Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A jeni besimetarë??

Shko poshtë 
+58
Blerim1
capkeni
Ummu-Hurejra
ylari
LINDA78
Xili
Mirushe
Best
L1ndush3
Mergimtari
Parapsikologu
Driola
nardlushnja
Orfe@
Gjura
MUHAMETII
elisa
anila
Kushtrimi86
dan_3118
zeriatdheut
luan mreti
spirito
idol
akrepi
echo
rroni
rolling
Ago Muji
Kasper
interesant
USHTARILIRIS
fi2a1
loredana
feneri
xhavo_
vjollca
STUPCAT
Euridika
petritkola
bessa
Ani
Çamshqiptar
Guximi
fatlum
silvi
Beton
gishteza
azzurra
E_Bukura
Aquila
rrebelja
Sofra
shaban cakolli
meli
besa-bese
shpendi
Kosovarja
62 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyThu Dec 25, 2008 2:47 pm

Shkruaj pyetjet edhe nje here ne nje faqe te lutem, se nuk po mundem me i gjet se mu kan pshtjell punet, e nuk i frikesohem asnje pyetjes perderisa me vjen prapa shkenca me bashkohore.

Dhe ai (pronari) as që çuditet, dhe pyet për mënyrën e kalimit nga kërriga në dysheme, sepse ai e di se një nga karakteristikat e njeriut është që ai lëviz pa ndihmën e askujt.

Levizja e njeriut eshte e njohur boterisht, dhe e shpejgoje edhe une se e kam te qarte kete pune. Njeriu duke thithur oksigjenin djeg neper cdo qelize sasi te lendeve ushqyese, gje qe edhe ne fizike e themi se po te digjet lenda ajo liron energji. Kur te digjet lenda dhe kur njeriu perdor energjine e fitur per levizjen e muskujve, nga djegja lirhoet dyoksid karboni te cilen e nxjerrim jasht nepermes frymenxjerrjes.

A mendon ti guximi se materia ka deshire. O guximi, po kur njeriu qe posedon mendjen e deshira, nuk ka mundesi te krijoj dicka nga asgjeja, si ka mundur materia te krijoj nje gjithesi aq komplekse, sic eshte universi. Ky pikerisht eshte absurditeti me i madh qe njeriu e mendon.

Jo askush nuk tha qe njeriu krjon dicka nga asgjeja.

Pra eshte e palogjikshme te mos besohet, psh. nje arome e caktuar deri sa te mos shihet, apo nje ze derisa te mos preket. Te lutem logjiko pak.

Kjo nuk eshte kurgjo.
Une nuk besoje ne zote pse nuk shihet, por nuk besoj per arsye se nuk perceptohet nuk besoj ne dicka qe del jashte perceptimeve tona, ate nuk e quaj ekzistence.

Njerëz që fenomene shoqërore, natyrore e universale i shpjegojnë në mënyrë racionale, e kanë të qartë se Zoti është krijues dhe sundues i gjithësisë, i Cili është i pari i pafillim, dhe i fundit i pambarim, e të cilët janë të bindur se vetëm nën kompetencën e Tij është i mundur krijimi nga asgjëja

Deri sot askush nuk thot se dicka eshte krijuar nga asgjeja.

Nëse do të thoshim se Zotin e ka krijuar një qenie tjetër, atëherë po ia marrim atributin e Krijuesit, që s’ka dyshim se vetëm Ai e posedon, dhe si rezultat, ne Krijuesin, i Cili, i Vetmi, e posedon atributin e krijimit, e shndërruam në krijesë, ndërsa ne pohuam se krijesa nuk krijon, dhe si rrjedhojë vijmë tek përfundimi se po të ishte Zoti krijesë ne dhe asgjë tjetër nuk do të ekzistonim

Atributin e krijimit e posedon cdo njeriu, apo ne biologji quhet qiftezim. Materia jo organike nuk mund te krijoj.

Muhamet cdo pyetje te ciles mendon se nuk jam pergjigjur te lutem postoje ketu ne forum, ate me lodra nuk e gjeta.

Respekt
Guximi


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
LINDA78
Fillestar/e
Fillestar/e
LINDA78


Female
Numri i postimeve : 26
Age : 46
Vendi : DIKU NE MITRO
Profesioni/Hobi : ekonomiste / hobo soprti leximi vrapimi
Registration date : 06/12/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyThu Dec 25, 2008 3:55 pm

Selam alijku ve rahme tu lla,dhe jam shume besimtare dhe lume aj qe shkon rruges se ZOTIT .xh.sh se ska rruge me te drejt dhe rruge me te ,mire se rruga e allahut .xh.sh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyThu Dec 25, 2008 4:40 pm

Ja njera prej atyre pyetjeve.

"Qysh more e vetekzistuar. E di si i bije kjo, sikurse me besu se ato lojrat (qe femijet ndertojne shtepia) e formojne vetvetiu shtepine, po ato skan deshire o guximi, kuptoje njehere e pergjithmone, se materia eshte vetem hije e idese, ajo eshte sekondare."

E tash po e krahasoj pikerisht, konkretisht me ty.
Keshtu, ti je njeri, qenja njerezore perbehet nga shpirti dhe trupi, ndersa ate e karakterizon mendaj. Qenia jote eshte e varur nga mendja, ideja, po mos te kishe ti mendje, qfare do te vlente ky trupi yt, asgje hic, ti ne kete rast nuk do te dalloje nga kafsha (shembullin e morra me ty, por kjo vlene edhe per mua dhe gjithe te tjeret), vetem do e kishe nje perparesi, konstrukti yt do te privilegjonte nga kafsha, pra do te ish-e/im kafshe me pamje te njeriut. Po pikerisht mendja na bene sui generis. P.sh. merre ti nje kafsh, ta zeme majmun, qe evolucioni pohon se njeriu e ka prejardhjen nga kjo specie, tmerr..., edhe pastaj ia sjell atij te gjitha elementet qe e bejne te mundshme nje teknologji te caktuar, dhe shihe se qfare do te ndodhe, kurren e kurres, ai nuk do te mund te formoj, e jo krijoj, sepse krijimi i takon vetem Zotit, njeriu asgje nuk krijon, thjesht ajo qfare ai ben, eshte vetem nje reflektim i asaj qe ekziston, kete e kam thene ne komentin e pare. E sheh se si po eshte i varur objekti nga subjekti. Pra te menosh se gjithesia ka ardhe ne ekzistence si rezultat i rastesise, eshte njesoj sikurse te besosh se nje e hedhur shkronjash e formon poezine, apo ne momentin qe i hedh disa blloke, ndertohet shtepia. Po me kete pohim, pasha Zotin, i dhunojme te gjitha principet e racionalitetit.
Shembullin me pronarin, nuk e paske kuptuar.

Nje here e thate kete:
"Jo askush nuk tha qe njeriu krjon dicka nga asgjeja"

Pastaj kete:

"Jo askush nuk tha qe njeriu krjon dicka nga asgjeja."

Disi, kontradikte, pp i i vie era ketyre citateve.

Pikerisht, qenia e Zotit perceptohet, Kanti thoshte se ekzistencen e Zotit e njohim edhe nepermjet ndergjegjes, dhe moralit qe ekziston ne bote.
Ndersa Thoma Akuinit, qenia e pare qe sherben si motore, per te gjitha qeniet e tjera dhe i ve ne levizje, eshte Zoti.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ylari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
ylari


Female
Numri i postimeve : 801
Age : 38
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/11/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyThu Dec 25, 2008 4:50 pm

Po une jam besimtare dhe mundohem ta respektoj besimin time ndaj fese time aq sa mundem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyThu Dec 25, 2008 5:10 pm

Nje here e thate kete:
"Jo askush nuk tha qe njeriu krjon dicka nga asgjeja"

Pastaj kete:

"
Jo askush nuk tha qe njeriu krjon dicka nga asgjeja."

Kaaaaaaaaa, cfare kontradikte, hahahahahahaha.


"Qysh more e vetekzistuar. E di si i bije kjo, sikurse me besu se ato lojrat (qe femijet ndertojne shtepia) e formojne vetvetiu shtepine, po ato skan deshire o guximi, kuptoje njehere e pergjithmone, se materia eshte vetem hije e idese, ajo eshte sekondare."

O Muhamet, problemi eshte qe ju e sillni biseden vec kah vetja juaj, kur them une qe nuk mund te ekzistoj nje dicka (nje X) perjetesisht ju thuani joooo, se zoti ekziston perjetesisht, kur them materia mund te ekzistoj perjetesisht (mund te vete ekzistoj) ju prap joooo, nuk eshte e mundur kjo.

Perfudimisht a mund dicka te ekzistoj perjtesisht apo te vetekzistoj a jo?

Cdo teori shkencore sot ne bote, si ajo e big bangut, si ajo e materialisteve thone se materia ka ekzistuar gjithmone...

Pikerisht, qenia e Zotit perceptohet, Kanti thoshte se ekzistencen e Zotit e njohim edhe nepermjet ndergjegjes, dhe moralit qe ekziston ne bote.

Zotin nuk mund ta perceptosh kurre, per kete jap koken time nese ti mund ta perceptosh zotin...
Morali ka vdekur, per kete je deshmitar edhe ti, e bashke me te edhe ndergjegjja njerezore.


Pra te menosh se gjithesia ka ardhe ne ekzistence si rezultat i rastesise, eshte njesoj sikurse te besosh se nje e hedhur shkronjash e formon poezine

Nuk mendoj se gjithesia ka ardhur ne jete si rezultat i rastesise, ajo ka ekzistuar hon e don, perjetesisht vetem ne nje trajte tjeter.

Nese me keto fjale i drejtohesh nje shkencetari (i cili ne cdo fushe studimi bene perpjekje matematikore per qeshtje te ndryshme shkencore) te cilin do ta bind per ekzistencen e zotit, une ju siguroj se ai do te qet shkelma jasht, se ajo nje fyrje per gjith mundin e tij, e godet pikerisht ne sedere, sa qe se perballon dot.

Respekt

Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyThu Dec 25, 2008 6:54 pm

guximi, mos i ndryshoni fjalet, vet ti, shume qarte e the se, atritutin e krijimit e posedon cdo njeri.

hahah, kontradikt tipike,... nese keni gabuar ajo eshte tjeter.

E tash eshte hape tema shume mire. K'shtu, guximi, ai kompjuter nepermjet te cilit shkruan, a mendoni se do te vinte ne ate gjendje po mos te kishte nje ide, qe ai te konstruktohej ashtu sic eshte. Jo vallahi, kurren e kurres s'kish me pase shance, prandaj ideja eshte mbi materien. Leri materialistat pash Zotin, se s'ua ka pa hajrin kush atyre. Njerezit me te deshtuar kane qene. Edhe mos me thuaj se ate foto qe e mbane eshte e Carls Darvini!!!

Duhet te kete qene dikush qe ka ekzistuar perhere, por ajo asesi nuk mund te jete materia, por eshte Allahu i Madheruar, i Cili eshte i Pari i Pafillim dhe i Fundit i Pambarim. Sepse sikur te ishte materia (e cila ka qene inorganike) nuk do te mund te shenderrohej vetevetiu kurre ne ate organike, e aq me pak te krijoj njerez me deshira, eshte qmenduri te besohet se ajo do te bente vetevetiu nje gje te tille. Beso. Pyetje te cilen ta kam parashtruar disa here, por fakt se s'me jeni pergjigjur, sepse as shkenca s'ka dhene pergjgjigje, e s'do te mund kurr, perveqse nese beson se Zoti e ka krijuar, dhe e ka bere shnderrimin.
Sille ate citat ku teoria e Big Bengut thote se materia ka ekzistuar gjithmone, por edhe nese thote une si besoj, edhe pse e di se nuk thote.
Me tere qenien time, une e perceptoj ekzistencen e Zotit, por jo edhe qenien e Tij, kjo eshte e kuptueshme.
Gabim jeni, nuk mund te pergjithesoni, te thoni morali ka vdekur, perderisa ka ende njerez qe jane human e social, nuk mund te themi se morali ka vdekur. Vetem atehere kur asnje person nuk kryen asnje akt human, vetem atehere mund te themi se morali e ndergjegja njerezore kane vdekur.

Hon e don, vetem materializmi pretendon, se gjithesia ka ekzistuar.
Pikerisht shkenctaret qe jane duke u marre me studimin e Big Bengut, ne CERN, besojne ne Zot, kur eshte pyetur njeri prej tyre se a besoni ne Zot, ka thene absolutisht se po. Do te perpiqem te sjell ndonje citat nese gjej.

Per fund, nje pyetje: Cili eshte qellimi i jetes tuaj?

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyThu Dec 25, 2008 7:14 pm

Ne linqet e meposhtme i keni dy webfaqe, ne lidhje me krijimin e universit, por ne gjuhen angleze, shpresoj te e njihni gjuhen.

Mrekullite e Kuranit: http://www.miraclesofthequran.com/

Krijimi i Universit: http://www.creationofuniverse.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyFri Dec 26, 2008 2:08 pm

The Big Bang is the cosmological model of the universe that is best supported by all lines of scientific evidence and observation. As used by cosmologists, the term Big Bang generally refers to the idea that the universe has expanded from a primordial hot and dense initial condition at some finite time in the past, and continues to expand to this day
Kete e kam pare me heret ne agjencine e wikipedias, agjenci qe sidomos ne shkence eshte teper e sakte.
Expandet qe e kam bere me ngjyre eshte zgjerim, jo krijim, pra edhe simbas Big Bangut Universi vetem ka nderruar trajte dhe forme

Anglishten e njoh 3%. Sad


Ketu mund ta shikosh gjithe teorine e big bangut.
http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Jo muhamet nuk eshte Carls Darvini, ai eshte i pavdekshmi, Victor Maria Hygo, nuk e di sa e ke lexuar kete autor, eshte i preferuari i Leninit Very Happy.

Cito :
E tash eshte hape tema shume mire. K'shtu, guximi, ai kompjuter nepermjet te cilit shkruan, a mendoni se do te vinte ne ate gjendje po mos te kishte nje ide, qe ai te konstruktohej ashtu sic eshte. Jo vallahi, kurren e kurres s'kish me pase shance, prandaj ideja eshte mbi materien. Leri materialistat pash Zotin, se s'ua ka pa hajrin kush atyre. Njerezit me te deshtuar kane qene. Edhe mos me thuaj se ate foto qe e mbane eshte e Carls Darvini!!!


Po Muhamet, po mos te ishte ajo materia, ku do te mbetej ideja jote. Pra une nuk e perjashtoi kushtin subjektiv, por kushti objektiv eshte shume here me i rendesishem.


Cito :
Per fund, nje pyetje: Cili eshte qellimi i jetes tuaj?

Te luaj futboll.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyFri Dec 26, 2008 8:45 pm

Fatkeqesisht, guximi, une nuk jame njohes i gjhues angleze.

Edhe Zoti, permes Kuranit, na tregon se bota vie duke u zgjeruar.

51:47. Ne, me forcën tonë e ngritëm qiellin dhe Ne e zgjerojmë atë.

Per kete Viktor Maria, kam degjuar dicka, por asgje s'kam lexuar.

O guximi, po une spo e mohoj rendesine e materies, dhe rolin qe ajo luan ne gjithesi, por vetem po te tregoj se ajo eshte sekondare, hije e idese. Tani kur thua po mos te ishte ajo materia, ku do te mbetej ideja jote. Po ideja e Zotit, e ka krijuar materien, e qenia ime, s'do te kishte asnje vlere, po mos te ishte ideja, e gjithe kjo qfare ne te dy kemi diskutuar ne kete forum, eshte produkt i idese, materia ne kete rast, dhe te tjera, vetem eshte instrument i idese.
Shpresoj se ta keni kuptuar rendesine e idese.

Me te thene te drejten, kur e pash se qellimi i jetes tuaj eshte te luani futboll, as qe desha te merrem me shume, por e ndjeva si obligim moral te shtoj edhe ate qe pata per te shtuar.
E sa i perket qellimit te jetes tuaj -

NO COMENT

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyFri Dec 26, 2008 8:55 pm

Muhamet, mos polemizo me ata qe fenë e Allahut e marrin për lojë.

Ne nuk jemi ekstremist në ide. Ne nuk mohojmë materien në llogari te shpirtit, e as shpirtin në llogari te materies. Sepse te dyjat janë pjesë ekzistenciale, plotësuese, që nuk përjashtojnë dhe nuk perjashtohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyFri Dec 26, 2008 11:54 pm

Cito :
Ne nuk jemi ekstremist në ide. Ne nuk mohojmë materien në llogari te shpirtit, e as shpirtin në llogari te materies. Sepse te dyjat janë pjesë ekzistenciale, plotësuese, që nuk përjashtojnë dhe nuk perjashtohen.


Po pikerisht, relativisht pajtohem me ty, e megjithate Muhameti jep gjykimin naiv se shpriti qenka mbi materia, ku vete ekzistenca e shpritit varet nga materia, kurse kjo e fundit nuk varet nga shpirti.|
Vetem se une perkunder nga ju xhavo i'a jap nje vlere me te madhe materies.


Cito :
O guximi, po une spo e mohoj rendesine e materies, dhe rolin qe ajo luan ne gjithesi, por vetem po te tregoj se ajo eshte sekondare, hije e idese. Tani kur thua po mos te ishte ajo materia, ku do te mbetej ideja jote. Po ideja e Zotit, e ka krijuar materien, e qenia ime, s'do te kishte asnje vlere, po mos te ishte ideja, e gjithe kjo qfare ne te dy kemi diskutuar ne kete forum, eshte produkt i idese, materia ne kete rast, dhe te tjera, vetem eshte instrument i idese.
Shpresoj se ta keni kuptuar rendesine e idese.

E tash kjo eshte me rrotullu biseden, me dal ne fillimin e saj, ku ne te dy diskutonim mbi ekzistencen e zotit.
Por perseri edhe ne kete shkrim tendin del qe materia eshte me paresore. Pse?
Sepse edhe Zoti, eshte dashur te kete mall per krijim, se per ndryshe idete jane te kota.


Pa mall nuk ka ide per ndertim, dhe kerkush nuk bene plane te shtepise pa e pasur lekun, se per ndryshe ato jane endrra
me sy hapur, e megjithate materia ekziston edhe pa ide.

Per fund te nderlidhem me temen:

Une nuk e kundershtoi besimin ne zot, se tek e fundit eshte nje gje normale, une e kundershtoi me force fene, sepse ajo eshte elementi me ngjyre te zeze ne mesin e shoqerise njerezore.


Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptySat Dec 27, 2008 1:41 am

guximi, nuk po arrij te ju kuptoj, besoni. Me cuditni se si thoni se ne shkrimin tim, del se materia eshte paresore. O zoteri, po si mund te jete materia paresore, kur ajo s'eshte tjeter, vecse produkt i idese. Pa nje ide nuk do te kishte nje gjithesi. Beso se nuk po mundem te ju kuptoj se si nuk po ta veren hic. Shembuj shume konkret po te marr dhe ti ende me ate koken tende. Shiko, ai trupi yt, asgje nuk do te vlente, dhe aspak nuk do te dalloje nga kafsha, (pervec me konstrukt) nese t'i nuk do ta kishe idene. Kapishi!!!

Filozofi antik Platoni, theksonte se ideja e se mires eshte e pandryshueshme. Psh. sikurse misat qe zgjedhen ne ndonje sfilate, dhe caktohet ideja e se mires, femrat ndryshojne, por idea e se mires mbetet e njeta, proporcionet, p.sh. 1.75 cm, 50 kg, vija e fytyres keshtu, etj., ai mendonte se nuk ndryshojne, keto mbeten te njejta.
Shiko, te gjithe keta mendimtare, filozofe te njohur kane qene te mendimit se ideja eshte paresore, ndersa materia dytesore: Pitagora, Sokrati, Platoni, deri diku Aristoteli, Shen Augustini, Thoma Akuini, Lajbnici, filozofi i madh Kanti, Brekli, Hjumi, Fhite, Shelingu, e deri tek Hegeli e shume te tjere. Ndersa idene e materies, si kinse paresore e kane perkrahur njerezit e deshtuar: Marksi i ndyre, Engelsi, Darvini e disa llemshtima.

Ideja e Zotit, shpik qfare do malli, prandaj malli nuk e percakton idne, sepse malli nuk mund te krijon ide, ndersa ideja e konstrukton qfaredo produkti. Kapishi.
Eshte fakt se askush nuk e ben planin e shpise pa pasur lekun, por ja qe ajo ideja e tij, behet shkak qe t'ia sjell lekun njeriut. Po mos te kishte idene njeriu, edhe nese do t'i kishte para syve 999 999 999 $, asgje nuk do i hynin ne pune, bile bile, ai ndoshta edhe do ta ndizte shporetin me to. hahah... shume e sakt pash Zotin.

Fene njerezit e keqinterpretojne, e e bejne te kete ngjyre te zeze, dhe jo pse ajo e ka ate "ngjyre". Edhe mos i pergjithesoni te gjitha fete.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptySun Dec 28, 2008 7:30 pm

Muhamet per fund se jam lodh:

Idea eshte rrjedhim i materies, pa materie nuk do te kishte ide, kurse materia do te ekzistonte edhe po te mos ishte ide.

Keshtu zhvillohet shkenca, dhe ky eshte fakti me elemntar i mundshem ne shkence, e ju vazhdoni te thoni cfare doni, por qe ne fillim e kam pare se ju nuk jeni ne binaret e shkences.

Nuk vazhdoj dot me, se mu ka bere psikologji e keqe ky forumi e aq me shume kur po shkruaj per ceshtje fillozofike me njeri qe nuk e ka te formesuar shkencen bashkohore.

Respekt
Nihemi ne tamet e tjera.
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyMon Dec 29, 2008 1:21 am

Edhe pas gjithe asaj qe e thash, iu referova filozofeve dhe arsyes se shendoshe, ende mbani qendrim te njejte!!!

Edhe nje here po i referohem njerit prej filozofeve me te medhenje, Platonit.

- Realiteteti material eshte shprehje e idese.
- Realiteti ideal eshte i pavarur nga realiteti material.
Platoni
Ndoshta une nuk jam ne binaret e shkences, por ja qe une mendoj se ju nuk jeni ne binaret e arsyes, ndersa pikerisht permes arsyes, dalin ne pah zbulimet shkencore.

E pranoj se jeni lodhur e nuk mund te vazhdoni..., por nuk po mund te pajtohem se ende keni mbetur me mendim te njejte. Nejse eshte zgjedhje jotja.

Me vie mire se tashme keni filluar te debatoni me qete se herave tjera.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyMon Dec 29, 2008 1:28 am

PO, besoj ne SHQIPERI...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyTue Dec 30, 2008 9:43 pm

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 5012
















Kam kuptuar që Islami është e vërteta definitive


Maurice Buca: "Nuk ka kundërthënie mes dijeve shkencore dhe Kur'anit fisnik".



Maurice Bucaille (Moris Bukai), filozof dhe shkencëtar, anëtar i akademisë së shkencave franceze ka shkruar librin: "Bibla, Kurani dhe Shkenca" që është publikuar në vitin 1976.

Në Paris ky libër shkaktoi tronditje të vërtetë në qarqet akademike, e veçanërisht ato teologjike të shoqërisë franceze dhe më gjerë.

Çka ju shtyri më tepër në studimin e thellë të Kur'anit fisnik?
Sikurse edhe francezë të tjerë edhe unë e njihja Islamin si fe që e kishte themeluar Muhammedi gjenial. Pata fatin që si kirurg të takohem me pacientët muslimanë dhe të di më tepër islamin. Dhe gradualisht kur më janë cituar disa ajete nga Kur'ani kam filluar të kuptoj se sa pak dija për Islamin. Një numër lajthimesh vijnë edhe nga shtypi, televizioni dhe rrugë të tjera të zakonshme. Kjo ndodhi rreth 1926, kur dialogu mes muslimanëve dhe të krishterëve ishte akoma mundësi e largët.

Si reaguat në atë situatë?
E kuptova se më duhej t'i qasem studimit të Kur'anit drejtpërdrejt, kështu që dy vjet e studiova literaturën dhe gjuhën arabe, gjë që më lehtësoi leximin e Kur'anit në origjinal.. Shpejt, pas kësaj, e kuptova se ai është libër i Zotit dhe se Muhammedi është i dërguar i Tij i fundit.

Tash kremtohet njëqind vjetori i Darvinit. A jeni pro apo kundër teorisë së tij?
E kundërshtoj atë sepse nuk bazohet në shkencë. Qëndrimet e tij janë përfundime të gabuara ... Në librin tim të ri "Origjina e njeriut" e kam zbuluar këtë në tërësi. Më vonë, edhe vetë Darvini e ka kuptuar se teoria e tij ishte një lajthim, sikur edhe disa që e kanë ndjekur atë. Disa nga ithtarët e tij i kam kritikuar në këtë libër, edhe pse ata kanë marrë madje çmimin Nobel!

A kanë pasur librat tuaja ndikim edhe jashtë Francës?
Kohët e fundit kam vizituar shumë herë disa vende të Afrikës Veriore, ku krahas ligjëratave kam diskutuar me dijetarë të shquar dhe kundërshtarë të ideve të mia. Shumë studentë i pranuan idetë e mia mbi krijimin e gjithësisë dhe origjinën e njeriut, duke iu afruar kështu Islamit dhe ata i braktisën teoritë e rrejshme te perëndimit.

Konfliktet midis njerëzve a janë shkaktuar edhe për shkak të mospajtimit të religjionit dhe shkencës?
Në veprën e tij "Origjina e specieve" botuar me 1851, Darvini ka bërë një gabim tragjik kur ngatërroi origjinën e njeriut me evolucionin e majmunit. Është e kuptueshme që Kisha e krishtere e kundërshtoi atë. Mirëpo në disa shkrime të shenjta, (të krishterët dhe çifutët) me siguri, kanë futur më vonë teori të çuditshme që i kritikuan disa shkencëtarë.
Në Jehova nga shek. 9 para erës sonë dhe në disa lloje të hyrjeve në Bibël, nga shek. i 6-të flitet për krijimin e botës dhe të njeriut. Qëndrime të ngjashme përsëriten në Ungjill (Ungjillin sipas Llukës). Në Kur'an, që është tekst i pastër i Zotit dhe autentik, nuk ka shtesa të njerëzve, ndaj për këtë arsye nuk ka as mashtrime në këtë aspekt. Pjesërisht disa qëndrime janë trajtuar edhe në dokumentet e Koncilit të Dytë të Vatikanit.

Si i vështroni tekstet e Kur'anit në këtë aspekt?
Jam përpjekur që të depërtoj sa më thellë në Librin e Zotit dhe kam vërtetuar se gjatë 14 shekujve, që nga shpallja e Kur'anit e gjer më sot, nuk ka pasur kurrfarë ndryshimesh në të. I tërë zhvillimi i diturive (shkencës) gjatë gjithë kësaj kohe nuk ka rënë në kundërshtim me parimet kur'anore. Hulumtimet i kam kryer me metodën rigoroze shkencore dhe asnjëherë nuk kam hasur në kundërshtimin e Kur'anit me shkencën.

Kur e keni pranuar Islami?
Në të vërtetë, unë jam bërë musliman para se të mësoja fjalën e parë arabe, sepse e kam kuptuar se Kur'ani është fjalë e Zotit, drejtuar gjinisë njerëzore nëpërmjet Muhammedit (paqja e Zotit qoftë mbi të). Në librat e mi jam përpjekur që, si shkencëtar e jo si teolog, t'i shkoqis gjërat dhe, në këtë mënyrë, e kam kuptuar se Islami është e vërteta përfundimtare.

Si mendoni se mund t'i shërbejë Islami njerëzimit në të ardhmen?
Kur'ani dhe Islami u duhen ofruar njerëzve dhe popujve të botës në gjuhën e tyre. Kështu kam vepruar edhe unë në librat e mi. Për këtë arsye, shumica në perëndim i kanë pranuar më lehtë shtjellimet e mia. Me botimin e këtyre librave kam marrë shumë letra nga dijetarë dhe njerëz të shquar që kërkonin sqarime të mëtejshme.

Çfarë sugjerime mund t'u ofroni francezëve dhe të tjerëve?
Kjo është e vështirë sepse çdo popull është i ndryshëm. Përgjithësisht, porosis që njerëzit ta mësojnë arabishten në mënyrë që t'i afrohen të kuptuarit të Kur'anit. Kuptohet që ende jemi larg asaj që të jetë zbuluar shkencërisht tërë ajo që Kur'ani ka theksuar në mënyrë të përgjithshme, apo që ka aluduar. Mirëpo zhvillimi i shkencës do të ndihmojë për këtë. Me rëndësi është që askund nuk kam hasur në mospajtime mes të arriturave shkencore dhe Kur'anit.

Tash çfarë jeni duke punuar?
Aktualisht jam duke u marrë me idenë që të regjistroj një dokumentar me tematikë "Shkenca, Kur'ani dhe origjina e njeriut" ...
Dokumentari i dytë është "Mjekësia dhe mumiet e faraonit" ku do të citohen shumë ajete nga Kur'ani fisnik.
Zoti i Gjithëdijshëm në Kur'anin fisnik thotë: "Ne do tu tregojmë argumentet Tona në horizont si dhe në vetë ata, derisa t'u bëhet e qartë se ai (Kur'ani) është i vërtetë." (Kur'ani, kaptina 42, ajeti 53).


Përktheu: A. Sinani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyTue Dec 30, 2008 9:53 pm

jam Besimtar
Normal se duhet te jemi te gjithe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyTue Dec 30, 2008 10:24 pm

Xili shkruajti:
jam Besimtar
Normal se duhet te jemi te gjithe

Paj me mire mos me besu ( jo normal) se sa me besu ne gjithqka qe shohim, ndegjojme, lexojme etj.

"Vetem injorantet besojne ne gjithqka"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ummu-Hurejra
Fillestar/e
Fillestar/e
Ummu-Hurejra


Female
Numri i postimeve : 17
Age : 33
Vendi : Pejë
Registration date : 06/01/2009

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyFri Jan 09, 2009 7:10 am

Cito :
Paj me mire mos me besu ( jo normal) se sa me besu ne gjithqka qe shohim, ndegjojme, lexojme etj.

"Vetem injorantet besojne ne gjithqka"


Besojme ne gjithçka qe ka fakte (argumente)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyFri Jan 09, 2009 2:32 pm

Atehere beso ne gjithcka qe ka fakte, jo ne avnetura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyWed Jan 14, 2009 1:06 am

Ummu-Hurejra shkruajti:
Cito :
Paj me mire mos me besu ( jo normal) se sa me besu ne gjithqka qe shohim, ndegjojme, lexojme etj.

"Vetem injorantet besojne ne gjithqka"


Besojme ne gjithçka qe ka fakte (argumente)

Shume i kuptuheshem isha ne ato dy rreshta. U nderlidha me parashkruhesin, i cili tha " po besoj, normal duhet me besi te gjithe"

Dhe une thashe, me mire po zgjedhi jo normal, mos me besu ne gjithqka qe shoh, ndegjoj e lexoje. Se sa me besu ne gjithqka...Keta te fundit, sikurse ju veq se te dhashe pergjigjen! Edhe njehere: Vetem injorantet besojne ne gjithqka"

Plus edhe Guximi e paska thene mire, nuk duhet besuar ne avantura, pallavra, perralla, etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyWed Jan 14, 2009 2:43 am

jam Besimtar i permbahem Besimit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
capkeni
Fillestar/e
Fillestar/e
capkeni


Male
Numri i postimeve : 3
Age : 44
Vendi : Durres
Profesioni/Hobi : Artet Marciale
Registration date : 04/01/2009

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyWed Jan 14, 2009 6:08 pm

Jam Besimtar Musliman
Islami eshte Feja Ime, ju Pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyWed Jan 14, 2009 8:37 pm

Jam Besimtar Musliman
meu Fal nuk Falem
por Ramazanin e Njinoj qe 23 vjet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 EmptyWed Jan 14, 2009 8:56 pm

Xili shkruajti:
Jam Besimtar Musliman
meu Fal nuk Falem
por Ramazanin e Njinoj qe 23 vjet

Xili, tashme e ke thene shume shume here kete fjale te zakonshme qe ka fillu te behet monotone. Pse nuk jeni ne gjendje te beni nje replike me dike, perderisa thuani diqka?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 6 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A jeni besimetarë??
Mbrapsht në krye 
Faqja 6 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Shqiptarë kudo që jeni
» Ftoheni ku do qe jeni Shqiptar
» A JENI BËRË GATI.....
» sa jeni gati te bashkepunoni per bashkimin kombetar???
» A JENI TE GATSHEM TE NDIHMOJME FSK NE ASPEKT FINANCIARE?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: