Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A jeni besimetarë??

Shko poshtë 
+58
Blerim1
capkeni
Ummu-Hurejra
ylari
LINDA78
Xili
Mirushe
Best
L1ndush3
Mergimtari
Parapsikologu
Driola
nardlushnja
Orfe@
Gjura
MUHAMETII
elisa
anila
Kushtrimi86
dan_3118
zeriatdheut
luan mreti
spirito
idol
akrepi
echo
rroni
rolling
Ago Muji
Kasper
interesant
USHTARILIRIS
fi2a1
loredana
feneri
xhavo_
vjollca
STUPCAT
Euridika
petritkola
bessa
Ani
Çamshqiptar
Guximi
fatlum
silvi
Beton
gishteza
azzurra
E_Bukura
Aquila
rrebelja
Sofra
shaban cakolli
meli
besa-bese
shpendi
Kosovarja
62 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar



A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 04, 2008 12:11 pm

MUHAMETII shkruajti:
echo shkruajti:
Premtimi shkruajti:
guximi shkruajti:
Jo

JO

JO

Nalu, t'i njehi sa "JO" jane,... vete tri po me duket!
"Po"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driola
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Driola


Numri i postimeve : 1062
Registration date : 25/06/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 04, 2008 12:13 pm

Po
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu


Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 56
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 04, 2008 2:01 pm

PO jam besimtar aq sa me jepet mudnesia. Agjeroj, i lutem perendise, besoj ne te madherishmin....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 04, 2008 7:30 pm

MUHAMETII shkruajti:
SHIHNI SE SI MANIPULOJNE ME FEMIJET E FESE ISLAME!
Nënë, unë nuk e dua Muhammedin

Rreziku i shkollave të huaja në vendet islame.
E hënë, 01 Dhjetor 2008 21:14

Një fëmijë arab, i cili vijon mësimet në një shkollë të huaj fillore, u kthye në shtëpi disi çuditshëm. "Si kalove sot biri im?"- e pyeti nëna ndërsa ai i zhgënjyer tha: Nënë, unë nuk e dua Muhammedin. Po kush është Muhammedi?- e pyeti nëna. Pejgamberi i muslimanëve- u përgjigj fëmija.

Nëna me gjysmë fryme, duke rrëfyer këtë ngjarje në një emision të një radiostacioni kur'anor, thotë: Ndjeva një goditje të rëndë. U trishtova. Ne jemi familje fetare e si të dali prej nesh një fëmijë me ide të tilla?! Faji është tek unë ngase nuk ia mësova namazin. Ai tash ende nuk ka mbushur nëntë vjet. Si thua ashtu kur Muhammedi është i dërguari ynë, është i dashuri jonë. Si flet fjalë të tilla?- e qortova. Flas kështu ngase ai nuk na jep çokollata- ma ktheu i biri. Mbeta e shtangur- vazhdon rrëfimin nëna. Si nuk të jep çokollata?! A e ke parë ti ndonjëherë që ai të t'i japi ty ato? Jo, nuk e kam parë, por mësuesja jonë sot tha se pas pak do të vijë Muhammedi me shpirtin e tij në shkolle e pas tij do të vijë edhe Isai. Do të shohim se ke e doni dhe kush është fisnik. Mbyllni sytë dhe vëreni kokën mbi bankë ngase tash do të vij Muhammedi dhe do të shohim se a do të ju sjell dhurata apo jo. Hapni sytë! A gjetët diç? – na pyeti mësuesja. Jo- u përgjigjëm disi të demoralizuar. Mbyllni sytë prapë dhe pritni se tani do të vijë Isai. Hapni sytë- na tha mësuesja pas pak kur ja në banka gjetëm çokollata.

Ja kështu veprojnë shkollat e huaja në vendet tona islame. Kështu i mësojnë dhe metoda të tilla përdorin për t'i krishterizuar fëmijët tanë nëpërmjet mashtrimit me dhurata e gjëra tjera të dashura për ta.

Vëlla dhe motër!
Kujdesuni për fëmijët tuaj dhe t'ia keni frikën Allahut të Madhëruar për ta!

Burimi: http://www.abdelghafar.com
Përshtati në shqip: Sedat Islami
Vushtrri, Kosovë

http://www.bashkimikombetar.com/teologji-f18/cka-mesojne-femijet-ne-arabine-saudite-t2016.htm

Sa i përket temës ; nuk kam qenë besimtar , nuk jam dhe nuk do jem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
L1ndush3
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
L1ndush3


Female
Numri i postimeve : 553
Age : 42
Vendi : Gjk
Registration date : 04/12/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 04, 2008 7:35 pm

Po
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Best
Fillestar/e
Fillestar/e
Best


Numri i postimeve : 18
Registration date : 15/03/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyFri Dec 05, 2008 2:32 am

Besoj në Zot, besoj në liber KUR'AN , feja mëson qetsimin shpirteror .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mirushe
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Mirushe


Female
Numri i postimeve : 149
Age : 39
Vendi : Prizren
Registration date : 17/09/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyFri Dec 05, 2008 10:07 am

Deri diku jam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 11:41 am

FORUMIST TË NDERUAR, NË VAZHDIM , ME LEJEN E ZOTIT, DO UA SJELL DISA SHEMBUJ LOGJIK, QË DËSHMOJNË PËR EKZISTENCËN E ZOTIT.
SHEMBUJT JANË SHUMË KOMPLEKS NËSE NUK MEDITOHET RRETH TYRE, por janë shume te qartë nëse meditojmë rreth tyre, dhe i qasemi në mënyrë analitike.
Këta shembuj janë në veten tuaj, në mendjet tuaja, unë vetëm po bëhem shkak që këta t’i shprehi përmes këtij komenti. Synoj, me lejen e Zotit; që këta shembuj: të jenë të dobishëm për të gjithë ata që i lexojnë dhe meditojnë rreth tyre; që këta shembuj, njerëzit që nuk besojnë, t’i bëjë neutral (të paktën të dyshojnë), ata që dyshojnë, t’i bëjë të besojnë, ata që besojnë të u fuqizohet besimi, ata që e kanë besimin e fuqizuar, të fillojnë së praktikuari, e kështu me radhe.

Së pari duhet cekur atributin më të rëndësishëm të Zotit, e që është: KRIJUESI. Ky atribut i Zoti të Madhëruar, është qenësor, i përhershëm dhe i ngërthen në vete të gjitha atributet, cilësitë tjera që Krijuesi i posedon, të cilat e bëjnë një fuqi të përkryer ABSOLUTE.

Krijuesi krijon, e nuk është i krijuar. Është ky një parim universal, dhe i përhershëm.
Njeriu dhe askush tjetër nuk e kanë pasur, nuk e kanë, dhe asnjëherë nuk do ta kenë cilësinë dhe fuqinë e krijimit. Edhe me gjithë këtë aftësi e fuqi që i është dhënë njeriut, ai ende nuk ka arritur të krijoj diçka nga asgjëja.

Fillimisht do e bëjmë të ditur këtë fakt: Një person i cili nuk e pranon ekzistencën e Zotit, ai nuk mund ta shpjegoj ekzistimin e asnjë krijimi.

Shembullin e parë që do ta sjelle, do të jetë bazë për ata të ardhshmit, ndërsa këta të fundit do e mbështesin dhe fuqizojnë të parin.
Pra thamë se, një person i cili nuk e pranon ekzistencën e Zotit, ai nuk mund ta shpjegoj ekzistimin e asnjë krijimi, dhe nuk mund te argumentoj ekzistencën e Zotit, të paktën nëpërmjet shembujve logjik, gjë që ne besimtaret e bëjmë.

Në vazhdim do të merremi me shkaqet e shkaqeve ekzistenciale, të cilat bëjnë të mundur një dukuri të caktuar, për të vazhduar me pas me shembujt tjerë, të cilët do të na kthejnë në retrospektivë, shembull, të cilin e kam treguar edhe më parë në këtë forum, por sot do të jetë më ndryshe.

Fillojmë, me lejen e Zotit. Nëse e marrim një bukë dhe pyesim se kush u bë shkak që ajo të vinte në ekzistencë, patjetër se do të pohojmë, se shkaku kryesor i saj është mielli (nuk do të merremi me komponentët tjera apo elementet e faktorët që e bënë të mundur bukën, sepse shkon gjatë dhe mund të jetë më e koklavitur), prapë pyesim, nga erdhi mielli, sigurisht që përgjigja do të jetë, se ai erdhi nga gruri, po gruri nga na doli, kush u bë shkaktar i tij, s’ka dyshim se shkaktar që toka (rikujtoj: nuk po i marrim shembull faktorët tjerë, që kanë ndikuar të vijë gruri në ekzistencë, siç janë: delli, shiu, faktori njeri etj), dhe pyetja e fundit që mund të shtrohet, është se, nga erdhi toka, kush e krijoi atë. Për ne besimtarët përgjigja është shume e qartë: - atë e ka krijuar ZOTI. Zoti është shkaktar i të gjitha shkaqeve i cili nuk është shkaktuar nga askush. Si thoshte filozofi i njohur antik Aristoteli: Lëvizësi i palëvizshëm – Zoti. Por ja që mosbesimtaret (ateistët) nuk ndalen me kaq, ata parashtrojnë pyetjen, se kush është krijues i Krijuesit.
Njerëz që fenomene shoqërore, natyrore e universale i shpjegojnë në mënyrë racionale, e kanë të qartë se Zoti është krijues dhe sundues i gjithësisë, i Cili është i pari i pafillim, dhe i fundit i pambarim, e të cilët janë të bindur se vetëm nën kompetencën e Tij është i mundur krijimi nga asgjëja. Por sërish ateistët nuk e pranojnë këtë fakt logjik, të vetëkuptueshëm për besimtarët! Tash ne do të bëjmë përpjekje që të nisemi nga këndvështrimi i tyre, do të kthehemi në retrospektivë, për t’i kërkuar shkaqet e shkaqeve të përkohshme. Por fillimesh, pyetjes se ateistit, se çfarë ka para Zotit, duhet ti përgjigjemi me një kundër pyetje, - i thuhet, çfarë ka para njëshit matematikor, supozohet se ai do të thotë zero (0), dhe ti i thua se sa bëjnë 1+0, sigurisht se ai do të përgjigjet: natyrisht se bëjnë një (1). Ndërsa ne i themi, se Krijuesi është i pari, dhe nuk ka asgjë para Tij. Pastaj pyetet ateisti, cili është numri i fundit, sigurisht qe ai do te thotë se nuk ka numër të fundit, dhe ne pastaj i themi se Krijuesi është i pafund. Pra Krijuesi na ka lënë mundësinë që edhe nëpërmjet matematikes ta kuptojmë të ekzistuarit e Tij.

Të marrim X1 dhe të përpiqemi të gjejmë shkakun e tij, që është X2, por shtrohet pyetja e radhës – kush u be shkak qe X2 te vinte ne ekzistence, natyrisht se X3, po nga erdhi X3, natyrisht, vetëm si rezultat i X4, dhe kështu arsyetimi vazhdon deri në Xn, por edhe më tutje, deri në infinit, në pafundësi.
Kështu kuptojmë se krijimi i X1 nuk do të realizohej asnjëherë pa krijimin e Xn, dhe problem njëjtë do ngjante edhe nëse shkojmë deri në infinit. Ky fakt jep të kuptohet se X1 nuk do të krijohej asnjëherë, ngase ekzistenca e tij do të varej nga gjitha këto shkaqe të përkohshme.

Dhe çfarë do të ngjante atëherë!? Asgjë! Pikërisht asgjë! Sepse, në këtë rast, nuk do të kishim një varg shkaqesh të ekzistencës siç kemi tani, por një varg shkaqesh të mosekzistencës, me fjalë të tjera nuk do të ekzistonte as edhe grimca më e vogël, qe njehere mendohej se eshte atomi. Pikërisht pse secili shkak i përkohshëm po varet nga shkaqe tjera, po ashtu të përkohshme, dhe ky proces shkon drejt e në pafunësi e regres, ndërsa regresi në këtë rast është i pamundur, pikerisht se ne gjithesi ka progres, kemi një varg shkaqesh të cilat japin të kuptojnë se shkaku përfundimtar i ekzistencës së tyre nuk mund të jetë i përkoshëm por i përjetshëm, i përhershëm, ky eshte Krijuesi.
Arritëm tek përfundimi, se ekzistenca jonë, do të ishte e pamundur, po mos te ishte Krijuesi dhe dëshira Tij që ne të ekzistonim.

Dhe tash do i sjellim shembujt në vazhdim, që do ta mbështesin dhe fuqizojnë ketë shembull shumë bindes.

Në fillim thamë se Krijuesi krijon ndërsa krijesa nuk krijon. Krijesa (në ketë rast njeriu) nuk krijon, ai vetëm manipulon apo modifikon me diçka që tashmë veç ekziston, është krijuar nga Zoti i Madhëruar. Për shembull nëse e kemi pran një tavolinë të drurit, nuk mund, dhe as që është e arsyeshme të mendohet se atë e ka krijuar njeriu, sepse tavolina e ka prejardhjen nga druri (ndonjë trung). Pra ajo që njeriu bën, nuk është tjetër veçse një reflektim i asaj që tashmë ekziston. Sikurse Dielli dhe Hëna. P.sh. Hëna nuk prodhon dritë, ajo vetëm e reflekton dritën e rrezeve të diellit. Po mos të ishte dielli, hëna as që do të shihej, do të ekzistonte por nuk do të shihej.

Prapë kthehemi tek pyetja e ateistit, kush e krijoi Zotin. Nëse u pajtuam se Krijuesi krijon, ndërsa krijesa vetëm modifikon me diçka që ekziston, përgjigja duhet të jetë shumë e qartë. Nëse do të thoshim se Zotin e ka krijuar një qenie tjetër, atëherë po ia marrim atributin e Krijuesit, që s’ka dyshim se vetëm Ai e posedon, dhe si rezultat, ne Krijuesin, i Cili, i Vetmi, e posedon atributin e krijimit, e shndërruam në krijesë, ndërsa ne pohuam se krijesa nuk krijon, dhe si rrjedhojë vijmë tek përfundimi se po të ishte Zoti krijesë ne dhe asgjë tjetër nuk do të ekzistonim, sepse ai nuk do e posedonte cilësinë e krijuesit, që e ka mundësinë të krijojë nga asgjëja, dhe si rezultat asgjë nuk do të ekzistonte.
Meditoni rreth këtij shembulli.

Shembulli i radhës. - Nëse i marrim dy persona që janë drejtuar në shtëpinë e njërit prej tyre, dhe pasi që kanë hyrë në shtëpi, pronari i shtëpisë për disa qaste del nga dhoma, dhe çantën që mbante në krah e vendos diku në dysheme, ndërsa shoku i tij ulet në një karrige për të shikuar TV-në. Ndërkohë, pronari i shtëpisë hyn në dhomë dhe e sheh kolegun e tij i cili nga kërriga që kishte qenë ulur më parë, kishte kaluar në dysheme, afër çantës së pronarit të shtëpisë. Dhe ai (pronari) as që çuditet, dhe pyet për mënyrën e kalimit nga kërriga në dysheme, sepse ai e di se një nga karakteristikat e njeriut është që ai lëviz pa ndihmën e askujt (abstrahojme ndikimin e Zotit mbi njeriun). Por gjithashtu ai, nuk çuditet edhe me çantën që ka qëndruar e palëvizur, sepse e di se një prej karakteristikave të sajë, është që ajo është e palëvizshme, statike. Pra karakteristikë e Krijuesit është se ai krijon dhe nuk është i krijuar, Ai është i pari i pa fillim dhe i fundit i pa mbarim, është Qenie Absolute, e Përhershme. Në tërë qenien e njeriut është rrënjosur ky fakt. Sipas Spinozës, virtyti më i lartë i shpirtit qëndron në njohjen e Qenies më të lartë absolute - Perëndisë. Ndërsa Xhon Lloku, që njihet si themelues i gnoseologjisë, që është disiplinë e rëndësishme e filozofisë, thoshte: Njohja e Zotit del nga vetë natyra e arsyes njerëzore.

Shembulli i radhës. – Paperceptueshmëria e qenies së Krijuesit, nuk është argument për mosbesim në ekzistencën e Krijuesit. Një njeri që ka jetuar një kohë të gjatë vetëm në shkretëtirë, sytë e të cilit nuk kanë parë asnjëherë as edhe teknologjinë më elementare të mundshme, pasi ai të ketë zbarkuar në një qytet me teknologji moderne ose edhe jo aq moderne,... ai nuk ka të drejtë të mohojë se atë teknologji të caktuar e ka ndërtuar njeriu. Pse ai nuk ka qenë i pranishëm në kohën e ndërtimit dhe nuk mund ta marrë me mend se njeriu e ka ndërtuar, nuk do të thotë se e ka të drejtën dhe arsyen të mohojë se është ndërtuar nga njeriu, e aq më pak të supozojë se ajo rastësisht ka ardhur në ekzistencë, sepse ky supozim ngjanë vetëm tek ata persona që besojnë se një e hedhur shkronjash formon poezinë, të cilët me apo pa vetëdije i dhunojnë të gjitha principet kryesore të nacionalitetit.
Pra personi në fjalë e ka parë teknologjinë, e di se ajo ekziston, e di se ajo nuk ka mundur të vijë në atë gjendje rastësisht. Dhe atij nuk i mbetet tjetër veçse të fillojë punën nëse i kërkohet. Nuk do të ekzistonte asnjë arsye e vetme që ai ta refuzonte ofertën për punë vetëm pse nuk mund ta marrë me mend se si ka ardhur në ekzistence ndërtesa në fjalë, dhe njëkohësisht do të ishte absurd një veprim i tillë.
Ashtu edhe ne, fakti se ne nuk mund ta marrim me mend qenien dhe përhershmërinë e Krijuesit, nuk do të thotë se e kemi arsyen të mohojmë ekzistencën e Tij.
Çdo gjë që ekziston është dëshmi se krijuesi ekziston.

Duhet te kuptojmë, se ashtu sikurse një nënë kujdeset për fëmijën e tij, i tregon se qfarë është e rrugës të bëjë, se si duhet të sillet në familje dhe jashtë saj; ashtu sikurse një profesor ua mëson lëndën nxënësve të tij; ashtu edhe Zoti i Madhëruar ia ka vene obligim Vetes, (sepse atë nuk e detyron askush) qe njeriut t'ia definoje jetën, t'i tregoj se çfarë është mirë, e çfarë është keq, çfarë është kundërshtim e arrogance, çfarë respekt e urtësi. Pra, Zoti nuk na ka krijuar pa një qëllim të caktuar.
Filozofi i kriticizmit Imanuel Kant thotë: "Zoti nuk na ka krijuar vetëm për jetën e kësaj bote! Sikur te ishim te krijuar vetëm për jetën e kësaj bote, do te rezultonte një shaka te luajtur nga Krijuesi me qeniet njerëzore".
Filozofi i njohur Rene Dekarti thoshte: Unë mendoj, prandaj ekzistoj,... Zoti ekziston.
----------
Vahiduddin Hani thotë: “Nëse etja për ujë na dëshmon në ekzistencën e tij, gjithashtu edhe etja për drejtësi medoemos dëshmon ekzistencën e saj. Dhe, pasi që drejtësi ideale në këtë botë nuk ka, kjo është dëshmi në ekzistimin e botës tjetër në të cilën ajo do të realizohet”

Të përpiqemi ta elaborojmë këtë thënie duke ia shtuar edhe një shembull tjetër.

- Nëse një person vjen në ekzistencë në moshë të rritur dhe të ditur, diku rreth 20 vjeç, veprimi i parë që do ta bënte ai, pasi ta merr uria, do të ishte kërkimi i ushqimit. Dhe supozojmë se ai e gjen ushqimin pas një kërkimi të shkurtër. Pasi ai ta ketë ngrënë atë, zemra dhe shpirti i tij, kërkon diçka të lëngët, si uji. Dhe fakti se ai person nuk ka pasur ujë afër vetës nuk është provë se uji nuk ekziston, ai me tërë qenien e tij ndjen se uji ekziston edhe pse nuk e ka afër vetës, dhe e din se, sikurse pas një kërkimi që bëri për të gjetur ushqimin, nëse e bën edhe për ujin do ta gjej. Ashtu edhe ne, me tërë qenien tonë e ndjejmë ekzistencën e një fuqie të përkryer.

- Gjithashtu të gjithë e dimë se në këtë botë nuk ka drejtësi ideale, absolute, dhe kjo sic e shpreh autori i lartë cekur është njëra prej dëshmive se ekziston një botë tjetër ku drejtësia ideale absolute do të bëhet realitet.
Sa njeriu në këtë botë është dëmtues i të tjerëve, sa njeriu në këtë botë punon me vullnet të pastër e të arsyeshëm, dhe asnjëri prej tyre nuk e marrin shpërblimin e merituar. Një Zoti i Gjithëfuqishëm, i Drejte sic është Krijuesi ynë, nuk ka mundësi që këto dy lloje njerëzish të i barazojë. A e marrin dënimin njësoj personi që ka vrarë një njeri me atë që i ka vrarë dhjetë të tjerë!? Jo absolutisht jo. I pari dënohet më një dënim më të vogël, ndërsa të dytin e pret dënimi më i ashpër.

- Shembulli bashkangjitës: Të gjithë e dimë se robi është i etur për liri. Fakti se robi nuk është i lirë për momentin, nuk do të thotë se liria nuk ekziston, liria nuk ekziston vetëm për robin, por jo edhe për të tjerët. . Por liria mund të ekzistoj edhe për robin, por vetëm nëse ai refuzon të nënshtrohet, dhe nuk pushon së kërkuari lirinë.


Ky koment mund të jetë i fundit që unë e kam shkruar, dhe i fundit për juve që e keni lexuar, prandaj ta besojmë Zotin dhe të përpiqemi për të demonstruar në praktikë fjalën e Tij.

Nga MUHAMETII


Faleminderit për mirëkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
elisa
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
elisa


Numri i postimeve : 2298
Registration date : 10/07/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 12:59 pm

Eshte e tepert te shkruhet diqka mbas ketij postimi te mrekullueshme te Muhametit . Me pelqeu shume ajo thenja ,,Nje person i cili nuk e pranon ekzistencene e Zotit,ai nuk mund ta shpjegoj ekzistimin e asnje krijimi ''
Te pergezoj Muhamet per kete shkrim qe ke sjell ne forum .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 1:17 pm

“Nëse etja për ujë na dëshmon në ekzistencën e tij, gjithashtu edhe etja për drejtësi medoemos dëshmon ekzistencën e saj. Dhe, pasi që drejtësi ideale në këtë botë nuk ka, kjo është dëshmi në ekzistimin e botës tjetër në të cilën ajo do të realizohet”

Pa cfare fakti i keq, i peshtire, jo shkencor, bile edhe krejtesisht anti- shkencor, nuk e kam per fyerje por vertet keshtu e perceptova.

Muhamet i nderuar, mund t'i marresh e t'i studiosh ligjet themelore te Fizikes e te shkencen, teorine e Evolucionit e Relativitet, ligjet e pergjithshme natyrore, te cilat pranohen si ligje, e do te kuptosh se c'eshte fakti. E jo keto far fjalishe me figuracione leterare kerkon t'i futesh ne nje kosh me shkencen.
Une te kam then (edhe mbes ende) se ju keni aftesi shume te madhe per te gjykuar, por nuk jeni ne rrjedha te shkences, nuk keni njohuri per historikun e shkences.
Pa keqkuptime.

“Nëse etja për ujë na dëshmon në ekzistencën e tij"

Jo nuk deshmon, absolutisht jo, ky eshte gabim trashanik. Ekzistenca e ujit nuk varet nga etja apo uria jone , thjeshte nuk eshte subjektive qe varet (prap po them) nga kushtet tona momentale.

Thjeshte ky nuk eshte fakt i shkences bashkekohore.

Pastaj gabimet ne ate paragraf vazhdojne zingjire.


"Nje person i cili nuk e pranon ekzistencene e Zotit,ai nuk mund ta shpjegoj ekzistimin e asnje krijimi"

Kjo tash eshte fillozofi komplekse qe rrale kush e merr vesh, ju nuk i shkoni troq punes, ta vertetoni thjeshte me shkencen bashkekohore ekzistimin e zotit, mendoni duke e komplikuar ne maksimum qeshtjen mund te dilni ne drite

Une e shpjegoj ekzistimin e nje krijuesi te televizorave...

Njerëz që fenomene shoqërore, natyrore e universale i shpjegojnë në mënyrë racionale, e kanë të qartë se Zoti është krijues dhe sundues i gjithësisë, i Cili është i pari i pafillim, dhe i fundit i pambarim, e të cilët janë të bindur se vetëm nën kompetencën e Tij është i mundur krijimi nga asgjëja

Kush thote se Universi eshte krijuar nga asgjeja?
Ky eshte keqinterpretim i fakteve.

Asnjera nga keto qe permende nuk eshte fakt, as nuk ka te beje me faktin, kjo eshte me shume art e letersi se sa me shkence tipike ne llojin e vete. Keshtu qe duhesh te jesh nen dijen te thelbit te fjales "fakt".
Pa keqkuptime Muhamet.

Respekt
Guximi



Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 1:44 pm

elisa, te faleminderit per komplimentin. Po tash po dal ka guximi, i kam nja dy llafe me te.

guximi, nese vec e keni lexuar komentin me vemendje, do te e kishit verejtur se une ne asnje vend nuk e kam permendur fjlen "fakt shkencor", por shume qarte kam theksuar se shembujt ne vazhdim, jane shembuj logjik. E ne guximi, permes logjikes dhe veshtrimit e njohim ekzistencen e Zotit, faktoret kyc jane keto dy elemente.

Thenjen e pare qe e keni cekur, nuk e kam shpikur une por eshte e filozofit dhe mendimtarit te njohur indian, Vahiduddin Hanit.
E ai shembull eshte tejt logjik, dhe mjaft i arsyeshem per mendimin tim.
Leje pash Zotin teorine e deshtuar te evolucionit, te kam thene disa here.
O guximi, po fakt se ekzistenca e ujit nuk varet nga etja e njeriut per uje, kete e dine te gjithe, sepse ekzistenca e tij varet nga deshira e Zotit. Por, pasi qe ne e posedojme mendjen, e cila na dallon nga kafshet, na ben qenie te vecanta, ne me ate e japim nje gjykim te tille, apo me mire te themi se Zoti e ka rrenjosur mbi qenien tone nje gjykim te tille.

guximi, kjo thenje: "Nje person i cili nuk e pranon ekzistencene e Zotit,ai nuk mund ta shpjegoj ekzistimin e asnje krijimi" - eshte shume e vertete, e sakt, e qarte.
Jo ne nuk i komplikojme fenomenet komplekse, une ta tregova shembullin, por ju ate e keni kaluar duke mos bere ze, sepse eshte fatkeq per ju (jo per ju personalisht). E shembuj te tjere qe i kam nenvizuar, te cilet kane qene thelbi i temes, e jo kjo thenja e indianit.
Bile kete thenje vone me ra nder mend ta postoj, nese e shihni kam bere disa vija para asaj thnje, qe do te thote se thelbi i diskutimit tim kane qene shembujt qe ju fare nuk i keni permendur, sepse jane deshpres, fatkeqesisht, per juve.

Se krijimi eshte krijuar nga asgjeja e dine te gjithe shkenctaret, po me cudite fakti qe ju aq shume e mbeshtesni shkencen e nuk e dini kete fakt.



"Shumica dërrmuese e fizikantëve bashkëkohorë pranojnë të vërtetën e krijimit, ndërsa kemi hyrë në shekullin e 21-të. David Darling, gjithashtu, pohon se as koha, as lënda, as energjia, as edhe një njollë a vrimë nuk ka ekzituar në fillim. Një lëvizje e shpejtë dhe e lehtë, një dridhje dhe një fluks i thjeshtë. Darling përfundon duke thënë se kur kapaku i kësaj kutie kozmike u hap, fijet e mrekullisë së krijimit u shfaqën mes saj."


Shpresoj se edhe ju nuk do te me keqkuptoni

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 1:55 pm

- Shembulli bashkangjitës: Të gjithë e dimë se robi është i etur për liri. Fakti se robi nuk është i lirë për momentin, nuk do të thotë se liria nuk ekziston, liria nuk ekziston vetëm për robin, por jo edhe për të tjerët. . Por liria mund të ekzistoj edhe për robin, por vetëm nëse ai refuzon të nënshtrohet, dhe nuk pushon së kërkuari lirinë.

Jo Muhamet Liria Ekziston edhe per robin, vetem se robi nuk e shfrytezon lirine nga pamundesite apo nga rrethanat shoqerore.

Kerkime nuk do te thote liri per robin, aspak, kerkimi do te thot nje nisje e vogel per arritjen e lirise.

Sa i perkete shembullit, kurgjo nuk kam per te shtuar, sepse skam nevoje une e hedha poshte si baze, ne fjaline e pare e hedha poshte, prandaj nuk e shoh te aryeshme qe te shtoj dicka, neqofse nuk eshte keshtu atehere lirisht ceke fjaline te cilet e shkrove per ta mbrojtur fjaline baze.

Muhamet ekzistojne vetem dy teori sa i krijimit te Unversit.

Big-Bang
Teoria Materialiste.

Nuk ka ketu secili nga nje teori te veten.
Eh, Big Bangu, edhe une vone e kam marrur vesh se nuk thot qe Universi eshte krijuar nga asgjeja, thote se Universi eshte zgjeruar nga nje qender energjie ne dicka me kolosale. Lexo ne wikipedia.

Respekt
Guxim

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 2:02 pm

jam Besimtar Besoj Ne Allahun
dhe ky ka kudretin e vetë për secilin
dhe sa here te permeni levizi nga vendi
besoj edhe ne gjera te mira
ju besoj edhe njerezve
per mua flasin ata qe me njohin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 2:38 pm

Me detyrove prap te hy.

Nuk jeni duke u marre me esencen e komentit tim guximi. Zine qe pjesa mbas vijave ---- nuk ekziston hic, edhe pse une do i komentoj prap, dhe do i mbeshtes. Por qellimi kryesor imi per kete shkrim kane qene shembujt me X1, edhe nja tre pas tyre, pjesa tjeter nuk ka pase te beje me kete, por une per te mos i bere dy postime, e vendosa aty, vetem e lash nje sheje me disa vija qe i ceka me lart.

"Jo Muhamet Liria Ekziston edhe per robin, vetem se robi nuk e shfrytezon lirine nga pamundesite apo nga rrethanat shoqerore."

Po edhe une thash se liria mund te ekzistoj edhe per robin, por vetem ne rastin kur ai refuzon te jete rob, perndryshe prap nuk mund te jete i lire, por jete rob. A e shfrytezon apo jo, kjo eshte qeshtje tjeter, por se a eshte robi i lire apo jo, po te tregon vete fjala rob.
As une nuk thashe se kerkimi do te thote liri per robin, por thash vetem nese ai refuzon te nenshtrohet dhe nuk pushon se kerkuari lirine.

guximi, ato teori qe i ceke, jane ne kundershtim me njera tjetren.
Teoria e Big Bengut, propozues i se ciles ishte belgu Zhorzh Lemetre, e pranon ekzistencen e Zotit, sepse ajo thote se gjithesia ka pase nje fillim dhe do te kete nje fund, gje qe deshmon se ka nje krijues.
Ndersa teoria famkeqe e deshtuar e materializmit, pretendonte se gjithesia nuk ka pas fillim e as mbarim, ata thonin se atomi eshte i pandashem, qe doli se nuk kane pase te drejte, sepse atomi eshte i ndashem, ai perbehet nga protoni qe ka ngarkese pozitive, elektroni qe ka ngarkese negative dhe neutroni qe eshte pa ngarkese. Po ashtu, kjo teori e tmerrshme thoshte se atomi eshte i padukshem, e i perjetshem.

guximi, une nuk ju kuptoj, edhe pas gjithe keyre shembujve, ju ende e mbani koken e ngrire. Shiko, une kam frike se ju hyni ne kete kategori njerezish qe do ua tregoj ne vazhdim, shpresoj se do te me mirekuptoni.

Ashtu sikurse ne shkretetira, te cilat i mbulon rera, dhe shiu pastaj nuk ju ben dobi edhe nese bie parreshtur, dhe pastaj prap ndalet, ashtu jane disa njerez, qe u jane bllokuar zemrat e tyre. Edhe nese e degjojne te verteten ata e mohojne. Ngjyres se bardhe i thone te zeze.
Keta njerez jane te ngjashem me ate personin qe kerkon ne pike te dites t'i argumentohet se eshte dite, jo, kerkon te i tregohet per shkaqet, por te i argumentohet qe eshte dite, e fakti se eshte dite ska se si argumentohet, postulati na bene te ditur kete, sikurse qe na bene te ditur se sa bejne 1+1, ai person qe kerkon te i sjellen argumente tjera se 1+1=2, me ate nuk eshte dicka ne rregull.
Ka pase ateist, qe kur i kam thene une, lexoje nje artikull shkencor, e logjik qe deshmon per ekzistencen e Zotit, ai me ka thene se nuk dua te bindem, e sheh, ai nuk ka dashte ta kuptoj te verteten. Sikurse ai personi qe qendron ne gremine, dhe inkurajohet nga shoku i tij te dale nga gremina se e ka gjete driten, dhe ai nuk do qe te besoj, dhe thote se une nuk dua te bindem, e mohoj se drita ekziston, por mohimi i tij a e ka ndryshuar driten, jo aspak, thjesht ai nuk ka pase deshire qe te besoj.

guximi, edhe nje pyetje, nese shkenca do te e vertetonte ekzistencen e Zotit, a do e pranonit ju ekzistencen e tij, dhe si mendoni se mund ta vertetoj shkenca ekzistencen e Zotit.

Kisha kerkuar nga ti, qe t'i analizoni shembujt deri ketu: Filozofi i njohur Rene Dekarti thoshte: Unë mendoj, prandaj ekzistoj,... Zoti ekziston.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 2:58 pm

T
Cito :
ë marrim X1 dhe të përpiqemi të gjejmë shkakun e tij, që është X2, por shtrohet pyetja e radhës – kush u be shkak qe X2 te vinte ne ekzistence, natyrisht se X3, po nga erdhi X3, natyrisht, vetëm si rezultat i X4, dhe kështu arsyetimi vazhdon deri në Xn, por edhe më tutje, deri në infinit, në pafundësi.
Kështu kuptojmë se krijimi i X1 nuk do të realizohej asnjëherë pa krijimin e Xn, dhe problem njëjtë do ngjante edhe nëse shkojmë deri në infinit. Ky fakt jep të kuptohet se X1 nuk do të krijohej asnjëherë, ngase ekzistenca e tij do të varej nga gjitha këto shkaqe të përkohshme.


Muhamet, kjo eshte tjetet absurde te shtrohet ne terren, te praktikohet vertet.
Ne pajtohemi ne dy pika ketu: Se dicka ka ekzistuar gjithmone, detyrimisht, e cila rrjedhimisht i krijoi X2, X3, X4 etj. Vetem se ti mendon qe ajo dicka ishte zoti, kurse une mendoje qe ajo dicka ishte Materia, ketu qendron dallimi mes meje dhe tjeje. Ashtu sikur ti qe thua se zoti ka ekzistuar gjithmone, une them se Universi ka ekzistuar gjithmone, keshtu po shkon biseda, por mua me mbrojne faktet shkencore edhe te idealisteve, dhe fetareve me te medhnje, sic eshte teroia e big bengut, edhe pse jo logjike, kjo proanon se Universi ka ekzistuar gjithmone, lexo ne wikipedia, librin e astronomise se klases 12, dhe ne vellimin e dyte te librit per fakulltetin e Fizikes se pergjithshme.

Prandaj nga shume ju e keni keqintepretuar teoriene e Big Bengun, bile edhe vete e kam keqinterpretuar, ne nje kohe, hahahahaha.

Muhamet ai qe kerkon argumente qe 1+1=2 eshte njeri shume i menqur, se ka nga ata qe nuk dine sa shpjegojne si nje profe i Fizikes, i cili thote se ne fizike 2+2 bejne me pak 4, hahaha.
Une nuk beje pjese ne ate grup personash, une kerkoj vetem shpejgim matematik, e shkencor, mbi ate qka e flet.

Per analizen e shembujve vetem me jep pak kohe se jam shume i zene per momontin.

Te pershendes, kalofsh mire.

respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 2:59 pm

Muhamet harrova t'i pergjigjem pyetjes tende, pergjigjja eshte "PO" definitivisht, dhe kjo po vlene vetem nese futet si fakt ne akademine e shkencave te pergjithshme.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 8:37 pm

O guximi, po lere terenin tani, skemi te bejme me terenin por me logjiken, nepermjet se ciles e njohim Zotin. Po mos te e posedonim ate, edhe nese Zoti do e bente te ditur qenien e Tij, ne as qe do te dinim per te, as meditonim. Kuptove.
Une nuk ju kuptoj pse e quani kete shembull absurd. Ky eshte shume shume i qarte dhe bindes.
E shume mire qe me ne fund i bere keto dallime. Tash kam per te thene dicka rreth tyre. Edhe pse ata shembuj qe me ndihmen e Zotit i kam sjelle, do te kishin me qene te mjaftueshem, por po e shoh se ka nevoje ende te jepen shpjegime. Ti do te thote, pranon se materia ka ekzistuar gjithmone,... automatikisht re ne kundershtim me teorine e Big Bengut, qe thote se gjithesia ka pasur nje fillim dhe do te kete nje fund te kulluar, qe gje materializmi e kundershton, pa pike arguemnti e arsye.
Po t'i kthehemi materies per pak qaste. A mendon ti guximi se materia ka deshire. O guximi, po kur njeriu qe posedon mendjen e deshira, nuk ka mundesi te krijoj dicka nga asgjeja, si ka mundur materia te krijoj nje gjithesi aq komplekse, sic eshte universi. Ky pikerisht eshte absurditeti me i madh qe njeriu e mendon.

Po per cilet idealis e keni fjalen pash Zotin. Po idealist ka qene Platoni, e ai thoshte qe ideja eshte primare, materia eshte vetem hije e idese.
Lajbnici, nje filozof i njohur, perfaqesues i idealizmit objektiv thoshte se e tere bota duke filluar nga dukurite me te vogla e gjere tek ato makrokozmike eshte e perbere nga modanat. Modanat jane atome shpirterore ideore, qe perbejne bazen me te thelle dhe primare te cdo gjeje ne bote. De ai vazhdonte duke thene se modane me e larte, me supreme, absolutishe e persosur eshte Zoti, ekzistenca e te cilit eshte evidente nga fakti se ne bote verehet cakshmeria e Tij.
Ai gjithashtu i kundervihej materializmit, dhe thoshte se materia nuk eshte realitet, por substance sekondare dhe e varur nga substanca shpirterore.
Lajbnici, jo vetem qe mendonte se Zoti eshte krijues i botes, natyres, mendjes, por ai edhe e rregullon ate, duke percaktuar qe me pare ligjshmerine e tyre.
Jo une nuk e kam keqkuptuar teorine e Big Bengut, vetem e interpretoj ashtu sic duhet.

Ky paragrafi i trete, rreth matematikes, nuk ia vlene te komentohet, tek thuani se ai person eshte shume i menqur.

Shpresoj se nuk jeni nga ata persona, por une shembullin qe ta dhash, matematik ishte.
Kohe po te jap, sepse edhe une jam shume i zene, por po me detyron te shkruaj.

Shume mire qe pergjigja e juaj eshte po. Por duhet diskutuar pak rreth saj.
Te kthehemi tash tek besimi individual. Do te thote ju po i nenshtroheshi besimit. Sepse po i besoni shkences.
A smendon se edhe shkenca gabon. Psh per nje trup qiellor nje here mendohej se ai leviz, por me pastaj u kuptua se ai nuk eshte planet, sepse ai nuk po levizte.
O leri akademite pash Zotin, nuk na duhen ato ne kete rast, sepse jemi te vetedijshem, dhe prandaj e kuptojme ekzistencen e Zotit. Ashtu sic e dime se 1+1+2, e nuk kemi nevoje te shkojme diku larg per ta mesuar, sepse matematika gjithandej eshte e njejte; ashtu edhe ne e kuptojme ekzistencen e Zotit. Kuptoje nje here e pergjithmone.
Nese edhe ne kete bote te shkurter nuk e kupton, do ta kuptosh pas kesaj,... atehere, dita e gjykimit do te beje prej atyre qe besojne, por atehere do te jete vone, shume vone.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 10:15 pm

O zotni a e dine se cfare po flet, edhe me ke po flet? Qysh lere tash terenin, a jeni nen vetedijen e plote se cilat taste po shtypni...

O "zotni", lere akademine e shkencave, po a e di se cfare po flet o i nderuar? Akademia e shkencave eshte institucioni me i larte shkencor i nje shteti, nuk eshte mbeturine rruge kjo, ta leme, nuk pe leme zotni, kur te provohet ekzistenca e zotit shkencerisht dhe kur hyne ne akademine e shkencave pastaj flasim ne te dy?

Nuk mund te provosh dicka pa fakte shkencore, kurre, kete pune harroje menjehere, lidhjet logjike sado logjike qofshin nuk argumentojne asgje.

Zotni 1+1=2, shumica e nxenesve ne shkollen time, nuk e argumentojne dot matematikisht kete barazim te jesh i bindur qe nuk mund ta bejne, e llogarisin, nje banke edhe nje banke dy banka, qe kjo mesohet ne klasen e pare, por matematika eshte teori jo praktike, askush se verteton dot me ane e bashkesive numerike, dhe me sakt me anen e ligjeve matematikore, ne shkollen tone eshte fjala.

Barazimin nuk e saktesojne ne kete menyre pershmebulle:
1+1=2
2=2 (prej saj rezulton qe barazimi eshte i sakte)
Kjo eshte matematike e rregullte se tek e fundit ai mund ta llogarit edhe ne mend kete, por kur ka shifra me te medha mbetet sepse kesaj elementares nuk i ka hyre matematikisht ta zgjidhe.
Pershembulle vertetimin e kesaj

123/32X x 34/25X = 2332X

O muhamet materia nuk krijon kurgjo ajo eshte e vet ekzistuar, ajo vetem ndryshon trajte e forme.

Cito :
Po per cilet idealis e keni fjalen pash Zotin. Po idealist ka qene Platoni, e ai thoshte qe ideja eshte primare, materia eshte vetem hije e idese.
Lajbnici, nje filozof i njohur, perfaqesues i idealizmit objektiv thoshte se e tere bota duke filluar nga dukurite me te vogla e gjere tek ato makrokozmike eshte e perbere nga modanat. Modanat jane atome shpirterore ideore, qe perbejne bazen me te thelle dhe primare te cdo gjeje ne bote. De ai vazhdonte duke thene se modane me e larte, me supreme, absolutishe e persosur eshte Zoti, ekzistenca e te cilit eshte evidente nga fakti se ne bote verehet cakshmeria e Tij.
Ai gjithashtu i kundervihej materializmit, dhe thoshte se materia nuk eshte realitet, por substance sekondare dhe e varur nga substanca shpirterore.
Lajbnici, jo vetem qe mendonte se Zoti eshte krijues i botes, natyres, mendjes, por ai edhe e rregullon ate, duke percaktuar qe me pare ligjshmerine e tyre.
Jo une nuk e kam keqkuptuar teorine e Big Bengut, vetem e interpretoj ashtu sic duhet.

Hahahaha ky me modana qenka qesharak fare, te pakten shkenca nuk merr ne konsiderim sot se cila eshte primare Objektivja apo subjektivja, keshtu qe nuk di se cfare te shtoj, ku qenka fillozofe i shekullit te II-te Razz:P.

Thjeshte mendoje edhe vete se mos te ishte objektivja ku do te ishte subjekti, as kund hiq Razz, kurse pa subjekt ekziston edhe objekti.

Per kete idealist e kam fjalen se nuk qenka ne token e zotit Razz.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyWed Dec 24, 2008 10:17 pm

po jam besimtar
Besoj ne ZOT
ninoj Ramazanin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 25, 2008 12:44 am

Po lere pra terenin, qfare po na duhet, po shihet se jeni ithtar i empirizmit. Shume mire e di se cpo flas, une e permenda se lere ne kete rast, sa i perket ketij aspekti guximi, nuk e pergjithesova, mos mi devijoni komentet.
O zotri, po tregom se si do ta provoj shkenca, ekzistencen e Zoti? Mos po mendon deri sa ta sheh. Ky eshte edhe nje absurditet edhe me i madh se ai i meparshmi, sepse ne kete rast njeriu po mendoka qe Zoti eshte i kufizuar e i trupezuar,... tjetra, qfare do te i beni tani atyre miliona njerezve te verrber, edhe ata duan ta shohin Zotin.
Pra eshte e palogjikshme te mos besohet, psh. nje arome e caktuar deri sa te mos shihet, apo nje ze derisa te mos preket. Te lutem logjiko pak.

Shembulli i llogaritjes, shume i qarte, e njesoj eshte, vetem se i thjeshtesohet. Si more matematika teori jo praktike, o zoteri matematika eshte shkence ekzakte.
Qysh more e vetekzistuar. E di si i bije kjo, sikurse me besu se ato lojrat (qe femijet ndertojne shtepia) e formojne vetvetiu shtepine, po ato skan deshire o guximi, kuptoje njehere e pergjithmone, se materia eshte vetem hije e idese, ajo eshte sekondare.

Ti Lajbnicin e quan qesharak, por ja qe kete filozof te njohur e kane krahasuar me filozofin antik, dhe njerin prej filozofeve me te njohur nga te gjitha koherat Aristotelin. E ti quaje si te duash.
E po mos te ishte subjekti, qfare do te ndodhte me objektin, asgje. Madje filozofia e parashtron pyetjen se po mos te ishte subjekti i njohjes (njeriu) a do te ekzistonte bota.
Pyetje qe as une nuk pajtohem, me duket dicka absurde. Sepse njeriu nuk eshte krijuesi i botes qe ajo mos te ekzistoj, po mos te ishte ky.

Tash ky idealist, eshte fakt se nuk jeton ne token e Zotit sic jetojme ne, sepse ne jemi te gjalle, ndersa ai eshte i vdekur.

Ke dale jasht teme fare...

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 25, 2008 2:21 am

O zotri, po tregom se si do ta provoj shkenca, ekzistencen e Zoti?

Nuk e di e as nuk me intereson ta dije kete pune, te jesh i bindur, sepse nuk mendoje per keto pune fare.

Si more matematika teori jo praktike, o zoteri matematika eshte shkence ekzakte.

Po edhe matematika eshte lende qe mesohet ne klasen e pare.
Matematika eshte krejtesisht teori, pa praktike.


Ti Lajbnicin e quan qesharak, por ja qe kete filozof te njohur e kane krahasuar me filozofin antik, dhe njerin prej filozofeve me te njohur nga te gjitha koherat Aristotelin. E ti quaje si te duash.
E po mos te ishte subjekti, qfare do te ndodhte me objektin, asgje. Madje filozofia e parashtron pyetjen se po mos te ishte subjekti i njohjes (njeriu) a do te ekzistonte bota.
Pyetje qe as une nuk pajtohem, me duket dicka absurde. Sepse njeriu nuk eshte krijuesi i botes qe ajo mos te ekzistoj, po mos te ishte ky.

Mire de, nuk dua te hyje tash t'i sfidoj edhe ata qe e kane bere kete krahasim.

E po mos te ishte subjekti, qfare do te ndodhte me objektin, asgje

Asgje de nuk do te ndodhte ketu eshte puna, kurse ate pyetjen qe the nuk e parashtron fillozofia hiq. Bile kjo pyetje bije ne kundershtim me fjaline te cilen e shkrova me larte, fjaline qe e thate ju. Njehere thua se nuk do te ndodhte asgje me objektin po mos te ekzistonte subjekti, pastja thua se fillozofia e shtron pyetjen se a do te ekzistonte objekti pa subjekt, kjo eshte kontradikte e qarte.

Tash ky idealist, eshte fakt se nuk jeton ne token e Zotit sic jetojme ne, sepse ne jemi te gjalle, ndersa ai eshte i vdekur.

Hahahahahahaha, po ke te drejte.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 25, 2008 1:30 pm

E ketu e ke gabim, seps duhesh te perpjekesh ta gjesh te verteten. Por nejse eshte qeshtje e jotja personale.

Tash pe paske shkretetuar krejt, po si ore matematika jo praktike. Ja se si mund ta vertetosh ne praktike. P.sh. te pyet nxenesi i klases se pare thjeshtesoma me shume se sa bejne 1+1, ti i thua, ja a po e sheh kete molle, nese e ndajme per gjysme, apo ia bashkangjisim ndonje tjeter behen dy molla. Shpresoj se kesh i qarte.
Me vjen mire qe nje shqiptar i sfidon filozofet. Ishalla keni sukses, vec si mosbesimtar, veshtire.

Eshte e vertete se ate pyetje e shtron filozofia, edhe pse mua me duket tjejet absurde, edhe ne Sociologjine e shkolles se mesme nga Fehmi Agani e Agim Hyseni e gjene.

Tash po dua te te them se pasket probleme me konceptin e kontradiktes. Sepse nje person eshte kontradiktor ne veteveten e tij kur nga vet ai dalin dy mendime krejtesisht te kunderta njera me tjetren. Ndersa, une guximi, e thash mendimin tim dhe pyetjen qe shtron filozofia. Kjo zoteri nuk eshte kontradikte, sepse une po shprehi mospajtim me filozofine. Shpresoj ta keni kuptuar konceptin e kontradiktes.

Shume interesante se si po i shmangeni pyetjeve, qeshtjeve tjera diskutuese.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 25, 2008 1:50 pm

Muhamet se pari mua mesuesi nuk me pyet kurre se sa bjene 1+1 e as nuk me jep molla per ta zbatuar kete detyre, ne shume raste kemi kete: 23X/34y x 105X x 200/105X= 563 z

Keshtu qe njeriu mund te han speca te djegest e tranohet krejt se kete detyre se zbaton ne praktike kurre, te pakten kete idiotesi nuk e bene askush, prandaj matematika ne thlab teori e persosur eshte, vetem se perfundimet e saj praktikohen domosdoshmerisht, si ne cdo shkence tjeter. A si shkence nuk merr paraysh praktiken matematika.
Kurse ne fizike mund te hysh ne laburator dhe te gjitha vetit e trupave mund t'i shohesh e te krijosh nje botekuptim me te qarte per ta, kurse matematika eshte vetem ligje ne leter.

E po mos te ishte subjekti, qfare do te ndodhte me objektin, asgje. Madje filozofia e parashtron pyetjen se po mos te ishte subjekti i njohjes (njeriu) a do te ekzistonte bota.

Qenke kot nga gjuha shqipe. E sheh ku e ke perdorur fjalen "madje" para nje fjalie qe bie ne kundershtim me fjaline tende paraprake, hahaha. Kjo fjalia e dyte eshte sikur ti don ta mbrosh fjaline e pare, sepse fjala "madje" eshte per ta thelluar bindjen ndaj fjalie. A ju nuk thelluat kurgjo hiq, vec me fjaline e dyte ne menyre palogjike e kundershtuat te paren. Fjala adekuata do te ishte "kurse", "E" (ironike), ose mbas pikes, duhet vene ndonje kundershtim ose mospajtim me konceptin e fillozofise.
Per kete arsye kam gabuar une, se ju keni gabuar ne menyre trashanike ne gjuhe shqipe. Ju nuk keni pasqyruar apo nuk keni figuruar asgje qe ju nuk pajtoheni me konceptin e fillozofise.

Nuk po kuptoj se ciles pyetje une ju shmanga.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 25, 2008 1:54 pm

Prandja pergjigjja jote mbas paragrafi eshte edhe nje gabim edhe me i madh ne gjuhe shqipe, sepse nisja e paragrafit fillon me nje ide te re, dhe koncept te ri , apo shembull te ri, dhe shkeputesh nga nje ngjarje te cilen e ke diskutuar lart, kete e meson ne klasen e gjashte, tek njesia e paragrafit.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 EmptyThu Dec 25, 2008 2:19 pm

Hahahah

Shiqoje se ku na doli tash guximi, per t'i ikur qeshtjeve paresore, thelbesore, ky shkon e merret me qeshtje dytesore, paj, te tille jane materialistet. Bajagi nje gjuhtar i mire qenkeni, te pergezoj, Kosoves i nevojiten gjuhtare.
Matematika mund te shtrohet edhe ne parktike, sic ke shembulli i mehershem, vetem per te ua thjeshtuar femijeve, perndryshe matematika eshte krejt logjke, postulative, nuk ka nevoje te shtrohet ne praktike, dhe eshte e vertete se kur vie tek puna me thysa e disa detyra tjera, nuk mund te shtrohen ne praktike, sepse s'eshte e nevojshme. Po lere tash matematiken.

Sa i perket fjales "madje" keni te drejte, por qellimi im ka qene te shkruaj edhe dicka, dhe te fillon nje paragraf krejt tjeter qe ska te beje me ate.
Une tregova se pse nuk pajtohem me pyetjen qe shtron filozofia, e thashe qarte, se njeriu nuk eshte krijues i botes qe ajo mos te ekzistonte, po mos te ishte ky. Kapishi.
Shume lehte e ke t'i identifikosh pyetjet dhe qeshtjet qe une i kam shtruar, dhe ju i keni ikur, mjafton edhe njehere t'i shiqoni me kujdes. Njera prej tyre, eshte qeshtja e lodrave te femijeve, me te cilet keta te fundit ndertojne shtepi.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 5 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A jeni besimetarë??
Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Shqiptarë kudo që jeni
» Ftoheni ku do qe jeni Shqiptar
» A JENI BËRË GATI.....
» sa jeni gati te bashkepunoni per bashkimin kombetar???
» A JENI TE GATSHEM TE NDIHMOJME FSK NE ASPEKT FINANCIARE?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: