dhe rehatie personale. Kjo shtrese, teseren e Partise se Punes, nuk e perdori si shenje dalluese per me shume privacione dhe sakrifica, por si deshmi besnikerie, si nje lloj pronesie private ne kushtet e shoqerizimit te plote, per te krijuar nje jetese me te qete dhe me komode se të tjeret. Mbi 90% e kesaj shtrese, Tiranen, Shkodren, Vloren apo Durresin, gjithemone e kane barazuar me gjithe Shqiperine. Koncepti i tyre ka qene dhe eshte: "Shqiperia eshte baras me shtepine time". Parulla e njohur ne Shqiperi "Te shkojme ku ka nevojë atdheu" dhe e zbatuar nga mijera te tjere, per kete shtrese ishte e vlefeshme brenda mbledhjes apo temes se disertacionit. Per afro 20-vjet nje shtrese e tille rrihte gjoksin dhe u binte daulleve per besnikerine ndaj idealeve, ndaj Shqiperise, ndaj revolucionit, ndaj Partise se Punes dhe Enver Hoxhes. Ne fakt ajo kerkonte pronesine ndaj tyre per tu bere varrin ne momentin e pershtatshem kur ato te mos vlenin me. Sa kohe Partia e Punes dhe Enver Hoxha ua siguroi te gjitha keto, ishin keta, ishte kjo shtrese qe u bente atyre hossanarat me te medha, glorifikimet me te medha, te cilat nuk shprehnin ndjenjat reale te tyre, pasi nje shtrese e tille, nuk ka ndjenja. Ato ishin deshmi e konsolidimit te etjeve te tyre karrieriste dhe pushtetore. Me vone pasi vdiq në fillim Enver Hoxha dhe me pas Partia e Punes nuk kishte mundesi t'i qendronte stuhise qe perfshiu tere Evropen Lindore, atehere kjo shtrese ne thelbin e saj pragmatiste dhe karrieriste, nxorri dufin e saj, merine e saj, urrejtjen e saj ndaj Enver Hoxhes. "Perse Partia e Punes dhe Enver Hoxha nuk i kishin marre masat qe tu siguronin ketyre vazhdimesine e privilegjeve dhe favoreve, por i lane qe tu rrezikoheshin ato". Aresyeja e dyte. Duke qene ne thelbin e saj karrieriste, e perkedhelur dhe e privilegjuar, kjo shtrese pa me te voglen medyshje, u shndrua ne antikomuniste e terbuar, u shnderrua ne antienveriste e terbuar, brenda dites, brenda nates, pa as me te voglen brerje të ndërgjegjes. Keto sulme te egra i duheshin dhe i duhen kesaj shtrese per tu bere e besueshme, perballe atyre qe realisht kishin pesuar ne kurrizin e tyre persekutimin gjate 45-vjeteve, per tu bere e besueshme perballe Evropes dhe Amerikes. Sepse nje shtrese e tille kishte "nje biografi" shume komuniste. Per nje shtrese te tille nuk ekziston dinjiteti si nocion i percaktuar, nuk ekziston ndershmeria si nje nocion i percaktuar dhe i pranuar nga shumica, nuk ekziston perkatesia kombetare si nje nocion i cilesuar dhe i pranuar nga shumica e njerezve, nuk ekziston personaliteti i vendit si nocion i pranuar. Nuk ekziston liria e vendit si nje nocion i percaktuar qe ka disa parametra konkrete dhe te matshem, jashte te cilave ajo shndrrohet ne nje fraze boshe dhe te vdekur e vlefeshme vetem per muzete e antikitetit, nje fiksion-liri. Per nje shtrese te tille, te gjitha keto kane vlere dhe jane te pranushme sa kohe qe ato plotesojne kenaqesite filistine te tyre, jane te pranushme sa ato e ndihmojne kete shtrese te jete ne pushtet. Jashte ketij koncepti, ato jane te huaja te pavlefeshme, te demshme, demode dhe duhen hedhur poshte pa ngurimin me te vogel. Per keto aresye kjo shtrese ndermori kete sulm te eger jo vetem ndaj Enver Hoxhes, por ndaj shqiptarizmit ne pergjithesi, ndaj dinjitetit dhe personalitetit kombetar ne pergjithesi. Partia e Punes, komunizmi jane vetem fasada, vetem skena. Tej fasades, ne prapaskene, eshte hedhur poshte dhe eshte denigruar Shqiperia dhe liria e saj, atdheu dhe dinjiteti e personaliteti i tij. Psikologjine e kesaj shtrese e ka dhene para 20-vjetesh, ne menyre te sintetizuar Ismail Kadare ne vepren e tij "Dimri i madh", ku thote: "Ju keni roberi ne shpirt. A nuk i shihni prangat? Une i shoh, ju varen ne veshe, ne buze, ne te gjitha organet e trupit.Tingellijne vajtueshem, rrapellijne, gjemojne, na shurdhuan, na shurdhuan. Luftuam per nje liri te madhe, u vrame, u copetuam, e fituam ate, por ju nuk e shikoni. Ku eshte thoni ju, ku eshte? Te verber. Ajo eshte kudo, por ju jeni te verber. Keni fituar ca privilegje dhe tani dridheni se mos i humbisni ato. Ne shkembim te tyre keni dhene lirine tuaj. Por kjo eshte e keqja me e vogel. Ne shkembim te tyre ju jeni gati te jepni lirine e te gjitheve" (Dimri i madh faqe 381-382).

Ka shume te drejte Ismaili. Ne shkembim te privilegjeve te saj, kjo shtrese ka nxjerre ne ankand dhe ka shitur lirine e Shqiperise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 EmptyWed Jun 25, 2008 9:34 pm

E_Bukura shkruajti:
Premtimi shkruajti:

Xhavo, ka ca dite qe nuk me permend emrin, jo vetem ne kete teme ( ku te solla faktin per Bajram Currin, qe nuk e dije apo nuk doje te dije), por edhe ne tema tjera...
Xhavo, nuk e mohoj qe jam komuniste-enveriste-cheguevariste, per kete te kam dhen shpjegime ne temen tjeter. Jemi ne forum apo jo Xhavo? Dhe deri me sot, nuk ka ndodhur ne kete forum qe te fshihen shkrimet e dikujte pa arsye, perkundrazi jane fshire shkrimet e disa komunisteve, kuptohet kur i kan shkelur rregullat. Dhe sikur te ishim vertete ashtu, siq na quan ti, do ishte me ndryshe. Por, te pakten une ( si komuniste dhe si "Moderator"), po knaqem kur po shoh kundershtime ne kete apo ndonje teme tjeter, nga ty apo X, Y person tjeter, dhe po me kete knaqesi i lexoje shkrimet e gjitheve dhe mundohem ti kuptoje.

Xhavo dhe Besim dhe kush do tjeter, te flasesh per Enver Hoxhen, pavaresisht mire apo keq, nuk mund te themi me dy fjale. Por duhet zgjeruar dhe duhet ndare ne disa pjese. Prandaj, une kerkoj nga ju, qe te flasim me rend per nje pjese, me pas per pjesen tjeter, e keshtu me radhe. Dhe jo keshtu, fillon flet per komunizmin ne pergjithsi, dhe ne momentin qe mundohem te kundershtoj une per kete, ti menjeher del ne diqka tjeter...

Te lutem shume, rri ne teme dhe mund te vazhdojme si njerez te rritur dhe te civilizuar pa patur nevoje te nxehemi. Tek e fundit une perkunder mendimeve te kunderta qe kam me ty personalisht, me knaqesi nje dite do pij nje cafe, sepse jeni shqiptare dhe nuk te shoh me nje sy tjeter, nese e shan Enverin apo diqka tjeter. Sepse, kam edhe shoke me te ngushte te cilet mendojn si ju.

Ate qe te kam hijezu, mendoj qe te kam sjell nje shkrim apo nuk te mjafton?

Respekte.

Xhavo e mora kete shkrimin e Premtimit, sepse perkunder asaj qe nje kohe pata munguar ne forume, ne momentin qe jam kyq i kam lexuar te gjitha shkrimet. Dhe tani qe m'u ke drejtuar mua me siper ashtu, e mora kete shkrim qe te kujtoj se nuk jeni ashtu siq paraqiteni qe te debatoni si duhet, kur shihet se shume mire antaret kan kerkuar direkt kete gje dhe ju jeni perdredhur...(nuk jeni qen qe i bini ujkut,por jeni prej atyre qe vetem lehni....).Une qe tani nuk do te replikoj me ty, sepse jo vetem ne kete shkrime te fundit qe e keni mare vetem nje pjes dhe e keni diskuar, por gjithnje keshtu veproni. Zgjedhni vetem dy rreshta qe te kapeni per dicka. Duke dijtur se ne kete forume ka shume antare, edhe pse pakes shkruajn ne kete teme, jam e bindur se shumica lexojne shkrimet tona. Dhe dua qe vetem te sjell shkrime, pasi qe material kam mjafte dhe kohe poashtu do te gjej, qe te tjeret te lexojne dhe te binden vete se ke te besojne, ty apo mua.. Xhaxhi Enver ka shkruar mjafte libra, dhe poashtu te tjeret kan shkruar, shqiptare dhe te huaj, bile antikomuniste, ku shume prej tyre librave kam pasur fatin t'i keme.

"Karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë forma e ngjyra, dita më ditë si në kaleidoskop. Këtu ambiciet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha.........Këtu, brënda një dite si me magji, tradhëtari, bëhet patriot dhe patrioti tradhëtar." Fan S. Noli


Shtresa e Partise se Punes, e cila sot perben pararojen e sulmeve dhe te sharjeve ndaj historise se Shqiperise dhe figures se Enver Hoxhes, aktualisht eshte perseri ne administraten shteterore te Shqiperise, eshte perseri ne hierarkine partiake te partive te ndryshme politike qe jane ne Shqipëri, eshte ne mesin e klases se kapitalisteve te rinj qe po krijohet ne Shqiperi. Ajo sot hapur apo fshehur vazhdon te drejtoje politiken e brendshme apo te jashtme te Shqiperise. Cilat ishin dhe janë motivet, arsyet, qe e kane shtyre dhe vazhdojne ta shtyjne kete shtrese te denigroje dhe te perdore nje lume te tere shpifjesh nga me te ndyrat dhe nga me te egrat ndaj se kaluares, ndaj Shqiperise dhe dinjitetit te saj? Perse kjo shtrese ka qendruar dhe vazhdon dhe sot te jete ne radhet e para te sulmeve ndaj Shqiperise komuniste, ndaj P.P.Sh-se dhe Enver Hoxhes? Perse 50-vjet te historise të kombit shqiptar, quhen histori e humbur, perse kjo histori quhet nata e Shqiperise?

Ka dy aresye. Ne te kaluaren komuniste te Shqiperise, kjo shtrese perbente shtresen e privilegjuar, shtresen e perkedhelur te Partise se Punes, shtresen karrieriste te saj. Kush e perbente dje kete shtrese? Ish-ministra e zevendes-ministra, ish-sekretare partie dhe ish-instruktore partie, ish-ambasadore dhe diplomate, ish-drejtore drejtorie dikasteresh apo ndermarjesh e institucionesh, ish-inspektore pushteti lokal dhe qendror, ish-mesues te marksizem-leninizmit dhe propagandiste te vijes se Partise se Punes, ish-udheheqes te rinise dhe ish-punonjes te organizatave te masave. E studjuar ne qendrimin e mevonshem kuptohet qarte se kjo shtrese, Partine e Punes nuk e kishte vend ideali, por trampolin pragmatizmi, privilegjesh dhe rehatie personale. Kjo shtrese, teseren e Partise se Punes, nuk e perdori si shenje dalluese per me shume privacione dhe sakrifica, por si deshmi besnikerie, si nje lloj pronesie private ne kushtet e shoqerizimit te plote, per te krijuar nje jetese me te qete dhe me komode se të tjeret. Mbi 90% e kesaj shtrese, Tiranen, Shkodren, Vloren apo Durresin, gjithemone e kane barazuar me gjithe Shqiperine. Koncepti i tyre ka qene dhe eshte: "Shqiperia eshte baras me shtepine time". Parulla e njohur ne Shqiperi "Te shkojme ku ka nevojë atdheu" dhe e zbatuar nga mijera te tjere, per kete shtrese ishte e vlefeshme brenda mbledhjes apo temes se disertacionit. Per afro 20-vjet nje shtrese e tille rrihte gjoksin dhe u binte daulleve per besnikerine ndaj idealeve, ndaj Shqiperise, ndaj revolucionit, ndaj Partise se Punes dhe Enver Hoxhes. Ne fakt ajo kerkonte pronesine ndaj tyre per tu bere varrin ne momentin e pershtatshem kur ato te mos vlenin me. Sa kohe Partia e Punes dhe Enver Hoxha ua siguroi te gjitha keto, ishin keta, ishte kjo shtrese qe u bente atyre hossanarat me te medha, glorifikimet me te medha, te cilat nuk shprehnin ndjenjat reale te tyre, pasi nje shtrese e tille, nuk ka ndjenja. Ato ishin deshmi e konsolidimit te etjeve te tyre karrieriste dhe pushtetore. Me vone pasi vdiq në fillim Enver Hoxha dhe me pas Partia e Punes nuk kishte mundesi t'i qendronte stuhise qe perfshiu tere Evropen Lindore, atehere kjo shtrese ne thelbin e saj pragmatiste dhe karrieriste, nxorri dufin e saj, merine e saj, urrejtjen e saj ndaj Enver Hoxhes. "Perse Partia e Punes dhe Enver Hoxha nuk i kishin marre masat qe tu siguronin ketyre vazhdimesine e privilegjeve dhe favoreve, por i lane qe tu rrezikoheshin ato". Aresyeja e dyte. Duke qene ne thelbin e saj karrieriste, e perkedhelur dhe e privilegjuar, kjo shtrese pa me te voglen medyshje, u shndrua ne antikomuniste e terbuar, u shnderrua ne antienveriste e terbuar, brenda dites, brenda nates, pa as me te voglen brerje të ndërgjegjes. Keto sulme te egra i duheshin dhe i duhen kesaj shtrese per tu bere e besueshme, perballe atyre qe realisht kishin pesuar ne kurrizin e tyre persekutimin gjate 45-vjeteve, per tu bere e besueshme perballe Evropes dhe Amerikes. Sepse nje shtrese e tille kishte "nje biografi" shume komuniste. Per nje shtrese te tille nuk ekziston dinjiteti si nocion i percaktuar, nuk ekziston ndershmeria si nje nocion i percaktuar dhe i pranuar nga shumica, nuk ekziston perkatesia kombetare si nje nocion i cilesuar dhe i pranuar nga shumica e njerezve, nuk ekziston personaliteti i vendit si nocion i pranuar. Nuk ekziston liria e vendit si nje nocion i percaktuar qe ka disa parametra konkrete dhe te matshem, jashte te cilave ajo shndrrohet ne nje fraze boshe dhe te vdekur e vlefeshme vetem per muzete e antikitetit, nje fiksion-liri. Per nje shtrese te tille, te gjitha keto kane vlere dhe jane te pranushme sa kohe qe ato plotesojne kenaqesite filistine te tyre, jane te pranushme sa ato e ndihmojne kete shtrese te jete ne pushtet. Jashte ketij koncepti, ato jane te huaja te pavlefeshme, te demshme, demode dhe duhen hedhur poshte pa ngurimin me te vogel. Per keto aresye kjo shtrese ndermori kete sulm te eger jo vetem ndaj Enver Hoxhes, por ndaj shqiptarizmit ne pergjithesi, ndaj dinjitetit dhe personalitetit kombetar ne pergjithesi. Partia e Punes, komunizmi jane vetem fasada, vetem skena. Tej fasades, ne prapaskene, eshte hedhur poshte dhe eshte denigruar Shqiperia dhe liria e saj, atdheu dhe dinjiteti e personaliteti i tij. Psikologjine e kesaj shtrese e ka dhene para 20-vjetesh, ne menyre te sintetizuar Ismail Kadare ne vepren e tij "Dimri i madh", ku thote: "Ju keni roberi ne shpirt. A nuk i shihni prangat? Une i shoh, ju varen ne veshe, ne buze, ne te gjitha organet e trupit.Tingellijne vajtueshem, rrapellijne, gjemojne, na shurdhuan, na shurdhuan. Luftuam per nje liri te madhe, u vrame, u copetuam, e fituam ate, por ju nuk e shikoni. Ku eshte thoni ju, ku eshte? Te verber. Ajo eshte kudo, por ju jeni te verber. Keni fituar ca privilegje dhe tani dridheni se mos i humbisni ato. Ne shkembim te tyre keni dhene lirine tuaj. Por kjo eshte e keqja me e vogel. Ne shkembim te tyre ju jeni gati te jepni lirine e te gjitheve" (Dimri i madh faqe 381-382).

Ka shume te drejte Ismaili. Ne shkembim te privilegjeve te saj, kjo shtrese ka nxjerre ne ankand dhe ka shitur lirine e Shqiperise.
E Bukura per çudi eshte hera e pare qe pajtohem pothuajse perplot me ty,me te vertet per tu çuditur apo jo ? Pra kur thashe qe ne fillim,qe ne komentin e pare se shume te mbrapshta dhe te keqijat e atehershme ishin si pasoja dhe te teprimeve zellore te karrieristeve,te pazoteve,dembeleve qe me ane te luftes se berrylave,mundoheshin te digjnin dhe shkaterronin jete njerezish te pafajshem,vetem per motivin se ishin pengesa per promovimin e tyre dhe ngjitjen e sa me te shpejte te shkalles se pushtetit.Pra komunizmi prandaj eshte i deshtuar sepse eshte nje utopi,sado i bukur i nisur ne qellimet paresore(barazia e njerezve,jo shfrytezim te njeriut nga njeriu)Kjo ideologji duhet zbatuar nga shpirtra te paster,pa njolla dhe difekte,por kjo gje s'eshte e mundur,sepse natyra e njeriut eshte e tille,dmth e korruptuar.Ketu s'flas per ju,se ju mund te keni bindje dhe qellime te pastra,por brezi tjeter qe vjen pas do ta basterdoje ose shperfytyroje keto ide.Vitet e para pas luftes qene dhe vitet me te sinqerta te atij pushteti,ishin vite lufte dhe pune,sidomos pune.Gjithe rinia shqiptare nisej ne aksione vullnetare per ndertim rrugesh,hekurudhash,hidrocentrale,taracat e kodrave,sepse ishin te bindur per nje jete me te mire,shuajtur ku vrull,nisen prapesite.Ne 10 karakteristikat e komunistit perpiluar nga xhaxhi qe ta dallonin nga te tjeret ishte:KOMUNISTI duhet te jete i pari ne sakrifica dhe i fundit ne pretendime,ne teori kjo,por ne praktike ndodhte krejt e kunderta.Pra nje prind duhet ti dale zot femijeve te tij,si kur sillen mire,po ashtu dhe kur sillen keq,e te perballoje dhe konkluzionet e shoqerise.Prandaj dhe konkluzioni per xhaxhin eshte i pameshirshem,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Enver Hoxha?   Kush ka qenë Enver Hoxha? - Faqe 11 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush ka qenë Enver Hoxha?
Mbrapsht në krye 
Faqja 11 e 40Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Enver Hoxha dhe partizanet e tij....
» Masakra e Tivarit, zbardhen dokumentet mbi Ramiz Alinë
» sigurimi i enver hoxhes se si ruhej E .HOXHA
» Kush ka qenë Isa Boletini?
»  Kush ka qenë Skendërbeu!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: