Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A jeni besimetarë??

Shko poshtë 
+58
Blerim1
capkeni
Ummu-Hurejra
ylari
LINDA78
Xili
Mirushe
Best
L1ndush3
Mergimtari
Parapsikologu
Driola
nardlushnja
Orfe@
Gjura
MUHAMETII
elisa
anila
Kushtrimi86
dan_3118
zeriatdheut
luan mreti
spirito
idol
akrepi
echo
rroni
rolling
Ago Muji
Kasper
interesant
USHTARILIRIS
fi2a1
loredana
feneri
xhavo_
vjollca
STUPCAT
Euridika
petritkola
bessa
Ani
Çamshqiptar
Guximi
fatlum
silvi
Beton
gishteza
azzurra
E_Bukura
Aquila
rrebelja
Sofra
shaban cakolli
meli
besa-bese
shpendi
Kosovarja
62 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 5:18 pm

[b][i] fla fla fla :fla:Urime festen e 28 nentorite edhe ty Sofra

Sofra une dashta me te then q'pmarr parasyshe a je musliman apo katolie je moter e vlla nuk mvaret veq sipas fese te jesh moter e vlla ok...Edhe une i kam shqiptaret vlla e moter se e kemi nje gjak nje komb nje toke te cilen e quajm nene nje gjuhe te perbashket etj etj. fla fla fla [b][i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 5:22 pm

Faleminderit azzurra je patriote e madhe, të urojë shëndet familjarë.


Edituar për herë të fundit nga në Wed Nov 28, 2007 1:07 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 5:22 pm

azzurra shkruajti:
Fatlumi---Beton

Jame shume e lumture q'ka te rije si ju q'i respektoin rregullat e fejes muslimane se kohen e fundite kam humb shpresen q'ka rini ne Kosove q'fale 5 vaket e namazite e disa gjea tjera.

Kure shkoj ne Kosove e gjyshi filli te tregon derse me drihet ter trupi dhe them me vetevete ku jemi, ku kemi arrite ne q'fare kohe jemi duke jetuar.


Sofra
Katolike apo musliman te gjithe jemi femijet e
Zotite krijesat e tije, prandaj zezat amerikan afrikan te githe jemi vellezer e motra.

Azzurra
Koheve te fundit ka fillu nje vetdijsim i madh ne rrugen e vertet te Zotit i popullates ne pergjithesi e ne veqanti i te rinjeve kjo na jep shpres te madhe qe do ruhet kjo rini e shendosh sado qe te jet ne numer.
Dhe te them sinqerisht e ter shoqeria e jem ne Fakultet mirpo edhe keshtu ne jet private Falen dhe i kryjn obligimet e tyre fetare.kjo me te vertet me ben te ndihem krenar pasi qe per disa nga shoket e mi me Ndihmen e Zotit kam qen shkaktar per ta kuptu rrugen e vertet.


Sofra eshte besimtar nga pak sepse me sa di une agjeron e tje mirpo ketu ben pakez humor apo jo Sofra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 5:40 pm

Fatlum unë që në fillim të postimit tim e kam cekur se unë ju përmbahem rregullave të agjerimit etj etj ... Por me ca rregulla nuk pajtohem, arsyeja është se unë e dua në radhë të parë kombin dhe jo religjionin. Sepse jemi një komb me tri religjione.
Tash po ta analizojm religjionin .. thotë; Vëllezër musliman shqiptar dmth menjëher hiqen katolikët dhe ortodoksët dmth ma afër bjen ta kem një musliman i çfardo kombi tjetër se sa një shqiptar jo musliman,po ashtu mund të thonë edhe katolikët edhe ortodoksët ... kjo për mua është një zbehje.
Arsyeja tjetër nëse mirren religjionin në përgjithësi si ajë ortodoks, katolik edhe musliman është ; tek muslimanët mbulesa që unë nuk pajtohem me te, kurse feja muslimane duhet pa tjetër që ta ket ( në këtë rast unë flas për vete se nuk pajtohem pa përfshirë të tjerët të cilët ju përmbahen atyre rregullave që mua nuk më pengojnë në një shtet demokratik i cili vendos vet për vetveten.) Tek katolikët fenë e kanë në maje të piramidës dmth në bazë të katolikëve anekënd si në Shqipëri ...etj etj maje e tyre është Vatikani i cili për mes katolicizmit i shtyp shtetet, e të mos flasim më tutje për besimin Ortodoks që ende ky religjion i ka rrënjët në mesëjetë.
Prandaj tërthorazi shumica e religjioneve flasin kundra njëri tjetrit e kjo ndikon tek ne tek kombi i ynë, ku edhe po shihet realiteti në shumicën e forumeve që grekët i mësyjnë Ortodoksët shqiptar kundër muslimanëve shqiptarë dhe fatkeqsisht ka shumë shqiptarë që kanë ra pre e kësaj propagande ... kanë rënë në kënetën e fëlliqur në emrin e fesë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 7:36 pm

pershendes te gjithe besimtaret e fese katolike dhe muslimane,nga muslimanet i pershendes me se shumti azuren, betonin dhe fatlumin, ju lumtë.

njerezit munde te jene vellezer e motra ne familje, vellezer e motra te nje kombi apo edhe vellezer e motra te nje feje, mirepo ata qe besojne ne fe, kurr mos te harrojne se ata dijetare te menqur si te katoliket ashtu edhe te muslimanet kane thane se pa Atdhe ska as fe, pra kurr mos e qitni fenë ne vendin e pare por ]atdheun respektivisht kombin.

ju oershendes te gjitheve bile -bile pa dalim feje, gjinie e moshe,

jeni klasseeeeeeeeeeeeeeeeeee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 9:53 pm

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Pygmy%20with%20hunting%20equipmentl


Sofra a do te ishte e mundur te behet vella ki ha ha ha
Shaka

Besa bese feja e shqiptarit Shqiptaria.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 10:05 pm

Nuk duhet thene se ne rend te pare Kombi apo Feja, duhet thene Individi apo Kombi? Feja eshte ceshtje personale e nje Individi. Ai person zgjedh fene, pamarreparasysh se cilen, me pare se te zgjedh kombin. Kombi i vie si "dhurate" ai lindet shqiptar, apo gjerman,dhe nje fakt tjeter eshte se njeriu i pare i njerzimit Ademi a.s lindi musliman,pra lindi njeri me fe dhe nuk kishte komb

Se pari eshte Individi, pastaj Kombi. Meqe Individi e zgjedh fene, atehere vie me pare feja se kombi automatikisht. Nganjehere Individi e perjashton fene (jo krejtesisht, por nuk i jep SHUME rendesi) e ne vend te saj fut Kombin. Tani edhe kjo, eshte zgjidhje e individit.

Pra per mua vella eshte nje njeri qe asnjeehre nuk kam pasur asgje te keqe me te, qe me respekton,pavaresisht nga cili komb eshte,sepse edhe po te jete shqipetare ka shume raste qe te punon te keqen me shume se nje zezak apo nje angleze....


P.s Beton pse mos te ishte ky vellai im kur te kemi marredhenie te mira me te,ndoshta edhe me te mira se me nje shqipetare???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 10:25 pm

Kosovarja ta gezoish e me fate ta mbajshe per gjithe jeten por jo per mua se kam vllezer plot.

Te kshilloi te bejshje nje pushim ne kontinentin Afrikan e i njefe mire se kushe jane edhe une nje kohe mendoja si ti por ne ne adres te gabuar kisha qene kure e gjeta adresen e vertet u vertetova se nuk behet vlla kure koke e kembe kemi ndrishme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 10:49 pm

Beton faleminderit do e mbaje patjeter Razz:P
Beton nje te thash se nuk do kishte rendesi kombesia por me rendesi te kalonim mire,mos te kem mosmarrveshje mes vete, kete do e quaja vella e jo pse eshte shqipetare,dhe me bene shume gjera pas shpine dhe ta quaj vella kete se marr dot me mend,kemi ca ndryshime normal me ata te kontinentit Afrikan por fundja ashtu sic ka cekur edhe Azzurra jemi te gjithe rober te Zotit,dhe krijesa te tij...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 27, 2007 11:17 pm

jemi te gjithe rober te Zotit,dhe krijesa te tij...

Kosovarja mire ka thene Azzurra e le te jene robet e Zotit por jo Vellezerit e mie.
Nuk i urrej eshte jashte fjalorit time fjala urretje por me pengoin sdi as vete nuk kam fjal siç me pengon kure ndegjoje qe ''dikush'' afer meje flet ne gjuhen Serbe edhe kjo me pengon duhet ta kapi t'ja ndaloj apo te largohem se me pengon por nuk kam fjla me gjersishet te te spjegoi se me pengon.
Ka shume vite qe dua te vizitoi disa shtete Aziatike p.s Tailand,Indonezia,Malaizia,Philipine etj etj por keta njerez me pengoin nuk i urrej thejshte nuk dua te gjendem ne mesin e tyre.nuk kam pature kure kontakte me Aziatik por thjeshte tek une eshte nje e pa sqarume ende ne ndenjat e mija qe nuk me jepet vullneti ne disa gjera edhe me dashte nuk kam sqarim ne veten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Aquila
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 68
Registration date : 30/10/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyWed Nov 28, 2007 12:58 am

Carissimo Beton!
Me thuaj qe bene shaka, ashtu si ja shprehur ne fillim te kesaj faqeje.
Zgjatja e ketij argumenti per te kerkuar sqarim ne ndjenjat e tua, me le per te deshiruar.
Nuk doja qe ta shpreh sepse nuk eshte modeste, por nje femije prej ketyre te fotografuar me larte( zezak afrike ) une e kam "adoptuar " ne distance , duke i pergjgjur nje inisiative te rethit shoqerore ku jetoj. Nuk ishte ndonje gje e madhe te reduktoja nje kafe ne dite, kur une te pakten pija kater pese ne dite.
Per mua nuk eshte asgje , por per ate femije qe kerkon te mbijetoje eshte shum.
Te betohem qe e ndjej si te afermit tim, te jatin e asaj femije (sepse nena i kishte vdekur) kur mora pergjigjen e falenderimit .

Beton!
Besoj se mirekuptohemi.

"Donare un soriso non costa niente, ma per chi lo riceve vuol dire tanto."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyWed Nov 28, 2007 1:44 am

Carissima/o Aquila.!
Mi sento male per momento veramete tropo male.
Perche no une bell soriso,non mi costa niente.

Edhe pse kohen e kam te kufizuar me punen nuk dij sa me kuptove edhe pse kete teme e kam ne koke fjala ''Urrej'' nuk eshte ne Fjalorin tim..perkundrazi nuk urrej asken se as kujt nuk ja kam dhen une shpirtin qe ta urrej.

Por nuk gjej dote nje fjal nje vendim p.s te vizitoi Azin.nuk gjeje dote nje vendim te afrohem me nje te races se zeze nuk i urrej por vendim ndenjat jane aty qe reagoin e jo une..!!!!

Eshte deshira e juje Aquila qe keni ''adoptuar'' ne distance.E eshte vendimi juaje te respektoi ashtu si vepron.

O ricevuto une grande soriso da te stassera per me vuol dire tanto.Grazie.

Ti auguro tante cose belle dan la vita.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyWed Nov 28, 2007 10:14 am

Një i afërm i imi punonte në Kosovë në UN edhe një ditë shkojnë me detyrë me një të zi ....edhe futen në një shitore.
Fillon i ziu t'i flas shqip... i kërkon shitsit diçka për të ngrën.
Shitsi po habitet se i ziu po flet shqip.
Ky i afërmi i imë ja kthen
Pse po habitesh !! edhe ky "është shqiptarë", vetëm se e kemi harruar në furrë pak ma shumë edhe u djegë u nxi ... se krejt "si ne është."


Edituar për herë të fundit nga në Thu Nov 29, 2007 9:09 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyThu Nov 29, 2007 2:57 pm

Sofra


Une thash qe ja nga pak besimtar do me than qe agjerimi te ben te ndihesh musliman...

Besa bese
Te faleminderit per pershendetjet zotri gjithashtu ke peshedtje edhe ana jone...

Kosovarja


Pajtona me mendimin tend plotesisht...
..........................................................................................................................................................................
Per sa i perket ngjyres se njerzve,mua personalisht nuk me pengon as pak nese njeriu ka ngjyren e zez apo jo.
Mos te harrojm se Muezini i par ne Islam ka qen Bilali me ngjyr te zez nje nder shoket me te mir te Pejgamberit Muhamed s.a.v.s

Ne kohen kur njerzit me ngjyr te zez jan konsideru si kafsh nga bota ,,moderne perndimore'' pejgamberi yn Muhamedi pacja e Zotit qofte mbi te muezinin njeriun me te afert e ka pas te zi.Ky fakt e deshmon se feja jon nuk lejon urrejtje nder racore.



Per mos te dal shum nga tema une kisha propozue qe ti pergjigjemi temes ashtu siq eshte parashtruar.Ta rrespektojm mendimin e secilit ta rrespektojm fene e secilit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyThu Nov 29, 2007 11:29 pm

Mos harroni se sa është i vjetër besimi aq është i vjetër edhe mosbesimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyThu Nov 29, 2007 11:31 pm

Pajtohem me ty fatlum ta respektojme mendimin e secilit ti permbahemi temes...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guest
Vizitor
avatar



A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyThu Nov 29, 2007 11:33 pm

oj kosovare, na shiptaret jemi besimt]r ni here ne motmot, naj ramazan edhe qaq,

une jam besimtar i madh por i katolicizmit valla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyThu Nov 29, 2007 11:36 pm

o Jam_buli te respektoj fene tende,sepse feja ime me meson ashtu te repektoj edhe ty,ndersa per Ramazan hmmm cdo kush do pergjigjet per ate qe ka punuar dhe vepruar ne kete bote,nuk guxojme te gjykojme per asgje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyMon Dec 03, 2007 9:05 pm

Unë përsonalisht nuk jam besimtarë për shumë arsye të cilat nuk është me rëndësi ti përmendi. E pranoi se feja e ka anën pozitive, ka shumë të mira që njeriun e bëjn njeri me karakter dhe personalitet, por ana negative është shumë më e madhe, a është feja tash ajo e cila e ndan botën, a është feja ajo për të cilën janë zhvilluar shumë luftra dhe ka pasur shumë viktima, sot me miliona njerzë diskriminohen vetëm për shkak të fesë. Nuk jam këto arsyet për të cilat nuk jam fetarë. Nuk e kam për fyerje apo diqka tjetër tw kuptohemi, thjesht e shpreha mendimin.

Përshëndetje për ë gjith ju pa marrë para sysh cilës fe i përkitni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyWed Dec 05, 2007 9:24 pm

Mysliman...Katolike...Ortodoks...Giovist...Vangelist... , te gjithe besojm nje nje "Zote",te gjithe jemi krijesat e tije,te gjithe duhet te respektoheni ne te njejten menyre,duhet ti ndihmojm njerite tjetrite pamarrparasyshe se q'fare fej kemi.


Nese nuk gaboj siq kame ndegjuar ne ate kohe kure eshte krijuar bota eshte krijuar me fejn muslimane,pastaj me kane treguar q'katoliket e disa feje te tjera kame kerkuar "Gjenetin" ne kete dynjaje, e per ket arsye jane ndare ne fejen muslimane e katolike e disa te tjera,nuk e spjegova shume kjarte se nuk po me kujtohet bash mire siq me ka trrgua gjyshi imi.

Ti besojm Zotite se Zoti eshte i madhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyFri Dec 14, 2007 4:19 am

Mendoj se jame besimtar, vetem sepse besoj ne diqka te mbinatyrshme, e Ai mund te quhet Alla-hu, Zoti apo ku ta di une. Me nje fjale nuk besoj qe gjithqka qe ne shohim dhe prekim te jete vetem nje rastesi. Eshte dikush qe e ka kordinuar dhe vazhdon ti kordinoj me kaq precizitet githcka qe ndodh ne kete bote. Dhe diqka per fund, mendoj se te pakte jane besimtar me plote kuptimin e fjales sot, te pakten nga keta pak njerz qe kam arritur ti njoh deri me sot, edhe pse paraqiten apo duken ne pamje te par si besimtar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Çamshqiptar
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 40
Vendi : albania
Registration date : 20/01/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyThu Jan 31, 2008 4:44 am

Kosovarja te falenderoj per kete teme kaq interesonte.

Une besoj ne feja Muslimane.Dhe mundohem ti zbatoje regullat e islamit.Por a jam nje besimtar i vertet!!!???Sinqerisht nuk e di cfare te theme.Te jash besimtar do te thote:te thuash me fjal te duash me zemer dhe te deshmosh me vepra.Nese i zbaton keto te treja atehere quhesh besimtar i vertet.
Kur ti veproj te treja me perpikmeri do te them me plote goje qe jame besimtar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://Alblaser.net.ms
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyFri Feb 08, 2008 5:11 pm

Pak me larte pashe dicka interesante qe katoliket shqiptare ndjehen me "shqiptare" se pjesa tjeter shqiptare. Pse? Pse Skenderbeu na paska qene katolik!?
E cuditshme, Skenderbeu sipas dokumentave me te besuara ka qene nga nje baba ortodoks dhe nje nene sllave-ortodokse. Vete Fan Noli kur kerkonte ti bashkoj shqiptaret thonte: "Shqiptaret nuk duhet t'i ndaje feja se heroi i tyre lindi ortodoks, jetoi me shume si musliman dhe vdiq duke u varrosur ne nje katedrale".
Shqiptaret asnjehere s'mund te thuhet se kane qene te percaktuar me nje fe. Vete pozita gjeografike mes lindjes(Kostandinopolit) dhe perendimit(Romes) tregon fakin se Ilirida ka qene nje vend shume dinamik ne ceshtejn e fese dhe te dyja kishat(katolike dhe ortodokse) kane luftuar per kete pjese.  Pra shqiptaret kane qene te perzier si Ortodoks ashtu edhe Katolik.
Nje fakt tjeter interesant eshte se historiani me i madh shqiptar bashkekohor Kristo Frasheri ne nje punim te tij shkencor thote se familjet shqiptare me mbiemrat Arapi, Saraci dhe te tjera kane qene familje muslimane prej para se te vijne turqit(vete ai qe e ka bere kete punim eshte ortodoks dhe jo musliman). Atehere pse e ndjejne valle katoliket shqiptare veten me krenar?

Sa i takon besimit tim, jam musliman, dua me shume se cdo tjeter Allahun dhe profetin e tij, nenen dhe familjen, pas pak te dashuren time:p kur ta gjej dhe i respektoj te gjithe njerezit qe nuk kane paragjykime!

cheers!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bessa
Anëtar i ri
Anëtar i ri
bessa


Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptyFri Feb 08, 2008 6:18 pm

I perkas fes katolike por nuk jom edhe aq besimtare te gjitha fet i respektoj te gjith jan barabart per mu!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 EmptySat Feb 09, 2008 2:53 am

E cuditshme, Skenderbeu sipas dokumentave me te besuara ka qene nga nje baba ortodoks dhe nje nene sllave-ortodokse.

Ani pershendetje

Jam kureshtar te dije me shume e na sjell fakte te lutem sote po e lexoj s'pari here nga ju i nderuar, se Nena e Skenderbeut paska qen sllave.!?-ortodoks na thuaj te lutem nga kjo histori.?
Nga ishte Nena e Skenderbeut dhe historikishte ka ne ata vende nga ajo histroi rrenje sllave.?

Per temen:

Jam shqiptar pastai fetar mbi te gjitha kombi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A jeni besimetarë??   A jeni besimetarë?? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A jeni besimetarë??
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Shqiptarë kudo që jeni
» Ftoheni ku do qe jeni Shqiptar
» A JENI BËRË GATI.....
» sa jeni gati te bashkepunoni per bashkimin kombetar???
» A JENI TE GATSHEM TE NDIHMOJME FSK NE ASPEKT FINANCIARE?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: