Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 2:59 pm

TALE BUDALINA NĖ QYTETTale Budalina

Njė ditė

Kur hyri nė qytet

Hyri nė njė ėmbėltore

Hėngri dyqind akullore

Dhe piu dhjetė fuēi bozė bore

I hėngri nė njė shitore

Tre thasė plot me ēokolata

Mė tė ėmbla se mjalta…

Pastaj hyri nė teatėr

U ul nė trembėdhjetė karrige

Regjisori kur e pa

Heroit tė motit

I ofroi rolin e Don Kishotit

Ia gjeti shtizė e mburojė

Njėqind paruka nė kokė

Nė kėmbė kėpucė me numėr 77

Dhe e futi nė skenė-lojė

Trim mbi trima

Tale Budalina

Nga gremina e errėt

Pa vinē e pa fener

Nxori katėr buldozerė

U ul nė oborr tė fabrikės sė duhanit

Dhe piu dhjetė pako cigare me filtėr

Pasi piu edhe tri okė me llullė

Duke nxjerrė nga goja e hunda

Shtėllungė tymi

Si oxhaku nė kullė

Tale Budalina

I njohur nė 77 krahina

Me tre hapa hyri nė Rezallė

Shkoi te Avdyl Dina

Pushoi rehatshėm

Si ndėr zingjinaTrim mbi trima

Tale Budalina.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 2:59 pm

MOLLA E KUQEJETANėntė plagė i more

Nėntė vjet u dergje

Nėntė hordhi tė shkelėn

Moj e bekuar!Sėrish u ngrite

Sėrish mblodhe fuqi

Me nėntė dragonj nė krye

Me nėntė diej nė ballė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:00 pm

BASHKIMIOre, tė bashkuar

I mihim mė shpejt arat

Grurin e fusim nė hambarė

I vjelim mollėt e dardhat.Ore, tė bashkuar

I murosim mė shpejt shtėpitė

I lyejmė e gėlqerosim dhomat

I bėjmė tė kuqėlojnė ēatitė.Ore, tė bashkuar

E forcojmė mė shumė miqėsinė

Dashurinė e bėjmė mė tė sinqertė

Rrugėn mė tė sigurt pėr lirinė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:00 pm

EMRI I GJAKUT TIMEmri i gjakut tim

Ėshtė emri i vocėrrakut barkthatė

Ėshtė emėr qė dallgėt e rrebeshet e moteve

E shqyen nėpėr shekujt me natė…Gjaku im dashurohet nė lule nė arat bukanike

Nė galeritė e punėtorėve

Gjaku im sfidon bajonetėn cinike

Nga ky jak

Do tė lindin shumė zambakė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:01 pm

NĖ KRAJĖNga Kraja

Njė ditė korriku

Mė grishi

Nikė miku.-Eja nė Krajė, mė tha

-ta shuajmė mallin

Tash piqen fiqtė

Eja ta ndajmė gėzimin

Fėmijėt nga Amerika kthehen

Nga Shkodra na vijnė miqtė.Shkova nė Krajė te Niku

Shkova se e kam mik

E kam mik tė shpirtit

E jo pėr fik!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:01 pm

SHOSHATShoshat i kemi pėr tė shoshitur

Ta ndajmė grurin nga egjra

Qė tė mos na merren mendtė…

Kemi shosha tė mėdha e tė vogla

Kemi shosha tė rralla e tė shpeshta

Po folėm me gjuhėn e zemrės

Po i shoshitėm mirė fjalėt pa prova

Asnjėherė nuk do tė skuqemi

Kurrė s`do tė themi “gabova”!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:02 pm

LETRA ME ERĖ VENDLINDJEJELetrės tėnde

Qė mė erdhi nga vendlindja

I vjen erė ftoi

Erė buke mbrume

Qė nėna e gatoi.Sėrish e lexoj

Sėrish flas me ty

Mė freskon erė e vendlindjes

Mė djeg mall i fėmijėrisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:02 pm

LULJA NĖ PĖRRUAMbi bregalec tė Sokolit

Aty buzė pėrroit

Njė lule ēeli

Njė lule me aromė.Si njė vashė e turpshme

Aromėn kur ia fal malit

Valėza e kroit e puth

Mu nė mes tė ballit.Lulja me qeshje tė sheqertė

Zemrat rinore i ēon peshė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:02 pm

MOLLA E KUQENa ishte njė mollėkuqe

Veē sherbet

Atje afėr Leskovcit.Atje burrat e Arbėrit

Me plisa tė bardhė nė shteg tė ballit

Mustaqet vesh mė vesh

Jataganin ngjeshur nė brez

Fjala e tyre peshonte sa Mali i TomoritSa herė shkruaj pėr atdheun

Nė varg mė hyn edhe Molla e Kuqe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:03 pm

LETĖR NGA LARGPo ta shkruaj kėtė letėr

Xhaxha

Unė mbesa jote

Jepja Artės

Qė dorėn e vizatuar

Tė ma shtrėngojė…Po ta shkruaj letrėn

Nuk di t`i vė pikė

A thua a ka pikė stacioni i mallit

Arta nė Kosovė

Unė nė Amerikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   Fri Oct 24, 2008 3:03 pm

GJYSH SI DUKET KOSOVAE pyesin mbesat e vogla

Vjollca e Brikena

Qė kanė sytė shkėndijė:-Gjysh si duket Kosova,

Qė ka gjithė atė nam,

Qė ka gjithė atė bardhėsi?-Kosova, vendi mė i dashur,

I shenjtė pėr jetė e mot,

Kosova, jeta dhe dashuria jonė

Ėshtė gjaku qė s`falet dot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
JU NJOHIM ME POETIN TONĖ ISMET TAHIRAJ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: